Προς το περιεχόμενο

ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

PANOS 21:

1. Θα μπεις με τους κωδικούς ενός από τους 2, θα δηλώσεις τα στοιχεία και θα πάρεις ΑΜΑ να το αναρτήσεις στις πλατφόρμες. Στο τέλος του έτους θα δήλωσεις το 50% του/της συζύγου στον επιμερισμό εισοδημάτων.

 

2. Εδώ τίθονται πολλά ερωτήματα. Για μένα πρέπει να δηλώσεις τα 575. Ειδικά στην airbnb όπου η 1η συναλλαγή με τον τουρίστα γίνεται μεταξύ αυτού και της airbnb. Π.χ. στη booking είναι διαφορετικός ο τρόπος χρέωσης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις 26/9/2018 στις 3:52 ΜΜ, tsiligiorgis είπε

καλησπέρα,

Εταιρεία εκμισθώνει ακίνητο σε επαγγελματία (τουριστικό γραφείο) και αυτός το υπεκμισθώνει λιανικώς .

Τίθεται θέμα χαρτοσήμου  λόγω επαγγελματικής μίσθωσης?

ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

    Στις 3/10/2018 στις 6:09 ΜΜ, Lefteris7 είπε

    PANOS 21:

    1. Θα μπεις με τους κωδικούς ενός από τους 2, θα δηλώσεις τα στοιχεία και θα πάρεις ΑΜΑ να το αναρτήσεις στις πλατφόρμες. Στο τέλος του έτους θα δήλωσεις το 50% του/της συζύγου στον επιμερισμό εισοδημάτων.


    2. Εδώ τίθονται πολλά ερωτήματα. Για μένα πρέπει να δηλώσεις τα 575. Ειδικά στην airbnb όπου η 1η συναλλαγή με τον τουρίστα γίνεται μεταξύ αυτού και της airbnb. Π.χ. στη booking είναι διαφορετικός ο τρόπος χρέωσης.  

[Κάνετε κλικ και σύρετε το ποντίκι για να μετακινήστε]

για το 1 η απάντηση ήταν η έξης διαφωνεις με την απάντηση ;

και για το 2 που το στηρίζεις ;  αντί για 600 να βάλει 575; με ενδιαφέρει να ακούσω το σκεπτικό σου; αφού τόσα παίρνει άλλο ότι από αυτά δίνει κάπου κάποια πχ αφαιρεις και την καθαρίστρια αν υπάρχει  απόδειξη;; πάντα μιλάμε για ιδιώτες .

20:04
    

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
    

ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 50% 2 ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΙΣΘΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ ΑΤΑΚ. ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ;

21:37
    

Admin Δ Μέλος επιστημονικής ομάδας
    

Είμαστε εν αναμονή νέων διευκρινήσεων

 

User george13
    

Έστω ότι δηλώνουμε ποσό για μια κράτηση 100,00 ευρώ μέσω πλατφορμας και χρεώνουμε και 30,00 ευρώ για καθαριοτητα στην ληξη της βραχυχρονιας μισθωσης , το ποσό που θα δηλώσουμε για να φορολογηθούμε θα είναι το σύνολο τους 130,00 ? σωστά ?

Admin Δ Μέλος επιστημονικής ομάδας
    

Τα 130 που εισπράχθηκαν αλλά με προσοχή διότι η παροχή υπηρεσίας καθαρισμού σας κατατάσσει σε επιχειρηματική δραστηριότητα

διαφωνείς και με τις δυο απαντήσεις .

που το στηρίζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω ότι ξεκινά ο πατέρας  να υποβάλλει μισθωτήρια στα παιδιά ,με δυνατότητα υπομίσθωσης για βραχ.διαμονές.

η σύζυγος κάνει απλά αποδοχή.  (αυτό λύθηκε με την νέα διαταγή ,που δεν χρειάζεται να υποβάλλουν μισθωτήρια όλοι οι συνιδιοκτήτες).  τότε θα υπήρχε πρόβλημα.

