Jump to content
  • 0

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


protaris14
 Share

Question

Εργολάβος δεν εκοψε το τιμολόγιο για εργασίες που έκανε και για τις οποιες πληρωθηκε και για τις οποιεσ ειχε συμβση. Η εταιρεία ΙΚΕ που  έλαβε τις υπηρεσίες  εκοψε τιμολογιο ληψης υπηρεσιών στον εργολαβο και του το απεδωσε με εξωδικο.Πρεπει να αποδοθεί χαρτόσημο για αυτό το τιμολόγιο.  Τι ποσοστό ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
Στις 2/8/2018 στις 1:36 ΜΜ, protaris14 είπε

Εργολάβος δεν εκοψε το τιμολόγιο για εργασίες που έκανε και για τις οποιες πληρωθηκε και για τις οποιεσ ειχε συμβση. Η εταιρεία ΙΚΕ που  έλαβε τις υπηρεσίες  εκοψε τιμολογιο ληψης υπηρεσιών στον εργολαβο και του το απεδωσε με εξωδικο.Πρεπει να αποδοθεί χαρτόσημο για αυτό το τιμολόγιο.  Τι ποσοστό ;

 

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

Δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο, αλλά στηριζόμενος στο Π.Δ. της 28.7.1931/1931, άρθρο 15ε (ότι έχει απομείνει) και στο γεγονός ότι μιλάμε για πράξεις υπαγόμενες στο ΦΠΑ , έχω τη γνώμη ότι δεν οφείλεται χαρτόσημο.

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/426

Ίσως, για ερώτηση στο Υπουργείο να βοηθούσε.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...