Προς το περιεχόμενο

ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, lami είπε

βρήκα τις απαντήσεις....

 

είχαμε τρείς μισθωτές μέσα στον Αυγουστο και ο τελευταίος έφυγε στις 25...

έπρεπε να έχουμε στείλει μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου την δήλωση...αλλά δεν το κάναμε....

μπορούμε να στείλουμε μόνο συγκεντρωτική και τίποτα άλλο?ναι

και κάτι άλλο...τελικά ενεργειακό πιστοποιητικό χρειάζεται?όχι

δεν καταλαβαινω που απαντας και τι βρηκες αλλα αλλα για το 20/09

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42544

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα 

 

προς ενημερωση , αν ειχατε υποβαλλει ως καλοι λογιστες δηλωσεις για τις μισθωσεις του 9/2018 (οπως εκανα εγω ο μαλαξ) η συγκεντρωτικη δεν φευγει διοτι βγαζει Conflict στις ημερομηνιες , μου ειπαν τροπο ακυρωσης απο την ααδε αλλα δεν προχωραει ....... εν αναμονη λοιπον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ Η ΕΡΏΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΕΛΑΤΗΣ MOY ΕΒΑΛΕ  ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ  ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΣΤΗΝ  AIRBNB, ΤΟ  ΝΟΊΚΙΑΣΕ ΑΠΟ 2/1/2018 ΜΕΧΡΙ 7/9/2018 ΜΕΣΩ  AIRBNB META  TO ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ  ΚΑΙ ΑΠΟΦΆΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ Ο ΝΟΙΚΙΆΣΕΙ ΆΛΛΟ.  ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΡΩΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟY  ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΏΣΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΆΨΩ Ή ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ Ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PANOS21 είπε

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ Η ΕΡΏΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΕΛΑΤΗΣ MOY ΕΒΑΛΕ  ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ  ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΣΤΗΝ  AIRBNB, ΤΟ  ΝΟΊΚΙΑΣΕ ΑΠΟ 2/1/2018 ΜΕΧΡΙ 7/9/2018 ΜΕΣΩ  AIRBNB META  TO ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ  ΚΑΙ ΑΠΟΦΆΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ Ο ΝΟΙΚΙΆΣΕΙ ΆΛΛΟ.  ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΡΩΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟY  ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΏΣΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΆΨΩ Ή ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ Ε2?

η λογική μου λέει το δεύτερο συνολικά στο ε2 άλλα κάλο ειναι να πάρεις και δεύτερη  γνώμη . αλλιώς κανε την διαδικασία τώρα  περνά τα συγκεντρωτικα και θα γλυτώσεις το μετά που θα πέσει αυτόματα και αν στο μέλλον κάνει καμιά ανάρτηση θα ξεγλιστρήσει απο   το 5.000 που θα στο πει μετα εκ τον ύστερων .γιατί το βλέπω λίγο δύσκολο να μην το ξανανοικιάσει   στο μελλον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2018 στις 5:13 ΜΜ, picos είπε

Καλησπερα 

 

προς ενημερωση , αν ειχατε υποβαλλει ως καλοι λογιστες δηλωσεις για τις μισθωσεις του 9/2018 (οπως εκανα εγω ο μαλαξ) η συγκεντρωτικη δεν φευγει διοτι βγαζει Conflict στις ημερομηνιες , μου ειπαν τροπο ακυρωσης απο την ααδε αλλα δεν προχωραει ....... εν αναμονη λοιπον 

Συνάδελφε Ως καλός λογιστής είχα υποβάλλει τον Σεπτέμβριο/2018 και πράγματι δεν προχωρά η συγκεντρωτική. (ΜΑΛΑΞ....)

Τι σου είπαν από ΑΑΔΕ για να φύγει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick63 είπε

Συνάδελφε Ως καλός λογιστής είχα υποβάλλει τον Σεπτέμβριο/2018 και πράγματι δεν προχωρά η συγκεντρωτική. (ΜΑΛΑΞ....)

Τι σου είπαν από ΑΑΔΕ για να φύγει ?

Τι σου είπαν από ΑΑΔΕ για να φύγει ? ξεμάτιασμα...που χουμε μπλέξει τις πλατφόρμες μου μέσα ; 

πέρα από την πλάκα .Δεν ξέρω αν το έλυσες εγώ πάντως επειδη τα περιθώρια στενεύουν θα δοκίμαζα μια λύση άλλα λάθος.

θα έβγαζα α.μ.α για το ακίνητο νέο .σαν μερική μίσθωση και θα δοκίμαζα εκεί να στείλω συγκεντρωτικη .δεν το χω κάνει για να δω ότι λειτουργεί .

