Προς το περιεχόμενο
  • 0

Στα εκκαθαριστικά 4ου ,του ΕΦΚΑ γίνεται της .....


PROAKIS

Ερώτηση

υπόλοιπο εκκαθάρισης 2017  1.000   σε 5 δόσεις των 200.

πάω τα πληρώνω όλα όταν βγήκαν για να εκπέσουν  το 2017 και μου ξεχρεώνει την μία δόση εκκαθάρισης 2017  με λήξη 31/05  και  το 800 το αφαιρεί από τις εισφορές 4ου 2018!!!!!

με την ίδια ταυτότητα οφειλής προκοπή δεν γίνεται.

Η δε ΑΑΔΕ σου λέει ,εάν δεν πληρωθεί το 2017 μέχρι την υποβολή δηλώσεων ,πρέπει να κάνεις τροποποιητική για τις υπόλοιπες δόσεις.

και δεν λέει ,βάλτε τες στις δηλώσεις του 2017 και αν δεν τις πληρώσεις εμπρόθεσμα τότε κάνε τροποποιητική!!!!!

 

3 λαλούν και 2 χορεύουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1

βγάλτε ξανά τα ειδοποιητήρια ,με την λογική ότι πληρώθηκε μέχρι χτες υποδηλώνει ότι ο ασφαλισμένος ήθελε να πληρώσει ΠΡΩΤΑ τις δόσεις 2017.

και ότι περισσεύει πάει έναντι 4ου 2018.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία από τα ίδια.

Εφαρμόζουν την Εγκ.21/2018 του ΕΦΚΑ ή έστω προσπαθούν να την εφαρμόσουν.
Αλλά εφαρμογή της εγκυκλιου αυτής από τον πλευράς ΕΦΚΑ και εφαρμογή του τρόπου έκπτωσης των εισφορών απο πλευράς ΑΑΔΕ δεν μπορούν να γινουν ταυτόχρονα.

Κατά τ' άλλα όπως εύστοχα το γράψατε στις τελείες του τίτλου του θέματος.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ άλλα δεν λέει?

και δικός μου τα πλήρωσε  όλα  και τελικά    στο ειδοποιητήριο 

                                                                          ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 236,73 €

 

                                                                                                ΧΡΕΩΣΕΙΣ 0,00 €

                                                                                                  ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 2.212,99 

και οφείλει τις υπόλοιπες τέσσερις της εκκαθάρισης.
                                                                                   

Ασφαλιστική οφειλή 2017 ποσού 1.000€, καταβαλλόμενο εφάπαξ ή σε πέντε (5) δόσεις των 200,00€.
α. Ο ασφαλισμένος καταβάλει 200,00€. Εξοφλείται η πρώτη δόση εκκαθάρισης. 
β. Ο ασφαλισμένος καταβάλει 450,00€ Εξοφλούνται:
- Η 1η και η 2η δόση εκκαθάρισης 400,00€
- Μερικώς η 3η δόση 50,00€ 
γ. Ο ασφαλισμένος καταβάλει 1.000,00€ Εξοφλούνται όλες οι δόσεις της εκκαθάρισης

Β. Οφείλεται η τρέχουσα μη ληξιπρόθεσμη εισφορά

Εάν καταβληθεί ποσό μεγαλύτερο της δόσης εκκαθάρισης, εξοφλείται η δόση και το υπερβάλλον ποσό εξοφλεί ολικά ή μερικά την τρέχουσα εισφορά (2018), έστω και αν δεν είναι ληξιπρόθεσμη. Σε περίπτωση που το ποσό υπερβαίνει το απαιτούμενο για την εξόφληση της εισφοράς, το εναπομείναν ποσό εξοφλεί τις επόμενες υπό έκδοση δόσεις εκκαθάρισης. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, epis είπε

Εδώ άλλα δεν λέει?

και δικός μου τα πλήρωσε  όλα  και τελικά    στο ειδοποιητήριο 

                                                                          ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 236,73 €

 

                                                                                                ΧΡΕΩΣΕΙΣ 0,00 €

                                                                                                  ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ 2.212,99 

και οφείλει τις υπόλοιπες τέσσερις της εκκαθάρισης.
                                                                                   

Ασφαλιστική οφειλή 2017 ποσού 1.000€, καταβαλλόμενο εφάπαξ ή σε πέντε (5) δόσεις των 200,00€.
α. Ο ασφαλισμένος καταβάλει 200,00€. Εξοφλείται η πρώτη δόση εκκαθάρισης. 
β. Ο ασφαλισμένος καταβάλει 450,00€ Εξοφλούνται:
- Η 1η και η 2η δόση εκκαθάρισης 400,00€
- Μερικώς η 3η δόση 50,00€ 
γ. Ο ασφαλισμένος καταβάλει 1.000,00€ Εξοφλούνται όλες οι δόσεις της εκκαθάρισης

