Προς το περιεχόμενο

ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα που θα αφορά τεχνικά προβλήματα στο σύστημα των βραχυχρόνιων μισθώσεων.

Στοιχεία διαχειριστή ακινήτου.

Σου στέλνει ο ξένος το κινητό του, δε το δέχεται το σύστημα.

Σου λέει ο ξένος ότι δεν έχω σταθερό. Άντε να βρεις άκρη πως θα προχωρήσει στην επόμενη οθόνη.

Σου λένε οι οδηγίες ότι έχουν δώσει στις πλατφόρμες σε τηλέφωνα και εμαιλ, κάποιες θέλουν μόνο κινητό ή σταθερό.

 

Πείτε μου τώρα πόσο γρ...θοι μπορεί να είναι εκεί στο taxisnet.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Lefteris7 είπε

Καλημέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα που θα αφορά τεχνικά προβλήματα στο σύστημα των βραχυχρόνιων μισθώσεων.

Στοιχεία διαχειριστή ακινήτου.

Σου στέλνει ο ξένος το κινητό του, δε το δέχεται το σύστημα.

Σου λέει ο ξένος ότι δεν έχω σταθερό. Άντε να βρεις άκρη πως θα προχωρήσει στην επόμενη οθόνη.

Σου λένε οι οδηγίες ότι έχουν δώσει στις πλατφόρμες σε τηλέφωνα και εμαιλ, κάποιες θέλουν μόνο κινητό ή σταθερό.

 

Πείτε μου τώρα πόσο γρ...θοι μπορεί να είναι εκεί στο taxisnet.....

Μου κάνει εντύπωση που σου κάνει εντύπωση. Βαλε το τηλέφωνο του taxis και εσύ και αν έχουν πρόβλημα να πάρουν τηλ τον εαυτό τους να το λύσουν. Αλλα δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς αν ο φόρος μπει στο ταμείο. 

Αυτό το πρόβλημα συναντιέται και σε άλλες σελίδες όπως πχ του εφκα .απ την μια είναι καλό γιατί δεν σε αφήνει να κάνεις λάθος απ την αλλη αν βρεθεί κάποιος  Ινδιάνος που  δεν εχει τσιπαριστει ακόμα (τραπεζικό λογαριασμό email τηλέφωνο ) δημιουργεί αυτό το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις έχω για αρχή.

1.Βάσει οδηγιών για τις μισθώσεις απο 01/01/18-30/08/18 θα γίνει μία εγγραφή συγκεντρωτικά ανά ακίνητο. Πώς θα γίνει αυτό? Στο ΑΦΜ δηλαδή του μισθωτή ποιό θα βάλουμε αν σ'αυτό το διάστημα έμειναν π.χ 10 πελάτες? 

2.Για μισθώσεις από 31/08/18 και μετά η προθεσμία είναι 20 μέρες έτσι? Αν δηλαδή κάποιος μείνει 31/08/18 έως 05/09/18 η προθεσμία να δηλωθεί είναι έως 20/10/18, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariamik είπε

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις έχω για αρχή.

1.Βάσει οδηγιών για τις μισθώσεις απο 01/01/18-30/08/18 θα γίνει μία εγγραφή συγκεντρωτικά ανά ακίνητο. Πώς θα γίνει αυτό? Στο ΑΦΜ δηλαδή του μισθωτή ποιό θα βάλουμε αν σ'αυτό το διάστημα έμειναν π.χ 10 πελάτες? 

2.Για μισθώσεις από 31/08/18 και μετά η προθεσμία είναι 20 μέρες έτσι? Αν δηλαδή κάποιος μείνει 31/08/18 έως 05/09/18 η προθεσμία να δηλωθεί είναι έως 20/10/18, σωστά?

προσωπική  αποψη 

στο 1 ειναι λίγο οξυμωρο συγκεντρωτικα &  αναλυτικά...δεν γίνεται άλλα μιλάμε για το ε.2 του χρόνου

για το 2 δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς    μιλάς για τις επαυλεις που ειναι μεχρι της 20 του επόμενου μηνά ; ερώτηση 11 

