Προς το περιεχόμενο

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΡΑΙΚΤΙΚΗΣ ΤΕΙ - ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΣΕ ΑΠΔ


kynigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια βοήθεια

Ασφάλιση Σπουδαστή ΤΕΙ

ΠΑΚ.ΚΑΛ. 210

ΕΙΔ.ΠΕΡ.14

ΕΣΙΦ.ΕΡΓΑΖ. 2,15% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΕΙΣΦ.ΕΡΓΟΔ. 5,30% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΛΑΘΟΣ ΛΕΕΙ Η ΑΠΔ

ΠΟΥ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια

Ασφάλιση Σπουδαστή ΤΕΙ

ΠΑΚ.ΚΑΛ. 210

ΕΙΔ.ΠΕΡ.14

ΕΣΙΦ.ΕΡΓΑΖ. 2,15% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΕΙΣΦ.ΕΡΓΟΔ. 5,30% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΛΑΘΟΣ ΛΕΕΙ Η ΑΠΔ

ΠΟΥ?????

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΣΑΝ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 13

ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 1% ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ

ΕΙΣΦΟΡΕΣ 1% ΕΠΙ ΤΟΥ 25απλασιου του ΤΗ της 12ης ασφ κλασης.

Αν οι ημερες ειναι λιγοτερες απο 25, τοτε 1% του ΤΗ της 12ης ασφ κλασης επι οσες ημερες εχει ασφαλισθει.

Σαν αποδοχες θα βαλεις το ποσο που προκυπτει απο τα ΤΗ, ωστε να συμφωνει το γινομενο αποδοχες επι ποσοστο πακετου καλυψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-kairatos-
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ

ΕΙΣΦΟΡΕΣ 1% ΕΠΙ ΤΟΥ 25απλασιου του ΤΗ της 12ης ασφ κλασης.

Αν οι ημερες ειναι λιγοτερες απο 25, τοτε 1% του ΤΗ της 12ης ασφ κλασης επι οσες  ημερες εχει ασφαλισθει.

Σαν αποδοχες θα βαλεις το ποσο που προκυπτει απο τα ΤΗ, ωστε να συμφωνει το γινομενο αποδοχες επι ποσοστο πακετου καλυψης.

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 210 ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΕΙ 14 ΟΧΙ 13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ  ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 210 ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΤΕΙ  14  ΟΧΙ 13

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΝ ΟΣΟΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ.

Ο ΕΡΩΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕ ΣΩΣΤΑ ΩΣ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟ 210 & ΕΙΔ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 14.

ΤΟ 13,ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο SHARK, ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ δλδ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια

Ασφάλιση Σπουδαστή ΤΕΙ

ΠΑΚ.ΚΑΛ. 210

ΕΙΔ.ΠΕΡ.14

ΕΣΙΦ.ΕΡΓΑΖ. 2,15% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΕΙΣΦ.ΕΡΓΟΔ. 5,30% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΛΑΘΟΣ ΛΕΕΙ Η ΑΠΔ

ΠΟΥ?????

Δεν γράφεις τι ΚΩΔ. λάθους και περιγραφη σου βγάζει . Το 210 ειναι σιγουρα λάθος συμφωνα και με τους προηγουμενους συναδέλφους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια

Ασφάλιση Σπουδαστή ΤΕΙ

ΠΑΚ.ΚΑΛ. 210

ΕΙΔ.ΠΕΡ.14

ΕΣΙΦ.ΕΡΓΑΖ. 2,15% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΕΙΣΦ.ΕΡΓΟΔ. 5,30% ΕΠΙ ΣΥΝΟΛΟΥ ΑΠΟΔ

ΛΑΘΟΣ ΛΕΕΙ Η ΑΠΔ

ΠΟΥ?????

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ 1% ΕΠΑΓΓ/ΚΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως οσοι συμμετεχαμε στο θεμα πραγματι βιαστηκαμε να απαντησουμε αφου δεν λαβαμε υποψη μας αν ο ασφ/νος ΤΕΙ ασφαλιζεται για τον παροχες ασθενειας σε ειδος αμεσα ή εμμεσα, γεγονος σημαντικο για το ποσοστο εισφορων που θα χρησιμοποιειθει,καθως και για τον τροπο απεικονισης της εγγραφης στην ΑΠΔ.

Συνεπως οφειλω να αναγνωρισω οτι κακως στειλαμε στην <πυρα> την ΣΩΣΤΗ αποψη του CEL για την εγκ ΙΚΑ 44/2004.

