Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΧΡΕΟΥΣ


elisavetaiv

Ερώτηση

Καλησπέρα είμαι νέα λογίστρια και δεν έχω μεγάλη εμπειρία γιαυτό θα ήθελα την βοήθεια σας.Έχω έναν πελάτη ο οποίος είναι αφανής μέτοχος σε μια επιχείρηση ο.ε. το θέμα είναι οτι θέλει να αποχωρήσει  και να μεταβιβάσει στο όνομα του τα χρέη της επιχείρησης ( Δ.Ε.Η και Τ.Ε.Β.Ε ) , το ποσό δεν είναι μεγάλο. Αν κάνουμε μεταβίβαση ολόκληρης της επιχείρησης θα υπάρξει υπεραξία και επιπλέον το χρέος πάλι θα φαίνεται και στους άλλους εταίρους απο τη στιγμή που είναι Ο.Ε. σωστά?Θα ήταν σκόπιμο να γίνει ένα ιδιωτικό συμφωνητικό  καλύτερα σε δικηγόρο?Πως μπορώ να το χειριστώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΌΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΜΕΤΑΞΎ ΤΟΥΣ .ΤΟ ΔΗΜΌΣΙΟ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΊΖΕΙ ΜΌΝΟ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΉΡΙΟ ΑΝ ΠΆΝΕ ΒΕΒΑΊΑ  OI ΕΤΑΊΡΟΙ  KAI Ο ΚΑΙ Ο ΑΦΑΝΉΣ .ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΝΤΌΣ ΤΟ ΈΧΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΊΡΟΙ ΌΧΙ Ο ΑΦΑΝΉΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ. Για να καταλάβω δηλαδή η μεταβίβαση ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι γιατί πάλι θα ευθύνονται απεριόριστα οι μέτοχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΒΊΒΑΣΗ Η ΠΑΛΙΟΊ ΜΈΤΟΧΟΙ ΕΥΘΎΝΟΝΤΑΙ ΕΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΧΩΡΉΣΕΙΣ ΤΟΥΣ  ΚΑΙ ΟΙ ΝΈΟΙ ΓΙΑ ΌΛΑ ΑΠΌ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΊΣΟΔΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΕΊΣΟΔΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...