Ε Ποιες είναι οι υποχρεώσεις που έχουν οι Διαχειριστές Ακινήτων σχετικά με τις Τουριστικές Επαύλεις (πρόσωπα της παρ. 5 του άρ. 46 του ν.4179/2013 που διαθέτουν Ε.Σ.Λ.), καθώς και οι διαχειριστές ακινήτων που διαθέτουν Ειδικό Σήμα Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.); Α Οι Διαχειριστές Ακινήτων Τουριστικών Επαύλεων στις οποίες πραγματοποιούνται Βραχυχρόνιες Μισθώσεις μέσω ψηφιακών πλατφορμών πρέπει: α) να καταχωρήσουν τις Τουριστικές Επαύλεις, στο «Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής». Η καταχώρηση αυτή δε θα συνοδευτεί με απόδοση Αριθμού Μητρώου Ακινήτου (Α.Μ.Α.). Ως Α.Μ.Α. θα αναφέρεται ο αριθμός Ε.Σ.Λ. με το πρόθεμα Ε.Σ.Λ. στην αρχή. β) να αναγράφουν σε εμφανές σημείο τον αριθμό του Ειδικού Σήματος Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.) όταν αναρτούν ένα ακίνητο στις ψηφιακές πλατφόρμες με σκοπό τη βραχυχρόνια μίσθωση. γ) να υποβάλλουν τη Δήλωση Βραχυχρόνιας Διαμονής μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα από την ημέρα αναχώρησης του μισθωτή από το ακίνητο. δ) να δηλώσουν τα εισοδήματα που απόκτησαν από τη Βραχυχρόνια Μίσθωση ακινήτων της οικονομίας του διαμοιρασμού, συγκεντρωτικά, ανά ακίνητο. 12. Ε Όταν Διαχειριστής Ακινήτου είναι ένας εκ των συνιδιοκτητών,....

όσο για το 2 το μισθωτήριο γίνεται μεχρι τελος του επόμενου μηνά αν έχει υποχρέωση γιατί αν ειναι στην πλατφορμα δεν έχει υποχρεώσει . 

επαναλαμβάνω προσωπική αποψη γιατί δεν έχω καταλάβει για ποια απ όλες τις περιπτώσεις μιλάς και τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις

  . https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41867

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41867

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41807#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41873

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariamik είπε

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις έχω για αρχή.

1.Βάσει οδηγιών για τις μισθώσεις απο 01/01/18-30/08/18 θα γίνει μία εγγραφή συγκεντρωτικά ανά ακίνητο. Πώς θα γίνει αυτό? Στο ΑΦΜ δηλαδή του μισθωτή ποιό θα βάλουμε αν σ'αυτό το διάστημα έμειναν π.χ 10 πελάτες? 

2.Για μισθώσεις από 31/08/18 και μετά η προθεσμία είναι 20 μέρες έτσι? Αν δηλαδή κάποιος μείνει 31/08/18 έως 05/09/18 η προθεσμία να δηλωθεί είναι έως 20/10/18, σωστά?

1. Σκέψεις αναφέρω..Δοκίμασε το 000000000 ίσως το σύστημα το δέχεται. Αλλιώς δες αν αντί συγκεκριμένη πλατφόρμα μίσθωσης δηλώσεις το "συγκεντρωτική  εγγραφή έτους" και έτσι σε αφήσει να κάνεις την υποβολή ανευ αφμ (εγώ πάντως θα περίμενα νεώτερες οδηγίες)

2. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για όσες αναχωρήσεις είναι μετά τις 30/8 έχεις 20 ημέρες να τις δηλώσεις. πχ αν καποιος αναχώρησε στις 31/8/2018 έχεις μέχρι τις 20/9/2018 να το δηλώσεις ενώ αν κάποιος αναχωρήσει την 1/9/2018 έχεις μέχρι την 20/10/2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν κάποια τουριστική κατοικία του αρ.46 έχει εκτός από ΕΣΛ, έχει  έναρξη θα εγγράψει το ακίνητο στην πλατφόρμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

παιδιά αν κάποια τουριστική κατοικία του αρ.46 έχει εκτός από ΕΣΛ, έχει  έναρξη θα εγγράψει το ακίνητο στην πλατφόρμα? 

