Προς το περιεχόμενο

ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Εχει τεράστια σημασία.στην πλατφόρμα  της αδεε που θα στέλνεις την βραχυχρόνια απο εκεί θα ενημερωθούν τα ε2 . 

Συμφωνώ μαζί σου και γιαυτό  προβληματίζομαι , αλλά στην περίπτωση που αναγράφω , ποιος πρέπει να είναι ο διαχειριστής ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, SELECTOR είπε

Συμφωνώ μαζί σου και γιαυτό  προβληματίζομαι , αλλά στην περίπτωση που αναγράφω , ποιος πρέπει να είναι ο διαχειριστής ??

Αν υπάρχει μισθωτηριο τοτε στο τουριστικό αν οχι τότε στον ιδιοκτήτη.  Αφού σε αυτόν μπαίνουν τα χρήματα. Αν εχει δηλωθεί άλλος τότε όταν θα ελεγχθούν τα έμβασματα θα προκύψουν προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Selector ο προβληματισμό σου είναι πολύ λογικός. 

Ξεκίνα πρώτα να δεις, αν το πρακτορείο δουλεύει με ποσοστό ή όχι (δηλαδή με ότι τιμή θέλει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Αν υπάρχει μισθωτηριο τοτε στο τουριστικό αν οχι τότε στον ιδιοκτήτη.  Αφού σε αυτόν μπαίνουν τα χρήματα. Αν εχει δηλωθεί άλλος τότε όταν θα ελεγχθούν τα έμβασματα θα προκύψουν προβλήματα. 

Το έχω καταλάβει αυτό .Κάνω την ερώτηση όμως διαφορετικά.....

Αν υπάρχει συμφωνητικό (όχι μισθωτήριο) , μήπως βάση  του συμφωνητικού  έπρεπε να έχει γίνει μισθωτήριο στο TAXIS με κλικαρισμένη και την επιλογή το μίσθωμα προσδιορίζεται με ποσοστό ?  Σε αυτή την περίπτωση αυτό που λέω είναι ότι το γραφείο έπρεπε έτσι κι αλλιώς να είναι υπεκμισθωτής ?

Μόλις τώρα, Lefteris7 είπε

Selector ο προβληματισμό σου είναι πολύ λογικός. 

Ξεκίνα πρώτα να δεις, αν το πρακτορείο δουλεύει με ποσοστό ή όχι (δηλαδή με ότι τιμή θέλει)

Δουλεύει με ποσοστό , το οποίο καθορίζει το μεταξύ τους συμφωνητικό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε κάτι (πιστεύω) πιο εύκολο...

Τουριστικό γραφείο συμβάλλεται με ξενοδοχείο (όχι βραχυχρόνια μίσθωση).Το συμφωνητικό προβλέπει ότι το τουριστικό γραφείο θα διαχειρίζεται τουριστικές πλατφόρμες  για προώθηση πωλήσεων του ξενοδοχείου (π.χ. AIRBNB , BOOKING)  και θα αμείβεται με ποσοστά (προμήθεια) .

Απόδειξη στον πελάτη κόβει το ξενοδοχείο  ,και το τουριστικό γραφείο κόβει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών στο ξενοδοχείο για την προμήθειά του.

Είναι αυτό σωστό όπως το παρουσιάζω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι με ποσοστό τότε τα αφήνεις ως έχουν τα πράγματα....και διαχειριστή του εισοδήματος βάλε τον ιδιοκτήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SELECTOR είπε

Το έχω καταλάβει αυτό .Κάνω την ερώτηση όμως διαφορετικά.....

Αν υπάρχει συμφωνητικό (όχι μισθωτήριο) , μήπως βάση  του συμφωνητικού  έπρεπε να έχει γίνει μισθωτήριο στο TAXIS με κλικαρισμένη και την επιλογή το μίσθωμα προσδιορίζεται με ποσοστό ?  Σε αυτή την περίπτωση αυτό που λέω είναι ότι το γραφείο έπρεπε έτσι κι αλλιώς να είναι υπεκμισθωτής ?

