Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΟΓ/ΣΜΩΝ

Question

ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ?

1.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ POS?

2. Η ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ POS?

3.ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΕΣ ΣΕ POS ΠΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ

ΑΠΛΟΣ ΛΟΓ/ΣΜΟΣ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Στις 18/9/2018 στις 11:10 ΠΜ, Constantinos είπε

Σε εταιρεία με τέσσερις επαγγελματικούς λ/σμους (έναν σε κάθε τράπεζα) , έχει δηλωθεί στο taxis αυτός ο λ/σμος που είναι συνδεδεμένο το pos. Οι υπόλοιποι πως θα δηλωθούν αφού δεν βλέπω να μπορώ να προσθέσω και δεύτερο λ/σμο (ΔΗΛΩΣΗ Λ/ΣΜΟΥ IBAN).

Οι λογαριασμοι δηλώνωνται στο taxis στον λογαριασμό του καθε πελατη απο την εφαρμογή ΕΦΑ και Επαγγελματικοι Τραπεζικοι Λογατιασμοι . Βαζεις οσους θελεις εκει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το πρόβλημα ξεκινάει από τον τίτλο της εγκυκλίου 45231/2017, την οποία τροποποίησε η τελευταία για τα πρόστιμα που συζητάμε εδώ.

"Ρύθμιση υποχρέωσης αποδοχής πληρωμών με κάρτα, σύμφωνα με το αρ.65 του ν. 4446/2016"

Ενώ στο άρθρο 1 περιγράφει ποιοι υποχρεούνται σε αποδοχή κάρτας, στο άρθρο 5 αναφέρεται σε "διαδικασίες δήλωσης και τροποποίησης των επαγγελματικών λογαριασμών..." γενικά!

Δείτε λίγο:

άρθρο 5α παρ.1 Οι δικαιούχοι πληρωμής της παραγράφου 1 του άρθρου 1 υποχρεούνται να δηλώνουν ηλεκτρονικά τους επαγγελματικούς λογαριασμούς.... σίγουρα λοιπόν όλοι όσοι έχουν POS, οπότε υποχρεωτικά υπάρχει και λογαριασμός όψεως, πρέπει να δηλώσουν τον IBAN.

άρθρο 5α παρ.2 Στον επαγγελματικό λογαριασμό οι υπόχρεοι αποδέχονται συναλλαγές που πραγματοποιούνται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής...όχι μόνο με κάρτα. Ποιον επαγγελματικό λογαριασμό εννοεί; Αυτόν που έχει αναφέρει στην παράγραφο 1 που συνδέεται με POS; Ή μήπως γενικά αυτόν που ορίζεται στο αρ. 62 του ν. 4446 "... ιη) Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου. "

άρθρο 5α παρ.3 Εδώ η εγκύκλιος ξεφεύγει περισσότερο από το θέμα της...λέει: ότι εμπορικές συναλλαγές κάνεις, τις κάνεις μόνο από επαγγελματικό λογαριασμό που μου έχεις δηλώσει...

Επομένως κατά τη γνώμη μου:

1. σίγουρα δηλώνονται όλοι οι όψεως που συνδέονται με POS

2. πρέπει να διευκρινίσουν αν το άρθρο 5α αφορά όλους τους επαγγελματικούς λογαριασμούς οπότε και πρέπει να δηλωθούν όλοι ή μόνο τους σχετιζόμενους όψεως με POS.

3. όσον αφορά το αν θεωρείται επαγγελματικός λογαριασμός μόνο ο όψεως, δεν διευκρινίζεται, αλλά η κατεύθυνση που δίνεται από την εγκύκλιο και η φιλοσοφία του ν.4446 είναι πλεόν να χρησιμοποιούνται μόνο όψεως για εμπορικές συναλλαγές.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μπηκα μολις για μια ΟΕ να δηλωσω επαγγελματικο λογαριασμο,λεει δεν υπαρχει λογαριασμος πατηστε προσθηκη, και δεν εχει τετοιο κουτακι,τι παιζει?/δεν εχει ανοιξει για εταιριες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτοι που εχουν μπλοκακι (δικηγοροι,μηχανικοι) και βασει μιας εγκυκλιου δεν ειχαν υποχρεωση για μηχανακι POS παρολο που οι ΚΑΔ ειναι στους υποχρεους,δηλωνουν λογαριασμο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, zinon είπε

αυτοι που εχουν μπλοκακι (δικηγοροι,μηχανικοι) και βασει μιας εγκυκλιου δεν ειχαν υποχρεωση για μηχανακι POS παρολο που οι ΚΑΔ ειναι στους υποχρεους,δηλωνουν λογαριασμο?