Όχι, αφού έχεις έναρξη δεν πας με τις βραχυχρόνιες μισθώσεις αλλά με απλογραφικά κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι

39 λεπτά πριν, 125883623 είπε

προσωπική  αποψη 

στο 1 ειναι λίγο οξυμωρο συγκεντρωτικα &  αναλυτικά...δεν γίνεται άλλα μιλάμε για το ε.2 του χρόνου

για το 2 δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς    μιλάς για τις επαυλεις που ειναι μεχρι της 20 του επόμενου μηνά ; ερώτηση 11 

Ε Ποιες είναι οι υποχρεώσεις που έχουν οι Διαχειριστές Ακινήτων σχετικά με τις Τουριστικές Επαύλεις (πρόσωπα της παρ. 5 του άρ. 46 του ν.4179/2013 που διαθέτουν Ε.Σ.Λ.), καθώς και οι διαχειριστές ακινήτων που διαθέτουν Ειδικό Σήμα Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.); Α Οι Διαχειριστές Ακινήτων Τουριστικών Επαύλεων στις οποίες πραγματοποιούνται Βραχυχρόνιες Μισθώσεις μέσω ψηφιακών πλατφορμών πρέπει: α) να καταχωρήσουν τις Τουριστικές Επαύλεις, στο «Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής». Η καταχώρηση αυτή δε θα συνοδευτεί με απόδοση Αριθμού Μητρώου Ακινήτου (Α.Μ.Α.). Ως Α.Μ.Α. θα αναφέρεται ο αριθμός Ε.Σ.Λ. με το πρόθεμα Ε.Σ.Λ. στην αρχή. β) να αναγράφουν σε εμφανές σημείο τον αριθμό του Ειδικού Σήματος Λειτουργίας (Ε.Σ.Λ.) όταν αναρτούν ένα ακίνητο στις ψηφιακές πλατφόρμες με σκοπό τη βραχυχρόνια μίσθωση. γ) να υποβάλλουν τη Δήλωση Βραχυχρόνιας Διαμονής μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα από την ημέρα αναχώρησης του μισθωτή από το ακίνητο. δ) να δηλώσουν τα εισοδήματα που απόκτησαν από τη Βραχυχρόνια Μίσθωση ακινήτων της οικονομίας του διαμοιρασμού, συγκεντρωτικά, ανά ακίνητο. 12. Ε Όταν Διαχειριστής Ακινήτου είναι ένας εκ των συνιδιοκτητών,....

όσο για το 2 το μισθωτήριο γίνεται μεχρι τελος του επόμενου μηνά αν έχει υποχρέωση γιατί αν ειναι στην πλατφορμα δεν έχει υποχρεώσει . 

επαναλαμβάνω προσωπική αποψη γιατί δεν έχω καταλάβει για ποια απ όλες τις περιπτώσεις μιλάς και τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις

  . https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41867

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41867

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41807#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41873

Η προθεσμία μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα απο την αναχώρηση του μισθωτή ισχύει για όλες τις μισθώσεις αυτού του είδους, οχι μόνο για τις επαύλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Konstantinoss είπε

1. Σκέψεις αναφέρω..Δοκίμασε το 000000000 ίσως το σύστημα το δέχεται. Αλλιώς δες αν αντί συγκεκριμένη πλατφόρμα μίσθωσης δηλώσεις το "συγκεντρωτική  εγγραφή έτους" και έτσι σε αφήσει να κάνεις την υποβολή ανευ αφμ (εγώ πάντως θα περίμενα νεώτερες οδηγίες)

2. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για όσες αναχωρήσεις είναι μετά τις 30/8 έχεις 20 ημέρες να τις δηλώσεις. πχ αν καποιος αναχώρησε στις 31/8/2018 έχεις μέχρι τις 20/9/2018 να το δηλώσεις ενώ αν κάποιος αναχωρήσει την 1/9/2018 έχεις μέχρι την 20/10/2018

Εγώ τα έστειλα σήμερα κανονικά σε εναν πελάτη που βιαζόταν γιατί θα έφευγε, και τα έστειλα ένα ένα, οχι συγκεντρωτικά. Ετσι και αλλιώς το αποτέλεσμα που τους ενδιαφέρει είναι το ίδιο, το ποσό δηλαδή που θα πάει του χρόνου στο Ε2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ζευγάρι έχει στην ιδιοκτησία  του 2 ακίνητα   με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50% έκαστος κατά πλήρη κυριότητα, που θέλει να τα νοικιάσει μέσω πλατφόρμας

την γνωστή airbnb.

Η ερώτηση είναι,  μπορεί η σύζυγος να ενοικιάσει στον σύζυγό της κατά  το ποσοστό που της ανήκουν  τα 2 ακίνητα ώστε η φορολόγηση του εισοδήματος να αφορά μόνο στον σύζυγο? επιτρέπεται ή  καταστρατηγούν νόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, epis είπε

Καλημέρα

Ζευγάρι έχει στην ιδιοκτησία  του 2 ακίνητα   με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50% έκαστος κατά πλήρη κυριότητα, που θέλει να τα νοικιάσει μέσω πλατφόρμας

την γνωστή airbnb.

