Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγη ωρών εργασίας


sarak1

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ερώτηση λόγω απειρίας (ειμαι καινούργιος στο επάγγελμα).

 

Επιχειρηση με Υπάλληλο με πλήρη απασχόληση θέλει να τον κάνει σε απασχόληση 6-ωρη απασχόληση 3 μέρες την εβδομάδα.

 

 

Τι πρέπει να κάνω όσο αφορά τα έντυπα που πρέπει να υποβάλλω.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τροποποίηση σύμβασης για μετατροπή από πλήρη σε μερική απασχόληση μέσα σε 8 ημέρες.

Πριν την αλλαγή τροποποιητικό ωραρίου.

Υ.Γ Συνήθως στέλνω τροποποιητικό μισθού και γράφω στις παρατηρήσεις ότι η αλλαγή μισθού προέκυψε από αλλαγή ωραρίου. ΑΛΛΑ τον στέλνω πριν την αλλαγή του ωραρίου για να είμαι καλυμμένος..δεν περιμένω το 15νθήμερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
52 λεπτά πριν, kotlistianos είπε

Τροποποίηση σύμβασης για μετατροπή από πλήρη σε μερική απασχόληση μέσα σε 8 ημέρες.

Πριν την αλλαγή τροποποιητικό ωραρίου.

Υ.Γ Συνήθως στέλνω τροποποιητικό μισθού και γράφω στις παρατηρήσεις ότι η αλλαγή μισθού προέκυψε από αλλαγή ωραρίου. ΑΛΛΑ τον στέλνω πριν την αλλαγή του ωραρίου για να είμαι καλυμμένος..δεν περιμένω το 15νθήμερο.. 

+ Ε9 γιατί πλέον είναι μερικής! (το αργότερο σε 8 ημέρες από τη μετατροπή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, kotlistianos είπε

Τροποποίηση σύμβασης για μετατροπή από πλήρη σε μερική απασχόληση μέσα σε 8 ημέρες.

Πριν την αλλαγή τροποποιητικό ωραρίου.

Υ.Γ Συνήθως στέλνω τροποποιητικό μισθού και γράφω στις παρατηρήσεις ότι η αλλαγή μισθού προέκυψε από αλλαγή ωραρίου. ΑΛΛΑ τον στέλνω πριν την αλλαγή του ωραρίου για να είμαι καλυμμένος..δεν περιμένω το 15νθήμερο.. 

Έχω την εντύπωση ότι δεν υποχρεούστε σε τροποποιητικό αποδοχών, διότι δεν πρόκειται για αλλαγή μισθού. Πιστεύω με συμπληρωματικό ωραρίου πριν την αλλαγή του ωραρίου και μια διεκρίνηση στις παρατηρήσεις ότι υπάρχει τροποποίηση από πλήρους σε μερική, υποβολή σύμβασης εντός οκταημέρου από την τροποποίηση του ωραρίου και είστε καλυμμένος.

Βεβαίως τα παραπάνω χαρτιά που κάνετε εσείς δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εργαζόμενο με μερική απασχόληση θέλω να αλλάξω τις ημέρες εργασίας..υποβάλλω συμπληρωματικό ωραρίου και ζητά αριθμό και ημερομηνία αρχικής . Βάζω τον αριθμό

της πρόσληψης (Ε3 ενιαίο) , και μου λέει δεν βρέθηκε η αρχική υποβολή.

Τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοεί τον τελευταίο Ετησιο πινακα Προσωπικου Ε4.

Τσεκαρε αν πρεπει να στειλεις και τροποποιητικο συμβασης μερικης απασχολησης. Αν δεν αλλαζει το συνολο των ωρων απασχολησης και ειναι μονο θεμα ωραριου, μαλλον οχι, αλλα σιγουρεψε το κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Τροποποιητικό σύμβασης μερικής πρέπει να στείλω οπωσδήποτε.

2. Βάζω τον αριθμό του τελευταίου ετήσιου (2018) αλλά λέει δεν βρέθηκε η αρχική υποβολή

3. Τον εργαζόμενο προσέλαβα στις 03/10/2019  οπότε και υπέβαλα Ενιαίο Ε3

Πως συνεχίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περιμενε.

