Jump to content
  • 0
anika

ΚΟΤ ΑΙΤΗΣΗ 2ος/2018

Question

Όταν κάποιος έχει υποβάλλει αίτηση το Φεβρουάριο 2018 για ΚΟΤ-Β ( βάσει εισοδημάτων και ατόμων το 2016 ), οφείλει να υποβάλλει νέα αίτηση απο 26/07 εως 26/08 ώστε να υπολογιστεί η ένταξή του βάσει εισοδημάτων 2017;

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Όσοι έχουν ενταχθεί στο ΚΟΤ για το έτος 2017 απαιτείται να κάνουν εκ νέου αίτηση και για την επόμενη χρονιά εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος 2018

Όπως αναφέρεται στην Υπουργική Απόφαση με αριθμό ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/892/152 (ΦΕΚ Β΄ 1403/01.02.2018), άρθρο 3, παράγραφος 4, «Όσοι έχουν ενταχθεί στο Κ.Ο.Τ απαιτείται να υποβάλουν εκ νέου αίτηση εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της οριζόμενης από τις κείμενες διατάξεις ή της παραταθείσας με οποιονδήποτε τρόπο προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων, οπότε και διενεργείται επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο Κ.Ο.Τ. Εφόσον από τη διαδικασία αυτή προκύψει ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις ένταξης σε άλλη κατηγορία τότε ο δικαιούχος μεταβαίνει αυτόματα σε αυτή. Εάν προκύψει ότι δεν πληρούνται πλέον οι προϋποθέσεις ένταξης σε καμία κατηγορία ή δεν υποβληθεί αίτηση τότε το Κ.Ο.Τ. παύει να ισχύει από την επόμενη ημέρα της λήξης της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου….» Δηλαδή, εάν για παράδειγμα η προθεσμία υποβολής δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων π.χ. για το φορολογικό έτος 2017 λήγει στις 30/06/2018 και μέχρι 31/07/2018 δεν έχετε υποβάλλει εκ νέου αίτηση, τότε αυτόματα απεντάσσεσθε από το ΚΟΤ (από 01/08/2018) ακόμη και αν πληροίτε τις προϋποθέσεις για κάποια κατηγορία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, anika είπε

Όταν κάποιος έχει υποβάλλει αίτηση το Φεβρουάριο 2018 για ΚΟΤ-Β ( βάσει εισοδημάτων και ατόμων το 2016 ), οφείλει να υποβάλλει νέα αίτηση απο 26/07 εως 26/08 ώστε να υπολογιστεί η ένταξή του βάσει εισοδημάτων 2017;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40694#

Όσοι έχουν ενταχθεί στο ΚΟΤ για το έτος 2017 απαιτείται να κάνουν εκ νέου αίτηση και για την επόμενη χρονιά εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος 2018

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40694#

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40694#

Όσοι έχουν ενταχθεί στο ΚΟΤ για το έτος 2017 απαιτείται να κάνουν εκ νέου αίτηση και για την επόμενη χρονιά εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος 2018

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40694#

Δηλαδή απο 26/07 εως 26/8 ή και απο σήμερα για παράδειγμα;

Επομένως, ακυρώνουμε σήμερα την αίτηση και την υποβάλλουμε στο παραπάνω διάστημα εκ νέου;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 5/7/2018 στις 2:00 ΜΜ, anapantexh είπε

Όσοι έχουν ενταχθεί στο ΚΟΤ για το έτος 2017 απαιτείται να κάνουν εκ νέου αίτηση και για την επόμενη χρονιά εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος 2018

Όπως αναφέρεται στην Υπουργική Απόφαση με αριθμό ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/892/152 (ΦΕΚ Β΄ 1403/01.02.2018), άρθρο 3, παράγραφος 4, «Όσοι έχουν ενταχθεί στο Κ.Ο.Τ απαιτείται να υποβάλουν εκ νέου αίτηση εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της οριζόμενης από τις κείμενες διατάξεις ή της παραταθείσας με οποιονδήποτε τρόπο προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων, οπότε και διενεργείται επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο Κ.Ο.Τ. Εφόσον από τη διαδικασία αυτή προκύψει ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις ένταξης σε άλλη κατηγορία τότε ο δικαιούχος μεταβαίνει αυτόματα σε αυτή. Εάν προκύψει ότι δεν πληρούνται πλέον οι προϋποθέσεις ένταξης σε καμία κατηγορία ή δεν υποβληθεί αίτηση τότε το Κ.Ο.Τ. παύει να ισχύει από την επόμενη ημέρα της λήξης της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου….» Δηλαδή, εάν για παράδειγμα η προθεσμία υποβολής δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων π.χ. για το φορολογικό έτος 2017 λήγει στις 30/06/2018 και μέχρι 31/07/2018 δεν έχετε υποβάλλει εκ νέου αίτηση, τότε αυτόματα απεντάσσεσθε από το ΚΟΤ (από 01/08/2018) ακόμη και αν πληροίτε τις προϋποθέσεις για κάποια κατηγορία.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41722

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.

Μπήκα σε φορολογούμενο για να του κάνω αίτηση για ΚΟΤ- Β και ακόμα έχει τα εισοδήματα του 2017.

Ξέρουμε πότε θα ενημερωθεί με τα εισοδήματα του 2018, αφού η προθεσμία λήγει στις 30/9/2019?

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μπήκα σε φορολογούμενο για να του κάνω αίτηση για ΚΟΤ- Β και ακόμα έχει τα εισοδήματα του 2017.

Ξέρουμε πότε θα ενημερωθεί με τα εισοδήματα του 2018, αφού η προθεσμία λήγει στις 30/9/2019?

Ευχαριστώ.

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΥΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΗΓΕ 30/09/2019 ΤΙ ΝΑ ΠΩ; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×