Προς το περιεχόμενο
  • 1

ΕΔΟΕΑΠ ,όταν οι συντεχνίες ξαναγεννιούνται και προκαλούν!!!!


PROAKIS

Ερώτηση

πότε "σπάσανε" από τον ενιαίο ΕΦΚΑ ,κανείς δεν το κατάλαβε.  μάλλον το καταλάβαμε τον 04/2018 που υποβάλαμε την πρώτη ΑΠΔ προς αυτούς.

τώρα έρχονται και λένε αναδρομική υποβολή από τον 12/2017 έως 03/2008 εισφορών προς αυτόν ,αγνοώντας πως θα ανοίξουμε μισθοδοσίες του 2017 ,βεβαιώσεις αποδοχών ,τροποποιητικές δηλώσεις και χωρίς να ενδιαφέρονται ότι για αυτές τις περιόδους υποβλήθηκαν με άλλα ποσοστά στο ικα!!!  τι θα απογίνουν αυτά τα χρήματα?

εγκύκλιος α.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41648

εγκύκλιος β.

όσοι διαφημίζονται σε ΜΜΕ +διαδίκτυο και ο παρέχων την διαφήμιση δεν έχει μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα ,υπόχρεος σε απόδοση του 2% επί της δαπάνης είναι ο λήπτης.

αναδρομικά και αυτό!!!!

που πάτε ρε και τι λέτε? τι είστε εσείς που χωρίσατε από τον ΕΦΚΑ και ταλαιπωρείτε τους υπόλοιπους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και όλη αυτή η ιστορία γίνεται πρώτον για να έχουν οι δημοσιογράφοι ξεχωριστό ταμείο και δεύτερον για να μην επιβαρυνθούν οι εκδότες με την κανονική εργοδοτική εισφορά που πληρώνουν όλοι οι υπόλοιποι εργοδότες.

Μάλιστα το ωραίο είναι ότι ο Ν.4498/2017 αναφέρει στη παρ.3ε του αρθ.24 ότι : «Η ειδική εισφορά της περίπτωσης στ΄ της παραγράφου 1 παρακρατείται από τον λήπτη των υπηρεσιών κατά τη μερική ή ολική καταβολή της οικείας αμοιβής και αποδίδεται στον Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π. το αργότερο μέχρι το τέλος του μήνα που έπεται της ημερομηνίας εκδόσεως του οικείου παραστατικού. Με απόφαση του Δ.Σ. του Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π. ρυθμίζεται κάθε σχετικό θέμα.»

Δηλαδή θα κάνεις στη Google ή στη Facebook παρακράτηση 2% για να το αποδώσεις στον ΕΔΟΕΑΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, tacar είπε

Και όλη αυτή η ιστορία γίνεται πρώτον για να έχουν οι δημοσιογράφοι ξεχωριστό ταμείο και δεύτερον για να μην επιβαρυνθούν οι εκδότες με την κανονική εργοδοτική εισφορά που πληρώνουν όλοι οι υπόλοιποι εργοδότες.

Μάλιστα το ωραίο είναι ότι ο Ν.4498/2017 αναφέρει στη παρ.3ε του αρθ.24 ότι : «Η ειδική εισφορά της περίπτωσης στ΄ της παραγράφου 1 παρακρατείται από τον λήπτη των υπηρεσιών κατά τη μερική ή ολική καταβολή της οικείας αμοιβής και αποδίδεται στον Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π. το αργότερο μέχρι το τέλος του μήνα που έπεται της ημερομηνίας εκδόσεως του οικείου παραστατικού. Με απόφαση του Δ.Σ. του Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π. ρυθμίζεται κάθε σχετικό θέμα.»

Δηλαδή θα κάνεις στη Google ή στη Facebook παρακράτηση 2% για να το αποδώσεις στον ΕΔΟΕΑΠ?

Δηλαδή κάθε διαφημιζόμενο ή προβαλλόμενο σε Μ.Μ.Ε. ή μέσω διαδικτύου, φυσικό ή νομικό πρόσωπο με κατοικία ή έδρα στην Ελλάδα, εφόσον η έδρα της επιχείρησης που παρέχει σε αυτό το πρόσωπο την υπηρεσία διαφήμισης ή προβολής ή εν γένει προώθησης προϊόντος δεν είναι στην Ελλάδα, και δεν έχει υποχρέωση απόδοσης της εργοδοτικής εισφοράς ποσοστού 2% επί του κύκλου εργασιών της, θα πρέπει (το φυσικό ή νομικό αυτό πρόσωπο) να αποδίδει στον Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π.  ποσοστό 2% επί του ποσού της τιμολογημένης δαπάνης διαφήμισης, προβολής ή προώθησης προϊόντος (προ Φ.Π.Α.), μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία εκδόσεως του σχετικού παραστατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28613

Αριθμ. Φ20155/25187/Δ16.624/2018 Έγκριση του Κανονισμού Είσπραξης Εσόδων του Ενιαίου Δημοσιογραφικού Οργανισμού Επικουρικής Ασφαλίσεως και Περιθάλψεως (Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π.)

