Προς το περιεχόμενο

Κώλυμα εκπρόθεσμης διακοπής (λόγω υποβολής δήλωσης Φ.Ε. 2017)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους και όλες!

Βρίσκομαι σε διαδικασία εκπρόθεσμης διακοπής  ατομικής επιχείρησης τον Φεβρουάριο 2017 και ενώ όλα είναι ΟΚ από τον έλεγχο τίθεται χρονικό θέμα για 31.12.2017 επειδή έχει υποβληθεί η δήλωση φορολογίας εισοδήματος για το 2017 και επομένως και το Ε3 (01.01.2017-31.12.2017).

Είχατε κάτι αντίστοιχο και πως το αντιμετωπίσατε; Eυχαριστώ για την όποια γνώμη-βοήθεια!

 

 

Επεξεργασμένο από DFF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακός σε κολλάνε .

Διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση, για τη διακοπή των εργασιών των νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων, θα πρέπει να έχουν υποβληθεί όλες οι φορολογικές δηλώσεις των φορολογικών ετών μέχρι και τον πραγματικό χρόνο της παύσης εργασιών.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33509

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DFF είπε

Γεια χαρά σε όλους και όλες!

Βρίσκομαι σε διαδικασία εκπρόθεσμης διακοπής  ατομικής επιχείρησης τον Φεβρουάριο 2017 και ενώ όλα είναι ΟΚ από τον έλεγχο τίθεται χρονικό θέμα για 31.12.2017 επειδή έχει υποβληθεί η δήλωση φορολογίας εισοδήματος για το 2017 και επομένως και το Ε3 (01.01.2017-31.12.2017).

Είχατε κάτι αντίστοιχο και πως το αντιμετωπίσατε; Eυχαριστώ για την όποια γνώμη-βοήθεια!

 

 

Η επιχείρηση δούλευε μέχρι τον Φλεβάρη του 17 
δεν είναι λογικό να έχει γίνει δήλωση Ε3 για το 2017 ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θεωρώ ότι είναι άτοπο, αφού όλα (Βιβλία, τελευταία παραστατικά, ΜΥΦ και μηδενικές δηλώσεις Φ.Π.Α. μετά το κρίσιμο διάστημα) συνηγορούν σε αυτό. Τι να πω ... Αν είναι κώλυμα το Ε3, ας γίνει η διακοπή με Φεβρουάριο και μετά γίνεται τροποποιητικό Ε3 και Ε1, όπου πλέον θα φαίνεται και η επίσημη ημερομηνία διακοπής (Ε3) . Ελπίζω να λήξει θετικά, θα ενημερώσω σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

Η επιχείρηση δούλευε μέχρι τον Φλεβάρη του 17 
δεν είναι λογικό να έχει γίνει δήλωση Ε3 για το 2017 ?
 

Ατομική αναφέρει δεν αναφέρει εταιρεία που έχει ένα μηνά από την διακοπή να κάνει την δήλωση αν δεν είχε ανοίξει το σύστημα τι θα του έλεγε εκπρόθεσμη ειναι έλα του χρόνου το πρόστιμο δεν αλλάξει  .Οχι δεν ειναι λογικό και νόμιμο αυτό που του ζητάει αν σκεφτούμε ότι οι δηλώσεις λήγουν στης 27/07/2018 αν δεν ειναι στις άλλες περιπτώσεις που πάνε αργότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπάρχει και αυτό στην ΠΟΛ.1006/31.12.2013   που μνημονεύεται στην παραπάνω ΠΟΛ.1163/2016  του πραγματικού  χρόνου για κάτι να μην συζητάμε κάτι  τέτοιες περιπτώσεις 

 https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17989

Η διακοπή της επιχείρησης, ολοκληρώνεται, ανεξάρτητα της ύπαρξης βεβαιωμένων χρεών ή της μη εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων των φορολογουμένων.
 

