Προς το περιεχόμενο
  • 0

Το ανάποδο κουμπί του ΕΦΚΑ ,άμεση λύση.


PROAKIS

Ερώτηση

με αφορμή το χτεσινό σεμινάριο και αφού το σκέφτηκα οι λύσεις για αποφυγή τροποποιητικών είναι 2.

α) πληρώνουμε τα τρέχοντα αγνοώντας το πιστωτικό υπόλοιπο 2018 που αναφέρει ο ΕΦΚΑ και οφείλεται στην ολική καταβολή μεν ,αλλά όχι στην εξόφληση (από ΕΦΚΑ) των δόσεων εκκαθάρισης.

αφού το πιστωτικό θα είναι πάντα όσο οι άληκτες δόσεις του 2017 και μεις το αγνοούμε θεωρείται φορολογικά πληρωμένο.

β) να βάλει ο ΕΦΚΑ κουμπί συμψηφισμού "θέλετε το τρέχον πιστωτικό υπόλοιπο 2018 να εξοφλήσει ΠΡΩΤΑ τις δόσεις εκκαθάρισης 2017 ?" ναι θέλουμε.

 

Και καλά σε μία ατομική κάνεις τροποποιητική όπως λένε .  σε μία ΟΕ όμως με 3-4 εταίρους? αν η εταιρεία αναγκαστεί σε τροποποιητική θέλει μία αυτής ,νέο αρχείο βεβαιώσεων κερδών και τροποποιητικά Ε1 όλων των εταίρων.

είναι παράλογο να μην μπορούν να βρουν λύση ΕΦΚΑ και ΑΑΔΕ.   ο ένας λέει εγώ έτσι τα κάνω ,ο άλλος εγώ έτσι τα θέλω!!!!

Και είμαστε στο 2018 ,με 8 χρόνια χρεοκοπίας στην πλάτη ...και όλο θεωρίες!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
54 λεπτά πριν, TasosX είπε

29/9/17  Ο πελατης πληρωσε παραπανω ( 170,00 πληρωσε) . Αυτο το παραπανω μαζι με την πληρωμη Μαρτιου ( που πηρε παραταση ως 18/05, αλλα ο δικος σου την πληρωσε στην ωρα της προφανως χωρις να εχει εκδοθει το ειδοποιητηριο) μπηκαν στην εκκαθαριση και ως εκ τουτου στην επιστροφη. Εμεινε απληρωτος ο Μαρτιος (τοτε) και καθε πληρωμη που εκανε μετα πηγαινε και "κουμπωνε στον προηγουμενο (απληρωτο) μηνα.

Το ιδιο εχει κανει ο πελατης σου και στην πληρωμη 2/7/18.

Συνοπτικα, απο τις πληρωμες που αφορουν το 2018 ( 13-18 οπως τις εχεις μαρκαρει) η 15Η που αφορα τον Μαρτιο μπηκε στην εκκαθαριση 2017 γιατι δεν υπηρχε τοτε οφειλη ( ειδοποιητηριο) και ο ΕΦΚΑΣ (  κατα το ΙΚΑ-Σ ) τη θεωρησε πλεονασμα .

ΑΝ εσυ βλεπεις 2 απληρωτες ειναι γιατι η εκτυπωση σου ειναι 3/8 και η τελευταια πληρωμη 31/7 και δεν εχει "κουμπωσει στην ΠΡΩΤΗ απληρωτη ( οπως φαινονται στη σελιδα του ΕΦΚΑ)    .

Στην ουσια χρωστα(ει) 1 δοση ακομα , αλλα στις 2/7/18 εχει δωσει 2,05 παραπανω , οποτε 167,95-2,05= 165,90 το υπολοιπο. Επιβεβαιωσε το , με ενα τηλεφωνο στον ΕΦΚΑ και δωσε την αναλογη οδηγια.

Οι καταβολες που αφορουν το 2018 ( οπως η δικια σου) ΔΕΝ εχουν ακομα προσαυξηση διοτι δεν εχει γινει εκκαθαριση με βαση το 2017.

 

ΑΥΤΟ συνεβη σε ΟΛΟΥΣ οσους πληρωσαν χωρις ειδοποιητηριο και πριν εκδωθει η παραταση για το Μαρτιο

αυτά που αναφέρεις δεν ισχύουν γιατί πολλή άπλα

29/9/17  Ο πελάτης πλήρωσε παραπάνω ( 170,00 πληρωσε)

δεν πλήρωσε παραπάνω 170 ευρώ για να του τα επιστρέψουν άλλα 2,05 ευρώ  πως μου βγάζει στην εκκαθάριση 08/05/2018 170 ευρώ παραπάνω;;;;;πως το βρήκαν αυτό δεν μου το απαντάς....εν μέρει μου απαντάς τα 170 που μου επέστρεψαν που τα βρήκαν με μια υπόθεση που κάνεις .

