Προς το περιεχόμενο

ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Logman είπε

Ακριβώς.Έβγαλε χαρτόσημο.

Κι εγώ είχα 2 δηλώσεις φυσικών προσώπων με εισοδήματα μέσω βραχυχρόνιας αλλά δεν έβγαλε κανένα χαρτόσημο. Κωδ. 60 στο Ε2 για το είδος μίσθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, Linaki είπε

(Όχι, αφού έχεις έναρξη δεν πας με τις βραχυχρόνιες μισθώσεις αλλά με απλογραφικά κανονικά)

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕΣΩ AIRBNB (ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΑ Γ'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ? 

 
 

 

συμφωνώ γι αυτό λέω δεν έχει χαρτόσημο άπλα αν έχεις και κάνεις επαγγελματικη μίσθωση σε κανέναν διαχειριστή εταιρείας  που το κάνει μπορεί άλλα μιλάμε για πολλή ειδικές περιπτώσεις και παλι  ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NIKANOR είπε

Κι εγώ είχα 2 δηλώσεις φυσικών προσώπων με εισοδήματα μέσω βραχυχρόνιας αλλά δεν έβγαλε κανένα χαρτόσημο. Κωδ. 60 στο Ε2 για το είδος μίσθωσης.

Φυσικό πρόσωπο και εγώ, αλλά με κωδικό 61.
Η υπεκμίθωση φέρνει τη χρέωση του χαρτοσήμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Logman είπε

Φυσικό πρόσωπο και εγώ, αλλά με κωδικό 61.
Η υπεκμίθωση φέρνει τη χρέωση του χαρτοσήμου;

η υπεκμίσθωση από φυσικό πρόσωπο από που επιτρέπεται η από που απαγορεύεται και τι θεωρείται για να έχει χαρτόσημο ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω 3 απορίες . Εταιρεία με καδ υπηρεσίες εκμίσθωσης και διαχείρισης ακινήτων ,εκμισθώνει βραχυχρόνια ένα ακίνητο σε τουριστικό γραφείο το οποίο με την σειρά του το υπεκμισθώνει σε πελάτη. 

 1.Θεωρείται επαγγελματική μίσθωση?

2.Πρέπει να γραφτεί στην πλατφόρμα βραχυχρόνιων?Kαθώς δεν χρήσιμοποιεί τις πλατοφόρμες τύπου airbnb.

3. Τα έξοδα που γίνονται εκπίπτουν κανονικά εφόσον μιλάμε για εταιρεία ή μονο το 5% ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιώτης θέλει να ενοικιάσει - για τρία χρόνια- ακίνητο που κατέχει σε εταιρεία η οποία θα το εκμεταλλευτεί με το Airbnb.....γι αυτό και στο συμφωνητικό της επιτρέπει την υπομίσθωση. Στο είδος μίσθωσης πρέπει να βάλω αστική/ κατοικίας ή επαγγελματική/εμπορική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsiligiorgis είπε

Καλημέρα,

Έχω 3 απορίες . Εταιρεία με καδ υπηρεσίες εκμίσθωσης και διαχείρισης ακινήτων ,εκμισθώνει βραχυχρόνια ένα ακίνητο σε τουριστικό γραφείο το οποίο με την σειρά του το υπεκμισθώνει σε πελάτη. 

 1.Θεωρείται επαγγελματική μίσθωση?

2.Πρέπει να γραφτεί στην πλατφόρμα βραχυχρόνιων?Kαθώς δεν χρήσιμοποιεί τις πλατοφόρμες τύπου airbnb.

3. Τα έξοδα που γίνονται εκπίπτουν κανονικά εφόσον μιλάμε για εταιρεία ή μονο το 5% ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εσυ εχεις έναρξη δεν σε έπειρεαζει πας εσοδα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Εσυ εχεις έναρξη δεν σε έπειρεαζει πας εσοδα εξοδα.

Λογικό. 

Έχεις άποψη όσον αφορά το 1 + 2 φίλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Ιδιώτης θέλει να ενοικιάσει - για τρία χρόνια- ακίνητο που κατέχει σε εταιρεία η οποία θα το εκμεταλλευτεί με το Airbnb.....γι αυτό και στο συμφωνητικό της επιτρέπει την υπομίσθωση. Στο είδος μίσθωσης πρέπει να βάλω αστική/ κατοικίας ή επαγγελματική/εμπορική?