Άλλα και εσείς σαν παλιές καραβάνες δεν το χετε μάθει ότι οποίος ειναι σωστός στο τέλος βγαίνει λάθος γιατί εκτός από λογιστές είμαστε και beta tester .

καλά ξεμπερδέματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Τι σου είπαν από ΑΑΔΕ για να φύγει ? ξεμάτιασμα...που χουμε μπλέξει τις πλατφόρμες μου μέσα ; 

πέρα από την πλάκα .Δεν ξέρω αν το έλυσες εγώ πάντως επειδη τα περιθώρια στενεύουν θα δοκίμαζα μια λύση άλλα λάθος.

θα έβγαζα α.μ.α για το ακίνητο νέο .σαν μερική μίσθωση και θα δοκίμαζα εκεί να στείλω συγκεντρωτικη .δεν το χω κάνει για να δω ότι λειτουργεί .

Άλλα και εσείς σαν παλιές καραβάνες δεν το χετε μάθει ότι οποίος ειναι σωστός στο τέλος βγαίνει λάθος γιατί εκτός από λογιστές είμαστε και beta tester .

καλά ξεμπερδέματα .

Αν δεν δώσουν λύση, πρώτα θα δοκιμάσω να στείλω 2 συγκεντρωτικές με τα σχετικά σχόλια. Το αποτέλεσμα θα είναι σωστό πάλι. Λέμε τώρα αν τρέξουν οι 2 συγκεντρωτικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2018 στις 5:13 ΜΜ, picos είπε

Καλησπερα 

 

προς ενημερωση , αν ειχατε υποβαλλει ως καλοι λογιστες δηλωσεις για τις μισθωσεις του 9/2018 (οπως εκανα εγω ο μαλαξ) η συγκεντρωτικη δεν φευγει διοτι βγαζει Conflict στις ημερομηνιες , μου ειπαν τροπο ακυρωσης απο την ααδε αλλα δεν προχωραει ....... εν αναμονη λοιπον 

εγώ για τις συγκεντρωτικές έβαλα ημερομηνία 01/01-31/08/2018. γιατί είχε περάσει (έτσι του είχα πει) τον Σεπτέμβρη.

σε κάθε περίπτωση βάλε μη ταυτιζόμενα διαστήματα.  

τα ποσά θέλουν αυτοί.

εάν δεν λύθηκε το πρόβλημα μέσω ταχις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

εγώ για τις συγκεντρωτικές έβαλα ημερομηνία 01/01-31/08/2018. γιατί είχε περάσει (έτσι του είχα πει) τον Σεπτέμβρη.

σε κάθε περίπτωση βάλε μη ταυτιζόμενα διαστήματα.  

τα ποσά θέλουν αυτοί.

εάν δεν λύθηκε το πρόβλημα μέσω ταχις.

Ο.Κ.    και ο Οκτώβριος ? Με άλλη συγκεντρωτική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PANOS21 είπε

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ Η ΕΡΏΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΕΛΑΤΗΣ MOY ΕΒΑΛΕ  ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ  ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΣΤΗΝ  AIRBNB, ΤΟ  ΝΟΊΚΙΑΣΕ ΑΠΟ 2/1/2018 ΜΕΧΡΙ 7/9/2018 ΜΕΣΩ  AIRBNB META  TO ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ  ΚΑΙ ΑΠΟΦΆΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ Ο ΝΟΙΚΙΆΣΕΙ ΆΛΛΟ.  ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΡΩΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟY  ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΏΣΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΆΨΩ Ή ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ Ε2?

εάν το κατέβασε σίγουρα από παντού και δεν το βρουν ορφανό ΑΜΑ ,κάνε το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick63 είπε

Ο.Κ.    και ο Οκτώβριος ? Με άλλη συγκεντρωτική ?

αν στο παίρνει καλώς.

εγώ τον έβαλα και τα πέρασε αναλυτικά από κει και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

αν στο παίρνει καλώς.

εγώ τον έβαλα και τα πέρασε αναλυτικά από κει και πέρα.

Δηλαδή έκανες συγκεντρωτική μέχρι Αύγουστο, ο Σεπτ υπήρχε και μετά πέρασες αναλυτικά τον Οκτώβριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

μια λυση,για να φυγει η συγκντρωτικη,αν ειχαν δοθει μισθωσεις ως τον αυγουστο,ειναι η ακυρωση αυτων των μισθωσεων,μεσω της πολιτικης ακυρωσης,(αυτο που ειπαν στην ααδε)-θελει προσοχη στις ημερομηνιες και εκει,για να μη βγει εκπροθεσμο

μετα στελνεις την ετησια ,συμπεριλαμβανοντας το συνολο των μισθωσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα,

Λίγο τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά με αυτό το θέμα.