Ελα μου ντε.και αυτοί ας πούμε είναι ψιλογκριζα ζωνη.τα σχολικά κυλικεία που είναι ξεκάθαρο οτι δεν έχουν υποχρεώση χρήση pos τι γίνεται. 

Εγω πάντως εχω κατάληξη αφού τους δηλώνουμε όλους οχι μόνο όσοι είναι συνδεδεμένοι με pos .ναι καλύτερα να τους δηλώσεις. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 19/9/2018 στις 12:55 ΜΜ, skylogiannis είπε

Το πρόβλημα ξεκινάει από τον τίτλο της εγκυκλίου 45231/2017, την οποία τροποποίησε η τελευταία για τα πρόστιμα που συζητάμε εδώ.

"Ρύθμιση υποχρέωσης αποδοχής πληρωμών με κάρτα, σύμφωνα με το αρ.65 του ν. 4446/2016"

Ενώ στο άρθρο 1 περιγράφει ποιοι υποχρεούνται σε αποδοχή κάρτας, στο άρθρο 5 αναφέρεται σε "διαδικασίες δήλωσης και τροποποίησης των επαγγελματικών λογαριασμών..." γενικά!

Δείτε λίγο:

άρθρο 5α παρ.1 Οι δικαιούχοι πληρωμής της παραγράφου 1 του άρθρου 1 υποχρεούνται να δηλώνουν ηλεκτρονικά τους επαγγελματικούς λογαριασμούς.... σίγουρα λοιπόν όλοι όσοι έχουν POS, οπότε υποχρεωτικά υπάρχει και λογαριασμός όψεως, πρέπει να δηλώσουν τον IBAN.

άρθρο 5α παρ.2 Στον επαγγελματικό λογαριασμό οι υπόχρεοι αποδέχονται συναλλαγές που πραγματοποιούνται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής...όχι μόνο με κάρτα. Ποιον επαγγελματικό λογαριασμό εννοεί; Αυτόν που έχει αναφέρει στην παράγραφο 1 που συνδέεται με POS; Ή μήπως γενικά αυτόν που ορίζεται στο αρ. 62 του ν. 4446 "... ιη) Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου. "

άρθρο 5α παρ.3 Εδώ η εγκύκλιος ξεφεύγει περισσότερο από το θέμα της...λέει: ότι εμπορικές συναλλαγές κάνεις, τις κάνεις μόνο από επαγγελματικό λογαριασμό που μου έχεις δηλώσει...

Επομένως κατά τη γνώμη μου:

1. σίγουρα δηλώνονται όλοι οι όψεως που συνδέονται με POS

2. πρέπει να διευκρινίσουν αν το άρθρο 5α αφορά όλους τους επαγγελματικούς λογαριασμούς οπότε και πρέπει να δηλωθούν όλοι ή μόνο τους σχετιζόμενους όψεως με POS.

3. όσον αφορά το αν θεωρείται επαγγελματικός λογαριασμός μόνο ο όψεως, δεν διευκρινίζεται, αλλά η κατεύθυνση που δίνεται από την εγκύκλιο και η φιλοσοφία του ν.4446 είναι πλεόν να χρησιμοποιούνται μόνο όψεως για εμπορικές συναλλαγές.

 

 

Συμφωνώ μαζί σας. 

Οπότε όλοι δηλώνουν όψεως? και όσοι δεν έχουν πρέπει να ανοίξουν??

ακόμη και τα μπλοκάκια πληρώνονται μέσω ebanking δεν πρέπει να ανοίξουν όψεως και να τον δηλώσουν?

Εγώ νομίζω όλοι. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

Συμφωνώ μαζί σας. 

Οπότε όλοι δηλώνουν όψεως? και όσοι δεν έχουν πρέπει να ανοίξουν??

ακόμη και τα μπλοκάκια πληρώνονται μέσω ebanking δεν πρέπει να ανοίξουν όψεως και να τον δηλώσουν?

Εγώ νομίζω όλοι. 

ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΤΟ ΧΑ ΣΚΕΦΤΕΊ ΤΟ ΠΡΟΧΏΡΗΣΕΣ   ΈΝΑ ΒΉΜΑ  ΠΑΡΑΠΈΡΑ Δ.Λ.Δ ΤΙ ΛΈΜΕ ΌΤΙ ΣΕ ΠΕΡΊΟΔΟ CAPITAL CONTROL ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΊΞΟΥΝ ΌΛΟΙ ΟΨΕΩΣ...ΩΡΑΊΑ ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΟΊ ΩΡΑΊΑ...ΚΑΙ ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΧΩ ΟΎΤΕ ΈΝΑΝ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΈΔΕΙΧΝΑΝ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΌΡΑΣΗ ΠΟΥ ΈΛΕΓΑΝ ΌΤΙ ΚΈΡΔΙΣΑΝ...ΚΑΙ ΓΙΑ  ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ .....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Έχω την εξής περίπτωση:

Επαγγελματίας υπόχρεος σε POS. Επί της ουσίας έχει σταματήσει τη δραστηριότητα από τον Μάρτιο του 2017. Δεν υπάρχουν ούτε έσοδα ούτε έξοδα.  Δεν αγόρασε ποτέ POS. Επιθυμεί τώρα να προβεί σε διακοπή.

