Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επίδομα κυοφορίας λοχείας


andrewm

Ερώτηση

Καλημέρα

Εργαζόμενη είχε ΠΗΤ στις 08/06/2018.Η άδεια κυοφορίας ξεκινούσε στις 13/04/18 και η άδεια λοχείας τελειώνει στις 09/08/2018.Τελικά η κοπέλα γέννησε στις 09/05/2018.Το ΙΚΑ της χορήγησε το επίδομα λοχείας κανονικα για 63 ημέρες αλλα το επίδομα κυοφορίας μονο για το διάστημα από 13/04-08/05 και όχι για 56 μέρες.Για το επίδομα κυοφορίας σωστά το υπολόγισε το ΙΚΑ ή έπρεπε να το πάρει και για τις 56 ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, xbi είπε

Θα έπρεπε να μεταφέρει τις μέρες που περισσεύουν από την άδεια κυοφορίας, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας.

Καλημέρα

  Αυτο το γνωρίζω και σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Το ερώτημα μου όμως είναι αν πρέπει να επιδοτηθεί και για τις 119 μέρες γιατι το ΙΚΑ την επιδότησε μόνο για τις 89.Βάσει της γνωμοδότησης 431/2010 του ΝΣΚ(δές εδώ:https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11902)  και της εγκυκλίου αρ.1/2011 του ΙΚΑ(δές εδώ:https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11774)  αν καταλαβαίνω σωστά δικαιούται ολόκληρο το επίδομα(119 μέρες).Έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρόμοια περίπτωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε όλες τις εγκυμοσύνες που μου έχουν φέρει τις αποφάσεις επιδότησης από το ΙΚΑ, δεν έχουν επιδοτηθεί για τη μεταφορά κυοφορίας. Δεν γνωρίζω όμως να σου πω αν ισχύουν οι εγκύκλιοι που έχεις παραθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, xbi είπε

Σε όλες τις εγκυμοσύνες που μου έχουν φέρει τις αποφάσεις επιδότησης από το ΙΚΑ, δεν έχουν επιδοτηθεί για τη μεταφορά κυοφορίας. Δεν γνωρίζω όμως να σου πω αν ισχύουν οι εγκύκλιοι που έχεις παραθέσει.

Καλημέρα

Σ΄ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση και το χρόνο σου.Εκει καταλήγω και εγώ να μεταφέρω δηλαδή το υπόλοιπο της κυοφορίας μετα τη λοχεία να πάρει μετά την κανονική της άδεια και να κάνει τα χαρτιά της για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...