Προς το περιεχόμενο

ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, SELECTOR είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς "όσο αφορά το  ΦΠΑ έχεις δίκιο" , δεν έγραψα κάτι για το ΦΠΑ .

Αλλά μάλλον δεν έχει γίνει ξεκάθαρο ότι εγώ μιλάω για κανονικές επιχειρήσεις που παρέχουν επιπλέον υπηρεσίες και φυσικά εκδίδουν φορολογικά στοιχεία με ΦΠΑ..

Ο.Κ ΚΆΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΎΤΗΚΑ ΆΛΛΑ ΠΆΜΕ ΠΆΛΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΡΧΉ.

ΌΤΑΝ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΊΡΗΣΗ ΈΧΕΙ ΔΙΚΌ ΤΗΣ ΑΚΊΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕ  ΠΑΡΈΧΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΏΝ ΕΧΕΙ ΕΣΛ  ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΊΤΑΙ ΒΡΑΧΥΧΡΌΝΙΑ ΜΊΣΘΩΣΗ ΆΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΉ ΕΠΙΧΕΊΡΗΣΗ .

ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ  ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΔ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΗΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΒΡΑΧΥΧΡΌΝΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;;; 

ΓΙ ΑΥΤΌ ΜΠΕΡΔΕΎΤΗΚΑ .ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΤΛ Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗ .

Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΉ  ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΉ  ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗ ΑΝΆΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΆΝΕΙ ΚΤΛ ΚΤΛ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις 12/9/2018 στις 2:21 ΜΜ, 125883623 είπε

μικτό .

και στο Ε2 θα περαστεί το μικτό ποσό?? και το ποσό των προμηθειών πως θα αφαιρείται?? μήπως βάλουν κάποιον κωδικό στο Ε1 όπου θα αναγράφονται οι προμήθειες των πλατφορμών και από την προσθαφαίρεση θα φορολογείται το καθαρό ποσό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

και στο Ε2 θα περαστεί το μικτό ποσό?? και το ποσό των προμηθειών πως θα αφαιρείται?? μήπως βάλουν κάποιον κωδικό στο Ε1 όπου θα αναγράφονται οι προμήθειες των πλατφορμών και από την προσθαφαίρεση θα φορολογείται το καθαρό ποσό??

Θα υπάρχουν πρόβλημα. Πχ φορολόγησε μονο για την διαφορά μίσθωσης υπεκμισθωσης.θα δούμε μέχρι του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

και στο Ε2 θα περαστεί το μικτό ποσό?? και το ποσό των προμηθειών πως θα αφαιρείται?? μήπως βάλουν κάποιον κωδικό στο Ε1 όπου θα αναγράφονται οι προμήθειες των πλατφορμών και από την προσθαφαίρεση θα φορολογείται το καθαρό ποσό??

Γεια σας,

άλλη μια ερώτηση στα μισθώματα τι θα βάζουμε το μικτό ( με την προμήθεια του πρακτορείου) ή το καθαρό που εισπράττει ο εκμισθωτής;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

μικτό .

σε αυτήν την ερώτηση ο εκμισθωτής ειναι φυσικό πρόσωπο ιδιώτης εκεί αναφέρεται το μικτό και το πρόβλημα δεν ειναι το

το ποσό των προμηθειών που δεν αφαιρείται όπως και η προμήθεια της πλατφόρμας  άλλα πως θα μειώσεις την διάφορα από την μίσθωση και υπεκμίσθωση αν υπάρχει αλλιώς ο.κ .

η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Γεια σας,

άλλη μια ερώτηση στα μισθώματα τι θα βάζουμε το μικτό ( με την προμήθεια του πρακτορείου) ή το καθαρό που εισπράττει ο εκμισθωτής;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

μικτό .

σε αυτήν την ερώτηση ο εκμισθωτής ειναι φυσικό πρόσωπο ιδιώτης εκεί αναφέρεται το μικτό και το πρόβλημα δεν ειναι το

το ποσό των προμηθειών που δεν αφαιρείται όπως και η προμήθεια της πλατφόρμας  άλλα πως θα μειώσεις την διάφορα από την μίσθωση και υπεκμίσθωση αν υπάρχει αλλιώς ο.κ .

η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη .

τώρα που έγραψες για υπεκμίσθωση....ο γιός κάνει στην μάνα μισθωτήριο με ένα ελάχιστο μίσθωμα με τσεκ στον κωδικό για τις βραχυχρόνιες γιατί δε θέλει να φορολογηθεί εκείνος το εισόδημα. Μέσα στην πλατφόρμα η μάνα δηλώνεται ως διαχειρίστρια και υπεκμισθώτρια. Αν τσεκαριστεί μέσα στο μισθωτήριο ο κωδικός για τις βραχυχρόνιες(Ν4446/2016) δε πρέπει να δηλωθεί και ως υπεκμίσθωση στο αστικό μισθωτήριο ή άπαξ και τσεκάρεις αυτόν τον κωδικό θεωρείται υπεκμίσθωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

τώρα που έγραψες για υπεκμίσθωση....ο γιός κάνει στην μάνα μισθωτήριο με ένα ελάχιστο μίσθωμα με τσεκ στον κωδικό για τις βραχυχρόνιες γιατί δε θέλει να φορολογηθεί εκείνος το εισόδημα. Μέσα στην πλατφόρμα η μάνα δηλώνεται ως διαχειρίστρια και υπεκμισθώτρια. Αν τσεκαριστεί μέσα στο μισθωτήριο ο κωδικός για τις βραχυχρόνιες(Ν4446/2016) δε πρέπει να δηλωθεί και ως υπεκμίσθωση στο αστικό μισθωτήριο ή άπαξ και τσεκάρεις αυτόν τον κωδικό θεωρείται υπεκμίσθωση?

ο ναι και έχει και χαρτόσημο ...και μέχρι τώρα που μιλάμε δεν μπορείς να το φτιάξεις όπως κάνουμε στα άλλα ε2 γιατί αυτό θα πέσει αυτόματα εκτός και αν το αφήσουν ανοικτό . θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ο ναι και έχει και χαρτόσημο ...και μέχρι τώρα που μιλάμε δεν μπορείς να το φτιάξεις όπως κάνουμε στα άλλα ε2 γιατί αυτό θα πέσει αυτόματα εκτός και αν το αφήσουν ανοικτό . θα δουμε...

δε μιλάω για τα ε2, αλλά για την επιλογή μέσα στο ίδιο το μισθωτήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

δε μιλάω για τα ε2, αλλά για την επιλογή μέσα στο ίδιο το μισθωτήριο

ναι μα αν ο γιος δεν κάνει το κλικ στο μισθωτήριο δικαίωμα υπεκμισθωσεις για πλατφόρμες δεν θα μπορεί να το δήλωση στην πλατφόρμα της α.δ.ε.ε  .άλλα οκ αυτό το έφτιαξαν παρ όλο που οι παλιοί υποχρεώθηκαν να κάνουν νέα μισθωτήρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ναι μα αν ο γιος δεν κάνει το κλικ στο μισθωτήριο δικαίωμα υπεκμισθωσεις για πλατφόρμες δεν θα μπορεί να το δήλωση στην πλατφόρμα της α.δ.ε.ε  .άλλα οκ αυτό το έφτιαξαν παρ όλο που οι παλιοί υποχρεώθηκαν να κάνουν νέα μισθωτήρια .

οκ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

δε μιλάω για τα ε2, αλλά για την επιλογή μέσα στο ίδιο το μισθωτήριο

το πρόβλημα ειναι από την πλατφόρμα της α.δ.ε.ε αυτό πως θα πέσει στο ε2 υπεκμίσθωση και όχι μίσθωση .αυτό δεν έχω δει .γιατί φέτος το κάναμε χειροκίνητα .

άλλα δεν ξέρω αν επειδη βλέπουν το μισθωτήριο το παντρέψουν τι  να πω;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Έχω έναν προβληματισμό...

Έχουμε ένα ακίνητο στο όνομα του συζύγου και ο οποίος έχει έσοδα από Βραχυχρόνιες. Το θέμα είναι ότι δε θέλει να τα δηλώσει όλα αυτός (λόγω κλίμακας), αλλά να  δηλώσει μέχρι και τον Ιούλιο. Τον Αύγουστο θέλει να το νοικιάσει στη γυναίκα του και να δηλώσει αυτή τα υπόλοιπα.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω είναι η παρακάτω;

Εγγραφή με τον σύζυγο στην πλατφόρμα, δήλωση μισθώσεων έως 31/7, μετά διαγραφή του ακινήτου και νέα εγγραφή για τη γυναίκα του ώστε να κάνει τις μισθώσεις μέχρι 30/8;

Το μισθωτήριο που πρέπει να γίνει στη σύζυγο ώστε να μπορεί να πάρει ΑΜΑ, πρέπει να γίνει αφού πρώτα δηλωθούν τα έσοδα του συζύγου ή μπορώ να το κάνω και από τώρα; Φοβάμαι μην μπλοκάρει ο σύζυγος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, JohnSkoulou είπε

Καλημέρα σε όλους!