Β. Οφείλεται η τρέχουσα μη ληξιπρόθεσμη εισφορά

Εάν καταβληθεί ποσό μεγαλύτερο της δόσης εκκαθάρισης, εξοφλείται η δόση και το υπερβάλλον ποσό εξοφλεί ολικά ή μερικά την τρέχουσα εισφορά (2018), έστω και αν δεν είναι ληξιπρόθεσμη. Σε περίπτωση που το ποσό υπερβαίνει το απαιτούμενο για την εξόφληση της εισφοράς, το εναπομείναν ποσό εξοφλεί τις επόμενες υπό έκδοση δόσεις εκκαθάρισης. 
 

τα από κάτω τι είναι ? 

αφού όταν τα πληρώσαμε δεν είχε βγει η εκκαθάριση 4ου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια περναμε , σε δικο μου πελατη εγινε το εξης , πληρωσε τον 4ο και τα αφιαρεσανε απο τις δοσεις του 2017 , μαλλον με την λογικη οτι προηγουνται?

 

Πως θα κανουμε δηλωση  με ολα αυτα?

Τεσπα και μια ερωτηση για να δω αν τα εχω καταλαβει καλα:

εχω το εκκαθαριστικο του εφκα που λεει οτι ο επαγγελματιας επρεπε να πληρωσει 10000

εγω στα βιβλια εχω κτχ 5000 , αρα εχω αλλες 5 δοσεις των 1000

υποθετω οτι αυτος δεν θα πληρωσει τπτ, οποτε

1)στο ε3 στον πινακα Ζ κωδ 007 βαζω τα της λογιστικης βασης 10000(ασχετως αν τα πληρωσε ή οχι) σωστα?

2)Στον πινακα ε στον ετεροχρονισμο εξοδων κτχ στην λογ βαση τα 10000 και στην φορ τα 5000 , οποτε εχω διαφορα 5000 η οποια παει στον πινακα Ε, σωστα?

 

αυτος ειναι ο χειρισμος στο Ε3 αυτης της περιπτωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, picos είπε

ωραια περναμε , σε δικο μου πελατη εγινε το εξης , πληρωσε τον 4ο και τα αφιαρεσανε απο τις δοσεις του 2017 , μαλλον με την λογικη οτι προηγουνται?

 

Πως θα κανουμε δηλωση  με ολα αυτα?

Τεσπα και μια ερωτηση για να δω αν τα εχω καταλαβει καλα:

εχω το εκκαθαριστικο του εφκα που λεει οτι ο επαγγελματιας επρεπε να πληρωσει 10000

εγω στα βιβλια εχω κτχ 5000 , αρα εχω αλλες 5 δοσεις των 1000

υποθετω οτι αυτος δεν θα πληρωσει τπτ, οποτε

1)στο ε3 στον πινακα Ζ κωδ 007 βαζω τα της λογιστικης βασης 10000(ασχετως αν τα πληρωσε ή οχι) σωστα?

2)Στον πινακα ε στον ετεροχρονισμο εξοδων κτχ στην λογ βαση τα 10000 και στην φορ τα 5000 , οποτε εχω διαφορα 5000 η οποια παει στον πινακα Ε, σωστα?

 

αυτος ειναι ο χειρισμος στο Ε3 αυτης της περιπτωσης?

όπως τα λες ,έτσι θα τα κάνεις.

με την επιφύλαξη της πρώτης πρότασης.  τι πλήρωσε εκεί από δόσεις του 2017 ? τμήμα των 5? αν ναι εκπίπτουν και αυτά.

υποθετω οτι αυτος δεν θα πληρωσει τπτ, οποτε.  αν η υπόθεση είναι λάθος και τα πληρώσει εμπρόθεσμα εκπίπτουν και αυτά στο 2017.

και πρέπει να κάνεις τροποποιητική .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε αυτους που δεν εχει γινει εκκαθαριση τι βαζουμε? Λογικα συμπεραινω αυτα που εχουν καταβαλλει στο ετος , συμφωνειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, picos είπε

και σε αυτους που δεν εχει γινει εκκαθαριση τι βαζουμε? Λογικα συμπεραινω αυτα που εχουν καταβαλλει στο ετος , συμφωνειτε?

αυτά που έχει καταβάλλει στο έτος ,περιοριζόμενα σε αυτά που αναλογούν.

θα πεις και που θα τα βρω?  καληνύχτα + τροποποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...