το ένα παιδί ,μπαίνει παίρνει ΑΜΑ με το ΑΤΑΚ πατέρα.

το ίδιο και το άλλο.

στο β ερώτημα.  το μικτό δηλώνεται, καθότι οιοδήποτε άλλο έξοδο έχει συμπεριληφθεί στο 5% δαπάνες χωρίς δικαιολογητικά μισθωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα τι δουλειά εχει η προμήθεια της πλατφόρμας με το 5% που ήταν για συγκεκριμένα έξοδα όπως συντηρήσεις-επισκευές και αποσβέσεις ,είναι άλλο καπέλο.

 

απλά μπλέξανε οι πανεπιστήμονες και με αυτό? θα του βγάλουν τα μάτια στο τέλος,δεν υπάρχει περίπτωση.

αντί να εκμεταλλευτούμε την συγκυρία Τουρκία-Αίγυπτο και σια ,εκεί οι χωροφύλακες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η προμήθεια ενός site που σου παρακρατά  δεν είναι δαπάνη του ακινήτου. 

2. Ειδικά για την airbnb, αυτή λαμβάνει τα χρήματα από τον πελάτη (1η συναλλαγή) και μετά σου εμβάζει το τελικό ποσό.

3. Η πραγματική συναλλαγή στο λογαριασμό σου είναι το καθαρό ποσό.

 

Ακριβώς Proakis. Απάντησες την ώρα που έγραφα. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Και ανάφερω το αντίθετο παράδειγμα από άλλο site, οπου ο ιδιοκτήτης λαμβάνει απευθείας στο λογαριασμό του 1000€ και μετά του εκδίδει τιμολόγιο προμήθειας το site να το πληρώσει. Σε αυτή τη περίπτωση είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορεί να αφαιρεθεί ως έξοδο και θα φορολογηθείς για τα 1000€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

έστω ότι ξεκινά ο πατέρας  να υποβάλλει μισθωτήρια στα παιδιά ,με δυνατότητα υπομίσθωσης για βραχ.διαμονές.

η σύζυγος κάνει απλά αποδοχή.  (αυτό λύθηκε με την νέα διαταγή ,που δεν χρειάζεται να υποβάλλουν μισθωτήρια όλοι οι συνιδιοκτήτες).  τότε θα υπήρχε πρόβλημα.

το ένα παιδί ,μπαίνει παίρνει ΑΜΑ με το ΑΤΑΚ πατέρα.

το ίδιο και το άλλο.

στο β ερώτημα.  το μικτό δηλώνεται, καθότι οιοδήποτε άλλο έξοδο έχει συμπεριληφθεί στο 5% δαπάνες χωρίς δικαιολογητικά μισθωμάτων.

Αυτό που αναφέρεις οκ αν και είναι αλλη περίπτωση απο αυτό που ρώτησε. Βέβαια και σε αυτήν αν το σύστημα δεχόταν δυο ατακ παλι τα δυο θα βάζαμε. αλλα και παλι Λευτέρη αυτό που αναφέρεις δεν μου ακούγεται σωστό παρ ολο που είναι λογικό. 

Δηλαδη οταν αναθέτεις σε μεσίτη που που πληρώνεται και παίρνει την προμήθεια του εσύ δεν δηλώνεις τα συνολικά ενοίκια. Τι να πω μπορεί να έχετε και δίκιο. 

παμε ομως τωρα στην ουσια

έχω μια βίλα στην Μυκόνο και έχω 100.000 ευρω  άλλα δηλωνω  μονο τα 95.000 γιατι  η airbnb μου κρατησε τα 5.000 ευρω .ο ελενχος μου βγαζει φορολογικες διαφορες 5.000 ευρω .στην ενκδικοφανη που παταω οτι εχουν κανει λαθος σε πια πολ η νομο; 

αυτό που με προβληματιζει ειναι ότι proaki σε έχω στην all star και για  εσένα λεύτερη έχω καταλάβει ότι στο συγκεκριμένο θέμα αλλα και σε αλλα  έχεις πολλή μεγαλύτερη εμπειρία από μένα τον θεωρητικό και συμφωνειτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 50% 2 ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΙΣΘΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ ΑΤΑΚ. ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ;

 

σε αυτό απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 50% 2 ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΙΣΘΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ ΑΤΑΚ. ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ;

 

σε αυτό απάντησα.