Έχω έναν προβληματισμό...

Έχουμε ένα ακίνητο στο όνομα του συζύγου και ο οποίος έχει έσοδα από Βραχυχρόνιες. Το θέμα είναι ότι δε θέλει να τα δηλώσει όλα αυτός (λόγω κλίμακας), αλλά να  δηλώσει μέχρι και τον Ιούλιο. Τον Αύγουστο θέλει να το νοικιάσει στη γυναίκα του και να δηλώσει αυτή τα υπόλοιπα.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω είναι η παρακάτω;

Εγγραφή με τον σύζυγο στην πλατφόρμα, δήλωση μισθώσεων έως 31/7, μετά διαγραφή του ακινήτου και νέα εγγραφή για τη γυναίκα του ώστε να κάνει τις μισθώσεις μέχρι 30/8;

Το μισθωτήριο που πρέπει να γίνει στη σύζυγο ώστε να μπορεί να πάρει ΑΜΑ, πρέπει να γίνει αφού πρώτα δηλωθούν τα έσοδα του συζύγου ή μπορώ να το κάνω και από τώρα; Φοβάμαι μην μπλοκάρει ο σύζυγος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! 

Όχι δεν επηρεάζει το ένα το άλλο. Ούτως ή άλλως αν ήθελες να συνεχίσεις τις μισθώσεις και το Σεπτέμβριο θα έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει. 

Εξάλλου δεν κάνεις διαγραφή του ακινήτου στον σύζυγο αλλά διακοπή στο ΑΜΑ του. Και για την σύζυγο θα έχεις δεύτερο ΑΜΑ.

Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, JohnSkoulou είπε

Καλημέρα σε όλους!

Έχω έναν προβληματισμό...

Έχουμε ένα ακίνητο στο όνομα του συζύγου και ο οποίος έχει έσοδα από Βραχυχρόνιες. Το θέμα είναι ότι δε θέλει να τα δηλώσει όλα αυτός (λόγω κλίμακας), αλλά να  δηλώσει μέχρι και τον Ιούλιο. Τον Αύγουστο θέλει να το νοικιάσει στη γυναίκα του και να δηλώσει αυτή τα υπόλοιπα.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω είναι η παρακάτω;

Εγγραφή με τον σύζυγο στην πλατφόρμα, δήλωση μισθώσεων έως 31/7, μετά διαγραφή του ακινήτου και νέα εγγραφή για τη γυναίκα του ώστε να κάνει τις μισθώσεις μέχρι 30/8;

Το μισθωτήριο που πρέπει να γίνει στη σύζυγο ώστε να μπορεί να πάρει ΑΜΑ, πρέπει να γίνει αφού πρώτα δηλωθούν τα έσοδα του συζύγου ή μπορώ να το κάνω και από τώρα; Φοβάμαι μην μπλοκάρει ο σύζυγος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! 

καλήμερα καλά τα λες .βεβαία επειδη ειναι τεχνικό ακόμα δεν το έχουμε δει .θα μπορούσες πχ να μην κλείσεις το αμα της συζύγου και να το ξανανοίξει .άλλα δεν ξέρω αν κατηγορηθείς για άλλες τεχνικες .καμια κορη δεν εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 λεπτά πριν, tacar είπε

Όχι δεν επηρεάζει το ένα το άλλο. Ούτως ή άλλως αν ήθελες να συνεχίσεις τις μισθώσεις και το Σεπτέμβριο θα έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει. 

Εξάλλου δεν κάνεις διαγραφή του ακινήτου στον σύζυγο αλλά διακοπή στο ΑΜΑ του. Και για την σύζυγο θα έχεις δεύτερο ΑΜΑ.

Τ

Ωραία, γιατί αυτό φοβόμουν, μήπως από την στιγμή που κάνω το μισθωτήριο στη σύζυγο, ο σύζυγος δε θα μπορεί να πάρει ΑΜΑ για να δηλώσει τις μισθώσεις.

Ναι, διαγραφή του ΑΜΑ εννοώ. :) 

 

10 λεπτά πριν, 125883623 είπε

καλήμερα καλά τα λες .βεβαία επειδη ειναι τεχνικό ακόμα δεν το έχουμε δει .θα μπορούσες πχ να μην κλείσεις το αμα της συζύγου και να το ξανανοίξει .άλλα δεν ξέρω αν κατηγορηθείς για άλλες τεχνικες .καμια κορη δεν εχουν;

Καλημέρα!