Δουλεύει με ποσοστό , το οποίο καθορίζει το μεταξύ τους συμφωνητικό.

 

 

 

Δεν το γνωρίζω αν  έχει το δικαίωμα ένας ιδιωτης να κάνει μισθωτήριο με μια εταιρεία και να συμφωνούν ότι θα μου δίνεις πχ έμενα το 10% από τα καθαρά κέρδη της εταιρείας η ακόμα πιο δύσκολο από τα κερδη προ τόκων και φόρων  η ακόμα δυσκολότερο από τον τζίρο της εταιρείας   ;; δεν νομίζω να μπορεί να επιτρέπεται  κάτι τέτοιο και ας υποθέσουμε ότι επιτρέπεται αυτή την μίσθωση την θεωρείς   αστική η εμπορική και η εταιρεία πρέπει να  κάνει έναρξη υποκαταστηματος το ακίνητο και ο μισθωτής συνεχίζει να θεωρείται ιδιωτης ;;; 

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΤΏ ΝΑ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΆ ΤΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ . 

ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ  ΧΟΡΤΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΊΤΑ ΟΛΌΚΛΗΡΗ.(ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΛΛΟΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΑΐΖΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ )

αν η ερώτηση άφορα επιχειρηματιες μεταξύ τους άλλη συζήτηση και ο ιδιοκτήτης ειναι το ξενοδοχείο .εκεί μπαίνουν τα λεφτά εκεί πληρώνει ο πελάτης . 

πρέπει να βλέπουμε την καθε περίπτωση ξεχωριστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SELECTOR είπε

Επίσης αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε κάτι (πιστεύω) πιο εύκολο...

Τουριστικό γραφείο συμβάλλεται με ξενοδοχείο (όχι βραχυχρόνια μίσθωση).Το συμφωνητικό προβλέπει ότι το τουριστικό γραφείο θα διαχειρίζεται τουριστικές πλατφόρμες  για προώθηση πωλήσεων του ξενοδοχείου (π.χ. AIRBNB , BOOKING)  και θα αμείβεται με ποσοστά (προμήθεια) .

Απόδειξη στον πελάτη κόβει το ξενοδοχείο  ,και το τουριστικό γραφείο κόβει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών στο ξενοδοχείο για την προμήθειά του.

Είναι αυτό σωστό όπως το παρουσιάζω??

αυτό σωστό το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αυτό σωστό το βλέπω.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 

Τουριστικό γραφείο συμβάλλεται με ξενοδοχείο (όχι βραχυχρόνια μίσθωση).

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 

 θα διαχειρίζεται τουριστικές πλατφόρμες  για προώθηση πωλήσεων του ξενοδοχείου (π.χ. AIRBNB , BOOKING

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ βραχυχρόνια μίσθωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 

Τουριστικό γραφείο συμβάλλεται με ξενοδοχείο (όχι βραχυχρόνια μίσθωση).

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ 

 θα διαχειρίζεται τουριστικές πλατφόρμες  για προώθηση πωλήσεων του ξενοδοχείου (π.χ. AIRBNB , BOOKING

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ βραχυχρόνια μίσθωση;

Από αυτά που ξέρω (για τίποτα δεν είμαι σίγουρος πια) η AIRBNB,BOOKING κλπ δεν προωθούν μόνο μισθώσεις ακινήτων για βραχυχρόνιες μισθώσεις.Προωθούν επίσης Ξενοδοχεία και γενικά τουριστικά καλύμματα με έναρξη στη ΔΟΥ και βιβλία και στοιχεία, δηλαδή κανονικές επιχειρήσεις.Στις περιπτώσεις αυτές αναφέρομαι και πιστεύω ότι τότε δεν μιλάμε για βραχυχρόνια μίσθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το άλλο τουριστικό με ιδιώτη  και να μην χρεωθεί την προμήθεια ,μια λύση βλέπω. στα πλαίσια της βραχ.μίσθωσης.

