Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΡΤΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΡΓΟΣΗΜΟ


theaccountant

Ερώτηση

Χαιρετώ το forum,

χρειάζομαι την βοήθεια σας:

Εξαρτώμενο μέλος (φοιτητής) με εισόδημα το 2017 (~100 ευρώ από εργόσημο-ικα) χωρίς οποιαδήποτε περιουσία στο όνομα του κάνει δήλωση (ενώ εμφανίζεται ως προστατευόμενο στους δικούς του), χωρίς να έχει δαπάνες με πλαστικό χρήμα (δεν είχε λογαριασμό τραπέζης στο όνομα του).

Στην εκκαθάριση του βγαίνει χρεωστικό 66 ευρώ (το 22% του 10% του τεκμηρίου διαβίωσης). Είναι λογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
52 λεπτά πριν, theaccountant είπε

Χαιρετώ το forum,

χρειάζομαι την βοήθεια σας:

Εξαρτώμενο μέλος (φοιτητής) με εισόδημα το 2017 (~100 ευρώ από εργόσημο-ικα) χωρίς οποιαδήποτε περιουσία στο όνομα του κάνει δήλωση (ενώ εμφανίζεται ως προστατευόμενο στους δικούς του), χωρίς να έχει δαπάνες με πλαστικό χρήμα (δεν είχε λογαριασμό τραπέζης στο όνομα του).

Στην εκκαθάριση του βγαίνει χρεωστικό 66 ευρώ (το 22% του 10% του τεκμηρίου διαβίωσης). Είναι λογικό; 

Λογικό είναι, θέλει αποδείξεις. Βάλτου όσες πρέπει να βγει μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 minutes ago, HURRICANE33 said:

Λογικό είναι, θέλει αποδείξεις. Βάλτου όσες πρέπει να βγει μηδέν.

Σύμφωνοι..έχει δικαίωμα να δηλώσει ποσό αποδείξεων όμως (εφόσον δεν εμπίμπτει στις κατηγορίες που συλλέγουν αποδείξεις και απαλλάσσονται από ηλεκτρονικές πληρωμές); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, theaccountant είπε

Σύμφωνοι..έχει δικαίωμα να δηλώσει ποσό αποδείξεων όμως (εφόσον δεν εμπίμπτει στις κατηγορίες που συλλέγουν αποδείξεις και απαλλάσσονται από ηλεκτρονικές πληρωμές); 

Γιατί δεν είναι υπόχρεος να συλλέξει αποδείξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 minutes ago, HURRICANE33 said:

Γιατί δεν είναι υπόχρεος να συλλέξει αποδείξεις?

Υποτίθεται οτι η συλλογή αποδείξεων έχει αντικατασταθεί από τις ηλεκτρονικές πληρωμές από το 2017. Συλλογή αποδείξεων πλέον δικαιούνται οι παρακάτω:

α. Φορολογούμενοι εβδομήντα (70) ετών και άνω (διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση αυτή εμπίπτουν οι φορολογούμενοι οι οποίοι μέχρι το τέλος του 2017 έχουν συμπληρώσει το εβδομηκοστό (70ο) έτος της ηλικίας τους, δηλαδή όσοι έχουν γεννηθεί έως και την 31.12.1947)
β. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω
γ. Όσοι βρίσκονται σε δικαστική συμπαράσταση
δ. Οι φορολογικοί κάτοικοι της Ε.Ε. ή του Ε.Ο.Χ., υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 20 του ν. 4172/2013, που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης στην Ελλάδα και φορολογούνται με την κλίμακα από μισθωτή εργασία και συντάξεις
ε. Δημόσιοι λειτουργοί και δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή, καθώς και φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας που διαβιούν ή εργάζονται στην αλλοδαπή (εκτός αυτών που αναφέρονται στο παρακάτω άρθρο VΙ που απαλλάσσονται και από τη συλλογή)
στ. Ανήλικοι που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών και συνταξιούχων.
ζ. Φορολογούμενοι που κατοικούν μόνιμα σε χωριά με πληθυσμό έως 500 κατοίκους και σε νησιά με πληθυσμό κάτω των 3.100 κατοίκων, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, εκτός αν πρόκειται για τουριστικούς τόπους.
η. Οι φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα από καμία κατηγορία ή έχουν εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ, σύμφωνα με την περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.
θ. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματος τους, σύμφωνα με την περ.δ' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.
ι. Οι φορολογούμενοι που είναι δικαιούχοι Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης (ΚΕΑ).
ια. Οι υπηρετούντες την υποχρεωτική στρατιωτική τους θητεία.
ιβ. Οι φορολογούμενοι που βρίσκονται σε κατάσταση μακροχρόνιας νοσηλείας (πέραν των 6 μηνών).