Κόρη όχι, γιο έχουν ο οποίος έχει και ατομική επιχείρηση με μισθώσεις . Γενικά, μία σαλάτα η υπόθεση :P 

Πάντως τα βήματα συμφωνείτε ότι είναι όπως τα γράφω ε; Γιατί ξέρετε ποιος θα φταίει άμα στραβώσει κάτι...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JohnSkoulou είπε

 

Ωραία, γιατί αυτό φοβόμουν, μήπως από την στιγμή που κάνω το μισθωτήριο στη σύζυγο, ο σύζυγος δε θα μπορεί να πάρει ΑΜΑ για να δηλώσει τις μισθώσεις.

Ναι, διαγραφή του ΑΜΑ εννοώ. :) 

 

Καλημέρα!

Κόρη όχι, γιο έχουν ο οποίος έχει και ατομική επιχείρηση με μισθώσεις . Γενικά, μία σαλάτα η υπόθεση :P 

Πάντως τα βήματα συμφωνείτε ότι είναι όπως τα γράφω ε; Γιατί ξέρετε ποιος θα φταίει άμα στραβώσει κάτι...

 

 

 

ΚΑΝΟΝΙΚΆ ΈΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΘΕΊ ΤΟ ΜΗΤΡΏΟ Α.Μ.Α ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ Ο    ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ  .(ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΉ ΤΟΥ ΑΜΑ ΣΤΗΝ ΣΎΖΥΓΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΛΟΓΩ ΠΧ ΑΛΛΟΥ ΑΤΑΚ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΕΣΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙΣ ΞΑΝΑΚΆΝΕΙ ΕΓΡΆΦΗ . .

ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Σας παρακαλω πολυ, με το θεμα των Αριθμων των Διαβατηριων τι ακριβως γινεται; Ενας πελατης μου δεν εχει τους αριθμους απο ολους τους ενοικιαστες και δεν μπορω να προχωρησω τις δηλωσεις.

Καλη συνεχεια.

Ευχαριστω πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε  όλους.

Κάνω μια άσχετη με το θέμα παρέμβαση σχετική όμως με τη βραχυχρόνια μίσθωση και ζητώ τη βοήθειά σας.

Έχω κάνει την εγγραφή ακινήτου στο μητρώο και έχω τα εξής προβλήματα:

Α) Όταν πάω να δηλώσω τα μισθώματα Σεπτεμβρίου μου ζητάει αριθμό  διαβατηρίου ή ΑΦΜ αν δεν είναι αλλοδαπός ο μισθωτής.

Η ΑΙRΒΝΒ  δεν δίνει στοιχεία .Επικοινώνησα με την ΑΑΔΕ και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι πρέπει να κάνουμε.

Ξέρει κανείς;

Β)Που γράφουμε τον Αριθμό Μητρώου στην AIRBNB;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2018 στις 11:38 ΠΜ, iliasdasis είπε

Καλημέρα σε  όλους.

Κάνω μια άσχετη με το θέμα παρέμβαση σχετική όμως με τη βραχυχρόνια μίσθωση και ζητώ τη βοήθειά σας.

Έχω κάνει την εγγραφή ακινήτου στο μητρώο και έχω τα εξής προβλήματα:

Α) Όταν πάω να δηλώσω τα μισθώματα Σεπτεμβρίου μου ζητάει αριθμό  διαβατηρίου ή ΑΦΜ αν δεν είναι αλλοδαπός ο μισθωτής.

Η ΑΙRΒΝΒ  δεν δίνει στοιχεία .Επικοινώνησα με την ΑΑΔΕ και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι πρέπει να κάνουμε.

Ξέρει κανείς;

Β)Που γράφουμε τον Αριθμό Μητρώου στην AIRBNB;

Ευχαριστώ.

 

ΔΕς ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2018 στις 11:38 ΠΜ, iliasdasis είπε

Καλημέρα σε  όλους.

Κάνω μια άσχετη με το θέμα παρέμβαση σχετική όμως με τη βραχυχρόνια μίσθωση και ζητώ τη βοήθειά σας.

Έχω κάνει την εγγραφή ακινήτου στο μητρώο και έχω τα εξής προβλήματα:

Α) Όταν πάω να δηλώσω τα μισθώματα Σεπτεμβρίου μου ζητάει αριθμό  διαβατηρίου ή ΑΦΜ αν δεν είναι αλλοδαπός ο μισθωτής.