διαχειριστής ο ιδιοκτήτης.

το τουριστικό αναρτά την αγγελία με το ΑΜΑ.

τιμή 100 (ιδιοκτήτη 80).

γιατί εάν πάει με υπεκμίσθωση στο τουριστικό ξεφεύγουμε από τα πλαίσια της βραχ.μίσθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

για το άλλο τουριστικό με ιδιώτη  και να μην χρεωθεί την προμήθεια ,μια λύση βλέπω. στα πλαίσια της βραχ.μίσθωσης.

διαχειριστής ο ιδιοκτήτης.  ??????

το τουριστικό αναρτά την αγγελία με το ΑΜΑ. (Πως θα γίνει , αφού διαχειριστής είναι ο ιδιοκτήτης ?)

τιμή 100 (ιδιοκτήτη 80).

γιατί εάν πάει με υπεκμίσθωση στο τουριστικό ξεφεύγουμε από τα πλαίσια της βραχ.μίσθωσης.

Αυτό εννοούσα κι εγώ . Ο ιδιοκτήτης να "μισθώσει" το ακίνητο στο τουριστικό γραφείο (αστική μίσθωση) με κλικαρισμένο το πεδίο που αφήνει το γραφείο να το μισθώνει εκείνο για βραχυχρόνια ,αλλά και μίσθωμα που να προσδιορίζεται σε ποσοστό , αφού υπάρχει τέτοιο συμφωνητικό (όχι μισθωτήριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SELECTOR είπε

Από αυτά που ξέρω (για τίποτα δεν είμαι σίγουρος πια) η AIRBNB,BOOKING κλπ δεν προωθούν μόνο μισθώσεις ακινήτων για βραχυχρόνιες μισθώσεις.Προωθούν επίσης Ξενοδοχεία και γενικά τουριστικά καλύμματα με έναρξη στη ΔΟΥ και βιβλία και στοιχεία, δηλαδή κανονικές επιχειρήσεις.Στις περιπτώσεις αυτές αναφέρομαι και πιστεύω ότι τότε δεν μιλάμε για βραχυχρόνια μίσθωση. 

για τίποτα δεν είμαι σίγουρος πια ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ AIRBNB ΔΕΝ ΑΝΑΡΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΙΔΙΩΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 

Ξενοδοχεία και γενικά τουριστικά καλύμματα με έναρξη στη ΔΟΥ και βιβλία και στοιχεία ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ Η ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ βραχυχρόνιες μισθώσεις ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΧ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SELECTOR είπε

Αυτό εννοούσα κι εγώ . Ο ιδιοκτήτης να "μισθώσει" το ακίνητο στο τουριστικό γραφείο (αστική μίσθωση) με κλικαρισμένο το πεδίο που αφήνει το γραφείο να το μισθώνει εκείνο για βραχυχρόνια ,αλλά και μίσθωμα που να προσδιορίζεται σε ποσοστό , αφού υπάρχει τέτοιο συμφωνητικό (όχι μισθωτήριο)

λύσεις σκέφτομαι και εγώ.  όχι ότι έτσι πρέπει να γίνει .(για το προηγούμενο).

to τουριστικό θα φορολογηθεί με 29% ε?

το μίσθωμα τώρα του ιδιοκτήτη ,μπορεί να οριστεί ελάχιστο 100 ευρώ και μέχρι του 80% των μισθώσεων του υπεκμισθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SELECTOR είπε

Αυτό εννοούσα κι εγώ . Ο ιδιοκτήτης να "μισθώσει" το ακίνητο στο τουριστικό γραφείο (αστική μίσθωση) με κλικαρισμένο το πεδίο που αφήνει το γραφείο να το μισθώνει εκείνο για βραχυχρόνια ,αλλά και μίσθωμα που να προσδιορίζεται σε ποσοστό , αφού υπάρχει τέτοιο συμφωνητικό (όχι μισθωτήριο)

ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΉΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΌ .ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ 

Ο ιδιοκτήτης να "μισθώσει" το ακίνητο στο τουριστικό ΕΔΩ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ .ΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ,ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΉΡΙΟ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΆΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΌ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΧΡΗΜΑ ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ; ΑΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΛΩΣ .ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με την ...διαφωνία σου , γιατί δεν είμαι σίγουρος...