Ας ανακεφαλαιωσουμε λοιπον

1. Αν ο ασκουμενος ΤΕΙ καλυπτεται για παροχες ασθενειας σε ειδος, τοτε

ΕΙΔ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 14

ΠΑΚ ΚΑΛΥΨΗΣ 210

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 1% που βαρυνει τον εργοδοτη

2.. Αν ο ασκουμενος ΤΕΙ δεν καλυπτεται για παροχες ασθενειας σε ειδος, τοτε

ΕΙΔ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 36

ΠΑΚ ΚΑΛΥΨΗΣ 225

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 7,45% που βαρυνει τον εργοδοτη κατα 5,30%+2,15% τον ασφ/νο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΔΟΧΕΣ: To 80% του ανειδίκευτου εργατη όπως ισχύει κάθε έτος,δεν υπολογίζουμε δώρα εορτών,επίδομα αδείας και άδεια.

Το 50% του συνόλου των αποδοχών αυτών (25,56*25=639*80%=511,2*6/2=1533,60) το παίρνει πίσω ο εργοδότης από τον ΟΑΕΔ.

Ασφάλιση έχουν μόνο για επαγγελματικό κίνδυνο, δηλαδή 1% το οποίο βαρύνει τον εργοδότη μόνο και υπολογίζεται στην 12η ασφαλιστική κλάση όπως ισχύει κατά το έτος της πρακτικής (35,60*25=890*1%=8,9 ευρω το μήνα επί έξι μήνες μόνο.

Πακέτο κάλυψης ΑΠΔ 210, Ειδ.Περ.Ασφ. 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΠΤΑΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΧΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΠΟ Τ.Ε.Ι.

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΞΗΣ: 1) ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΚΩΔΙΚΟΣ 32 ¨ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ¨ ΓΡΑΦΟΥΜΕ 210

2) ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΚΩΔΙΚΟΣ 31 ¨ΕΙΔ. ΠΕΡΙΠΤ. ΑΣΦΑΛ.¨ ΓΡΑΦΟΥΜΕ 14 3) ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ 1% ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΤΑΜΕΙΟ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ 7,45% 4)ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 25 ΗΜΕΡΟΜΙ

ΣΘΙΑ & ΟΧΙ 23 Ή 22 Ή 26 Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΠΙΣΩ ΠΡΙΝ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ. 5)ΤΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΤΟΠΟΥΣ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΤΕ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ 511 ΕΥΡΩ (25 Χ 20,44).ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 25 ΚΑΙ Ο ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΕΚΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΑΣ.

ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟ

ΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 1500 ΕΥΡΩ ΕΝΩ ΘΕΛΕΙ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 3.000 ΕΥΡΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου γνωμη ειναι:

Παρομοιως κι εγω ειχα προβλημα με τις εισφορες και μου ηρθε μηνυμα λαθους στο internet.

Να κανω και μια διευκρινηση οτι το 1% που βαραινει τον εργοδοτη ειναι η περιπτωση ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ.

Λοιπον, οι αποδοχες για το 2005 ειναι 25,56 ημερομισθιο ανιδεικευτου εργατη βασει ΕΓΣΣΕ = 25,56 Χ 25 = 639,00 Χ 80% = 511,20.

Το 35,60(12η ασφαλ.κλαση)Χ25 = 890,00 Χ 1% προφανως δεν ισχυει πια μετα που ανακοινωθηκαν τα νεα πακετα καλυψης.

Ετσι νομιζω, μπορει να κανω και λαθος, ομως το πακετο καλυψης 210 δεν μιλαει για ασφαλιστικη κλαση κτλ.

Ετσι κι αλλιως, επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα στο μηχανογραφικο προγραμμα μου αλλο ποσο να εμφανιζω για μικτες αποδοχες (511,20) και αλλο για το ποσο που προκυπτει με την ασφαλιστικη κλαση (890,00), θα του βαλω το 1% επι του 511,20 κι αν εχει αντιρρηση ο ελεγκτης μεθαυριο, ας το βγαλει διαφορα.

Παντως το internet δεν θα εχει αντιρρηση ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω μια απορια.Ο ΟΑΕΔ χρειαζεται το γνησιο χαρτι της απογραφης του φοιτητη στο ΙΚΑ, προκειμενου να του αποδωθει ΑΜΑ?

Επισης, λογικο δεν ειναι αν ο φοιτητης δεν ξεκινησει με ημερομηνια 01/01 αλλα με 15/01 λογου χαρη, να μην φαινονται 25 ημερομισθια σ'αυτον τον μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω μια απορια.Ο ΟΑΕΔ χρειαζεται το γνησιο χαρτι της απογραφης του φοιτητη στο ΙΚΑ, προκειμενου να του αποδωθει ΑΜΑ?

Επισης, λογικο δεν ειναι αν ο φοιτητης δεν ξεκινησει με ημερομηνια 01/01 αλλα με 15/01 λογου χαρη, να μην φαινονται 25 ημερομισθια σ'αυτον τον μηνα?