οκ απλα ο Panos ρωτησε 

ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ 50% ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ 50% Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΙRBNB ΑΝΑΡΤΗΜΈΝΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑ.  ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΜ  ΑΚΙΝΗΤΟΥ . Η 1ΤΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ  ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ  Η ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ  ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΉΤΗ 50%?

εκτός αν απάντησες σε προηγούμενο. 

η απάντησες για την ερώτηση και την απάντησή του σεμιναρίου που επισυνάψα  για να τεκμηριώσω την αρχική μου απάντηση .

άλλα και πάλι διαφοροποιήσε  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολύ πολύπλοκο το θέμα με το τι πρέπει να δηλώνεται διότι κάθε πλατφόρμα έχει άλλη πολιτική. Είναι σημαντικό τι συμφωνία, όροι και πολιτική εφαρμόζεται.

Βλέπω εδώ για παράδειγμα στην airbnb ότι όταν λες 10 βραδυές χ 100 = 1000, στο site ο πελάτης βλέπει 1200 (Γιατί η χρεώνουν και το πελάτη). 

Έπειτα ο πελάτης πληρώνει απευθείας την airbnb και μετά η airbnb πληρώνει τον ιδιοκτήτη όπου το έχει αφαιρέσει την προμήθεια της.

(επίσης βλέπω ότι στην airbnb μπορείς να ανεβάσεις τη τιμή χρέωσης/ανα διανυκτέρευση με κόστος καθαρισμού. Αυτό κι αν είναι φάουλ από τη πλευρά του ιδιοκτήτη αν ανεβάζει τις τιμές με κόστος καθαρισμού!!!!!!)

Θα κλάψουνε πολλές μανούλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lefteris7 είπε

Είναι πάρα πολύ πολύπλοκο το θέμα με το τι πρέπει να δηλώνεται διότι κάθε πλατφόρμα έχει άλλη πολιτική. Είναι σημαντικό τι συμφωνία, όροι και πολιτική εφαρμόζεται.

Βλέπω εδώ για παράδειγμα στην airbnb ότι όταν λες 10 βραδυές χ 100 = 1000, στο site ο πελάτης βλέπει 1200 (Γιατί η χρεώνουν και το πελάτη). 

Έπειτα ο πελάτης πληρώνει απευθείας την airbnb και μετά η airbnb πληρώνει τον ιδιοκτήτη όπου το έχει αφαιρέσει την προμήθεια της.

σωστο αυτο που λες αλλα  το τι κανει στον πελατη εμας τι μας νοιαζει;  αν ο μεσιτης παρει και extra αμοιβη απο τον πελατη εμας δεν μας ενδιαφερει.δικο τους deal εμας δεν μας αφορα το δικο μας; και οκ στην ενδικοφανη που θα το στηρίζω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

οκ απλα ο Panos ρωτησε 

ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ 50% ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ 50% Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΙRBNB ΑΝΑΡΤΗΜΈΝΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑ.  ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΜ  ΑΚΙΝΗΤΟΥ . Η 1ΤΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ  ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ  Η ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ  ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΉΤΗ 50%?

εκτός αν απάντησες σε προηγούμενο. 

η απάντησες για την ερώτηση και την απάντησή του σεμιναρίου που επισυνάψα  για να τεκμηριώσω την αρχική μου απάντηση .

άλλα και πάλι διαφοροποιήσε  .

 

πάλι το ίδιο.  διαχειριστής θα οριστεί ένας εκ των δύο (πες για όλες τις πλατφόρμες). γιατί μπορεί στην μία να οριστεί ο άντρας και στην άλλη η γυναίκα.