.. για επαγγλεματικη το βλέπω εγώ προσωπική άποψη  . και πριν επαγγελματικη δεν ήταν ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακίνητο είναι μονοκατοικία.....θέλει να το νοικιάσει  σε ΙΚΕ η οποία, με τη σειρά της θα το νοικιάζει μέσω AirBnB....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Το ακίνητο είναι μονοκατοικία.....θέλει να το νοικιάσει  σε ΙΚΕ η οποία, με τη σειρά της θα το νοικιάζει μέσω AirBnB....

Η γνώμη μου είναι ότι αν η ΙΚΕ κάνει μόνο τον διαχειριστή του ακινήτου και στο τέλος αποδίδει στον ιδιοκτήτη τα μισθώματα μείον την αμοιβή της, τότε δεν είναι επαγγελματική η μίσθωση . Τότε όμως χρειάζεται συμφωνητικό μεταξύ τους και να εκδίδει η ΙΚΕ  τιμολόγιο για την αμοιβή της με ΦΠΑ.

Αν όμως η ΙΚΕ πληρώνει ένα μίσθωμα και στη συνέχεια εκμεταλλεύεται μόνη της το ακίνητο μέσω AIRBNB τότε η μίσθωση είναι επαγγελματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tacar είπε

Η γνώμη μου είναι ότι αν η ΙΚΕ κάνει μόνο τον διαχειριστή του ακινήτου και στο τέλος αποδίδει στον ιδιοκτήτη τα μισθώματα μείον την αμοιβή της, τότε δεν είναι επαγγελματική η μίσθωση . Τότε όμως χρειάζεται συμφωνητικό μεταξύ τους και να εκδίδει η ΙΚΕ  τιμολόγιο για την αμοιβή της με ΦΠΑ.

Αν όμως η ΙΚΕ πληρώνει ένα μίσθωμα και στη συνέχεια εκμεταλλεύεται μόνη της το ακίνητο μέσω AIRBNB τότε η μίσθωση είναι επαγγελματική.

συμφωνώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα φυσικό πρόσωπο κάτοικο εξωτερικού που έχει 2 ακίνητα στην Ελλαδα και τα νοικιάζει χωρισ καποια ψηφιακή πλατφορμα booking η airbnb υπάρχει πρόβλημα πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθεί σε αυτές τισ πλατφόρμεσ? Αλλίως έχει πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JVA είπε

Για ένα φυσικό πρόσωπο κάτοικο εξωτερικού που έχει 2 ακίνητα στην Ελλαδα και τα νοικιάζει χωρισ καποια ψηφιακή πλατφορμα booking η airbnb υπάρχει πρόβλημα πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθεί σε αυτές τισ πλατφόρμεσ? Αλλίως έχει πρόστιμο?

Αν δεν τα νοικιάζει μέσω ψηφιακής πλατφόρμας, υποβάλλει κανονικά το μισθωτήριο στο taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JVA είπε

Για ένα φυσικό πρόσωπο κάτοικο εξωτερικού που έχει 2 ακίνητα στην Ελλαδα και τα νοικιάζει χωρισ καποια ψηφιακή πλατφορμα booking η airbnb υπάρχει πρόβλημα πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθεί σε αυτές τισ πλατφόρμεσ? Αλλίως έχει πρόστιμο?

Οταν γραψεις νοικιαζει τι εννοεις με το ετος;;;η σαν airbnb με κανα δικο του site που εχει στο εξωτερικο και τα χρηματα μ

 

Μόλις τώρα, ponzi είπε

Αν δεν τα νοικιάζει μέσω ψηφιακής πλατφόρμας, υποβάλλει κανονικά το μισθωτήριο στο taxis.

και αν το κάνει με site που έχει στο εξωτερικο δεν πρέπει .. δεν συζητάμε για την περίπτωση που το νοικιάζει με το έτος άλλα αν κάποιος κάνει 30 μισθωτήρια τον χρόνο και δεν το κάνει σαν βραχυχρόνια μετά δεν θα χει άλλα προβλήματα ;;;κρατάω μια επιφύλαξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, JVA είπε

Για ένα φυσικό πρόσωπο κάτοικο εξωτερικού που έχει 2 ακίνητα στην Ελλαδα και τα νοικιάζει χωρισ καποια ψηφιακή πλατφορμα booking η airbnb υπάρχει πρόβλημα πρέπει υποχρεωτικά να δηλωθεί σε αυτές τισ πλατφόρμεσ? Αλλίως έχει πρόστιμο?