H αποψη σου για το ποσο των αποδοχων ειναι λαθος αφου η ασφ/ση γινεται στο 1% του 25ασιου του ΤΗ της 12ης ασφ. κλασης. Εγκ ΙΚΑ 44/2004.

Η απορια σου η πρωτη δεν ειναι κατανοητη αφου ΑΜΑ αποδιδει το ΙΚΑ και οχι ο ΟΑΕΔ.

Η δευτερη ειναι ευλογη και πραγματικη αφου δεν μπορει να υποχρεωση το ΙΚΑ σε ασφ/ση για 25 ΗΕ αν η συμβαση εχει ισχυ σε ημερομηνια στο μεσο του μηνα. Αυτο που προφανως ζητα το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ ειναι η συμπληρωση ασφ/σης για ενα 6μηνο ή αλλως για 150 ΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη MUSULMAN13

ΑΠΑΝΤΩ ΕΣΤΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ.ΤΟ 1% ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΘΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ ΚΑΛΥΨΗΣ.ΤΟ ΑΜΑ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

καλησπέρα και από μενα....

θα ηθελα καποια βοηθεια με ολο αυτο το θεμα γιατι εχω μπερδευτει

είμαι από ΤΕΙ λογιστικής

κανω πρακτική στην εθνική τράπεζα

κάθε μήνα περίπου 515e μπαίνουν στον λογαριασμό λόγω πληρωμής μισθού.

αυτο τον μήνα μας ηρθε ενα χαρτι ... Βεβαιωση Εργοδοτη....

με τα παρακάτω στοιχεια

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦ. 25

ΑΠΟΔΟΧΕΣ 890

ΚΑΤΑΒΛ. ΕΙΣΦΟΡΕΣ 8.9

ΕΙΔ. ΠΕΡΙΠΤ.ΑΣΦ. 14

ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 0210

ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 1

η βεβαιωση γραφει και ολα τα υπολοιπα στοιχεια μου βεβαια ΑΦΜ ΔΟΥ κλπ κλπ

που αν καταλαβαινω καλα φαινεται οτι παιρνω 890 ευρω το μηνα.

Ομως μου έχουν δώσει και ενα χαρτι τον πρωτο μήνα που αναφερει Μικτες Αποδοχες 515.34 και Καθαρές Αποδοχες 515.34 με μηδενικες κρατησεις.

Που πηγαν τα 374.66 ευρω ?

Γιατι φαινεται πως η τραπεζα τα εχει δωσει σε μενα?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΙΑΝΟΣ
καλησπέρα και από μενα....

θα ηθελα καποια βοηθεια με ολο αυτο το θεμα γιατι εχω μπερδευτει

είμαι από ΤΕΙ λογιστικής

κανω πρακτική στην εθνική τράπεζα

κάθε μήνα περίπου 515e μπαίνουν στον λογαριασμό λόγω πληρωμής μισθού.

αυτο τον μήνα μας ηρθε ενα χαρτι ... Βεβαιωση Εργοδοτη....

με τα παρακάτω στοιχεια

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦ.  25

ΑΠΟΔΟΧΕΣ      890

ΚΑΤΑΒΛ. ΕΙΣΦΟΡΕΣ 8.9

ΕΙΔ. ΠΕΡΙΠΤ.ΑΣΦ.  14

ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ  0210

ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ  1

η βεβαιωση γραφει και ολα τα υπολοιπα στοιχεια μου βεβαια ΑΦΜ ΔΟΥ κλπ κλπ

που αν καταλαβαινω καλα φαινεται οτι παιρνω 890 ευρω το μηνα.

Ομως μου έχουν δώσει και ενα χαρτι τον πρωτο μήνα που αναφερει Μικτες Αποδοχες 515.34 και Καθαρές Αποδοχες 515.34 με μηδενικες κρατησεις.

Που πηγαν τα 374.66 ευρω ?

Γιατι φαινεται πως η τραπεζα τα εχει δωσει σε μενα?

ευχαριστώ

ΕΤΣΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ-ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ. ΤΟ 890 ΣΗΜΑΙΝΕΙ 25 Χ 35,60 ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ 1% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΩΝ 8,9 ΕΥΡΩ. ΟΡΘΩΣ(ΝΟΜΙΜΩΣ) ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ 515,34 (ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ Χ 80% ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ) .ΑΛΛΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
Εχω την εντυπωση πως οσοι συμμετεχαμε στο θεμα πραγματι βιαστηκαμε να απαντησουμε αφου δεν λαβαμε υποψη μας αν ο ασφ/νος ΤΕΙ ασφαλιζεται για τον παροχες ασθενειας σε ειδος αμεσα ή εμμεσα, γεγονος σημαντικο για το ποσοστο εισφορων που θα χρησιμοποιειθει,καθως και για τον τροπο απεικονισης της εγγραφης στην ΑΠΔ.

