Jump to content
  • 0
asteras5

ΠΟΛ 1147/2018 ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΕ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΥΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Question

Με την παράγραφο 11 του άρθρου 115 του νόμου αυτού προστέθηκε νέο εδάφιο στο τέλος της παραγράφου 4 του άρθρου 60 του ν.4172/2013. Με τις διατάξεις αυτές ορίζεται ότι διενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%), στις καθαρές αμοιβές από μισθωτή εργασία που καταβάλλονται σε αμειβόμενους με ημερομίσθιο οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος.

Καλημέρα απαραίτητα προϋπόθεση για να διενεργείται η παρακράτηση είναι να υπάρχει σύμβαση ορισμένου χρόνου? Σωστά?? 

Δηλαδή στην εστίαση όπου πάνε και έρχονται συνέχεια οι υπάλληλοι θα διενεργούμε παρακράτηση? Οι συμβάσεις είναι αορίστου χρόνου. απλά κανείς δεν μένει ένα χρόνο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
6 ώρες πριν, asteras5 είπε

Με την παράγραφο 11 του άρθρου 115 του νόμου αυτού προστέθηκε νέο εδάφιο στο τέλος της παραγράφου 4 του άρθρου 60 του ν.4172/2013. Με τις διατάξεις αυτές ορίζεται ότι διενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%), στις καθαρές αμοιβές από μισθωτή εργασία που καταβάλλονται σε αμειβόμενους με ημερομίσθιο οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος.

Καλημέρα απαραίτητα προϋπόθεση για να διενεργείται η παρακράτηση είναι να υπάρχει σύμβαση ορισμένου χρόνου? Σωστά?? 

Δηλαδή στην εστίαση όπου πάνε και έρχονται συνέχεια οι υπάλληλοι θα διενεργούμε παρακράτηση? Οι συμβάσεις είναι αορίστου χρόνου. απλά κανείς δεν μένει ένα χρόνο

Ναι, για σύμβαση ορισμένου χρόνου το καταλαβαίνω και εγώ. Πώς θα ήταν δυνατό να ξέρεις από πριν για κάποιον  ημερομίσθιο αορίστου  ότι δεν θα συμπληρώσει έτος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

στις καθαρές αμοιβές από μισθωτή εργασία που καταβάλλονται σε αμειβόμενους με ημερομίσθιο 

Δηλ άν έχει πρόσληψη με σύμβαση  10 ημερών ως μισθωτός με αμοιβή 300,00 ΄,έχει παρακράτηση με 5%   ????

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι, γιατί στη ΠΟΛ.1179/2015 παρ. 3 αναφέρει τα κάτωθι :

Αναφορά σε κείμενο

3. Κατόπιν των ανωτέρω, γίνεται δεκτό, οι εκκαθαριστές μισθοδοσίας κατά την καταβολή αποδοχών από 01.08.2015 και μετά, για μισθωτούς με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, προκειμένου να υπολογίσουν τη μηνιαία παρακράτηση Φ.Μ.Υ. με βάση την κλίμακα του άρθρου 15 και τη μείωση φόρου του άρθρου 16, να περιορίζουν αναλογικά το μηνιαίο φόρο που προκύπτει σε τόσα δωδέκατα όσοι και οι μήνες που διαρκεί η σύμβαση. Συνεπώς, αν η σύμβαση είναι πεντάμηνη, η μηνιαία παρακράτηση, θα περιοριστεί σε 5/12 του προκύπτοντος μηνιαίου φόρου.

Άρα στους μισθωτούς ανεξάρτητα αν αφορά σύμβαση ορισμένου χρόνου ή αορίστου ο μηνιαίος μισθός ανάγεται σε ετήσιο για τον υπολογισμό του φόρου και μετά περιορίζεται σε όσα δωδέκατα ή δέκατα τέταρτα αφορά η σύμβαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάλληλος θεωρείται ο μισθωτός που παρέχει κατά κύριο λόγο πνευματική εργασία, και σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται και οι καθηγητές.

Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε από το γεγονός ότι ο υπολογισμός μισθοδοσίας γίνεται με βάση τις διδακτικές τους  ώρες ( ωρομίσθιοι) και δεν έχω σύμβαση εργασίας με μηνιαίο μισθό.  Επειδή μπορεί να ερμηνευτή  διαφορετικά από κάποιο κακόβουλο- στενόμυαλο ελεγκτή , κατέθεσα τον προβληματισμό μου . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, I-KARATZ είπε

Υπάλληλος θεωρείται ο μισθωτός που παρέχει κατά κύριο λόγο πνευματική εργασία, και σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται και οι καθηγητές.

Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε από το γεγονός ότι ο υπολογισμός μισθοδοσίας γίνεται με βάση τις διδακτικές τους  ώρες ( ωρομίσθιοι) και δεν έχω σύμβαση εργασίας με μηνιαίο μισθό.  Επειδή μπορεί να ερμηνευτή  διαφορετικά από κάποιο κακόβουλο- στενόμυαλο ελεγκτή , κατέθεσα τον προβληματισμό μου . 

 

ευτυχώς που μερικά πράγματα είναι ξεκάθαρα 
ο νόμος μιλά για ημερομίσθιους 
κανείς, όσο στενοκέφαλος και αν είναι, δεν μπορεί να πει ότι ο καθηγητής είναι ημερομίσθιος

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι διατάξεις αυτές ισχύουν, σύμφωνα με το άρθρο 131 του κοινοποιούμενου νόμου, από την ημερομηνία δημοσίευσής του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ήτοι από 14.6.2018.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο νόμος λέει ό,τι παρακράτηση γίνεται στο καθαρό ποσό.

Άρα θεωρώ ότι γίνεται στο ημερομίσθιο αφού αφαιρεθούν οι ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ του εργαζόμενου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, AEKtzis είπε

Ο νόμος λέει ό,τι παρακράτηση γίνεται στο καθαρό ποσό.

Άρα θεωρώ ότι γίνεται στο ημερομίσθιο αφού αφαιρεθούν οι ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ του εργαζόμενου.

Καλησπέρα,

Πού αλλού να γίνονται δηλαδή?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είναι νόμιμη η αναδρομική παρακράτηση φόρου με δεδομένο ότι υπάρχει ήδη εξόφληση του 6ου/2018 των εν λόγω εργαζομένων με τραπεζικό μέσο;    (Κάτι ανάλογο κάνει και το Δημόσιο εδώ και αρκετά χρόνια περί αναδρομικής παρακράτησης Φόρου Εισοδήματος)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 3/8/2018 στις 8:52 ΠΜ, ZAKU είπε

Είναι νόμιμη η αναδρομική παρακράτηση φόρου με δεδομένο ότι υπάρχει ήδη εξόφληση του 6ου/2018 των εν λόγω εργαζομένων με τραπεζικό μέσο;    (Κάτι ανάλογο κάνει και το Δημόσιο εδώ και αρκετά χρόνια περί αναδρομικής παρακράτησης Φόρου Εισοδήματος)

ο νόμος ισχύει από την δημοσίευσή του 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

ο νόμος ισχύει από την δημοσίευσή του 

Αυτό είναι γνωστόν τοις πάσι εκτός αν ορίζεται κάτι διαφορετικό από τις επιμέρους διατάξεις. Το ερώτημα είναι άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, ZAKU είπε

Αυτό είναι γνωστόν τοις πάσι εκτός αν ορίζεται κάτι διαφορετικό από τις επιμέρους διατάξεις. Το ερώτημα είναι άλλο.