αλλά

1) όσο αφορά την προώθηση πωλήσεων κανονικών επιχειρήσεων μέσω τουριστικών πλατφορμών θα διαφωνήσω , γιατί πιστεύω ότι τα τουριστικά καταλύματα εδώ και χρόνια δίνουν κρατήσεις μέσω αυτών των πλατφορμών .

2)Αν έχω κανονικό μισθωτήριο (μίσθωμα μόνο ποσό) από τον ιδιοκτήτη-ιδιώτη , προς το τουριστικό γραφείο ,με κλικαρισμένο το πεδίο που αφήνει το γραφείο να το μισθώνει εκείνο για βραχυχρόνια.

Τότε το γραφείο εγγράφει το ακίνητο στο μητρώο βραχυχρόνιας μίσθωσης και ανεβάζει και τις βραχυχρόνιες μισθώσεις ??????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SELECTOR είπε

Θα συμφωνήσω με την ...διαφωνία σου , γιατί δεν είμαι σίγουρος...

αλλά

1) όσο αφορά την προώθηση πωλήσεων κανονικών επιχειρήσεων μέσω τουριστικών πλατφορμών θα διαφωνήσω , γιατί τα τουριστικά καταλύματα εδώ και χρόνια δίνουν κρατήσεις μέσω αυτών των πλατφορμών .

2)Αν έχω κανονικό μισθωτήριο (μίσθωμα μόνο ποσό) από τον ιδιοκτήτη-ιδιώτη , προς το τουριστικό γραφείο ,με κλικαρισμένο το πεδίο που αφήνει το γραφείο να το μισθώνει εκείνο για βραχυχρόνια.

Τότε το γραφείο εγγράφει το ακίνητο στο μητρώο βραχυχρόνιας μίσθωσης και ανεβάζει και τις βραχυχρόνιες μισθώσεις ??????

 

ΥΠΗΡΧΕ Ο ΝΟΜΟΣ Η  ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SELECTOR είπε

Θα συμφωνήσω με την ...διαφωνία σου , γιατί δεν είμαι σίγουρος...

αλλά

1) όσο αφορά την προώθηση πωλήσεων κανονικών επιχειρήσεων μέσω τουριστικών πλατφορμών θα διαφωνήσω , γιατί τα τουριστικά καταλύματα εδώ και χρόνια δίνουν κρατήσεις μέσω αυτών των πλατφορμών .ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΝΑ ΑΝΑΡΤΑ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ 5.000 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .

2)Αν έχω κανονικό μισθωτήριο (μίσθωμα μόνο ποσό) από τον ιδιοκτήτη-ιδιώτη , προς το τουριστικό γραφείο ,με κλικαρισμένο το πεδίο που αφήνει το γραφείο να το μισθώνει εκείνο για βραχυχρόνια. 

Τότε το γραφείο εγγράφει το ακίνητο στο μητρώο βραχυχρόνιας μίσθωσης και ανεβάζει και τις βραχυχρόνιες μισθώσεις ??????NAI 

 

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ .ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΥΠΟΚΑΣΤΗΜΑΤΟΣ KAI ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ ;;; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά την προώθηση πωλήσεων κανονικών επιχειρήσεων μέσω τουριστικών πλατφορμών θα διαφωνήσω , γιατί τα τουριστικά καταλύματα εδώ και χρόνια δίνουν κρατήσεις μέσω αυτών των πλατφορμών .ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΝΑ ΑΝΑΡΤΑ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ 5.000 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .

Για το θέμα αυτό να σου πώ ότι μιλάμε για τουριστικά καταλύματα που έχουν ΕΣΛ και πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή δεν παίρνει ΑΜΑ και δεν ανεβάζει βραχυχρόνιες μισθώσεις.

Για το άλλο με τα ποσοστά...όσο πάει και μπερδεύομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SELECTOR είπε

όσο αφορά την προώθηση πωλήσεων κανονικών επιχειρήσεων μέσω τουριστικών πλατφορμών θα διαφωνήσω , γιατί τα τουριστικά καταλύματα εδώ και χρόνια δίνουν κρατήσεις μέσω αυτών των πλατφορμών .ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΝΑ ΑΝΑΡΤΑ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ 5.000 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .

Για το θέμα αυτό να σου πώ ότι μιλάμε για τουριστικά καταλύματα που έχουν ΕΣΛ και πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή δεν παίρνει ΑΜΑ και δεν ανεβάζει βραχυχρόνιες μισθώσεις.

Για το άλλο με τα ποσοστά...όσο πάει και μπερδεύομαι...

ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΜΑ ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥ ΕΣΛ ΔΛΔ ΑΜΑ ΚΑΙ ΕΣΛ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ .

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕΜΗΝΑΡΙΟΥ ΤΟΥ KOMBOY ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ .ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΜΑ ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥ ΕΣΛ ΔΛΔ ΑΜΑ ΚΑΙ ΕΣΛ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ .

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕΜΗΝΑΡΙΟΥ ΤΟΥ KOMBOY ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ .ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ .

Αλήθεια σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου , διαβάζοντας όμως την πρώτη ερώτηση από τις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις , εγώ το ερμηνεύω , ότι τα ξενοδοχεία, ενοικ.δωμάτια κλπ , επειδή παρέχουν επιπλέον υπηρεσίες δεν έχουν σχέση με τις βραχυχρόνιες μισθώσεις.

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29307

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SELECTOR είπε

όσο αφορά την προώθηση πωλήσεων κανονικών επιχειρήσεων μέσω τουριστικών πλατφορμών θα διαφωνήσω , γιατί τα τουριστικά καταλύματα εδώ και χρόνια δίνουν κρατήσεις μέσω αυτών των πλατφορμών .ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΝΑ ΑΝΑΡΤΑ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ 5.000 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .

Για το θέμα αυτό να σου πώ ότι μιλάμε για τουριστικά καταλύματα που έχουν ΕΣΛ και πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή δεν παίρνει ΑΜΑ και δεν ανεβάζει βραχυχρόνιες μισθώσεις.

Για το άλλο με τα ποσοστά...όσο πάει και μπερδεύομαι...

ΔΙΑΦΩΝΩ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛ 

Νόμοι 4446/2016 Αρθρο 111 

 Προβλέπεται δυνατότητα βραχυχρόνιας μίσθωσης ακινήτου, μέσω των ψηφιακών πλατφορμών στο πλαίσιο της οικονομίας του διαμοιρασμού, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α. Ο διαχειριστής ακινήτου να έχει εγγραφεί στο «Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής» που τηρείται στην Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε).
β. O αριθμός εγγραφής στο Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής υποχρεωτικά να συνοδεύει την ανάρτηση του ακινήτου, σε εμφανές σημείο, στις ψηφιακές πλατφόρμες, καθώς και σε κάθε μέσο προβολής.
γ. Στις περιπτώσεις που οι διαχειριστές ακινήτων διαθέτουν Ειδικό Σήμα Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.) σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως 4 του ν. 4276/2014(Α'155) και της παρ. 5 του άρθρου 46 του ν. 4179/2013 (Α’ 175), δεν υποχρεούνται να εγγραφούν στο Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής, έχουν όμως την υποχρέωση να αναγράφουν, σε εμφανές σημείο, τον αριθμό του Ειδικού Σήματος Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ) κατά την ανάρτηση του ακινήτου στις ψηφιακές πλατφόρμες, καθώς και σε κάθε μέσο προβολής.
Η καταχώρηση στο Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής πραγματοποιείται ανά εκμισθούμενο ακίνητο.