Η ερώτηση είναι,  μπορεί η σύζυγος να ενοικιάσει στον σύζυγό της κατά  το ποσοστό που της ανήκουν  τα 2 ακίνητα ώστε η φορολόγηση του εισοδήματος να αφορά μόνο στον σύζυγο? επιτρέπεται ή  καταστρατηγούν νόμο?

Αρχίσαμε...

Συγγνώμη κιόλας, δεν το λέω για εσάς.

Αν είναι να γίνει όλη αυτή η "πατέντα", γνώμη μου είναι ότι η σύζυγος θα πρέπει να το νοικιάσει τόσο όσο θα το νοίκιαζε σε έναν τρίτο. Η φορολόγηση λοιπόν θα είναι για τη σύζυγο η μακροχρόνια εκμίσθωση και για τον σύζυγο η διαφορά βραχυχρόνιας υπεκμίσθωσης μείον βραχυχρόνια υπομίσθωση.

Ρωτήστε όμως τον συμβολαιογράφο μήπως κάνετε ένα συμβόλαιο μεταβίβασης του δικαιώματος ενάσκησης της επικαρπίας στον σύζυγο για κάποια χρόνια.

Πιο φτηνό, πιο ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ponzi είπε

Αρχίσαμε...

Συγγνώμη κιόλας, δεν το λέω για εσάς.

Αν είναι να γίνει όλη αυτή η "πατέντα", γνώμη μου είναι ότι η σύζυγος θα πρέπει να το νοικιάσει τόσο όσο θα το νοίκιαζε σε έναν τρίτο. Η φορολόγηση λοιπόν θα είναι για τη σύζυγο η μακροχρόνια εκμίσθωση και για τον σύζυγο η διαφορά βραχυχρόνιας υπεκμίσθωσης μείον βραχυχρόνια υπομίσθωση.

Ρωτήστε όμως τον συμβολαιογράφο μήπως κάνετε ένα συμβόλαιο μεταβίβασης του δικαιώματος ενάσκησης της επικαρπίας στον σύζυγο για κάποια χρόνια.

Πιο φτηνό, πιο ξεκάθαρο.

Σ ' ευχαριστώ συνάδελφε, και ναι αρχίσαμε.... κι έχουμε και συνέχεια...

σε ότι αφορά σε αυτό

 

Ρωτήστε όμως τον συμβολαιογράφο μήπως κάνετε ένα συμβόλαιο μεταβίβασης του δικαιώματος ενάσκησης της επικαρπίας στον σύζυγο για κάποια χρόνια.

Η δική μου γνώμη είναι πως δεν υπάρχει ξεκάθαρη θέση της διοίκησης, και το φοβάμαι,  εκτός αν επιλέξουν  μεταβίβαση επικαρπίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

για την άλλη πρόταση

επειδή πρόκειται για πατέντα "όπως γράφεις" δεν είμαι σίγουρη σε περίπτωση ελέγχου

τι θα γίνει, αν θα το δεχτούν.

Και επειδή "πενία τέχνας κατεργάζεται" αυτοί νομοθετούν για να φορολογήσουν και οι άλλοι ψάχνουν να φοροαποφύγουν θεωρώ πως έχει την παγίδα του.

Πχ άλλοι  που έχουν τρία -τέσσσερα ακίνητα ψάχνουν να τα σπάσουν για να μοιραστεί το εισόδημα ή αν τελικά ισχύσει ο περιορισμός μέχρι δύο ακίνητα ανά αφμ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

άλλη μια ερώτηση στα μισθώματα τι θα βάζουμε το μικτό ( με την προμήθεια του πρακτορείου) ή το καθαρό που εισπράττει ο εκμισθωτής;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELENIVIDAKI είπε

Γεια σας,

άλλη μια ερώτηση στα μισθώματα τι θα βάζουμε το μικτό ( με την προμήθεια του πρακτορείου) ή το καθαρό που εισπράττει ο εκμισθωτής;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

μικτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Logman είπε

με το χαρτόσημο ή χωρίς;

 

δεν έχει χαρτόσημο δεν ειναι επαγγελματικη μίσθωση .

θέλεις να κάνεις πιο συγκεκριμένη ερώτηση για πια απ όλες τις περιπτώσεις ρωτάς ;

μήπως δεν χρειάζεται να κάνεις τ.π.τ και έχεις μπερδευτεί και εσύ όπως όλοι μας η έστω οι περισσότεροι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ELENIVIDAKI είπε

Γεια σας,

άλλη μια ερώτηση στα μισθώματα τι θα βάζουμε το μικτό ( με την προμήθεια του πρακτορείου) ή το καθαρό που εισπράττει ο εκμισθωτής;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Προσοχή με την airbnb!