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν ο χρόνος διακοπής θα είναι με σημερινή ημερομηνία ή με ημερομηνία πριν την εφαρμογή της Κ.Υ.Α. αριθμ. 45231/2017.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
22 λεπτά πριν, parmenion είπε

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Έχω την εξής περίπτωση:

Επαγγελματίας υπόχρεος σε POS. Επί της ουσίας έχει σταματήσει τη δραστηριότητα από τον Μάρτιο του 2017. Δεν υπάρχουν ούτε έσοδα ούτε έξοδα.  Δεν αγόρασε ποτέ POS. Επιθυμεί τώρα να προβεί σε διακοπή.

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν ο χρόνος διακοπής θα είναι με σημερινή ημερομηνία ή με ημερομηνία πριν την εφαρμογή της Κ.Υ.Α. αριθμ. 45231/2017.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ΣΤΗΝ ΘΈΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΑ ΜΕ ΠΑΛΙΆ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ .ΆΛΛΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ.Α.Δ Η ΓΙΑ ΠΑΎΣΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ; ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΏΣΕΙΣ  ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΑ ΜΕ ΠΑΛΙΆ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ( 100 ΕΥΡΩ ΜΙΚΡΟ ΠΡΌΣΤΙΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΦΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΕΙΔΕΥΜΑΤΟΣ + ΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ  . ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΜΟΝΟ   ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΔ, ΛΟΓΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ  ΠΑΥΣΗ ΤΟΥ  ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΥΓΟΎΣΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΆΠΟΙΟ ΆΜΕΣΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ,ΣΤΟ ΜΈΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΠΕΡΊΕΡΓΟ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΕΧΕΙΣ .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

Για παύση εργασιών.

Ο προβληματισμός είναι αν κατά την διακοπή επιβληθεί πρόστιμο λόγω μη αγοράς POS ή όχι - αν γίνει εμπρόθεσμη διακοπή. Λαμβάνοντας υπόψη, δε, το γεγονός την μηδενικής διενέργεια συναλλαγών.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν κάποιος πήρε νέο p.o.s. (της viva πχ) στις 18.8.2018 θα δεχθεί το πρόστιμο των 100 ευρώ αφού δεν το δήλωσε στην εφαρμογή μέχρι τις 18.9.2018 ή ισχύει και σε αυτές τις περιπτώσεις η Κ.Υ.Α. της 13.9.2018 περί τρίμηνης προσαρμογής?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
39 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

αν κάποιος πήρε νέο p.o.s. (της viva πχ) στις 18.8.2018 θα δεχθεί το πρόστιμο των 100 ευρώ αφού δεν το δήλωσε στην εφαρμογή μέχρι τις 18.9.2018 ή ισχύει και σε αυτές τις περιπτώσεις η Κ.Υ.Α. της 13.9.2018 περί τρίμηνης προσαρμογής?

ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΥΠΉΡΧΕ ΤΟ 100 ΑΠΌ ΤΏΡΑ ΜΕΤΡΆΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ  .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
57 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Άρα μετά τις 13.12.2018 όλα τα πρόστιμα

Δεν ειπα ακριβώς αυτό .αλλα ναι τώρα αν κάποιος είναι ακόμα ενεργός πως θα του το ρίξουν; αν όμως κανείς διακοπή με Αυγούστο μπορεί να φας κάποιο απ τα πρόστιματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Δεν ειπα ακριβώς αυτό .αλλα ναι τώρα αν κάποιος είναι ακόμα ενεργός πως θα του το ρίξουν; αν όμως κανείς διακοπή με Αυγούστο μπορεί να φας κάποιο απ τα πρόστιματα.

οκ. Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Έχω 2 περιπτώσεις:

1. Δικηγορική εταιρεία έχει έναν επαγγελματικό λογαριασμό, στον οποίο μπαίνουν οι πληρωμές των πελατών και έναν μέσω του οποίου πληρώνουν τη μισθοδοσία και τα έξοδα. Πρέπει να δηλώσω και τους δύο? Pos δεν έχουν αγοράσει.