Νομικό πρόσωπο ιδιοκτήτης ακινήτου(ΚΑΔ Διαχείριση και εκμίσθωση ακινήτων) θέλει να συνεργαστεί με μεσιτικό-τουριστικό γραφείο το οποίο παράλληλα έχει και δική του πλατφόρμα τύπου air bnb.

Πώς θα γίνει η διαδικασία?

1.Αν βρει πελάτη για το ακίνητο το μεσιτικό γραφείο θα πρέπει να φτιάξω μισθωτήριο και να του επιτρέψω την υπεκμίσθωση?Αν ναι, θα το δηλώσω και στην πλατφόρμα των βραχυχρόνιων μισθώσεων?Αν στο  μισθωτήριο γράφει αμοιβή 1000 θα δηλώσω 1000 και θα περάσω την προμήθεια στα έξοδα?

2.Αν κάποιος πελάτης κλείσει το ακίνητο μέσω της πλατφόρμας ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsiligiorgis είπε

Παιδιά καλημέρα,

Λίγο τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά με αυτό το θέμα.

Νομικό πρόσωπο ιδιοκτήτης ακινήτου(ΚΑΔ Διαχείριση και εκμίσθωση ακινήτων) θέλει να συνεργαστεί με μεσιτικό-τουριστικό γραφείο το οποίο παράλληλα έχει και δική του πλατφόρμα τύπου air bnb.

Πώς θα γίνει η διαδικασία? παιρνει αμα και δεν κανει τπτ αλλο απλα το αναρτα στην πλατφορα του τουριστικου  

1.Αν βρει πελάτη για το ακίνητο το μεσιτικό γραφείο θα πρέπει να φτιάξω μισθωτήριο και να του επιτρέψω την υπεκμίσθωση μεχρι τωρα πως το εκανες το ιδιο ?Αν ναι, θα το δηλώσω και στην πλατφόρμα των βραχυχρόνιων μισθώσεων? οχι Αν στο  μισθωτήριο γράφει αμοιβή 1000 θα δηλώσω 1000 και θα περάσω την προμήθεια στα έξοδα? αφου εχεις εναρξη παιρνας ολα εσοδα εξοδα 

2.Αν κάποιος πελάτης κλείσει το ακίνητο μέσω της πλατφόρμας ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω? δεν αλαλάζει κάτι 

καλήμερα προσωπική αποψη .παρε και δευτερη γνωμη μηπως δεν καταλαβα καλα τις ερωτησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

καλήμερα προσωπική αποψη .παρε και δευτερη γνωμη μηπως δεν καταλαβα καλα τις ερωτησεις .

Μέχρι τώρα έχει γίνει μόνο μια εκμίσθωση η οποία είχε γίνει μέσω τουριστικού γραφείου χωρίς πλατφόρμα τύπου air bnb και απλά έφτιαξα μισθωτήριο στο ίδιο το τουριστικό γραφείο και εκείνο με την σειρά του μας έκοψε τιμολόγιο με την προμήθεια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nick63 είπε

Δηλαδή έκανες συγκεντρωτική μέχρι Αύγουστο, ο Σεπτ υπήρχε και μετά πέρασες αναλυτικά τον Οκτώβριο ?

Μπορεις να υποβαλλεις 2 συγκεντρωτικες δεν σε κοβει το συστημα

Μια για 1/1/18(ή οτι) -30/8/18 και μια για .../10/18-31/10/18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsiligiorgis είπε

Μέχρι τώρα έχει γίνει μόνο μια εκμίσθωση η οποία είχε γίνει μέσω τουριστικού γραφείου χωρίς πλατφόρμα τύπου air bnb και απλά έφτιαξα μισθωτήριο στο ίδιο το τουριστικό γραφείο και εκείνο με την σειρά του μας έκοψε τιμολόγιο με την προμήθεια.

 

 

 

για μένα θα πάρεις α.μ.α στην αδεε  και θα το βάλει στην πλατφορμα του το τουριστικό και δεν θα δηλώνεις τις μισθώσεις στην αδεε και τα άλλα ανάλογα τι έχεις μισθωτήριο η πυ έτσι και αλλιως πάει με 29% .το τιμολόγιο της προμήθειας οκ το περνας στα έξοδα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 125883623 είπε

για μένα θα πάρεις α.μ.α στην αδεε  και θα το βάλει στην πλατφορμα του το τουριστικό και δεν θα δηλώνεις τις μισθώσεις στην αδεε και τα άλλα ανάλογα τι έχεις μισθωτήριο η πυ έτσι και αλλιως πάει με 29% .το τιμολόγιο της προμήθειας οκ το περνας στα έξοδα . 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι εάν χρειάζεται να έχουμε σήμα από ΕΟΤ.