Μπορεις να κανεις μια καλητερη αναλυση τι εννοεις με την φράση που γράφεις 

έχει 2 ακίνητα στην Ελλαδα και τα νοικιάζει .με το έτος με τους μήνες .η σαν δωμάτια ξενοδοχείου -βίλες κτλ   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει στη κυριοτητα του 2 ακινητα και τα νοικιαζει με τις μερες σε διαφορους ενοικιαστες αλλοδαπους κανει συμφωνητικα μαζι τουσ και επειτα τα δηλωνουμε στο taxis με ειδοσ μισθωσης τουριστικη βραχυχρονια μισθωση. Λένε οτι πρέπει να τον γραψω σε καποια ηλεκτρονικη πλατφορμα τυπου booking airnbnb αλλιως έχει πρόστιμο 5000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Οταν γραψεις νοικιαζει τι εννοεις με το ετος;;;η σαν airbnb με κανα δικο του site που εχει στο εξωτερικο και τα χρηματα μ

 

και αν το κάνει με site που έχει στο εξωτερικο δεν πρέπει .. δεν συζητάμε για την περίπτωση που το νοικιάζει με το έτος άλλα αν κάποιος κάνει 30 μισθωτήρια τον χρόνο και δεν το κάνει σαν βραχυχρόνια μετά δεν θα χει άλλα προβλήματα ;;;κρατάω μια επιφύλαξη 

Άλλο η βραχυχρόνια μίσθωση εκτός ψηφιακής πλατφόρμας, η οποία πλέον επιτρέπεται διότι με τον 4336/2015 καταργήθηκε από 01/11/2015 το όριο των 30 ημερών του 4276/2014 (παρ.1 άρθρο 2) και του 2160/1993 (παρ. 7 άρθρου 1), και η οποία αποτελεί κανονική μίσθωση (μισθωτήριο και υποβολή στο gsis), και άλλο η μίσθωση μέσω πλατφόρμας.

O 4446/2016 οριοθετεί το πλαίσιο μόνο για τις βραχυχρόνιες εκμισθώσεις μέσω των ψηφιακών πλατφορμών.

Όπου "ψηφιακή πλατφόρμα", νοείται η πλατφόρμα που παρέχει εξειδικευμένα εργαλεία για τη σύναψη της μίσθωσης ηλεκτρονικά και δεν περιορίζεται απλά στην προβολή του ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Άλλο η βραχυχρόνια μίσθωση εκτός ψηφιακής πλατφόρμας, η οποία πλέον επιτρέπεται διότι με τον 4336/2015 καταργήθηκε από 01/11/2015 το όριο των 30 ημερών του 4276/2014 (παρ.1 άρθρο 2) και του 2160/1993 (παρ. 7 άρθρου 1), και η οποία αποτελεί κανονική μίσθωση (μισθωτήριο και υποβολή στο gsis), και άλλο η μίσθωση μέσω πλατφόρμας.

O 4446/2016 οριοθετεί το πλαίσιο μόνο για τις βραχυχρόνιες εκμισθώσεις μέσω των ψηφιακών πλατφορμών.

Όπου "ψηφιακή πλατφόρμα", νοείται η πλατφόρμα που παρέχει εξειδικευμένα εργαλεία για τη σύναψη της μίσθωσης ηλεκτρονικά και δεν περιορίζεται απλά στην προβολή του ακινήτου.

Μπερδεύτηκα.  Αν εχω δυο σπίτια μπορώ με δικο μου site  να κάνω 30 μίσθωσης και οκ δεν μπλέκω με υποχρέωση έναρξης; εκτός βέβαια  και αν το κάνω μέσω βραχυχρονια και οκ που έχει αλλα ορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Μπερδεύτηκα.  Αν εχω δυο σπίτια μπορώ με δικο μου site  να κάνω 30 μίσθωσης και οκ δεν μπλέκω με υποχρέωση έναρξης; εκτός βέβαια  και αν το κάνω μέσω βραχυχρονια και οκ που έχει αλλα ορια.

Δεν έχει όρια η βραχυχρόνια. Μπορώ να κάνω 30 εκμισθώσεις το μήνα.

