Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΩΝ Α21- ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ?


G-MEL

Ερώτηση

ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ 3ΩΝ ΧΩΡΩΝ ( ΑΛΒΑΝΟΙ) ΜΕ ΔΙΑΜΟΝΗ + ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ > 5 ΕΤΗ

ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ , ΠΑΡΑΜΟΝΟ ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ = ΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΧ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΔΙΑΤΑΞΗ ΚΛΠ

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, lami είπε

μήπως γνωρίζει κανείς πότε μπορούμε να στείλουμε τροποποιητική ?

Τι σε εμποδίζει να την κάνεις τώρα αφού έχει ξανανοίξει το σύστημα  ;;;παντως αν την κάνεις μέχρι 20/07/2018 θα μπει στην επόμενη πληρωμή τέλος Ιουλίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, lami είπε

μήπως γνωρίζει κανείς πότε μπορούμε να στείλουμε τροποποιητική ?

Τι σε εμποδίζει να την κάνεις τώρα; Πάντως αν την κάνεις μέχρι 20/07/2018 θα πληρωθεί στην επόμενη δόση β δόση ο.π.ε.κ.α  που ειναι τέλος Ιουλίου περίπου στης  27/07/2018 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Τι σε εμποδίζει να την κάνεις τώρα; Πάντως αν την κάνεις μέχρι 20/07/2018 θα πληρωθεί στην επόμενη δόση β δόση ο.π.ε.κ.α  που ειναι τέλος Ιουλίου περίπου στης  27/07/2018 .

πώς γίνεται η τροποποιητική? ...είμαι σίγουρη ότι είναι μπροστά στα μάτια μου...αλλά εγώ δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, lami είπε

πώς γίνεται η τροποποιητική? ...είμαι σίγουρη ότι είναι μπροστά στα μάτια μου...αλλά εγώ δεν...

Δεν υπάρχει τροποποιητική. Διαγράφεις την πρώτη και στέλνεις νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν υπάρχει τροποποιητική. Διαγράφεις την πρώτη και στέλνεις νέα.

διαγράφω...οκ...πώς?

έχω κλείσει ραντεβου με οφθαλμίατρο αλλά για την επόμενη εβδομάδα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ .ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΑΚΌΜΑ  ΠΕΔΊΟ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΠΟΙΗΣΗ  ΑΚΥΡΩΣΗ ΣΕ ΔΉΛΩΣΗ  ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ .ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΓΩ ΘΈΛΩ ΟΦΑΛΜΙΑΤΡΟ ΆΛΛΑ ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΈΧΩ ΚΛΕΊΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΎ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακύρωση Αίτησης Αν μετά την υποβολή της αίτησης, διαπιστώσετε πως υπάρχει λάθος, μπορείτε να την ακυρώσετε πατώντας [Οι Αιτήσεις Μου] / [Προβολή] / [Ακύρωση Αίτησης] και κατόπιν να εκκινήσετε νέα αίτηση-υπεύθυνη δήλωση (Α21) επιδόματος παιδιού.

ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ .

ΤΩΡΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ;;; ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΕΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ .ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΑΚΌΜΑ  ΠΕΔΊΟ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΠΟΙΗΣΗ  ΑΚΥΡΩΣΗ ΣΕ ΔΉΛΩΣΗ  ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ .ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΓΩ ΘΈΛΩ ΟΦΑΛΜΙΑΤΡΟ ΆΛΛΑ ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΈΧΩ ΚΛΕΊΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΎ .

χα χα ...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 29/6/2018 στις 2:07 ΜΜ, 125883623 είπε

Ακύρωση Αίτησης Αν μετά την υποβολή της αίτησης, διαπιστώσετε πως υπάρχει λάθος, μπορείτε να την ακυρώσετε πατώντας [Οι Αιτήσεις Μου] / [Προβολή] / [Ακύρωση Αίτησης] και κατόπιν να εκκινήσετε νέα αίτηση-υπεύθυνη δήλωση (Α21) επιδόματος παιδιού.

ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ .

ΤΩΡΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ;;; ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Ναι δεν υπάρχει ακόμη. Δε χρειάζονται οφθαλμίατροι....Ελπίζω να ανοίξει σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ από εχθές να υποβάλλω ένα Α21

Η μητέρα κοινή δήλωση με το σύζυγο και ένα παιδάκι . Επίσης από τον 1ο της γάμο μία κόρη φοιτήτρια

ενώ έβαλα στα προστατευόμενα μέλη την κόρη στην μητέρα και το αγοράκι στον πατέρα , πάω να υποβάλλω Α21 και δεν με αφήνει να εισάγω την κόρη. Τι λάθος έχω κάνει. Υποβάλλω με το ΑΦΜ του πατέρα Α21. 