Θέλουμε απλά να εκμισθώνουμε το ακίνητο βραχυχρόνια χωρίς καμία παροχή (καθαρισμό , πρωινό κλπ)

Έχεις άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, picos είπε

Μπορεις να υποβαλλεις 2 συγκεντρωτικες δεν σε κοβει το συστημα

Μια για 1/1/18(ή οτι) -30/8/18 και μια για .../10/18-31/10/18

ο.κ. Αυτό θα δοκίμαζα γιατί είναι πιό απλό , απλά δεν ήξερα αν δέχετε την 2η συγκεντρωτική. Πάλι το τεστάραμε το σύστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nick63 είπε

ο.κ. Αυτό θα δοκίμαζα γιατί είναι πιό απλό , απλά δεν ήξερα αν δέχετε την 2η συγκεντρωτική. Πάλι το τεστάραμε το σύστημα....

 γιατί εκτός από λογιστές είμαστε και beta tester .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsiligiorgis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι εάν χρειάζεται να έχουμε σήμα από ΕΟΤ.

Θέλουμε απλά να εκμισθώνουμε το ακίνητο βραχυχρόνια χωρίς καμία παροχή (καθαρισμό , πρωινό κλπ)

Έχεις άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.?

αφού ανήκει  σε εταιρεια δεν μπορείς να το βάλεις βραχυχρόνια με στην στενή την έννοια  .και αν το βάλεις που μπορείς σε πλατφορμα  ο.κ μισθωτήριο άλλα αν το κάνεις στο τουριστικό  πάει με 29% και κόβει αυτό τα στοιχεια αλλιως μισθωτήριο εσύ στον ιδιώτη τ.π.υ την προμήθεια το τουριστικό και εσύ κάνεις ε.2 και το πας μετά στο ν για φορολογία 29%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

αφού ανήκει  σε εταιρεια δεν μπορείς να το βάλεις βραχυχρόνια με στην στενή την έννοια  .και αν το βάλεις που μπορείς σε πλατφορμα  ο.κ μισθωτήριο άλλα αν το κάνεις στο τουριστικό  πάει με 29% και κόβει αυτό τα στοιχεια αλλιως μισθωτήριο εσύ στον ιδιώτη τ.π.υ την προμήθεια το τουριστικό και εσύ κάνεις ε.2 και το πας μετά στο ν για φορολογία 29%

Με μπέρδεψες λίγο φίλε μου.

Έχω υποχρέωση να έχω ΕΣΛ από ΕΟΤ? Στην πλατφόρμα όπου έχει μπει το ακίνητο μου ,τα περισσότερα έχουν αριθμό ΜΗΤΕ.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μόλις τώρα με τον ΕΟΤ περιγράφοντας του την κατάσταση μου είπε ότι δεν χρειάζεται.Απλά δεν έχω καταλάβει πότε πρέπει κάποιος να βγάλει ΕΣΛ. Ίσως έχει να κάνει με το τι θα παρέχεις στον μισθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsiligiorgis είπε

Με μπέρδεψες λίγο φίλε μου.

Έχω υποχρέωση να έχω ΕΣΛ από ΕΟΤ? Στην πλατφόρμα όπου έχει μπει το ακίνητο μου ,τα περισσότερα έχουν αριθμό ΜΗΤΕ.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μόλις τώρα με τον ΕΟΤ περιγράφοντας του την κατάσταση μου είπε ότι δεν χρειάζεται.Απλά δεν έχω καταλάβει πότε πρέπει κάποιος να βγάλει ΕΣΛ. Ίσως έχει να κάνει με το τι θα παρέχεις στον μισθωτή.

με συνχωρεις αν σε μπερδεψα αλλα εγω ποτε δεν αναφερα εσλ ειπα αμα το αμα το παιρνεις στην πλατφορμα της αδεε οχι απο τον εοτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsiligiorgis είπε

Με μπέρδεψες λίγο φίλε μου.

Έχω υποχρέωση να έχω ΕΣΛ από ΕΟΤ? Στην πλατφόρμα όπου έχει μπει το ακίνητο μου ,τα περισσότερα έχουν αριθμό ΜΗΤΕ.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μόλις τώρα με τον ΕΟΤ περιγράφοντας του την κατάσταση μου είπε ότι δεν χρειάζεται.Απλά δεν έχω καταλάβει πότε πρέπει κάποιος να βγάλει ΕΣΛ. Ίσως έχει να κάνει με το τι θα παρέχεις στον μισθωτή.

το εσλ το βγάζεις αν εχεις  βιλα που ποια οκ δεν εχει και τοσο νοημα αλλα μετα μπορει να εχει που θα μπουν τα χρηματικα ορια και αν παρεχεις υπηρεσιες οπως αναφερεις .στην περιπτωση σου οχι ουτε εσλ ουτε φπα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...