Προς το περιεχόμενο
  • 0
Stavros_M

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Ε1 ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Συνταξιούχος με προπληρωμένο τον κωδικό 303, τικ στον 013, συμπληρωμένο τον πιν.5 από δωρεάν παραχώρηση και κωδ. 049 και 781, δηλώνει στο Ε2 εισπρατόμενα ενοίκια από 2 αγροτεμάχια στη στήλη ΕΙΔΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΧΡΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ με κωδ..8

Κατά την οριστική υποβολή του Ε1, εμφανίζει το μήνυμα "Έχετε συμπληρώσει λανθασμένα στοιχεία τα οποία εμφανίζονται με κόκκινες ενδείξεις..." Κοκκινίζει ο πίνακας 4 που έχει συμπληρωμένους τους κωδ. 303 και 101 (από ε2), χωρίς να κοκκινίζει κάποιος κωδικός!!!

Ταυτόχρονα εμφανίζει το μήνυμα "Ο υπόχρεος είναι επιτηδευματίας στο φορολογικό έτος 2017 και πρέπει να συμπληρωθεί το έντυπο Ε3"

Κάποια ιδέα; Ο συγκεκριμένος είναι 87 ετών και δεν υπήρξε ποτέ επιτηδευματίας!!!

Ευχαριστώ.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Το θέμα αφορούσε προσωπικά εμένα και τη σύζυγό μου. Δεν ασκώ το επάγγελμα. Αν αφορούσε πελάτη μου δεν θα το άφηνα έτσι.

Πάντως για να μην αδικώ τους υπαλλήλους, μετά τη δεύτερη επίσκεψή μου με την ΠΟΛ 1010 αφού δεν βρήκα στο Μητρώο ανταπόκριση, έκανα επίσκεψη και σε έναν Προϊστάμενο (ο Δ/ντης έλειπε), είδε την ΠΟΛ, από την έκφραση κατάλαβα ότι δεν του είχε τύχει πάλι, (άλλωστε πρώτη φορά ανάρτησαν στα Ε3 τα στοιχεία όπως προκύπτουν από το Μητρώο 31.12.17) είπε να το δει και να ξαναπάω. Εγώ δεν είχα διάθεση για τρίτη επίσκεψη και έκανα διακοπή την ίδια μέρα και πήγα να πιω τον καφέ μου (συνταξιούχος γαρ).

Πάντως ανεξάρτητα αν επιβάλλεται πρόστιμό ή όχι για αναδρομική διακοπή ή απένταξη (δεν πρέπει κατά την ΠΟΛ 1010) , πριν το Μητρώο θέλει υπογραφές από Εισόδημα (ότι έχεις υποβαλλει δηλώσεις κατ' έτος), από το Κώδικα (δεν κατάλαβα γιατί) και από το ΦΠΑ (ότι δεν έχεις ζητήσει επιστροφές), συντάσσεται επιτόπου η Έκθεση, την υπογράφει ο Διευθυντής και μετά πηγαίνεις Μητρώο. Επομένως που να τρέχει ο 87χρονος πελάτης του συναδέλφου Stavros_M για όλα αυτά.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Πράγματι... Στα Στοιχεία Μητρώου / Επιχείρησης φαίνεται ως Αγρότης με Ειδικό Καθεστώτος και έναρξη 31/12/2000... Ήμαρτον... Πως έγινε αυτό; Και τώρα τι κάνει;

(Σ' ευχαριστώ πάντως)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
9 ώρες πριν, Stavros_M είπε

Πράγματι... Στα Στοιχεία Μητρώου / Επιχείρησης φαίνεται ως Αγρότης με Ειδικό Καθεστώτος και έναρξη 31/12/2000... Ήμαρτον... Πως έγινε αυτό; Και τώρα τι κάνει;

(Σ' ευχαριστώ πάντως)

στειλτου ένα μηδενικό Ε3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Είχα το ίδιο θέμα με το Ε3, έστειλα μηδενικό Ε3 και πήγα και έκανα διακοπή με το έντυπο Μ4. Με την ΠΟΛ 1010/2018 παρ. 6 προκύπτει σαφώς ότι μπορεί να γίνει απένταξη από το ''Ειδικό Καθεστώτος Αγροτών'' χωρίς πρόστιμο, άρα και αναδρομικά, όμως  δεν μου τη δέχθηκαν στη ΔΟΥ Χαλανδρίου την χαρακτήριζαν εκπρόθεσμη, οπότε έκανα διακοπή με πρόσφατη ημερμηνία και πιθανόν να χρειαστεί μηδενικό Ε3 και του χρόνου. Σε επαρχιακές ΔΟΥ, που προφανώς έχουν πολλούς φορολογούμενους με αγροτικά εισοδήματα, εφαρμόζουν την ΠΟΛ 1010/2018  παρ. 6 και δεν βάζουν πρόστιμο για εκπρόθεσμη  όταν γίνεται απένταξη από το Ειδικό Καθεστώς Αγροτών. Οπότε κρίνεις και ενεργείς αναλόγως !

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

@adimitrakas Ευχαριστώ,

Επικοινώνησα με την ΑΑΔΕ και μου είπαν ότι έχει προέλθει από μετάπτωση το 2000!!! Το 2000 δηλώθηκε ο θάνατος του συζύγου (που δεν ήταν αγρότης) και δεν υπήρχε ούτε το ειδικό καθεστώς αγροτών που της έχει γίνει ένταξη. Από τότε υποβάλλει κανονικά δηλώσεις χωρίς κάποιο πρόβλημα να ζητάει Ε3 από το πουθενά... Κανονικά πρέπει να πάει ο 87χρονος φορολογούμενος στη ΔΟΥ, να του τα φτιάξουν αυτοί, αφού αυτοί ευθύνονται για το μπάχαλο που προκάλεσαν!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
3 ώρες πριν, adimitrakas είπε

Είχα το ίδιο θέμα με το Ε3, έστειλα μηδενικό Ε3 και πήγα και έκανα διακοπή με το έντυπο Μ4. Με την ΠΟΛ 1010/2018 παρ. 6 προκύπτει σαφώς ότι μπορεί να γίνει απένταξη από το ''Ειδικό Καθεστώτος Αγροτών'' χωρίς πρόστιμο, άρα και αναδρομικά, όμως  δεν μου τη δέχθηκαν στη ΔΟΥ Χαλανδρίου την χαρακτήριζαν εκπρόθεσμη, οπότε έκανα διακοπή με πρόσφατη ημερμηνία και πιθανόν να χρειαστεί μηδενικό Ε3 και του χρόνου. Σε επαρχιακές ΔΟΥ, που προφανώς έχουν πολλούς φορολογούμενους με αγροτικά εισοδήματα, εφαρμόζουν την ΠΟΛ 1010/2018  παρ. 6 και δεν βάζουν πρόστιμο για εκπρόθεσμη  όταν γίνεται απένταξη από το Ειδικό Καθεστώς Αγροτών. Οπότε κρίνεις και ενεργείς αναλόγως !

δλδ πήγες στην ΔΟΥ Χαλανδρίου με την 1010 και σου είπαν ότι έχει πρόστιμο ? 
και το δέχτηκες ?

προϊστάμενος δεν υπήρχε ? 
διευθυντής ? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.