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34586

Ο συγκεκριμένος δεν βλέπω να ανήκει στα παραπάνω άρα δικαιούται μόνο ηλεκτρονικές πληρωμές να δηλώσει. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Επεξεργασμένο από theaccountant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, theaccountant είπε

Υποτίθεται οτι η συλλογή αποδείξεων έχει αντικατασταθεί από τις ηλεκτρονικές πληρωμές από το 2017. Συλλογή αποδείξεων πλέον δικαιούνται οι παρακάτω:

α. Φορολογούμενοι εβδομήντα (70) ετών και άνω (διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση αυτή εμπίπτουν οι φορολογούμενοι οι οποίοι μέχρι το τέλος του 2017 έχουν συμπληρώσει το εβδομηκοστό (70ο) έτος της ηλικίας τους, δηλαδή όσοι έχουν γεννηθεί έως και την 31.12.1947)
β. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω
γ. Όσοι βρίσκονται σε δικαστική συμπαράσταση
δ. Οι φορολογικοί κάτοικοι της Ε.Ε. ή του Ε.Ο.Χ., υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 20 του ν. 4172/2013, που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης στην Ελλάδα και φορολογούνται με την κλίμακα από μισθωτή εργασία και συντάξεις
ε. Δημόσιοι λειτουργοί και δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν στην αλλοδαπή, καθώς και φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας που διαβιούν ή εργάζονται στην αλλοδαπή (εκτός αυτών που αναφέρονται στο παρακάτω άρθρο VΙ που απαλλάσσονται και από τη συλλογή)
στ. Ανήλικοι που υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών και συνταξιούχων.
ζ. Φορολογούμενοι που κατοικούν μόνιμα σε χωριά με πληθυσμό έως 500 κατοίκους και σε νησιά με πληθυσμό κάτω των 3.100 κατοίκων, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, εκτός αν πρόκειται για τουριστικούς τόπους.
η. Οι φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα από καμία κατηγορία ή έχουν εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ, σύμφωνα με την περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.
θ. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματος τους, σύμφωνα με την περ.δ' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.
ι. Οι φορολογούμενοι που είναι δικαιούχοι Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης (ΚΕΑ).
ια. Οι υπηρετούντες την υποχρεωτική στρατιωτική τους θητεία.
ιβ. Οι φορολογούμενοι που βρίσκονται σε κατάσταση μακροχρόνιας νοσηλείας (πέραν των 6 μηνών).

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34586

Ο συγκεκριμένος δεν βλέπω να ανήκει στα παραπάνω άρα δικαιούται μόνο ηλεκτρονικές πληρωμές να δηλώσει. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Σωστό. Τον ρωτάς αν θέλει να του βάλεις το ποσό που χρειάζεται ώστε να μην έχει φόρο, αλλά τον ενημερώνεις ότι σε περίπτωση ελέγχου θα τον πληρώσει τον φόρο. Και ας αποφασίσει αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 minutes ago, HURRICANE33 said:

Σωστό. Τον ρωτάς αν θέλει να του βάλεις το ποσό που χρειάζεται ώστε να μην έχει φόρο, αλλά τον ενημερώνεις ότι σε περίπτωση ελέγχου θα τον πληρώσει τον φόρο. Και ας αποφασίσει αυτός.

Μπορεί να αποδείξει οτι έκανε δαπάνες από τους λογαριασμούς που είχαν οι γονείς του (εφόσον δεν είχε ο ίδιος λογαριασμό) ή δεν στέκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, theaccountant είπε

Μπορεί να αποδείξει οτι έκανε δαπάνες από τους λογαριασμούς που είχαν οι γονείς του (εφόσον δεν είχε ο ίδιος λογαριασμό) ή δεν στέκει;

Αυτό δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, THEOMI είπε

Τό θέμα είναι πώς θα "φύγει" η δήλωση !?    Ως προστατευόμενος η ώς φιλοξενούμενος ? και τα δύο μαζί δέν γίνεται !

 

Για να παραμείνει εξαρτώμενος, πρέπει να είναι φιλοξενούμενος. Πού μένει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, THEOMI είπε

Εάν δέν είναι φιλοξενούμενος και είναι μόνο εξαρτώμενος, πώς θα κάνει δήλωση ?

 

μήπως θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος  .γιατί αν δεν ισχύει το πρώτο το δεύτερο πως το χεις σίγουρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, THEOMI είπε

Εάν δέν είναι φιλοξενούμενος και είναι μόνο εξαρτώμενος, πώς θα κάνει δήλωση ?