Από ποιόν εισπράττει την προμήθεια? Από τον εκμισθωτή ή από τον μισθωτή?

Καλά airbnb και uber, από τις μεγαλύτερες αλητείες-καραμπινάτες παρανομίες. Απορώ πώς συνεχίζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 125883623 είπε

δεν έχει χαρτόσημο δεν ειναι επαγγελματικη μίσθωση .

θέλεις να κάνεις πιο συγκεκριμένη ερώτηση για πια απ όλες τις περιπτώσεις ρωτάς ;

μήπως δεν χρειάζεται να κάνεις τ.π.τ και έχεις μπερδευτεί και εσύ όπως όλοι μας η έστω οι περισσότεροι  

 

 

΄Έχει χαρτόσημο.Δεν είναι μίσθωση κατοικίας.Είναι μία άλλη χωριστή-ανεξάρτητη κατηγορία, στην οποία βάζουν και χαρτόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Logman είπε

 

 

΄Έχει χαρτόσημο.Δεν είναι μίσθωση κατοικίας.Είναι μία άλλη χωριστή-ανεξάρτητη κατηγορία, στην οποία βάζουν και χαρτόσημο.

;;;;;;;;;;;; από που πηγάζει αυτό;;;;;;;αν εσύ νοικιάσεις το σπίτι σου για ένα μηνά θα κάνεις μισθωτήριο επαγγελματικη μίσθωση;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 125883623 είπε

;;;;;;;;;;;; από που πηγάζει αυτό;;;;;;;αν εσύ νοικιάσεις το σπίτι σου για ένα μηνά θα κάνεις μισθωτήριο επαγγελματικη μίσθωση;;;;;;;;

 

Άλλο η αστική μίσθωση κατοικίας και άλλο η βραχυχρόνια τουριστική μίσθωση.

Έχω εκκαθαριστικό πελάτη μου για το 2017, με εισοδήματα μόνο από AIRBNB τα οποία έχουν επιβαρυνθεί με χαρτόσημο.

Ούτε εμείς το ξέραμε πριν το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Logman είπε

 

Άλλο η αστική μίσθωση κατοικίας και άλλο η βραχυχρόνια τουριστική μίσθωση.

Έχω εκκαθαριστικό πελάτη μου για το 2017, με εισοδήματα μόνο από AIRNB τα οποία έχουν επιβαρυνθεί με χαρτόσημο.

Ούτε εμείς το ξέραμε πριν το δούμε.

δεν έχω καταλάβει τι λες...αν εσύ  έχεις έναρξη κάνεις μίσθωση και μπαίνει airnb κτλ κτλ μιλάμε για κάτι  άλλο...αν όμως νοικιάσεις το σπίτι σου μεσώ airnb και εσύ στέλνεις το μισθωτήριο σαν αστική που ειναι πως  ποιος και σε τι σου βάζει χαρτόσημο;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

δεν έχω καταλάβει τι λες...αν εσύ  έχεις έναρξη κάνεις μίσθωση και μπαίνει airnb κτλ κτλ μιλάμε για κάτι  άλλο...αν όμως νοικιάσεις το σπίτι σου μεσώ airnb και εσύ στέλνεις το μισθωτήριο σαν αστική που ειναι πως  ποιος και σε τι σου βάζει χαρτόσημο;;;;; 

Με άλλο κωδικό δηλώνονται στο Ε2 οι μισθώσεις κατοικίας και με άλλο οι βραχυχρόνιες τουριστικές μισθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Logman είπε

Με άλλο κωδικό δηλώνονται στο Ε2 οι μισθώσεις κατοικίας και με άλλο οι βραχυχρόνιες τουριστικές μισθώσεις.

σωστός και έβγαλε χαρτόσημο ;;;;

τραγικοί μόνο η είσπραξη τελικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Όχι, αφού έχεις έναρξη δεν πας με τις βραχυχρόνιες μισθώσεις αλλά με απλογραφικά κανονικά)

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕΣΩ AIRBNB (ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΑ Γ'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ? 

 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

σωστός και έβγαλε χαρτόσημο ;;;;

τραγικοί μόνο η είσπραξη τελικά... 

Ακριβώς.Έβγαλε χαρτόσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...