Προς το περιεχόμενο

Εξουσιοδότηση λογιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι λογιστης δηλωμένος στη Ααδε.με πληρωμένο οεε.με έναρξη με καδ.69.20κλπ πάω να κάνω αποδοχή πρόσθετου ρολου.και μου εμφανίζει  Στον προσωπικό μου λογ/σμό εμφανίζεται η εξουσιοδότηση  Όταν όμως πάω να κάνω «Υποβολή αίτηση πρόσθετου ρόλου» μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

Πρόσθετος ρόλος δεν μπορεί να αποδοθεί γιατι: Additional role cannot be granted to agent identified by uniqueId [cn=5356521, cn=Users]

 

     
    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Παιδια πρεπει να ξαναγραφτητε στο νεο taxis net να ξαναπαρετε username και κλειδαριθμο με τους παλιους κωδικους δεν γινονται δεκτες οι εξουσιοδοτησεις! την επαθα και εγω! καλο απογευμα!

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Φυσικό πρόσωπο είναι εκπρόσωπος νομικού προσωπικού (μη κερδοσκοπικού). Μέχρι πέρυσι έμπαινα με τους κωδικούς του φυσικού προσώπου, επέλεγα ρόλο, και έστελνα το έντυπο Ν και Ε3.

    Φέτος, μου λέει ότι ο λογιστής δεν βρέθηκε στο μητρώο του ΟΕΕ...στο 049 βάζω νόμιμος εκπρόσωπος και έχει κλειδωμένο το 050

    λογιστής όχι μισθωτός

    Πως θα μπορέσω να στείλω το Ν?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    125883623 Μπαίνω με τους δικούς μου κωδικούς πατάω έντυπο Ν, αλλά δεν μου εμφανίζει την εταιρεία στη λίστα , παρά μόνον τον ΑΦΜ του φυσικού προσώπου.

    Μήπως κάτι δεν κάνω καλά?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    4 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

    125883623 Μπαίνω με τους δικούς μου κωδικούς πατάω έντυπο Ν, αλλά δεν μου εμφανίζει την εταιρεία στη λίστα , παρά μόνον τον ΑΦΜ του φυσικού προσώπου.

    Μήπως κάτι δεν κάνω καλά?

     

    η εταιρεία (πελάτης) ,θα σου κάνει εξουσιοδότηση ,θα την αποδεχτείς  εσύ και μετά.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Proakis , εκεί έχω το πρόβλημα, γιατί η εταιρεία δεν έχει κωδικούς έμπαινα με τους κωδικούς του νόμιμου εκπροσώπου(φυσικό πρόσωπο), αλλά κάνοντας εξουσιοδότηση, στη λίστα μου βγάζει τον ΑΦΜ του φυσικού προσώπου και όχι της εταιρείας.

    Σίγουρα αν πάρει κωδικούς η εταιρεία, θα μπορώ να προχωρήσω, έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

     

    η εταιρεία (πελάτης) ,θα σου κάνει εξουσιοδότηση ,θα την αποδεχτείς  εσύ και μετά.

    δστυχως  δεν γινεται τιποτα . δεν δεχεται εξουσιοδοτησεις , ουτε εκπροσωπους , ουτε λογιστες μισθωτους . μονον λογιστικα γραφεια . σε ερωτημα στο ταξις ακομη προσπαθουν να λυσουν το θεμα . τραβιεμαι μια εβδομαδα τωρα.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

    Άρα το καλύτερο είναι να πάει να βγάλει κωδικούς για την εταιρεία, και μετά οι γνωστές εξουσιοδοτήσεις....

    και πως τόσο καιρό ,έβλεπες τι χρωστά η εταιρεία πχ?  μπορούσες με τους κωδικούς του νομίμου εκπροσώπου?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τα βήματα για την υποβολή του εντύπου Ν από Μισθωτό Λογιστή της Επιχείρησης (15/6/2018)

    Για να υποβληθεί το Ν πρέπει να υποβληθεί το Ε3 από τον μισθωτό λογιστή.

    1. Μπαίνουμε με τους κωδικούς της εταιρείας στην εταιρεία. Πάμε εξουσιοδοτήσεις και τέρμα κάτω "Εξουσιοδότηση Νομικού Προσώπου" και όχι στο μεγάλο μενού επάνω, που έχει τους τύπους των δηλώσεων. Πιθανώς υπάρχει ήδη εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος, π.χ. ο Πρόεδρος του Δ.Σ. ή κάποιος άλλος. Δεν υπάρχει πρόβλημα, θα εξουσιοδοτήσουμε και τον εαυτό μας. Πατάμε "Νέα" και βάζουμε τον ΑΦΜ του λογιστή μισθωτού.  (Εννοείται ότι μιλάμε για μισθωτό, άρα ΔΕΝ έχεις κάνει έναρξη δραστηριότητας). Έχουμε εξουσιοδοτήσει λοιπόν τον εαυτό μας. Αποσύνδεση.