 

Δήλωση θα κάνει ως ενήλικος με εισόδημα. Εξαρτώμενος θα παραμείνει γιατί είναι φοιτητής με εισοδημα κάτω από το όριο, εφόσον δεν του βάλετε ιδιοκατοίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα οι εξαρτώμενοι συνοικούν ! πώς να κάνει δήλωση ? ώς φιλοξενούμενος ? αφού εμφανίζεται ώς προστατευόμενος ! τό σύστημα "βλέπει" η το ένα η το άλλο ! δέν γίνεται κάποιος να είναι και εξαρτώμενος και φιλοξενούμενος !  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, THEOMI είπε

Μα οι εξαρτώμενοι συνοικούν ! πώς να κάνει δήλωση ? ώς φιλοξενούμενος ? αφού εμφανίζεται ώς προστατευόμενος ! τό σύστημα "βλέπει" η το ένα η το άλλο ! δέν γίνεται κάποιος να είναι και εξαρτώμενος και φιλοξενούμενος !  

 

Κάτι χάνω. Φοιτητής με μικρό εισόδημα από τόκους ο οποίος είναι εξαρτώμενος και ταυτόχρονα υπόχρεος σε υποβολή, ως φιλοξενούμενος δεν κάνει? Με μπερδέψατε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε καλημέρα

Κι εγώ μπερδεμένος είμαι 

το σύστημα νομίζω δέν δέχεται στήν ίδια δήλωση Ε1 τα εξαρτώμενα να είναι και φιλοξενούμενα ... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, THEOMI είπε

Συνάδελφε καλημέρα

Κι εγώ μπερδεμένος είμαι 

το σύστημα νομίζω δέν δέχεται στήν ίδια δήλωση Ε1 τα εξαρτώμενα να είναι και φιλοξενούμενα ... 

 

 

μάλλον θες να πεις ότι φιλοξενείται και κτυπάει γιατί δεν τον βάζει ο πατέρας στον 07 κωδικό λογω ότι ειναι στον πινάκα 8. αυτό δεν θες να πεις.

κανε πρώτα δήλωση παιδιού και μετά του  πάτερα χωρίς τσεκ στον κωδικό 7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε καλά τα λές 

αλλά πώς θ' αποσταλεί του παιδιού όταν συνοικεί με τόν πατέρα ?

(θα τόν βάλω άστεγο να τελειώνουμε ?)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε ΤΗΕΟΜΙ, βρε ΤΗΕΟΜΙ...?

Ο πατέρας τον βάζει στον πίνακα 8 αφού είναι προστατευόμενος και πουθενά αλλού

Το παιδί στην δήλωση του βάζει  το ΑΦΜ του πατέρα του στον πίνακα 6 κωδ.801, τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιου και τσεκάρει τη φιλοξενία - ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

Δεν είναι άστεγος!!!

Ο κωδικός 007 συμπληρώνετε μόνο για τα άτομα που φιλοξενούνται αλλά δεν είναι προστατευόμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

THEOMI αν τον βάλετε άστεγο, δεν μπορεί να είναι εξαρτώμενος. Απαραίτητη προϋπόθεση για να χαρακτηριστεί εξαρτώμενο μέλος είναι η συνοίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, talepori είπε

Βρε ΤΗΕΟΜΙ, βρε ΤΗΕΟΜΙ...?

Ο πατέρας τον βάζει στον πίνακα 8 αφού είναι προστατευόμενος και πουθενά αλλού

Το παιδί στην δήλωση του βάζει  το ΑΦΜ του πατέρα του στον πίνακα 6 κωδ.801, τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιου και τσεκάρει τη φιλοξενία - ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

Δεν είναι άστεγος!!!

Ο κωδικός 007 συμπληρώνετε μόνο για τα άτομα που φιλοξενούνται αλλά δεν είναι προστατευόμενα.

 

μα μπορεί να "φύγει" η δήλωση του προστατευμένου

άν πρώτα δέν κάνει τήν αποδοχή της φιλοξενίας ο πατήρ

όντας προστατευόμενος ο υιός ?

όπως λέει και ο Locomondo από πάνω !

μα τί έχω πάθει σήμερα ! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, THEOMI είπε

μα μπορεί να "φύγει" η δήλωση του προστατευμένου

άν πρώτα δέν κάνει τήν αποδοχή της φιλοξενίας ο πατήρ Δεν θα κάνει αποδοχή, αφου το σύστημα τον αναγνωρίζει στον πίνακα 8

όντας προστατευόμενος ο υιός ?

όπως λέει και ο Locomondo από πάνω !

μα τί έχω πάθει σήμερα ! 