Μήπως να έβαζα δύο τέκνα στον πατέρα με επιλογή εκτός γάμου από μητέρα???

 

Αν και βρέθηκε πρόσωπο με αυτόν τον ΑΜΚΑ, το Επώνυμο που εισάγατε δεν ταιριάζει!
Παρακαλώ εισάγετε το σωστό Επώνυμο για επαλήθευση! (δεκτή και η Λατινική Εκδοχή του)
Η επιλογή [Προσθήκη Μέλους στην οικογένεια] δεν είναι διαθέσιμη επειδή το πρόσωπο εμπλέκεται σε άλλες αιτήσεις.
Ανατρέξτε στον παραπάνω πίνακα της ενότητας Αιτήσεις που αφορούν το πρόσωπο για λεπτομέρειες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

Προσπαθώ από εχθές να υποβάλλω ένα Α21

Η μητέρα κοινή δήλωση με το σύζυγο και ένα παιδάκι . Επίσης από τον 1ο της γάμο μία κόρη φοιτήτρια

ενώ έβαλα στα προστατευόμενα μέλη την κόρη στην μητέρα και το αγοράκι στον πατέρα , πάω να υποβάλλω Α21 και δεν με αφήνει να εισάγω την κόρη. Τι λάθος έχω κάνει. Υποβάλλω με το ΑΦΜ του πατέρα Α21. 

Μήπως να έβαζα δύο τέκνα στον πατέρα με επιλογή εκτός γάμου από μητέρα???

 

Αν και βρέθηκε πρόσωπο με αυτόν τον ΑΜΚΑ, το Επώνυμο που εισάγατε δεν ταιριάζει!
Παρακαλώ εισάγετε το σωστό Επώνυμο για επαλήθευση! (δεκτή και η Λατινική Εκδοχή του)
Η επιλογή [Προσθήκη Μέλους στην οικογένεια] δεν είναι διαθέσιμη επειδή το πρόσωπο εμπλέκεται σε άλλες αιτήσεις.
Ανατρέξτε στον παραπάνω πίνακα της ενότητας Αιτήσεις που αφορούν το πρόσωπο για λεπτομέρειες.

Τι να πω ; φέτος βγαζει διάφορα. Στο παιδι βαζεις και το αφμ του; δοκίμασε χωρίς αυτό αλλιώς στείλτω στο κεπ για συσχέτιση αφμ με άμκα.αν τωρα το χει δήλωση και ο πατέρας του και παει να το δηλώσει και η μητέρα του με τον νεο σύζυγο πρέπει πρώτα να διορθωθεί απο τον πατέρα που κακός το δήλωσε. (Αλλα αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Κατι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας ευχαριστώ,

Θα ρωτήσουμε εάν το έχει βάλει ως προστατευόμενο μέλος ο πατέρας του. 

Τι άλλο να σκεφτώ δεν ξέρω. Μήπως να έβαζα 2 προστατευόμενα τέκνα στον πατέρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μυστήριο λύθηκε. 

Την επόμενη εβδομάδα θα ανοίξει λέει η δυνατότητα εισαγωγής τέκνου με διαφορετικό επώνυμο?????? τουλάχιστον έτσι μας είπαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη, ίσως να μην είναι το κατάλληλο νήμα. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Έχω ήδη υποβάλλει Ε1, υπέβαλλα και το Α21, μπήκε και η πρώτη δόση.

Εκ των υστέρων είδα ότι πρέπει να υποβάλλω Ε2 με δωρεάν παραχώρηση κατοικίας από παιδί σε γονέα.

Πρέπει να υποβάλλω ξανά το Α21?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, spirosvii είπε

Συγνώμη, ίσως να μην είναι το κατάλληλο νήμα. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Έχω ήδη υποβάλλει Ε1, υπέβαλλα και το Α21, μπήκε και η πρώτη δόση.

Εκ των υστέρων είδα ότι πρέπει να υποβάλλω Ε2 με δωρεάν παραχώρηση κατοικίας από παιδί σε γονέα.

Πρέπει να υποβάλλω ξανά το Α21?

Ευχαριστώ

ΑΝ Η  ΔΩΡΕΆΝ ΠΑΡΑΧΏΡΗΣΗ ΒΓΆΖΕΙ ΦΌΡΟ ΣΊΓΟΥΡΑ ΝΑΙ ,ΑΝ ΌΧΙ ΤΌΤΕ ΚΆΛΟ ΘΑ ΤΑΝ ΝΑ ΚΆΝΕΙΣ ΆΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙ ΚΑΜΙΆ ΔΙΆΦΟΡΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΑΝ Η  ΔΩΡΕΆΝ ΠΑΡΑΧΏΡΗΣΗ ΒΓΆΖΕΙ ΦΌΡΟ ΣΊΓΟΥΡΑ ΝΑΙ ,ΑΝ ΌΧΙ ΤΌΤΕ ΚΆΛΟ ΘΑ ΤΑΝ ΝΑ ΚΆΝΕΙΣ ΆΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙ ΚΑΜΙΆ ΔΙΆΦΟΡΑ .