υποθέτουμε ο άντρας.

ορίζεται διαχειριστής του ακινήτου και στην επιλογή δικαιούχοι εισοδήματος ακινήτου  ορίζει το 50-50. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

πάλι το ίδιο.  διαχειριστής θα οριστεί ένας εκ των δύο (πες για όλες τις πλατφόρμες). γιατί μπορεί στην μία να οριστεί ο άντρας και στην άλλη η γυναίκα.

υποθέτουμε ο άντρας.

ορίζεται διαχειριστής του ακινήτου και στην επιλογή δικαιούχοι εισοδήματος ακινήτου  ορίζει το 50-50. 

 

οκ θα πάω πάσο αν και άλλα είπαν στο σεμινάριο για το ισχύει  τώρα .τι να πω....

περιμέναμε δυο χρόνια |να  ανοίξει και τελικά ακόμα συζητάμε το πως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορετικά.

εγώ είμαι διαχειριστής σε 2 ακίνητα στο Α και στο Β.  με έσοδα από 100 ευρώ το καθένα.

στο Α λέω (μέσα από τις βραχ.μισθώσεις) δικαιούχος εισοδήματος εγώ 100%.

στο Β ,δικαιούχοι εγώ με 25% ,ο Χ με 25% και ο Ψ με 50%.

στο τέλος που θα κάνουμε τις δηλώσεις ,σε μένα θα φέρει για το Α 100 και για το Β 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

διαφορετικά.

εγώ είμαι διαχειριστής σε 2 ακίνητα στο Α και στο Β.  με έσοδα από 100 ευρώ το καθένα.

στο Α λέω (μέσα από τις βραχ.μισθώσεις) δικαιούχος εισοδήματος εγώ 100%.

στο Β ,δικαιούχοι εγώ με 25% ,ο Χ με 25% και ο Ψ με 50%.

στο τέλος που θα κάνουμε τις δηλώσεις ,σε μένα θα φέρει για το Α 100 και για το Β 25.

σε αυτό που λες οκ .το πρόβλημα όμως ειναι ότι το ακίνητο πρέπει να πάρει μοναδικό αριθμό αμα. και όταν πας να τον πάρεις σου ζητάει ατακ ακίνητου .και έχει την επιλογή να δηλώσεις μόνο το ενα ατακ και οχι και τα τρία που υπάρχουν,εκει δημιουργείται το πρόβλημα .δεν μιλαμε για το πως θα δηλωθούν τα έσοδα αυτό οκ έχει λυθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, 125883623 είπε

σε αυτό που λες οκ .το πρόβλημα όμως ειναι ότι το ακίνητο πρέπει να πάρει μοναδικό αριθμό αμα. και όταν πας να τον πάρεις σου ζητάει ατακ ακίνητου .και έχει την επιλογή να δηλώσεις μόνο το ενα ατακ και οχι και τα τρία που υπάρχουν,εκει δημιουργείται το πρόβλημα .δεν μιλαμε για το πως θα δηλωθούν τα έσοδα αυτό οκ έχει λυθεί .

με ένα εκ των τριών ΑΤΑΚ ,τραβάς το ακίνητο.

αν είσαι ταυτόχρονα διαχειριστής και συνιδιοκτήτης με το δικό σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ATAK ταυτότητα ακινήτου!!!!

λάθος και αυτό ,που σε κάθε συνιδιοκτήτη βγάζει ξεχωριστό για το ίδιο ακίνητο.

πρέπει να το διορθώσουν.   με βάση τον αριθμό παροχής ΔΕΗ να πάρει σε όλους το ΑΤΑΚ αυτού με το μεγαλύτερο ποσοστό.

και όσα βγουν λάθος ,να μπούμε να τα διορθώσουμε και επι τη ευκαιρία να φτιάξουμε τυχόν τμ. +- 10% και απαραίτητα τον ΚΑΕΚ κτηματολογίου.   και από κει μπορούν να το πιάσουν.

 

ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ! σε όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ATAK ταυτότητα ακινήτου!!!!