3. α. Το εισόδημα που αποκτάται στο πλαίσιο των διατάξεων του άρθ. 39Α του ν.4172/2013 (Α 167) απαλλάσσεται του ΦΠΑ.
β. Ο διαχειριστής ακινήτου που δεν διαθέτει Ειδικό Σήμα Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.) υποχρεούται στην υποβολή Δήλωσης Βραχυχρόνιας Διαμονής, σε ηλεκτρονική εφαρμογή που θα δημιουργηθεί από την Α.Α.Δ.Ε. και δεν υποβάλλει Δηλώσεις Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας.
Στην ίδια υποχρέωση υποβολής Δήλωσης Βραχυχρόνιας Διαμονής υπόκεινται και τα πρόσωπα της παρ. 5 του άρθ. 46 του ν. 4179/2013.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΞΑΊΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1187/2017 

 Εξαιρούνται της υποχρέωσης εγγραφής στο «Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής» οι «Διαχειριστές» που διαθέτουν Ειδικό Σήμα Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.), σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως 4 του ν. 4276/2014 και της παραγράφου 5 του άρθρου 46 του ν. 4179/2013, έχουν όμως την υποχρέωση να αναγράφουν, σε εμφανές σημείο, τον αριθμό του Ειδικού Σήματος Λειτουργίας κατά την ανάρτηση του «Ακινήτου» στις ψηφιακές πλατφόρμες, καθώς και σε κάθε μέσο προβολής.

Προκειμένου να καταστεί δυνατή η υποβολή δηλώσεων βραχυχρόνιας διαμονής των προσώπων της παραγράφου 5 του άρθρου 46 του ν. 4179/2013, τα εν λόγω πρόσωπα θα πρέπει να καταχωρούν τα στοιχεία του ακινήτου στο «Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής» χωρίς να τους χορηγείται αριθμός μητρώου ακινήτου βραχυχρόνιας διαμονής.

ΚΑΙ ΚΆΠΟΥ ΕΚΕΊ ΧΆΝΕΤΑΙ ...ΚΑΙ ΓΊΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΠΈΡΔΕΜΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SELECTOR είπε

Αλήθεια σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου , διαβάζοντας όμως την πρώτη ερώτηση από τις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις , εγώ το ερμηνεύω , ότι τα ξενοδοχεία, ενοικ.δωμάτια κλπ , επειδή παρέχουν επιπλέον υπηρεσίες δεν έχουν σχέση με τις βραχυχρόνιες μισθώσεις.

https://www.taκαι όχι μέσω πλατφόρμαςxheaven.gr/laws/circular/view/id/29307

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΠΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ 

 

...Επομένως, τυχόν βραχυχρόνιες μισθώσεις που συνάπτονται ιδιωτικά και όχι μέσω πλατφόρμας, δεν υπάγονται στις συγκεκριμένες διατάξεις και αντιμετωπίζονται ως κοινές αστικές μισθώσεις

ΕΝΩ ΕΣΥ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΑΣ ΣΕ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΠΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ 

 

...Επομένως, τυχόν βραχυχρόνιες μισθώσεις που συνάπτονται ιδιωτικά και όχι μέσω πλατφόρμας, δεν υπάγονται στις συγκεκριμένες διατάξεις και αντιμετωπίζονται ως κοινές αστικές μισθώσεις

ΕΝΩ ΕΣΥ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΑΣ ΣΕ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ. 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς "όσο αφορά το  ΦΠΑ έχεις δίκιο" , δεν έγραψα κάτι για το ΦΠΑ .

Αλλά μάλλον δεν έχει γίνει ξεκάθαρο ότι εγώ μιλάω για κανονικές επιχειρήσεις που παρέχουν επιπλέον υπηρεσίες και φυσικά εκδίδουν φορολογικά στοιχεία με ΦΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...