Θελεις να καταθεσεις Ε4 Συμπληρωματικο ωραριου, σωστα; Και σου ζηταει Αριθμο Πρωτοκολλου Αρχικης και Ημερομηνια Υποβολης, σωστα; Και βαζεις αρ. Πρωτοκ. και ημερομηνια του ετησιου Ε4 που κατεθεσες περσι και σου λεει δεν βρεθηκε αρχικη υποβολη;

Εισαι σιγουρος οτι βαζεις τα σωστα στοιχεια; Αν υπεβαλλες περσι πινακα και βαλεις αρ. πρωτοκ. και ημερ. υποβολης δεν καταλαβαινω γιατι να μην σε αφηνει να προχωρησεις (απο περιεργεια τωρα το εκανα δοκιμαστικα και ηταν οκ). Το ποτε εκανες την προσληψη δεν παιζει ρολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε , έχεις δίκιο....από δικό μου λάθος έβαζα ημερομηνία κατάθεσης το 2019 και όχι το 2018 (για το 2019 δεν έχω ακόμα καταθέσει).....το έστειλα ήδη, όπως και τις συμβάσεις Ε9

Σε ευχαριστώ πολύ για τη  βοήθειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά όταν αλλάζει το ωράριο και συνεπώς και ο μισθός στέλνετε Συμπληρωματικό Ωραρίου ή Τροποποιητικό Αποδοχών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, spirosvii είπε

Τελικά όταν αλλάζει το ωράριο και συνεπώς και ο μισθός στέλνετε Συμπληρωματικό Ωραρίου ή Τροποποιητικό Αποδοχών;

Συμπληρωματικό ωραρίου πριν τη μεταβολή του ωραρίου. Αν αλλάζει η βάση που υπολογίζεται ο μισθός ,θα γράψω στις παρατηρήσεις μεταβολή του μισθού

Παράδειγμα   ωρομίσθιο 3,90  και δουλεύει 5 ημέρες 20 ώρες .Αν αλλάξει σε 4 ημέρες και 16 ώρες ,αλλά παραμείνει το ίδιο ωρομίσθιο τότε μόνο συμπληρωματικό ωραρίου πριν τη μεταβολή του ωραρίου.  Αν όμως σε αυτή τη περίπτωση εκτός από το ωράριο αλλάζει και το ωρομίσθιο σε 4,36 τότε θα κάνω και τροποιητικό αποδοχών εντός 15 ημερών και συμπληρωματικό ωραρίου   πριν τη μεταβολή.

Αυτά κάνω προσωπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 750 είπε

Συμπληρωματικό ωραρίου πριν τη μεταβολή του ωραρίου. Αν αλλάζει η βάση που υπολογίζεται ο μισθός ,θα γράψω στις παρατηρήσεις μεταβολή του μισθού

Παράδειγμα   ωρομίσθιο 3,90  και δουλεύει 5 ημέρες 20 ώρες .Αν αλλάξει σε 4 ημέρες και 16 ώρες ,αλλά παραμείνει το ίδιο ωρομίσθιο τότε μόνο συμπληρωματικό ωραρίου πριν τη μεταβολή του ωραρίου.  Αν όμως σε αυτή τη περίπτωση εκτός από το ωράριο αλλάζει και το ωρομίσθιο σε 4,36 τότε θα κάνω και τροποιητικό αποδοχών εντός 15 ημερών και συμπληρωματικό ωραρίου   πριν τη μεταβολή.

Αυτά κάνω προσωπικά 

Ωραίος! Μιλούσα με ένα συνάδελφο και μου έλεγε ότι ακόμη κι αν δεν αλλάζει το ωρομίσθιο, στέλνει Τροποποιητικό Αποδοχών και απόρησα να είμαι τόσο λάθος...

Τέλοσπάντων, αυτό πιστεύω κάνουμε όλοι μας , ευχαριστώ για την απάντηση και επιβεβαίωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Τέλοσπάντων, αυτό πιστεύω κάνουμε όλοι μας , ευχαριστώ για την απάντηση και επιβεβαίωση!

Να είσαι καλά , καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...