λάθος και αυτό ,που σε κάθε συνιδιοκτήτη βγάζει ξεχωριστό για το ίδιο ακίνητο.

πρέπει να το διορθώσουν.   με βάση τον αριθμό παροχής ΔΕΗ να πάρει σε όλους το ΑΤΑΚ αυτού με το μεγαλύτερο ποσοστό.

και όσα βγουν λάθος ,να μπούμε να τα διορθώσουμε και επι τη ευκαιρία να φτιάξουμε τυχόν τμ. +- 10% και απαραίτητα τον ΚΑΕΚ κτηματολογίου.   και από κει μπορούν να το πιάσουν.

 

ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ! σε όλα.

 

Τα πες ολα αλλα αντε να πούμε βα φτιαχτούν.  Ποιος αμισθος  συνεργάτης θα τα κάνει παλι ολα αυτα και μάλιστα να είναι και χαρούμενος που του τα κάνει ολα αυτά τσάμπα .

Πάντως με το νεο κωδικό ακινήτου αυτό θέλουν να κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμίσθωση κτιρίου επιπλωμένων διαμερισμάτων με ΕΣΛ.

Ο μισθωτής που είναι ο διαχειριστής πώς θα το δηλώσει στο μητρώο?

Πάω με ΕΣΛ αλλά λέει ότι δεν έχω δικαιώματα στο ακίνητο.

Ίσως φταίει οτι το μισθωτήριο είναι παλιό και δεν έχει επιλεγμένο το κουτάκι της βραχυχρόνιας.

Καμιά ιδέα πριν προχωρήσω σε τροποποίηση του μισθωτηρίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, birbilis είπε

Εκμίσθωση κτιρίου επιπλωμένων διαμερισμάτων με ΕΣΛ.

Ο μισθωτής που είναι ο διαχειριστής πώς θα το δηλώσει στο μητρώο? ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΑ ΤΟ ΕΣΛ 

Πάω με ΕΣΛ αλλά λέει ότι δεν έχω δικαιώματα στο ακίνητο.

Ίσως φταίει οτι το μισθωτήριο είναι παλιό και δεν έχει επιλεγμένο το κουτάκι της βραχυχρόνιας. ΣΩΣΤΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ 

Καμιά ιδέα πριν προχωρήσω σε τροποποίηση του μισθωτηρίου?

ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ Η ΜΙΣΘΩΜΕΝΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

( Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΣΘΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΝΕΙ ΜΕΣΩ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ) 

ΠΡΕΠΕΙ 

1) ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ?

2) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ??

3) ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΙΚΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ο πατέρας με την κόρη έχουν από 50% ένα διαμέρισμα. Η κόρη παραχωρεί το ποσοστό της στον πατέρα. Στο Air Bnb θεωρείται συνιδιοκτήτρια ή επειδή το παραχωρεί στον πατέρα της το δηλώνει όλο εκείνος? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Linaki είπε

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ Η ΜΙΣΘΩΜΕΝΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

( Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΣΘΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΝΕΙ ΜΕΣΩ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ) 

ΠΡΕΠΕΙ 

1) ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ? Ναι εγγράφεται στο μητρώο

2) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ?? ΑΠ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΧΙ 

3) ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΙΚΗ ? ΑΣΤΙΚΗ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΛΙΚΆΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΜΙΣΘΩΜΈΝΗ Η ΕΤΑΙΡΊΑ  ΒΡΑΧΥΧΡΌΝΙΑΣ 

ΑΥΤΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Ο πατέρας με την κόρη έχουν από 50% ένα διαμέρισμα. Η κόρη παραχωρεί το ποσοστό της στον πατέρα. Στο Air Bnb θεωρείται συνιδιοκτήτρια ή επειδή το παραχωρεί στον πατέρα της το δηλώνει όλο εκείνος? Ευχαριστώ. ΌΛΟ ΕΚΕΙΝΟΣ .

ΑΥΤΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...