Δεν βγάζει φόρο η παραχώρηση.

Θα πρέπει να ακυρώσω την υπάρχουσα και να υποβάλλω νέα. Ελπίζω να μην έχω κανέα θέμα όσον αφορά τις καταβολές του επιδόματος.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
57 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Δεν βγάζει φόρο η παραχώρηση.

Θα πρέπει να ακυρώσω την υπάρχουσα και να υποβάλλω νέα. Ελπίζω να μην έχω κανέα θέμα όσον αφορά τις καταβολές του επιδόματος.

Ευχαριστώ

ΘΈΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙ ΆΠΛΑ ΑΥΤΉΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΉ ΠΟΥ ΜΙΛΆΜΕ ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΌΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΆΨΕΙ Σ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ Ο.Π.Ε.Κ.Α  .ΚΑΝΕ ΛΊΓΟ ΥΠΟΜΟΝΉ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΈΠΕΙΣ ΑΡΓΌΤΕΡΑ .ΈΧΕΙΣ ΧΡΌΝΟ ΜΈΧΡΙ ΤΗΣ 20/07/2018 ΣΊΓΟΥΡΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Την ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών στην αίτηση Α21 για  επίδομα τέκνου την υπολογίζει ως εισόδημα;;;

Συγκεκριμένα έκανα φορολογική δήλωση, εισόδημα άνδρα 14.000 , σύζυγος άνεργη με τεκμαρτό εισόδημα 7.500. 

Στην αίτηση Α21 (ένα παιδί) μου υπολογίζει εισόδημα 21.500. 

Στο φόρο της δήλωσης δεν μου αλλάζει κάτι αλλά αν κάνω τροποποιητική και ανάλωση κεφαλαίου (7500) για να μου μηδενίσει το τεκμαρτό της συζύγου τι εισόδημα θα μου υπολογίσει στο Α21;;  Αλλάζει κάτι στο δικαιούμενο ποσό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, bar είπε

Καλημέρα

Την ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών στην αίτηση Α21 για  επίδομα τέκνου την υπολογίζει ως εισόδημα;;;

Συγκεκριμένα έκανα φορολογική δήλωση, εισόδημα άνδρα 14.000 , σύζυγος άνεργη με τεκμαρτό εισόδημα 7.500. 

Στην αίτηση Α21 (ένα παιδί) μου υπολογίζει εισόδημα 21.500. 

Στο φόρο της δήλωσης δεν μου αλλάζει κάτι αλλά αν κάνω τροποποιητική και ανάλωση κεφαλαίου (7500) για να μου μηδενίσει το τεκμαρτό της συζύγου τι εισόδημα θα μου υπολογίσει στο Α21;;  Αλλάζει κάτι στο δικαιούμενο ποσό;;

Αν θυμάμαι καλά από πέρσι ναι το μειώνει .Δοκίμασε το στο φορολογικό σου  πρόγραμμα για σιγουριά και αν ισχύει προχωρά το αν δεν έχεις θέμα να χαραμίσεις ανάλωση γι αυτόν τον λόγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Φορολογούμενος έκανε αίτηση στις 18 Ιουλίου. Η ανακοίνωση του ΟΠΕΚΑ έλεγε ότι σήμερα θα πληρωθούν το δίμηνο Μαϊου- Ιουνίου και αναδρομικά οι μήνες από 1/1/2018. Στον λογαριασμό του όμως πιστώθηκαν 4 μήνες, όχι 6. Γιατί συνέβη αυτό, γνωρίζει κάποιος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Όταν βγάζει μήνυμα 

  • Error: Δεν βρέθηκε πρόσωπο με αυτό το συνδυασμό ΑΜΚΑ/ΑΦΜ

σημαίνει ότι η σύζυγος πρέπει να πάει στο ΚΕΠ να κάνει αντιστοίχιση ΑΜΚΑ με ΑΦΜ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Σε τέκνο με αναπηρία 84% δεν εμφανίζεται επιλογή με αναπηρία παρόλο που υπάρχει απόφαση από το ΚΕΠΑ και εισπράττει επίδομα από την πρόνοια. Το εισόδημα δεν είναι μέσα στο όριο, παίζει ρόλο αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Σε τέκνο με αναπηρία 84% δεν εμφανίζεται επιλογή με αναπηρία παρόλο που υπάρχει απόφαση από το ΚΕΠΑ και εισπράττει επίδομα από την πρόνοια. Το εισόδημα δεν είναι μέσα στο όριο, παίζει ρόλο αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

ΠΌΣΟ ΧΡΌΝΩΝ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...