2. Φαρμακείο ατομική επιχείρηση έχει ενεργό pos και συνδεδεμένο λογαριασμό. Και έχει άλλον έναν στον οποίον μπαίνουν οι πληρωμές του ΕΟΠΥΥ. Να δηλώσω και τους δύο?

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Έχω 2 περιπτώσεις:

1. Δικηγορική εταιρεία έχει έναν επαγγελματικό λογαριασμό, στον οποίο μπαίνουν οι πληρωμές των πελατών και έναν μέσω του οποίου πληρώνουν τη μισθοδοσία και τα έξοδα. Πρέπει να δηλώσω και τους δύο? Pos δεν έχουν αγοράσει....έχει υποχρέωση pos;; αν όχι τ.π.τ 

2. Φαρμακείο ατομική επιχείρηση έχει ενεργό pos και συνδεδεμένο λογαριασμό. Και έχει άλλον έναν στον οποίον μπαίνουν οι πληρωμές του ΕΟΠΥΥ. Να δηλώσω και τους δύο? σίγουρα τον πρώτο του pos και έχω κατάληξη και τον δεύτερο αν ειναι όψεως .

Ευχαριστώ πολύ.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα θα ήθελα να κανω 3 ερωτήσεις

1.επαγγελματίας που έχει έναν όψεως που έχει το Pos και εναν όψεως χωρις pos.

να υποθέσω οτι δηλώνει και τους δύο ?

2.αυτοι που δεν είναι υπόχρεοι σε ρος , στην παρούσα  φάση δεν ειναι υποχρεωμένοι μεχρι την καταλυτική

να δηλώσουν τον επαγγελματικό λογ. ,απλα τους συμβουλευουμε να δηλώσουν ενα λογαριασμό σαν επαγγελματικό ?εστω και ταμιευτηρίου η να π.ενε να ανοίξουν έναν όψεως?

3.αυτοι που έχουν freepos πως δηλώνουν επαγγελματικό λογαριασμό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

καλημέρα θα ήθελα να κανω 3 ερωτήσεις

1.επαγγελματίας που έχει έναν όψεως που έχει το Pos και εναν όψεως χωρις pos.

να υποθέσω οτι δηλώνει και τους δύο ? ναι 

2.αυτοι που δεν είναι υπόχρεοι σε ρος , στην παρούσα  φάση δεν ειναι υποχρεωμένοι μεχρι την καταλυτική ναι 

να δηλώσουν τον επαγγελματικό λογ. ,απλα τους συμβουλευουμε να δηλώσουν ενα λογαριασμό σαν επαγγελματικό ? οχι εστω και ταμιευτηρίου απλα  η να π.ενε να ανοίξουν έναν όψεως? το δευτερο 

3.αυτοι που έχουν freepos πως δηλώνουν επαγγελματικό λογαριασμό? δες αναλογα τις οδηγειες τους πχ 

https://support.vivawallet.com/hc/el/signin?return_to=https%3A%2F%2Fsupport.vivawallet.com%2Fhc%2Fel%2Farticles%2F360000759305-%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-POS-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-Viva-

και βλεπουμε..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πλησιάζει ο καιρός....

Ερώτημα υπόχρεος βάζει ΚΑΔ σε POS όμως έχει συναλλαγές μόνο χονδρικές , έχει όψεως όπου εκεί δέχεται πληρωμές από πελάτες του κλπ 

Δηλώνει επαγγελματικό λογαριασμό ή όχι??? Και τελικά δηλώνουμε όλους τους επαγγελματικούς ή μόνο αυτούς που συνδέονται με Pos ?

Μ.Φ.Χ.

αν τελικά δηλώσουμε έναν όψεως πχ σε εταιρεία που δεν είναι υπόχρεη pos αλλά έχει όψεως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, asteras5 είπε

Πλησιάζει ο καιρός....

Ερώτημα υπόχρεος βάζει ΚΑΔ σε POS όμως έχει συναλλαγές μόνο χονδρικές , έχει όψεως όπου εκεί δέχεται πληρωμές από πελάτες του κλπ 

Δηλώνει επαγγελματικό λογαριασμό ή όχι αν ειναι στους καδ τους δηλώνει ??? Και τελικά δηλώνουμε όλους τους επαγγελματικούς ή μόνο αυτούς που συνδέονται με Pos ?έχουμε κατάληξη με επιφύλαξή όλους( κάλιο γαιδουροδενε πάρα γαϊδουρογύρευε  )

Μ.Φ.Χ.

αν τελικά δηλώσουμε έναν όψεως πχ σε εταιρεία που δεν είναι υπόχρεη pos αλλά έχει όψεως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα??? τι πρόβλημα να έχεις αφού κάνεις κάτι που δεν είσαι  υπόχρεος να κάνεις .άσκοπο 

,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...