μα ο νόμος δημοσιεύτηκε 14/6 , πως ήταν εξοφλημένος ο Ιούνης ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα! Η παρακράτηση αυτή αντικαθιστά τις άλλες παρακρατήσεις μισθοδοσίας που ίσχυαν έως τώρα ή ισχύει συγχρόνως με αυτές;

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, MarP είπε

Καλημέρα! Η παρακράτηση αυτή αντικαθιστά τις άλλες παρακρατήσεις μισθοδοσίας που ίσχυαν έως τώρα ή ισχύει συγχρόνως με αυτές;

Ευχαριστώ

Σαν τι δηλαδή?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναφέρομαι στο ΦΜΥ, την παρακράτηση φόρου (στις μικτές αμοιβές) με τις γενικές διατάξεις. Αυτό συνεχίζει να εφαρμόζεται ,σωστά; Η παρακράτηση 5% απ' ότι καταλαβαίνω είναι επιπλέον.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
47 λεπτά πριν, MarP είπε

Αναφέρομαι στο ΦΜΥ, την παρακράτηση φόρου (στις μικτές αμοιβές) με τις γενικές διατάξεις. Αυτό συνεχίζει να εφαρμόζεται ,σωστά; Η παρακράτηση 5% απ' ότι καταλαβαίνω είναι επιπλέον.

 

πόση παρακράτηση ακόμη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, MarP είπε

Αναφέρομαι στο ΦΜΥ, την παρακράτηση φόρου (στις μικτές αμοιβές) με τις γενικές διατάξεις. Αυτό συνεχίζει να εφαρμόζεται ,σωστά; Η παρακράτηση 5% απ' ότι καταλαβαίνω είναι επιπλέον.

 

Ποια παρακράτηση με τις γενικές διατάξεις? Η παρακράτηση πάνω στις μικτές αμοιβές των αμειβομένων με ημερομίσθιο ορισμένου χρόνου (γι' αυτό που γίνεται η συζήτηση δηλαδή) καταργήθηκε από την εφαρμογή του ν.4172. 

Υπήρχε στον προηγούμενο νόμο 2238 στο άρθρο 57.  

1 ώρα πριν, MarP είπε

Δηλαδή καταργούνται αυτά που ίσχυαν ως τώρα για τον ΦΜΥ;

Για το ΦΜΥ των ημερομισθίων ορισμένου χρόνου πάνω στις μικτές αμοιβές καταργήθηκαν πριν 4 χρόνια.

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο που δεν αντελήφθην...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ.1147/2018

10. Με την παράγραφο 11 του άρθρου 115 του νόμου αυτού προστέθηκε νέο εδάφιο στο τέλος της παραγράφου 4 του άρθρου 60 του ν.4172/2013. Με τις διατάξεις αυτές ορίζεται ότι διενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%), στις καθαρές αμοιβές από μισθωτή εργασία που καταβάλλονται σε αμειβόμενους με ημερομίσθιο οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, ZAKU είπε

ΠΟΛ.1147/2018

10. Με την παράγραφο 11 του άρθρου 115 του νόμου αυτού προστέθηκε νέο εδάφιο στο τέλος της παραγράφου 4 του άρθρου 60 του ν.4172/2013. Με τις διατάξεις αυτές ορίζεται ότι διενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%), στις καθαρές αμοιβές από μισθωτή εργασία που καταβάλλονται σε αμειβόμενους με ημερομίσθιο οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος.

 

Οι διατάξεις αυτές ισχύουν, σύμφωνα με το άρθρο 131 του κοινοποιούμενου νόμου, από την ημερομηνία δημοσίευσής του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ήτοι από 14.6.2018.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι παρακαλώ για την βοήθεια σας,

Διαβάζοντας τα ανωτέρω καταλαβαίνω ότι φόρος που παρακρατείται στην μισθοδοσία των εργατοτεχνιτών οικοδόμων είναι 5% για συμβάσεις ορισμένου χρόνου μικρότερες του ενός έτους. Με την μείωση  1,5%  τι γίνεται ισχύει ακόμη?

Όταν ο χρόνος που θα διαρκέσει το έργο δεν είναι γνωστός ( στην σύμβαση αναγράφεται "μέχρι την ολοκλήρωση του έργου" ίσως λιγότερο από ένα χρόνο ίσως και ενάμιση) τι γίνεται, κάνουμε παρακράτηση με την κλίμακα των μισθωτών?

ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×