Jump to content
  • 0
elpidatriant

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΔΑΝΕΙΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΚΕ 2,4% Ή 3,6%?

Question

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση όπου ιδιώτης προτίθεται να δανείσει ένα ποσό σε εταιρεία του πεθερού του (ΙΚΕ) με επιτόκιο 0,65% (αυτό των ΕΓΕΔ τριμήνης διάρκειας), με έγγραφη σύμβαση που θα υπογραφτεί σε ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής και μέσα στην οποία αναφέρεται ρητά ότι όλα τα έξοδα που απορρέουν από τη σύμβαση (συμπ. του χαρτοσήμου) το επιβαρύνεται και το αποδίδει ο δανειζόμενος (η ΙΚΕ).

Η ερώτησή μου είναι αν το χαρτόσημο θα είναι 2,4% ή 3,6%, καθώς από ό,τι έχω διαβάσει ως τώρα αντιλαμβάνομαι ότι θα έπρεπε να είναι 2,4%, ενώ ο προϊστάμενος ΦΠΑ της ΔΟΥ επιμένει ότι πρέπει να είναι 3,6%, αφού η κατεύθυνση του δανείου είναι από ιδιώτη σε ΙΚΕ και όχι αντίστροφα.

Μήπως είχατε ανάλογη περίπτωση? Πως μπορώ να υποστηρίξω το 2,4% για να μην πληρώνουν επιπλέον 1,2%?

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

2,4% είναι.

Δείτε την ΠΟΛ 1189/2017, το παράδειγμα στο τέλος είναι η περίπτωση σας.

Θεωρώ οτι ο ΚΤΧ μαζί με το άρθρο 54 του ΚΦΔ και την άγνοια ορισμένων εφοριακών, είναι οτι πιο εκνευριστικό στο επάγγελμα μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×