όλα προσωπική άποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πρέπει να σκεφτόμαστε  ότι εμείς οι λογιστές- υπουργείο οικονομικών- Α.Δ.Ε.Ε κατηγορούμε τους άλλους φόρεις  υπουργία  ότι ζητάνε πράγματα πριν την ώρα τους όπως υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης για χαρακτηρισμό αγρότη - παιδιάς για παιδικούς σταθμούς κτλ Όχι τώρα να έχουμε και τέτοιες απαιτήσεις  και τα ίδια από εμάς (Δ.Ο.Υ)  που γνωρίζουμε τις ημερομηνίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DFF είπε

Και εγώ θεωρώ ότι είναι άτοπο, αφού όλα (Βιβλία, τελευταία παραστατικά, ΜΥΦ και μηδενικές δηλώσεις Φ.Π.Α. μετά το κρίσιμο διάστημα) συνηγορούν σε αυτό. Τι να πω ... Αν είναι κώλυμα το Ε3, ας γίνει η διακοπή με Φεβρουάριο και μετά γίνεται τροποποιητικό Ε3 και Ε1, όπου πλέον θα φαίνεται και η επίσημη ημερομηνία διακοπής (Ε3) . Ελπίζω να λήξει θετικά, θα ενημερώσω σχετικά.

Δεν ειναι τόσο απλό αν κάνεις το  ε.3 πριν την διακοπή όπως  σου λένε μετά θα κάνεις την  τροποποιητικη όχι για την ημερομηνία όπως αναφέρεις άλλα για πιο σοβαρούς λογούς μείωση τέλος επιτηδευματος στα 2/12 και όχι στα 12/12  και μην βεβαίωση το taxis  προκαταβολή φορου  λόγο  της διακοπής (αν στο ενδιάμεσο χρειαστείς καμιά φορολογική ενημερότητα κάηκες κτλ)  .Η ημερομηνία στο έντυπο ειναι το ελάχιστο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αναφορικά με την εξέλιξη τής υπόθεσης.

Εν τέλει ήταν αβάσιμη η ένσταση των ελεγκτών. Παύση εργασιών με Φεβρουάριο 2017. Υπήρξε έλεγχος και στα δηλωθέντα ενοίκια τής επαγγελματικής στέγης εκατέρωθεν (και για εκμισθωτή) για την κρίσιμη ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DFF είπε

Αναφορικά με την εξέλιξη τής υπόθεσης.

Εν τέλει ήταν αβάσιμη η ένσταση των ελεγκτών. Παύση εργασιών με Φεβρουάριο 2017. Υπήρξε έλεγχος και στα δηλωθέντα ενοίκια τής επαγγελματικής στέγης εκατέρωθεν (και για εκμισθωτή) για την κρίσιμη ημερομηνία.

Μια χαρά .καλη συνεχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ατομική επιχείρηση- σύμβουλος επιχειρήσεων- προέβη σήμερα σε διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2010. Κανονικά δεν πρέπει να ζητήσει επιστροφή του τέλους επιτηδεύματος που έχει πληρώσει για τα έτη 2010- 2016? Αν ναι, πώς γίνεται η διαδικασία? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Ατομική επιχείρηση- σύμβουλος επιχειρήσεων- προέβη σήμερα σε διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2010. Κανονικά δεν πρέπει να ζητήσει επιστροφή του τέλους επιτηδεύματος που έχει πληρώσει για τα έτη 2010- 2016? Αν ναι, πώς γίνεται η διαδικασία? Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα,

Έχω την αίσθηση ότι θα σε βοηθήσει η ΠΟΛ 1172/2017. Διατηρώ επιφυλάξεις αν θα μπορέσει να πάρει το σύνολο των χρημάτων που έχει καταβάλλει. Δες το σχετικό link

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27433

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, parmenion είπε

Καλησπέρα,

Έχω την αίσθηση ότι θα σε βοηθήσει η ΠΟΛ 1172/2017. Διατηρώ επιφυλάξεις αν θα μπορέσει να πάρει το σύνολο των χρημάτων που έχει καταβάλλει. Δες το σχετικό link

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27433

Καλή συνέχεια

Βοήθησε με λίγο γιατί την διάβασα άλλα ψιλό μπερδεύτηκα 

πριν το 2014 δεν ισχύει το 3 χρονιά για επιστροφή και μετά το 2014 το 5 χρονιά ;

μπορεί να πάρει το τέλος του 2010 με κάποιον τρόπο σήμερα (υποβολή τροποιποιητικης πχ  η έχει παραγραφή η επιστροφή του ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλη μια απορία που εχω καιρό. 

Οκ λεμε τα κακός καταβεβληθεντα έχουν 3 η πενταετή +1 παραγραφή.