    2. Πάμε στο δικό μας taxisnet (του μισθωτού λογιστή) με τους δικούς μας κωδικούς (του μισθωτού λογιστή). Θα δούμε ότι έχουμε ένα νέο μήνυμα, που λέει: Λάβατε μια νέα εξουσιοδότηση εκπροσώπησης από το νομικό πρόσωπο ....... με ΑΦΜ ..........για όλες τις φορολογικές υποχρεώσεις του νομικού προσώπου. Σχόλια: [].

    3. Δεν κάνουμε τίποτε άλλο. Ούτε αποδοχή εξουσιοδότησης, ούτε πρόσθετο ρόλο, τίποτε. Είμαστε έτοιμοι για το Ε3.

    4. Πάμε στις εφαρμογές, έντυπο Ν , επιλογή ρόλου και πατάμε το Υποβολή.

    5. Πατάμε το Ε3 πάνω δεξιά και πάμε στον πίνακα "Ιδιότητες προσώπων εντύπου". 

    Βάζουμε "Ο Δηλών είναι 049 Νόμιμος εκπρόσωπος" 

    και "Το έντυπο συμπλ. από 050 Λογιστή όχι μισθωτό" (λάθος, αλλά δεν αλλάζει)

    6. Σκρολάρουμε τέρμα κάτω στο έντυπο και βλέπουμε τον ΑΦΜ μας και τα στοιχεία μας, μαζί με τον αριθμό αδείας μας. Εννοείται ότι έχουμε τελειώσει τις διαδικασίες νομιμοποίησης στο Οικονομικό Επιμελητήριο.

    7. Αφού συμπληρώσουμε το Ε3 (καλό κουράγιο συνάδελφοι), πατάμε "Αποθήκευση" και "Προσωρινή αποθήκευση και έλεγχος". Αν υποβάλαμε με τους κωδικούς του εκπροσώπου που δεν είναι λογιστής (πρόεδρος, διευθύνων σύμβ. κλπ), στον έλεγχο θα μας έλεγε "Ο ΑΦΜ λογιστή δεν υπάρχει στο αρχείο του Οικονομικού επιμελητηρίου".

    Καλό κουράγιο again.

    15/6/2018

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    επιβεβαίωση των παραπάνω και από την ΑΑΔΕ 22-6-2018

    "Απάντηση 22-6-2018 : Τα Νομικά Πρόσωπα ή οι νομικές οντότητες πρέπει προκειμένου να υποβληθεί η δήλωση του εντύπου Ν να εξουσιοδοτήσουν τον λογιστή (μισθωτό ή μη). Στην περίπτωση μη Μισθωτού Λογιστή να εξουσιοδοτήσουν αυτόν με το ρόλο του λογιστή ενώ στην περίπτωση Μισθωτού Λογιστή να εξουσιοδοτήσουν αυτόν ως εκπρόσωπο.

    Παράλληλα, θα πρέπει οι ανωτέρω λογιστές, μισθωτοί ή όχι, να συμπεριλαμβάνονται στο μητρώο του οικονομικού επιμελητηρίου."

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 3 weeks later...

    Υπάρχει κάποιος λόγος που σε μια ατομική επιχείρηση δεν δίνεται καθόλου η δυνατότητα να κάνει εξουσιοδότηση παρά μόνο να εξουσιοδοτηθεί? Χωρίς να έχει ΚΑΔ λογιστή ή συναφείς?

    Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρεμφερές?

     

    Ευχαριστώ!

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μόλις τώρα, klery είπε

    καλησπερα

    ισως χαζη ερωτηση αλλα τετοια ωρα τετοια λογια

    ο λογιστης για το δικο του ε3 πως στελνει?

    τικ στον λογιστη "οχι μισθωτο"και τικ στο "ναι φορολογικη αναμορφωση"

    επειδη στελνω δηλωσεις μεσω προγραμματος δεν με αφηνει να στειλω την δικη μου

    τι κανω? διοτι εξουσιοδοτηση φανταζομαι δεν παιζει............

    χαχχαχα τι τραβάμε..εγώ πάντως έτσι το οριστικοποιησα  λες να ειναι  λάθος;;;να μπω να το αλλάξω ;;;

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 3 weeks later...
    Στις 7/6/2018 στις 9:46 ΜΜ, solwn 1 είπε

    Φυσικό πρόσωπο είναι εκπρόσωπος νομικού προσωπικού (μη κερδοσκοπικού). Μέχρι πέρυσι έμπαινα με τους κωδικούς του φυσικού προσώπου, επέλεγα ρόλο, και έστελνα το έντυπο Ν και Ε3.

    Φέτος, μου λέει ότι ο λογιστής δεν βρέθηκε στο μητρώο του ΟΕΕ...στο 049 βάζω νόμιμος εκπρόσωπος και έχει κλειδωμένο το 050

    λογιστής όχι μισθωτός

    Πως θα μπορέσω να στείλω το Ν?

     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

    Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

    Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

    Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

    Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

    Σύνδεση

    Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

    Σύνδεση τώρα
    • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

      • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
    ×
    ×
    • Δημιουργία νέου...