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΜΠΤΟ
ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ 2% ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, anast είπε

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28613

Αριθμ. Φ20155/25187/Δ16.624/2018 Έγκριση του Κανονισμού Είσπραξης Εσόδων του Ενιαίου Δημοσιογραφικού Οργανισμού Επικουρικής Ασφαλίσεως και Περιθάλψεως (Ε.Δ.Ο.Ε.Α.Π.)

 

 

 

 

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΕΜΠΤΟ
ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ 2% ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

 

 

https://www.edoeap.gr/2018/07/εγκύκλιος-11-2018/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προβολής ή προώθησης προϊόντος....

 

ύποπτη  η προώθηση! Μήπως συμπεριλαμβάνει και την προμήθεια επι των κρατήσεων στα τιμολόγια του booking ή άλλης πλατφόρμας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανένας αν πρέπει να συμπεριλάβουμε και τα τιμολόγια απο skroutz, best price;

Επικοινώνησα με Χρυσό Οδηγό (ΧΟ) και μου απάντησαν ότι είμαστε υπόχρεοι για καταβολή του 2% για τα τιμολόγια που μας κόβουν.

Αλλά η απάντηση από skroutz δεν ήταν τόσο σαφής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
50 λεπτά πριν, SORENTINO είπε

Ξέρει κανένας αν πρέπει να συμπεριλάβουμε και τα τιμολόγια απο skroutz, best price;

Επικοινώνησα με Χρυσό Οδηγό (ΧΟ) και μου απάντησαν ότι είμαστε υπόχρεοι για καταβολή του 2% για τα τιμολόγια που μας κόβουν.

Αλλά η απάντηση από skroutz δεν ήταν τόσο σαφής. 

Δεν ηταν σαφης γιατι ενω εξαιρούνται δεν εξαιρούνται γιατι δεν είναι γραμμένη στην συντεχνια. Ο χρυσός οδηγός είναι γραμμένος και οκ ο skroutz οχι και γι αυτό έχει. Τουλάχιστον εμενα έτσι μου πε ο σύμβουλος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι πραγματικά γελοίο αυτό που συμβαίνει με τον ΕΔΟΕΑΠ. Η τρόικα το μελέτησε για να καταργήσει το αγγελιόσημο και οι "έξυπνοι" Ελληνάρες το ξαναφέρνουν από την πίσω πόρτα...

Και πόσα άλλα τέτοια θα δούμε τώρα που βγήκαμε από το μνημόνιο και είμαστε ελεύθεροι να ξαναφέρουμε την πρότερη κατάσταση!

Εγώ πάντως συμβουλεύω τους πελάτες μου να μην το πληρώσουν και ας έρθουν να το βρούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα παιδιά,

Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να με βοηθήσει.

Έστειλα το 2% για κατι τιμολόγια απο google που έλαβα απο 16/11/17.Πρέπει να στείλω και για Χρυσή ευκαιρία ?Γενικά πρέπει να στέλνω για τα έξοδα προβολής και διαφήμισης? Για τα ανωτέρω φτιάχνω κατάσταση και τα πηγαίνω πριν την Φ.Δήλωση στο ταμείο παρακ/κων και δανείων.Θα κάνω το ίδιο και εδώ? 

 Επίσης πρέπει στα τιμολόγιο που λαμβάνω να παρακρατώ το 2% για να το αποδώσω στο ΕΔΟΕΑΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, tsiligiorgis είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να με βοηθήσει.

Έστειλα το 2% για κατι τιμολόγια απο google που έλαβα απο 16/11/17.Πρέπει να στείλω και για Χρυσή ευκαιρία ?[απ οτι ξερω οχι]Γενικά πρέπει να στέλνω για τα έξοδα προβολής και διαφήμισης? [Ναι]Για τα ανωτέρω φτιάχνω κατάσταση και τα πηγαίνω πριν την Φ.Δήλωση στο ταμείο παρακ/κων και δανείων.Θα κάνω το ίδιο και εδώ? [Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; ] αλλα πανε καθε μήνα και έχει τα πρόστιματα του ικα]

 Επίσης πρέπει στα τιμολόγιο που λαμβάνω να παρακρατώ το 2% για να το αποδώσω στο ΕΔΟΕΑΠ?[Ναι]

Αυτά.