Τα κακός βεβαιώνεντα πχ τελος επιτειδευματος που βεβαιώθηκε αλλα δεν καταβλήθηκε πληρώθηκε δεν μπορει να επιστρέψει πανω απο την τριετία η την πενταετία ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parmenion είπε

Καλησπέρα,

Έχω την αίσθηση ότι θα σε βοηθήσει η ΠΟΛ 1172/2017. Διατηρώ επιφυλάξεις αν θα μπορέσει να πάρει το σύνολο των χρημάτων που έχει καταβάλλει. Δες το σχετικό link

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27433

Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ πολύ. Και η διαδικασία ποια είναι? Αίτηση Μ0 στο εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Και η διαδικασία ποια είναι? Αίτηση Μ0 στο εισόδημα?

Για το 2014 και μετά ναι για πριν το ψάχνω ακόμα αν μπορείς να τα διαγράψεις  η όχι.  ειδικά για το 2010 και 2011 .γιατί το το 2012-2013  σώνεται με τον ίδιο τρόπο με επιφύλαξη παρ όλο που το έχω κάνει .

το 2010 -2011 δεν ξέρω αν γίνεται με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω στην περίπτωση που δεν έχουν πληρωθεί η με υποβολη  τροποποιητικων  τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΕΡΏΤΗΜΑ  ΜΟΥ ΊΣΩΣ βοηθάει  ΑΥΤΉ Η ΠΟΛ  και το σκεπτικό της 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26046

 Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, και επειδή υφίστανται περιπτώσεις εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών όπου το τέλος επιτηδεύματος για το διάστημα μετά την εκπρόθεσμη διακοπή έχει ενδεχομένως ήδη καταβληθεί, για όσα τέλη επιτηδεύματος έχουν βεβαιωθεί και καταβληθεί για τα οικονομικά έτη 2012 και 2013, η τριετής παραγραφή δεν ξεκινά από τον χρόνο βεβαίωσης του τέλους επιτηδεύματος ή την υποβολή της φορολογικής δήλωσης του νομικού προσώπου ή της νομικής οντότητας διότι δεν κατέστει τότε αχρεωστήτως καταβληθέν ποσό, αλλά από τον χρόνο καταβολής του, τότε δηλαδή που ήταν δυνατή η δικαστική επιδίωξή του κατά του Δημοσίου. 

Με το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπέρα.

Μετά από συνεννόηση με τον ελεγκτή προχωράω σε εκπρόθεσμη διακοπή ατομικής επιχείρησης με ημερομηνία 11/9/2013.

Όταν πάω να υποβάλλω τις δηλώσεις εισοδήματος από το 2015 και μετά, όπως μου είπε ο ελεγκτής, μου ζητάει Ε3 (λογικό, αφού τον βλέπει ακόμα ενεργό).

Να προχωρήσω σε υποβολή μηδενικών Ε3 για τα έτη μετά την ημερομηνία διακοπής ή θα επηρεάσει την ημερομηνία διακοπής?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μετά από συνεννόηση με τον ελεγκτή προχωράω σε εκπρόθεσμη διακοπή ατομικής επιχείρησης με ημερομηνία 11/9/2013.

Όταν πάω να υποβάλλω τις δηλώσεις εισοδήματος από το 2015 και μετά, όπως μου είπε ο ελεγκτής, μου ζητάει Ε3 (λογικό, αφού τον βλέπει ακόμα ενεργό).

Να προχωρήσω σε υποβολή μηδενικών Ε3 για τα έτη μετά την ημερομηνία διακοπής ή θα επηρεάσει την ημερομηνία διακοπής?

Ευχαριστώ πολύ.

Επιτέλους. Του ταξιτζή να υποθέσω? :D    Δε γίνεται να κάνεις πρώτα τη διακοπή και μετά να υποβάλλεις τα ε1 μέχρι και σήμερα? Το λέω γιατί αν υποβάλλεις μηδενικά ε3 θα χρεωθεί τέλος επιτηδεύματος, ίσως διαφορετικό φόρο λόγω τεκμηρίων και διαφορετικό πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης. Εντάξει , μετά θα μπορείς να κάνεις αίτηση για διαγραφή των φόρων , αλλά δε γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις για όλα τα έτη. 