Η ΑΙRΒΝΒ  δεν δίνει στοιχεία .Επικοινώνησα με την ΑΑΔΕ και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι πρέπει να κάνουμε.

Ξέρει κανείς;

Β)Που γράφουμε τον Αριθμό Μητρώου στην AIRBNB;

Ευχαριστώ.

 

ΣΕ ΕΜΦΑΝΉ ΣΗΜΕΊΟ ΣΤΗΝ ΑΝΆΡΤΗΣΗ ΤΟΥ  ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΆΛΛΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΑΥΤΉΝ ΤΗΝ ΛΎΣΗ 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

διαβασα τα παραπανω απλα θελω να ειμια και 1000% σιγουρος για το αν ειναι υποχρεος ο πελατης μου να εγγραφει στην πλατφορμα.

1) Εχουμε εταιρία η οποια μισθώνει ακινητα κανονικα ως τουριστικά καταλύματα. ειναι γραμμενη κανονικα στον εοτ με αδεια. Απ ότι καταλαβαινω δε οφειλει να εγγραφεί στην πλατφόρμα σωστα?

2) για αποδεικτικο για τα χρήματα αρκει η απυ σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, salonikios55 είπε

καλημερα,

διαβασα τα παραπανω απλα θελω να ειμια και 1000% σιγουρος για το αν ειναι υποχρεος ο πελατης μου να εγγραφει στην πλατφορμα.

1) Εχουμε εταιρία η οποια μισθώνει ακινητα κανονικα ως τουριστικά καταλύματα. ειναι γραμμενη κανονικα στον εοτ με αδεια. Απ ότι καταλαβαινω δε οφειλει να εγγραφεί στην πλατφόρμα σωστα?

2) για αποδεικτικο για τα χρήματα αρκει η απυ σωστα?

Εχω κατάληξει ναι απλα στην πλατφόρμα γράφει γράφει τον αριθμό του σήματος του εοτ

.αυτή που έχουν σήμα εοτ αλλά έχουν υποχρέωση να γραφτούν για αμα είναι οι βίλες αλλα εκεί μιλάμε για φυσικά πρόσωπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Εχω κατάληξει ναι απλα στην πλατφόρμα γράφει γράφει τον αριθμό του σήματος του εοτ

.αυτή που έχουν σήμα εοτ αλλά έχουν υποχρέωση να γραφτούν για αμα είναι οι βίλες αλλα εκεί μιλάμε για φυσικά πρόσωπα. 

Δε καταλαβα τι εννοεις? στην πλατφορα του airbnb να καταχωρησω τον αριθμο του σηματος του εοτ?

και αυτο που λες απο κατω για τις βιλες τι εννοεις? εμεις μιλαμε για ενοικιαζομενα δωματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, salonikios55 είπε

Δε καταλαβα τι εννοεις? στην πλατφορα του airbnb να καταχωρησω τον αριθμο του σηματος του εοτ?

και αυτο που λες απο κατω για τις βιλες τι εννοεις? εμεις μιλαμε για ενοικιαζομενα δωματια

έχεις δίκιο σε ξανά μπέρδεψα .πάμε ένα ένα 

στην δικιά σου περίπτωση οκ δεν έχεις υποχρέωση να εκδόσεις αμα απο την  σελίδα της αδεε έχεις όμως την υποχρέωση να αναρτάς σε εμφανές σημείο της  πλατφόρμας airbnb ,booking το σημα του εοτ που έχεις .

β περίπτωση πες οτι είχες σήμα εοτ άλλα για βίλα εκεί έχεις υποχρέωση να βγάλεις αμα στην αδεε (που θα ναι το ιδιο με το σήμα του εοτ της βίλας ) αλλα εκει μιλαμε για ιδιωτες που νοικιαζουν βιλα μεσω airbnb booking

 και γ περίπτωση έχεις ατομική άλλα δεν έχεις σήμα εοτ τότε βγάζεις αμα στην αδεε αν τα νοικιάζεις μεσώ πλατφόρμας booking airbnb .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

βρήκα τις απαντήσεις....

 

είχαμε τρείς μισθωτές μέσα στον Αυγουστο και ο τελευταίος έφυγε στις 25...

έπρεπε να έχουμε στείλει μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου την δήλωση...αλλά δεν το κάναμε....

μπορούμε να στείλουμε μόνο συγκεντρωτική και τίποτα άλλο?ναι

και κάτι άλλο...τελικά ενεργειακό πιστοποιητικό χρειάζεται?όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...