Αν το ακίνητο έχει σήμα (εκτός από τουριστικές επαύλεις), θέλει έναρξη.

Αν δεν περιορίζεται ο εκμεταλλευτής στην εκμίσθωση αλλά τη συνοδεύει και με υπηρεσίες, θέλει έναρξη.

Αν η μίσθωση είναι κάτω του έτους και γίνεται μέσω πλατφόρμας, θέλει τη διαδικασία του 4446.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η διαδικασία είναι η εξής αν κατάλαβα καλά:

Εγγραφή σε πλατφόρμα,

Ενοικίαση ακινήτου μέσω πλατφόρμας.

Δήλωση στο μητρώο βραχυχρόνιων μισθώσεων έως την 20η μέρα του επόμενου μήνα από τη μέρα που τελειώνει η μίσθωση.

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Η διαδικασία είναι η εξής αν κατάλαβα καλά:

Εγγραφή σε πλατφόρμα,

Ενοικίαση ακινήτου μέσω πλατφόρμας.

Δήλωση στο μητρώο βραχυχρόνιων μισθώσεων έως την 20η μέρα του επόμενου μήνα από τη μέρα που τελειώνει η μίσθωση.

Σωστά?

στην πλατφόρμα το βάζεις για νοικιαστεί από ενδιαφερόμενους π.χ airbnb.  υποχρεωτικά και τον ΑΜ ακινήτου ,που τον παίρνεις αφού εγγραφείς ως διαχειριστής στο μητρώο βραχυχρόνιας μίσθωσης για κάθε  ακίνητο που θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτησούλες:

1) Αναχώρηση 31/08 πρέπει να δηλωθεί δηλαδή μέχρι τις 20/09; Γιατί άφησαν την 31/08 απέξω και τελικά δεν έχει 1 μήνα και 20 μέρες περιθώριο; Πάνε καλά ή εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά;

2) Βάζουμε το μικτό τελικά ποσό; Και επειδή αναφέρουμε την πλατφόρμα θα υπολογίσουν το καθαρό για να βγει ο φόρος; ή θα φορολογηθούμε στο μικτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, theopax είπε

Δύο ερωτησούλες:

1) Αναχώρηση 31/08 πρέπει να δηλωθεί δηλαδή μέχρι τις 20/09; Γιατί άφησαν την 31/08 απέξω και τελικά δεν έχει 1 μήνα και 20 μέρες περιθώριο; Πάνε καλά ή εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά;

2) Βάζουμε το μικτό τελικά ποσό; Και επειδή αναφέρουμε την πλατφόρμα θα υπολογίσουν το καθαρό για να βγει ο φόρος; ή θα φορολογηθούμε στο μικτό;

Ευχαριστώ

1.

Με την εγκυρότητα  του τμήματος  Tax & Outsourcing της Grant Thornton ].

Μεταξύ άλλων :

- Μέχρι τις 20.10.2018 πρέπει να έχουν δηλωθεί ηλεκτρονικά όλες οι βραχυχρόνιες μισθώσεις ακινήτων, που συνάπτονται μέσω ψηφιακής πλατφόρμας, εφόσον η αναχώρηση του μισθωτή γίνεται μέσα στο Σεπτέμβριο. Αντιθέτως, βραχυχρόνιες μισθώσεις ακινήτων, που αφορούν το διάστημα από 1.1.2018 μέχρι και 30.8.2018, πρέπει να έχουν δηλωθεί συγκεντρωτικά ανά ακίνητο μέχρι και τις 30.11.2018.
- Άμεσα πρέπει να εγγραφούν στο «Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής» και να λάβουν αριθμό εγγραφής ανά  ακίνητο όσοι συνάπτουν βραχυχρόνιες μισθώσεις μέσω ψηφιακής πλατφόρμας από 1.9.2018 και εφεξής.

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42032#

ΤΟ 30/08 ΠΡΟΈΚΥΨΕ ΕΠΕΙΔΉ 30/08 ΆΝΟΙΞΕ Η ΠΛΑΤΦΌΡΜΑ 

2.

ΣΤΑ ΦΥΣΙΚΆ ΠΡΌΣΩΠΑ ΤΟ ΜΙΚΤΌ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΕΡΟΥΝ Τ.Π.Τ.

ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ .ΠΑΝΕ ΕΣΟΔΑ ΕΞΟΔΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...