Επειδη όμως και  γω δεν τα χω πολλή ξεκάθαρα γι αυτό καλύτερα  να κανεις μια ερώτηση στο Επίλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς δεν ειμαι συνδρομητής. 

Δεν μου φαίνεται λογικό όμως για το ίδιο τιμολόγιο να δίνω το 2% στο ταμείο παρακ/κων και να το ξαναδίνω στον ΕΔΟΕΑΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, tsiligiorgis είπε

Δυστυχώς δεν ειμαι συνδρομητής. 

Δεν μου φαίνεται λογικό όμως για το ίδιο τιμολόγιο να δίνω το 2% στο ταμείο παρακ/κων και να το ξαναδίνω στον ΕΔΟΕΑΠ

παλι κάτι δεν καταλαβαίνω. Τι εννοείς ότι δίνεις 2% στο παρακ/κων ; κατι μου διαφεύγει. Αυτό γιατι το κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, tsiligiorgis είπε

εννοώ το τέλος διαφήμισης 2%

Παλι κατι χανω.μιλας γι αυτό που έχουν οι διαφημιστικες μονο η για το τέλος  διαφημίσεις στους δήμους; ;; το παρακ/κων πιο είναι και γιατί παει εκεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, tsiligiorgis είπε

 αυτο εννοω.

Οκ το ίδιο λέμε. Απ οτι εχω καταλάβει ακόμα υπάρχει απλα το αγγελιόσημο πρέπει να αντικαθιστά αυτό το νέο. 

Αλλα μήπως να πάρεις το επίλυσης να κάνεις μια ωραία ολοκληρωμένη ερώτηση και να μας την πεις και εμας που έχουμε άγνοια; αλλιώς ο ορκωτος σου τι λεει επι του θέματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... και το ανέκδοτο...

Καταρχήν επιβάλλουν 2% και στις καταχωρήσεις καταλόγου (πχ  11880 ,11888 κ λοιπά)

Αλλά το ανέκδοτο ήταν όταν σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΕΔΟΕΑΠ τους ρώτησα "Μα καλά  εάν διατηρώ ιστοσελίδα επαγγελματικής προβολής μου (www. ///// .gr) θα πρέπει να πληρώνω και για αυτή 2%?

 

Η απάντηση ουσιαστικά ήταν ΝΑΙ (με το σκεπτικό ότι από την στιγμή που δηλώνονται ως διαφημιστική δαπάνη στα βιβλία μου, έχει 2%)

 

Νομίζω ότι έχει χαθεί κάθε μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 235711 είπε

... και το ανέκδοτο...

Καταρχήν επιβάλλουν 2% και στις καταχωρήσεις καταλόγου (πχ  11880 ,11888 κ λοιπά)

Αλλά το ανέκδοτο ήταν όταν σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΕΔΟΕΑΠ τους ρώτησα "Μα καλά  εάν διατηρώ ιστοσελίδα επαγγελματικής προβολής μου (www. ///// .gr) θα πρέπει να πληρώνω και για αυτή 2%?

 

Η απάντηση ουσιαστικά ήταν ΝΑΙ (με το σκεπτικό ότι από την στιγμή που δηλώνονται ως διαφημιστική δαπάνη στα βιβλία μου, έχει 2%)

 

Νομίζω ότι έχει χαθεί κάθε μέτρο.

ΑΦΡΟΣ.ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ;;;OYTE H GOOGLE KAI ΤΟ FACEBOOK ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ....ΠΙΟ ΜΕΤΡΟ ΠΙΑ ΜΠΑΛΑ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 28/9/2018 στις 9:56 ΠΜ, SORENTINO είπε

Ξέρει κανένας αν πρέπει να συμπεριλάβουμε και τα τιμολόγια απο skroutz, best price;

Επικοινώνησα με Χρυσό Οδηγό (ΧΟ) και μου απάντησαν ότι είμαστε υπόχρεοι για καταβολή του 2% για τα τιμολόγια που μας κόβουν.

Αλλά η απάντηση από skroutz δεν ήταν τόσο σαφής. 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42399#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/9/2018 στις 1:02 ΜΜ, Roxanne είπε

προβολής ή προώθησης προϊόντος....

 

ύποπτη  η προώθηση! Μήπως συμπεριλαμβάνει και την προμήθεια επι των κρατήσεων στα τιμολόγια του booking ή άλλης πλατφόρμας ;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42399#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έτσι λειτουργούν οι σοβαρές συντεχνίες

 Παράταση υποβολής για τους Δημόσιους φορείς (μόνο)

 

και οι άλλες ωραία και οργανωμένα 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43007#
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...