Συνεπως οφειλω να αναγνωρισω οτι κακως στειλαμε στην <πυρα> την ΣΩΣΤΗ αποψη του CEL για την εγκ ΙΚΑ 44/2004.

Ας ανακεφαλαιωσουμε λοιπον

1. Αν ο ασκουμενος ΤΕΙ καλυπτεται για παροχες ασθενειας σε ειδος, τοτε

ΕΙΔ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 14

ΠΑΚ ΚΑΛΥΨΗΣ 210

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 1% που βαρυνει τον εργοδοτη

2.. Αν ο ασκουμενος ΤΕΙ δεν καλυπτεται για παροχες ασθενειας σε ειδος, τοτε

ΕΙΔ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 36

ΠΑΚ ΚΑΛΥΨΗΣ 225

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 7,45% που βαρυνει τον εργοδοτη κατα 5,30%+2,15% τον ασφ/νο.

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω περίπτωση που πρέπει να πάω στην περίπτωση 2 που αναφέρει η Ισιδώρα, όπου ο ασκούμενος ΤΕΙ δεν καλύπτεται από παροχές ασθενείας σε είδος.

Η εγκ.44/2004 όμως απ'ότι καταλαβαίνω αναφέρει τα ασφάλιστρα της β' περίπτωσης επί των καταβαλλομένων αποδοχών και όχι επί της 12ης ασφαλιστικής κλάσης.

Η ειδική περίπτωση 36 πως προκύπτει; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος του Ι.Κ.Α.;

Έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτή την περίπτωση;

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειδική περίπτωση 36 πως προκύπτει; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος του Ι.Κ.Α.;

Δημητρη δεν μπορεσα να βρω και πολλα.

Αν κατεβασεις τον οδηγο συνδεσης ΟΣΥΚ απο το

ΙΚΑ στο αρχειο dn_spc_desc.txt αναφερει και την ειδικη περιπτωση

36 Ασφάλιση σπουδαστών ΤΕΙ-ΑΕΙ που πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση και δεν καλύπτονται από άλλο φορέα για τον κλάδο παροχών ασθενείας σε είδος

http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/osyk.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Τάσο.

Το παράδοξο είναι ότι στην Εγκ.44/2004 του Ι.Κ.Α. αναφέρει ότι οι εισφορές είναι ως εξής:

εργαζόμενος 2,15% εργοδότης 5,30% = 7,45% συνολικές εισφορές

Ενώ ο Κ.Π.Κ. 225 είναι ως εξής:

εργαζόμενος 0% εργοδότης 7,45% = 7,45% συνολικές εισφορές. Ο δε Κ.Π.Κ. αναφέρεται σε .... ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡ. ΟΑΕΔ !

http://www.ika.gr/gr/infopages/kad/search_kpk.cfm

Αποτέλεσμα: Οι εισφορές συμφωνούν στο σύνολο, όμως βαρύνουν δυσανάλογα τον εργαζόμενο και τον εργοδότη.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω περίπτωση που πρέπει να πάω στην περίπτωση 2 που αναφέρει η Ισιδώρα, όπου ο ασκούμενος ΤΕΙ δεν καλύπτεται από παροχές ασθενείας σε είδος.

Η εγκ.44/2004 όμως απ'ότι καταλαβαίνω αναφέρει τα ασφάλιστρα της β' περίπτωσης επί των καταβαλλομένων αποδοχών και όχι επί της 12ης ασφαλιστικής κλάσης.

Η ειδική περίπτωση 36 πως προκύπτει; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος του Ι.Κ.Α.;

Έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτή την περίπτωση;

doctor

Δεν υπαρχει σχετικη εγκυκλιος για την ειδ περιπτωση 36, ομως ισχυει και υπαρχει στο ΙΚΑ, οπως γραφει και ο anast.

Οσον αφορα στο ποσο των αποδοχων που υπολογιζεται το 7,45%, θεωρω κατ αρχην οτι ειναι στο ποσο του ΤΗ της 12ης ΑΚ, παρολο που απο την εγκυκλιο μπορει κανεις να συμπερανει οτι υπολογιζεται στις πραγματικες. Την αποψη μου τη θεμελιωνω στη διατυπωση της εγκυκλιου και στο γεγονος οτι αφορα επεκταση της ασφ/σης και στον κλαδο ασθενειας.

Θα μπορουσε βεβαια καποιος να το διευκρινισει απο τη Δ/νση Ασφ/σης του ΙΚΑ.

Επ ευκαιρια επισυναπτω και ενα Γενικο Εγγραφο που αφορα σε εξαιρεση απο την ασφ.ση του κλαδου ασθενειας σε καποιες περιπτωσεις, για οσους πιθανα δεν το εχουν υποψη τους.

GEN_A30_472_2005.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...