Πάντως τα μηδενικά ε3 δεν επηρεάζουν την ημερομηνία διακοπής.  

https://www.taxheaven.gr/news/32283/h-ekprooesmh-diakoph-ergasiwn-me-apla-logia

► Η υποβολή μηδενικών δηλώσεων, Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ως προς το εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων και Νομικών Οντοτήτων, Φ.Π.Α., καθώς και η ύπαρξη βεβαιωμένων οφειλών, δεν επηρεάζει τη διαπίστωση της διακοπής βάσει του πραγματικού χρόνου παύσης εργασιών. (Σχετική απόφαση ΔΕΔ 2000/30.5.2016)

► Διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση, για τη διακοπή, θα πρέπει να έχουν υποβληθεί όλες οι φορολογικές δηλώσεις των φορολογικών ετών μέχρι και τον πραγματικό χρόνο της παύσης εργασιών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νά κάνεις διακοπή και μετά την υποβολή  των δηλώσεων. 

Η απόφαση αναφέρει ότι απαραίτητη  προϋπόθεση  είναι η εκπλήρωση  των φορολογικών  υποχρέωσεων  έως την ημερομηνία  διακοπής  και όχι έως την ημερομηνία που θα εμβολιαστείς. 

Θα έχεις τα προβλήματα  που αναφέρει ο συνάδελφος  παραπάνω. 

Στην τελικά φτιάχτα  και Στείλε  τα μαζί με την διακοπή και τα υποβολή  η δου  αν δει ότι δεν προχωράς  εσύ στην υποβολή  της πριν  παραγραφή  τους .

Μην τις υποβάλλει και μην στείλεις  μηδενικά  ε3.θα μπλέξεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 750 είπε

Επιτέλους. Του ταξιτζή να υποθέσω? :D    Δε γίνεται να κάνεις πρώτα τη διακοπή και μετά να υποβάλλεις τα ε1 μέχρι και σήμερα? Το λέω γιατί αν υποβάλλεις μηδενικά ε3 θα χρεωθεί τέλος επιτηδεύματος, ίσως διαφορετικό φόρο λόγω τεκμηρίων και διαφορετικό πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης. Εντάξει , μετά θα μπορείς να κάνεις αίτηση για διαγραφή των φόρων , αλλά δε γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις για όλα τα έτη. 

Πάντως τα μηδενικά ε3 δεν επηρεάζουν την ημερομηνία διακοπής.  

https://www.taxheaven.gr/news/32283/h-ekprooesmh-diakoph-ergasiwn-me-apla-logia

► Η υποβολή μηδενικών δηλώσεων, Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ως προς το εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων και Νομικών Οντοτήτων, Φ.Π.Α., καθώς και η ύπαρξη βεβαιωμένων οφειλών, δεν επηρεάζει τη διαπίστωση της διακοπής βάσει του πραγματικού χρόνου παύσης εργασιών. (Σχετική απόφαση ΔΕΔ 2000/30.5.2016)

► Διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση, για τη διακοπή, θα πρέπει να έχουν υποβληθεί όλες οι φορολογικές δηλώσεις των φορολογικών ετών μέχρι και τον πραγματικό χρόνο της παύσης εργασιών.

 

Καλημέρα.

Ναι, ο ταξιτζής είναι!

Μου είπε να υποβάλλω όλες τις δηλώσεις ΦΠΑ μέχρι το 2013 και Εισοδήματος μέχρι τώρα και δεν μου ήρθε να της πω ότι θα μου ζητάει Ε3.

Μόλις μίλησα και μου είπε ότι θέλει δηλώσεις μέχρι την ημερομηνία διακοπής.

Τις υπόλοιπες μετά τη διακοπή.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 125883623 είπε

Νά κάνεις διακοπή και μετά την υποβολή  των δηλώσεων. 

Η απόφαση αναφέρει ότι απαραίτητη  προϋπόθεση  είναι η εκπλήρωση  των φορολογικών  υποχρέωσεων  έως την ημερομηνία  διακοπής  και όχι έως την ημερομηνία που θα εμβολιαστείς. 

Θα έχεις τα προβλήματα  που αναφέρει ι συνάδελφος  παραπάνω. 

Στην τελικά φτιάχτα  και Στείλε  τα μαζί με την διακοπή και τα υποβολή  η δου  αν δει ότι δεν προχωράς  εσύ στην υποβολή  της πριν  παραγραφή  τους .

Μην τις υποβάλλει και μην στείλεις  μηδενικά  ε3.θα μπλέξεις. 

 

Καλημέρα.

Έχεις δίκιο, μόλις μου το διευκρίνισε και ο ελεγκτής.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...