Προς το περιεχόμενο
  • 0
gapdk

Δήλωση Υπαλλήλου Διπλωματικής Αποστολής Εξωτερικού

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους!

Διπλωματικοί υπάλληλοι της Ελλάδος σε πρεσβείες του εξωτερικού, υποβάλλουν με κάποιο ειδικό καθεστώς (όπως παλαιότερα ώστε να μην έχουν την υποχρέωση προσκόμισης αποδείξεων δαπανών του κωδ.  049-050)?

Τι γίνεται με τα τεκμήριά τους όταν είναι δηλωμένοι φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδος αλλά λείπουν χρόνια σε υπηρεσίες του εξωτερικού? Εχουν υποχρέωση να κάνουν κάποια δήλωση αλλαγής φορολογικής κατοικίας?

Χρειάζεται κάποια βεβαίωση της υπηρεσίας?

 

Οτιδήποτε έχετε στο μυαλό σας που θαμπορύσε να βοηθήσει (αν υπάρχει κάποια ΠΟΛ) κλπ θα σας παρακαλούσα να το κάνετε...

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

"Εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής και προσκόμισης αποδείξεων για την πραγματοποίηση δαπανών, οι υπάλληλοι του Υπουργείου Εξωτερικών, οι στρατιωτικοί, εφόσον υπηρετούν στην αλλοδαπή, οι υπηρετούντες στη Μόνιμη Ελληνική Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσοι διαμένουν σε οίκο ευγηρίας και σε ψυχιατρικό κατάστημα και οι φυλακισμένοι." Ν. 4172, άρθρο 16,  περίπτωση 3δ.

Συνεπώς σε αυτή τη περίπτωση και βάση της ΠΟΛ 1068/2018, συμπληρώνονται οι κωδικοί 023-024 στο Ε1. Αυτά όσον αφορά τη πρώτη ερώτησή σας Για  τα υπόλοιπα, ίσως να μπορούσε να σας βοηθήσει κάποιος άλλος συνάδελφος.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×