και αν δεκτό αυτό που λες ο.κ μου μου επέστρεψαν μου λες τον 05/2018 μαζί με τα 2,05 ευρώ του 2017 τα οποία 167.95 τα κατέθεσhttp://www.taxheaven.gr/α μετά την εκκαθάριση  ;;; και αυτό επειδη δεν είχαν βγάλει τον μηνά και εμείς τον πληρώσαμε γιατί είχαμε 100ρα στον οαεε ωραία πολλή ωραία και τώρα που επέστρεφαν τόσα εκατομμύρια τσάμπα εγώ πρέπει να πεισω τους πελάτες μου να τα επιστρέψουν;;;;;και με τι με τόκο;;;;και η 100ρα στον οαεε;;;;

πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και να το παω και ενα βημα παραπέρα σε αυτό που εικάζουμε ολοι οτι επεστρεψαν τον 05/2018 γιατί τον βαλαμε νωρίτερα απ οταν βγήκε η ταχυπληρωμη. Οκ αλλα μην ξεχνάμε οτι πηρε παράταση η πληρωμή και ειχε παρει και παράταση και να πατήσουμε το κουμπι της εκκαθάρισης. Επόμενος το πληρώσαμε νωρίτερα η όχι; ;;;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40848#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, klery είπε

υπηρχε καποια ειδικη επιλογη για επιστροφη

η

απλως δεν καναμε συμψηφισμο και βαζαμε τον iban στα στοιχεια?  

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, 125883623 είπε

Και να το παω και ενα βημα παραπέρα σε αυτό που εικάζουμε ολοι οτι επεστρεψαν τον 05/2018 γιατί τον βαλαμε νωρίτερα απ οταν βγήκε η ταχυπληρωμη. Οκ αλλα μην ξεχνάμε οτι πηρε παράταση η πληρωμή και ειχε παρει και παράταση και να πατήσουμε το κουμπι της εκκαθάρισης. Επόμενος το πληρώσαμε νωρίτερα η όχι; ;;;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40848#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40850

Η εκκαθάριση έλαβε υπόψη τις πληρωμές που είχαν γίνει έως 2/5/2018. Ο μήνας που καθυστέρησε να εκδοθεί ήταν ο Μάρτιος του 2018 (εκδόθηκε 8/5 και πληρωνόταν έως 18/5). Όσοι προπλήρωσαν έως και 2/5 αυτόν τον μήνα το ποσό τους εμφανίστηκε ως πιστωτικό υπόλοιπο προς επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, klery είπε

υπηρχε καποια ειδικη επιλογη για επιστροφη

η

απλως δεν καναμε συμψηφισμο και βαζαμε τον iban στα στοιχεια? 

Η επιστροφή ήταν η προκαθορισμένη ενέργεια (εφόσον υπάρχει καταχωρημένο iban) για τις επιστροφές ποσών άνω των 50 ευρώ. Μόνο για τον συμψηφισμό χρειαζόταν επιπλέον ενέργεια (δήλωση συμψηφισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, aplessas είπε

Η επιστροφή ήταν η προκαθορισμένη ενέργεια (εφόσον υπάρχει καταχωρημένο iban) για τις επιστροφές ποσών άνω των 50 ευρώ. Μόνο για τον συμψηφισμό χρειαζόταν επιπλέον ενέργεια (δήλωση συμψηφισμού)

OK ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΗ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 08/05/2018 ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, aplessas είπε

Η επιστροφή ήταν η προκαθορισμένη ενέργεια (εφόσον υπάρχει καταχωρημένο iban) για τις επιστροφές ποσών άνω των 50 ευρώ. Μόνο για τον συμψηφισμό χρειαζόταν επιπλέον ενέργεια (δήλωση συμψηφισμού)

άρα εσύ μου λες ότι μου επέστρεψαν τον Μάρτιο του 2018(ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΌΤΑΝ ΤΟΝ 04/2018) που έπρεπε να τον αποδώσω  .οκ και εγώ που τον όφειλα (άλλα τον πλήρωσα και τον οφείλω τώρα τι πρέπει να κάνω και με την 100ρα τι θα γίνει και πρέπει να τον επιστρέψω με τόκους;;

ευχαριστω για την απάντηση. 

ΜΉΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΡΊΛΙΟ;;; ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΌΤΑΝ ΤΟΝ 05/2018 ΆΛΛΑ ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΑΝ ΔΕΚΤΌ ΤΟ 02/05/2018 ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΙΣ ΚΑΚΟΣ  ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΈΣΤΡΕΨΑΝ ΔΕΝ ΕΊΔΑΝ ΟΤΙ  ΥΠΉΡΧΕ ΈΝΑΣ ΜΗΝΆΣ ΚΕΝΌΣ  ;;;;ΑΝ ΈΤΣΙ ΣΚΈΦΤΗΚΑΝ;;;;;ΚΑΙ ΣΚΈΨΟΥ ΌΤΙ Η ΠΛΗΡΩΜΉ ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ 0ΑΕΕ  ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΜΈΣΩΣ ΕΠΌΜΕΝΟΣ ;;;;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αυτο που λεμε λύνει το γεγονός ότι ο εφκα μου εμφανίζει τον 05/2018 απλήρωτο.

Εκτός και αν μου γύρισαν τον 03/2018 επειδή πληρώθηκε νωρίτερα (έληγε τέλος 04/2018)  μάλιστα αν η εκκαθάριση έγινε 02/05/2018 τοτε τι να πω;;;;δεν ειδαν οτι δεν έπρεπε να μου επιστρέψουν χρήματα; ;;;

Και γι αυτό  μου εμφανίζει 170 ευρώ παραπάνω στης 02/05/2018;;;

Δηλαδή σε όλους εσάς σας φαίνεται λογικό και σωστό; ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, 125883623 είπε

Και αυτο που λεμε λύνει το γεγονός ότι ο εφκα μου εμφανίζει τον 05/2018 απλήρωτο.

Εκτός και αν μου γύρισαν τον 03/2018 επειδή πληρώθηκε νωρίτερα (έληγε τέλος 04/2018)  μάλιστα αν η εκκαθάριση έγινε 02/05/2018 τοτε τι να πω;;;;δεν ειδαν οτι δεν έπρεπε να μου επιστρέψουν χρήματα; ;;;

Και γι αυτό  μου εμφανίζει 170 ευρώ παραπάνω στης 02/05/2018;;;

Δηλαδή σε όλους εσάς σας φαίνεται λογικό και σωστό; ;;; 

Αν θες γράψε μας τις ημερομηνίες και τα ποσά πληρωμών που έχεις κάνει από 1/1/2017 και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, aplessas είπε

Αν θες γράψε μας τις ημερομηνίες και τα ποσά πληρωμών που έχεις κάνει από 1/1/2017 και μετά

Τα χω στείλει ολα παραπανω δεν τα έχεις δει;;;

Εχω ενα συνημμένο. 

Σ ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη, δεν το είχα προσέξει. Επέστρεψε την πληρωμή 30/4/2018 + μια διαφορά από μια καταβολή 170 ευρώ που είχε γίνει το 2017. Όπως ακριβώς σου είχει γράψει ο @PROAKIS

Με βάση το pdf είναι σήμερα είναι πληρωμένος μέχρι και ο Μάιος του 2018 (δεν ξέρω αν έχει γίνει άλλη πληρωμή). Με την 100αρα τελικά τι έγινε; Γιατί έχουν αρχίσει να τις κόβουν όταν υπάρχουν οφειλές στα τρέχοντα και έκαναν έναν έλεγχο κάποια στιγμή τέλος Μαΐου - αρχές Ιουνίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, aplessas είπε

Συγγνώμη, δεν το είχα προσέξει. Επέστρεψε την πληρωμή 30/4/2018 + μια διαφορά από μια καταβολή 170 ευρώ που είχε γίνει το 2017. Όπως ακριβώς σου είχει γράψει ο @PROAKIS

Με βάση το pdf είναι σήμερα είναι πληρωμένος μέχρι και ο Μάιος του 2018 (δεν ξέρω αν έχει γίνει άλλη πληρωμή). Με την 100αρα τελικά τι έγινε; Γιατί έχουν αρχίσει να τις κόβουν όταν υπάρχουν οφειλές στα τρέχοντα και έκαναν έναν έλεγχο κάποια στιγμή τέλος Μαΐου - αρχές Ιουνίου.

Καλημέρα τωρα εδω στον εφκα είμαι και το θεωρείς λογικό να μου επέστρεψαν μήνα και να μου λενε οτι τον χρωσταω;

Τελος πάντων. ...αστα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, aplessas είπε

Συγγνώμη, δεν το είχα προσέξει. Επέστρεψε την πληρωμή 30/4/2018 + μια διαφορά από μια καταβολή 170 ευρώ που είχε γίνει το 2017. Όπως ακριβώς σου είχει γράψει ο @PROAKIS

Με βάση το pdf είναι σήμερα είναι πληρωμένος μέχρι και ο Μάιος του 2018 (δεν ξέρω αν έχει γίνει άλλη πληρωμή). Με την 100αρα τελικά τι έγινε; Γιατί έχουν αρχίσει να τις κόβουν όταν υπάρχουν οφειλές στα τρέχοντα και έκαναν έναν έλεγχο κάποια στιγμή τέλος Μαΐου - αρχές Ιουνίου.

