Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πώς γίνεται η διακοπή σε επίδομα ανεργίας αν κάποιος πιάσει εργασία;


sterzin

Ερώτηση

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση, όποιος έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει.

Κάποιος είναι στο ταμείο ανεργίας και παίρνει το επίδομα, αν το οαεδ του το καταβάλλει πχ για τον επόμενο μήνα και αυτός πιάσει εργασία για τον επόμενο μήνα, πώς γίνεται η διακοπή; Με ποιο τρόπο ενημερώνεται ο οαεδ; γιατί στην ουσία πήρε λεφτά στον λογαριασμό του για όλο τον μήνα ενώ δεν τα δικαιούται. Πρέπει ο ίδιος αυτοπροσώπως να πάει οαεδ ή γίνεται κάπως αλλιώς; η δυνατότητα να πάει ο ίδιος δεν γίνεται. Γενικά ποια είναι η διαδικασία αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Μόλις τώρα, sterzin είπε

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση, όποιος έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει.

Κάποιος είναι στο ταμείο ανεργίας και παίρνει το επίδομα, αν το οαεδ του το καταβάλλει πχ για τον επόμενο μήνα και αυτός πιάσει εργασία για τον επόμενο μήνα, πώς γίνεται η διακοπή; Με ποιο τρόπο ενημερώνεται ο οαεδ; γιατί στην ουσία πήρε λεφτά στον λογαριασμό του για όλο τον μήνα ενώ δεν τα δικαιούται. Πρέπει ο ίδιος αυτοπροσώπως να πάει οαεδ ή γίνεται κάπως αλλιώς; η δυνατότητα να πάει ο ίδιος δεν γίνεται. Γενικά ποια είναι η διαδικασία αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, ευχαριστώ πολύ.

Αυτόματα κόβεται το βλέπει ο οαεδ απο το site του  ηδικα.

Τωρα αν έπιασε δουλειά δεν είμαι σίγουρος αν επιστρέφει κάτι. 

Απλα στην επόμενη φορά του το δικαιούται μετράει αυτή η πληρωμή .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πχ ο οαεδ σου πληρώνει στις 15 Σεπτέμβρη το ποσό για το διάστημα 15/09 με 15/10. εγώ όμως πιάνω δουλειά στις 17/09, άρα δικαιούμαι επιδότηση για 2 μέρες μόνο. Με τις υπόλοιπες μέρες που έχω πληρωθεί τι γίνεται; αρα πρέπει να πας οαεδ να γυρίσεις πίσω το ποσό; σε ειδοποιούν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, sterzin είπε

πχ ο οαεδ σου πληρώνει στις 15 Σεπτέμβρη το ποσό για το διάστημα 15/09 με 15/10. εγώ όμως πιάνω δουλειά στις 17/09, άρα δικαιούμαι επιδότηση για 2 μέρες μόνο. Με τις υπόλοιπες μέρες που έχω πληρωθεί τι γίνεται; αρα πρέπει να πας οαεδ να γυρίσεις πίσω το ποσό; σε ειδοποιούν αυτοί;

Θα σε γελάσω .το ποιο ασφαλές είναι να πας απο εκεί και να σου δώσουν τον τραπεζικό λογαριασμό για την επιστροφή. Αλλα δεν το χω σίγουρο. 

Νομίζω δεν επιστρέφει ο οαεδ γιατί πληρώνει προηγούμενο μηνα και οχι επόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και δεν μιλάμε για την περίπτωση που το επίδομα ανεργίας μετατρέπετε λόγο πρόσληψης στον νέο εργοδότη  .

μάλλον δικαιούται και άλλα για τις υπόλοιπες μερες και όχι να επιστρέψεις τον προηγούμενο μηνά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα είναι οριστικό. 

Πιάνεις δουλειά τους το δηλώνεις οπως αναφέρει το  site  , και μετα πληρώνεσαι τις υπόλοιπες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...