Προς το περιεχόμενο

ΠΕΛΑΤΕΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Θελω να με κατατοπίσετε σε κατι. Εργάζομαι στο λογιστήριο εταιρείας ηλεκτρονικού εμπορίου που έχει φυσικο κατάστημα και κοβει αποδειξης λιανικής σε πελατες. Προσφατα παρατηρησα οτι οι κοπελες που είναι στην ρεσεψιον δεν κοβουν ονομαστικες αποδειξης στους πελατες οταν ερχονται να παραλαβουν αλλα ολες κοβονται στο ονομα ''ΠΕΛΑΤΕΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ''. Εχουμε φορολογικο συστημα και οχι ταμειακη. Ειναι σωστο ή λαθος; Απ όσο γνωριζω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου αυτο δεν ειναι σωστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aggelognc είπε

Καλημέρα σε όλους,

Θελω να με κατατοπίσετε σε κατι. Εργάζομαι στο λογιστήριο εταιρείας ηλεκτρονικού εμπορίου που έχει φυσικο κατάστημα και κοβει αποδειξης λιανικής σε πελατες. Προσφατα παρατηρησα οτι οι κοπελες που είναι στην ρεσεψιον δεν κοβουν ονομαστικες αποδειξης στους πελατες οταν ερχονται να παραλαβουν αλλα ολες κοβονται στο ονομα ''ΠΕΛΑΤΕΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ''. Εχουμε φορολογικο συστημα και οχι ταμειακη. Ειναι σωστο ή λαθος; Απ όσο γνωριζω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου αυτο δεν ειναι σωστο.

 

Καλημέρα,

Φορολογικό σύστημα εννοείτε προφανώς τον φορολογικό μηχανισμό.

Σωστό είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aggelognc είπε

Καλημέρα σε όλους,

Θελω να με κατατοπίσετε σε κατι. Εργάζομαι στο λογιστήριο εταιρείας ηλεκτρονικού εμπορίου που έχει φυσικο κατάστημα και κοβει αποδειξης λιανικής σε πελατες. Προσφατα παρατηρησα οτι οι κοπελες που είναι στην ρεσεψιον δεν κοβουν ονομαστικες αποδειξης στους πελατες οταν ερχονται να παραλαβουν αλλα ολες κοβονται στο ονομα ''ΠΕΛΑΤΕΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ''. Εχουμε φορολογικο συστημα και οχι ταμειακη. Ειναι σωστο ή λαθος; Απ όσο γνωριζω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου αυτο δεν ειναι σωστο.

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

ΕΔΏ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΉ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ  ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΓΡΆΦΟΥΝ ΤΑ ΠΛΉΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ .

ΑΝ ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΆ ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΎΝ .ΕΚΤΌΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΎΓΕΙ ΚΆΤΙ ΣΕ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΊΩΣ ΣΑΦΈΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 125883623 είπε

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

ΕΔΏ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΉ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ  ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΓΡΆΦΟΥΝ ΤΑ ΠΛΉΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ .

ΑΝ ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΆ ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΎΝ .ΕΚΤΌΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΎΓΕΙ ΚΆΤΙ ΣΕ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΊΩΣ ΣΑΦΈΣ .

Για λιανική και φορολογικό μηχανισμό είπε. 

Δεν είναι υποχρεωμένοι να γράφουν το όνομα και δεν είναι υποχρεωμένοι και οι πελάτες να το δίνουν.

Εκτός αν υποχρεώνονται από άλλη νομοθεσία. Αν πουλάνε όπλα για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ponzi είπε

Για λιανική και φορολογικό μηχανισμό είπε. 

Δεν είναι υποχρεωμένοι να γράφουν το όνομα και δεν είναι υποχρεωμένοι και οι πελάτες να το δίνουν.

Εκτός αν υποχρεώνονται από άλλη νομοθεσία. Αν πουλάνε όπλα για παράδειγμα.

Συμφωνώ άπλα επειδη ηταν λίγο ασαφείς τι πουλάει και το πως  γι αυτό  ρώτησες και εσύ (Φορολογικό σύστημα εννοείτε προφανώς τον φορολογικό μηχανισμό.)   γι αυτό κράτησα μια επιφύλαξη  άλλα εγραψα  

ΑΝ ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΆ ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΎΝ .,οπως απάντησες  και εσύ ,δεν διαφωνούμε κάπου συνάδελφε  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...