Επομενος μου επέστρεψαν τον 03/2018 που έληγε τον 04/2018 και πληρώθηκε και αυτοι τον 05/2018 ειδαν οτι εχω πληρώσει παραπανω και οτι δεν χρωσταω και τωρα μου τα ζητάνε πισω γιατί χρωσταω.....

Ωραία παρα πολλη ωραία. Και γιατί μου εμφανίζει τωρα οτι χρωσταω τον 05/2018  και οχι τον 03/2018 οπως λέμε; ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΆ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ .

ΕΠΈΣΤΡΕΨΑΝ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ  ΚΌΣΜΟ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΚΑΙ ΤΏΡΑ ΤΟΥ ΤΑ ΖΗΤΆΝΕ ΠΊΣΩ ΓΙΑΤΊ ΤΟΥ ΛΈΝΕ ΌΤΙ ΤΑ ΧΡΩΣΤΆΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΈΡΟΥΝ ΜΈΧΡΙ ΤΏΡΑ  ΤΙ ΘΑ ΓΊΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ 12ΡΕΣ + ΤΙΣ 100ΡΕΣ  ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΟΥ ΕΚΠΡΟΘΈΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΉΣ  ΜΟΥ ΤΟ ΒΓΆΖΕΙ ΟΦΕΙΛΉ...

ΑΥΤΆ ..........ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 8/8/2018 στις 8:36 ΠΜ, 125883623 είπε

Επομενος μου επέστρεψαν τον 03/2018 που έληγε τον 04/2018 και πληρώθηκε και αυτοι τον 05/2018 ειδαν οτι εχω πληρώσει παραπανω και οτι δεν χρωσταω και τωρα μου τα ζητάνε πισω γιατί χρωσταω.....

Ωραία παρα πολλη ωραία. Και γιατί μου εμφανίζει τωρα οτι χρωσταω τον 05/2018  και οχι τον 03/2018 οπως λέμε; ;;

κλείνει τον πρώτο μήνα σε εκκρεμότητα.  εσύ πλήρωνες τον 5ο ,αυτοί ξεχρέωσαν τον 3ο .

τον οποίο πλήρωσες προ εκκαθάρισης και στον επέστρεψαν.

λογική μην ψάχνεις  όταν υπάρχει ίδια ταυτότητα οφειλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, PROAKIS είπε

κλείνει τον πρώτο μήνα σε εκκρεμότητα.  εσύ πλήρωνες τον 5ο ,αυτοί ξεχρέωσαν τον 3ο .

τον οποίο πλήρωσες προ εκκαθάρισης και στον επέστρεψαν.

λογική μην ψάχνεις  όταν υπάρχει ίδια ταυτότητα οφειλής.

Παλι δεν βγαίνει αυτό που γράφεις ο 05 έληγε τον 06/2018 η εκκαθάριση έγινε τον 08/05/2018 .οκ εχει μια τ.ο αλλα να μου επιστρέψουν χρήματα ενω βλέπουν μηνα απλήρωτο που εχει πληρωθεί ;;;; επομένως παμε για τον 04/ που έλεγε 05/2018 οχι γιατι η εκκαθάριση βγήκε 02/05 επόμενος παμε για τον 03/2018 που έληγε τον 04/2018 οκ πληρώθηκε πριν την εκδοση της ταχυπληρωμης αλλα είπαμε μια είναι η τ.ο και 08/05/2018 δεν ξερω καν αν την ειχαν δει και την ειδαν έβγαλαν πλεονασμα με μήνα κενό; ;;

Καλα θα κάνουν να φροντίσουν να το φτιάξουν και μην τυχόν χάσει κανενας άνθρωπος την 100ρα και να προσέξουν μην μαζέψουν προσαυξήσεις στους άλλους που δεν έχουν 100ρα η 12ρα.

Αυτά πάντως δεν είναι ............... πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο τρίτος χάθηκε και πήγε έναντι 2017.

όταν πλήρωσες τους άλλους μήνες -μετά εκκαθάρισης-ξεχρέωναν τον πρώτο απλήρωτο 2018.

 

άσχετο.  ΠΡΟΣΟΧΗ το μαύρισμα αποτελεί τεκμήριο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

Ο τρίτος χάθηκε και πήγε έναντι 2017.

όταν πλήρωσες τους άλλους μήνες -μετά εκκαθάρισης-ξεχρέωναν τον πρώτο απλήρωτο 2018.

 

άσχετο.  ΠΡΟΣΟΧΗ το μαύρισμα αποτελεί τεκμήριο πλέον.

ΠΡΟΣΟΧΗ το μαύρισμα αποτελεί τεκμήριο πλέον. καλοοοοο.

όσο για το άλλο ουδέν σχολιον τι να πω;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...