 

 

Η κυρία Ανεξάρτητη γράφει...

https://www.aade.gr/sites/default/files/2018-05/FAQs_E1_2017.pdf

31.
Πώς θα συμπληρώσω τη δήλωσή μου όταν είμαι φιλοξενούμενος;

Σε περίπτωση φιλοξενίας, συμπληρώστε στον υποπίνακα του κωδικού 801 τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που σας φιλοξενεί, τα τ.μ. της οικίας και τους μήνες φιλοξενίας.
Εάν το πρόσωπο που σας φιλοξενεί έχει ήδη υποβάλλει φορολογική δήλωση και δεν έχει δηλώσει τη φιλοξενία, θα πρέπει να προηγηθεί η υποβολή τροποποιητικής δήλωσης για να σας συμπεριλάβει στους φιλοξενούμενους.


32.
Πώς θα συμπληρώσω στη δήλωσή μου ότι φιλοξενώ φυσικά πρόσωπα υπόχρεα σε δήλωση;

Στον κωδ. (007-008) ανοίγει υποπίνακας στον οποίο συμπληρώνετε τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που φιλοξενείται, τα τ.μ. της οικίας σας και τους μήνες που τον φιλοξενήσατε.


33.
Έχω εξαρτώμενο μέλος το οποίο δηλώνω στον πίνακα 8 της δήλωσης, ενώ υπάρχει και η υποχρέωση χωριστής φορολογικής δήλωσης από το μέλος. Θα πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία του εξαρτώμενου μέλους στον υποπίνακα του κωδικού 007-008 για τη φιλοξενία;

Εφόσον το εξαρτώμενο μέλος συνοικεί μαζί σας και δηλώνεται στον πίνακα 8 δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του κωδικού 007-008.

ΥΓ. μήπως έπαθες έρωτα ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, talepori είπε

Η κυρία Ανεξάρτητη γράφει...

https://www.aade.gr/sites/default/files/2018-05/FAQs_E1_2017.pdf

31.
Πώς θα συμπληρώσω τη δήλωσή μου όταν είμαι φιλοξενούμενος;

Σε περίπτωση φιλοξενίας, συμπληρώστε στον υποπίνακα του κωδικού 801 τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που σας φιλοξενεί, τα τ.μ. της οικίας και τους μήνες φιλοξενίας.
Εάν το πρόσωπο που σας φιλοξενεί έχει ήδη υποβάλλει φορολογική δήλωση και δεν έχει δηλώσει τη φιλοξενία, θα πρέπει να προηγηθεί η υποβολή τροποποιητικής δήλωσης για να σας συμπεριλάβει στους φιλοξενούμενους.


32.
Πώς θα συμπληρώσω στη δήλωσή μου ότι φιλοξενώ φυσικά πρόσωπα υπόχρεα σε δήλωση;

Στον κωδ. (007-008) ανοίγει υποπίνακας στον οποίο συμπληρώνετε τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που φιλοξενείται, τα τ.μ. της οικίας σας και τους μήνες που τον φιλοξενήσατε.


33.
Έχω εξαρτώμενο μέλος το οποίο δηλώνω στον πίνακα 8 της δήλωσης, ενώ υπάρχει και η υποχρέωση χωριστής φορολογικής δήλωσης από το μέλος. Θα πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία του εξαρτώμενου μέλους στον υποπίνακα του κωδικού 007-008 για τη φιλοξενία;

Εφόσον το εξαρτώμενο μέλος συνοικεί μαζί σας και δηλώνεται στον πίνακα 8 δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του κωδικού 007-008.

ΥΓ. μήπως έπαθες έρωτα ?????

αααχαχαχαχα  καλό !  ??

πρέπει νάσαι εκ των παλαιών μελών !  

τώρα είμαι πιό άτρωτος κι από ντουβάρι !  

σ' ευχαριστώ πολύ για τήν παράθεση 

τώρα πιά θα προχωρήσω και στήν πρακτική !

... τέσπα η Αδέσμευτη κ. ΑΑντέ είναι άτρωτη !

έχει προβλέψει τήν συνωμοσία τών φιλοξενούμενων 

αλλά εγώ δέν τό πήρα χαμπάρι !  

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Στη συγκεκριμένη περίπτωση (ενήλικος, εξαρτώμενο μέλος, υπόχρεος σε υποβολή δήλωσης), δηλώνεται στο Ε1 των γονέων ότι είναι υπόχρεος σε δήλωση? Γιατί στο πίνακα 8, έχει επιλογή μόνο για ανήλικα τέκνα υπόχρεα σε υποβολή δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 29/6/2018 στις 6:15 ΜΜ, nionios92 είπε

Καλησπέρα

Στη συγκεκριμένη περίπτωση (ενήλικος, εξαρτώμενο μέλος, υπόχρεος σε υποβολή δήλωσης), δηλώνεται στο Ε1 των γονέων ότι είναι υπόχρεος σε δήλωση? Γιατί στο πίνακα 8, έχει επιλογή μόνο για ανήλικα τέκνα υπόχρεα σε υποβολή δήλωσης.

Όχι για ενήλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...