Προς το περιεχόμενο

Νεος λογιστής τα επόμενα βήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας είμαι πτυχιούχος λογιστικής ΤΕΙ και τώρα αναζητώ εργασία από τον Νοέμβριο που έχω πάρει το πτυχίο.Δυστυχώς όσα βιογραφικά και αν έχω στείλει σε όσα λογιστικά γραφεία και αν έχω πάει για εργασία δεν έχω βρει τίποτα ακόμα καθώς σχεδόν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία.
Το θέμα είναι πως θα αποκτήσω προϋπηρεσία αν δεν ξεκινήσω από κάπου;
Αυτό που κάνω τώρα είναι να διαβάζω τους νόμους κυρίως από το taxheaven και να κάνω μια επανάληψη ώστε να κρατάω μια επαφή με την λογιστική.Αλλά έχω μεγάλη ανάγκη να δουλέψω όχι τόσο για τα χρήματα απλά δεν θέλω να συντηρούμαι άλλο από τους γονείς μου.Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το τι να κάνω από εδώ και πέρα σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καταρχήν να σου πω ότι και εγώ πέρασα το ανάλογο στάδιο και χωρίς να είναι εποχή κρίσης και ανεργίας αφού τότε έτρεχα κάθε βδομάδα σε συνεντεύξεις και όλοι ήθελαν προυπηρεσία. Δυστυχώς είναι αναπόφευκτή και άσχημη περίοδος που σε όλους μένει αξέχαστη αν δεν βρεθεί γνωστός να σε βοηθήσει να ξεκινήσεις κάπως..Από εκεί και πέρα για το οικονομικό κομμάτι είναι κάτι που εσύ θα κρίνεις αν μπορείς να αντέξεις μέχρι να βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου ή να ψάχνεις για κάτι άλλο τουλάχιστον για να καλύπτεις τα έξοδα σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosDedes είπε

Καλησπέρα σας είμαι πτυχιούχος λογιστικής ΤΕΙ και τώρα αναζητώ εργασία από τον Νοέμβριο που έχω πάρει το πτυχίο.Δυστυχώς όσα βιογραφικά και αν έχω στείλει σε όσα λογιστικά γραφεία και αν έχω πάει για εργασία δεν έχω βρει τίποτα ακόμα καθώς σχεδόν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία.
Το θέμα είναι πως θα αποκτήσω προϋπηρεσία αν δεν ξεκινήσω από κάπου;
Αυτό που κάνω τώρα είναι να διαβάζω τους νόμους κυρίως από το taxheaven και να κάνω μια επανάληψη ώστε να κρατάω μια επαφή με την λογιστική.Αλλά έχω μεγάλη ανάγκη να δουλέψω όχι τόσο για τα χρήματα απλά δεν θέλω να συντηρούμαι άλλο από τους γονείς μου.Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το τι να κάνω από εδώ και πέρα σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αγαπητέ Νίκο. Κατ' αρχάς σου εύχομαι καλή επιτυχία. Είσαι στην αφετηρία, στο σημείο "μηδέν", στη φάση που θα κάνεις τις επιλογές σου με μοναδικό αισθητήριο το ένστικτο.

Αργότερα, θα κοιτάς που και που πίσω και θα νιώθεις περήφανος, όποιον δρόμο και να έχεις πάρει.

Στα λογιστικά γραφεία συνήθως θέλουν κάποιον με σχετική εμπειρία. Δεν έχουν την πολυτέλεια να επενδύσουν σε κάποιον.

Προσωπικά με γοητεύει πάρα πολύ να έρθει κάποιος δίπλα μου άπειρος, και όταν - και αν - φύγει να είναι σε επίπεδο να διορθώνει τα λάθη μου. Στραβάδι είμαι και εγώ μη νομίζεις, αλλά ας πούμε ότι έχω προχωρήσει και 2-3 στροφές μπροστά από εσένα.  

Δοκίμασε την τύχη σου και σε καμία εταιρεία, για λάντζα σε λογιστήριο. Θα ξεκινήσεις από κάπου και θα γνωρίσεις κόσμο. 

Ξέρω, είναι δύσκολο και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

 

Επίτρεψε τώρα στην ταπεινότητα μου να σου δώσει μια μικρή συμβουλή:

Αν είσαι φιλόδοξος, να το δείχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΣΥΜΒΟΥΛΉ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΉΡΙΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ  ΛΟΓΙΣΤΙΚΌ ΓΡΑΦΕΊΟ. ΠΕΡΊΠΟΥ ΊΔΙΑ ΛΕΦΤΆ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ  1/10 ΥΠΟΧΡΕΏΣΕΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΥΘΎΝΕΣ  ΠΡΟΣΤΊΜΩΝ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΈΡΩ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΛΕΊΝΟΥΝ  ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, 125883623 είπε

https://www.taxheaven.gr/jobs/index/view/id/4995

 

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΜΗΝ ΣΚΑΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ  ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ....

 

22 ώρες πριν, 125883623 είπε

Η ΣΥΜΒΟΥΛΉ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΉΡΙΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ  ΛΟΓΙΣΤΙΚΌ ΓΡΑΦΕΊΟ. ΠΕΡΊΠΟΥ ΊΔΙΑ ΛΕΦΤΆ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ  1/10 ΥΠΟΧΡΕΏΣΕΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΥΘΎΝΕΣ  ΠΡΟΣΤΊΜΩΝ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΈΡΩ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΛΕΊΝΟΥΝ  ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Δάσκαλος να πάει, τρεις μήνες διακοπές, καθόλου πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή η ερώτηση σου είναι κάπως "άκομψη" θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου. Δηλώνεις Κύριε Λογιστής απλά επειδή πήρες το πτυχίο απο το ΤΕΙ, εσυ θεωρείς ότι είσαι λογιστής ή θέλεις να γίνεις?

Δηλώνεις ότι ζητάνε προυπηρεσία , που σημαίνει για να ζητάνε προυπηρεσία θέλουν να ξέρεις την δουλειά, εσυ την γνωρίζεις? Αν σου δώσω ενα Δελτίο Αποστολής. τι θα καταχωρήσεις στην Γενική λογιστική? Θα σου πω εγω που το έχω κάνει αυτό το τρύκ σε 3 παιδια απο ΤΕΙ με άδεια Β τάξης , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. Μαθε πρώτα να δηλώνεις βοηθός , νέος βοηθός γιατι ξέρω πολλούς βοηθούς που μεγαλολογιστές μπροστα τους φαντάζουν του δημοτικού και μετά ζήτα συμβουλή.

Αν δεν υπήρχατε εσείς τα παιδιά να πηγάινετε τζάμπα στις εταιρείες δεν θα είχαν ξεφτιλιστεί οι μισθοί μας.

Αυτα που σου λέω είναι για το καλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, urban2013 είπε

Καλησπέρα, επειδή η ερώτηση σου είναι κάπως "άκομψη" θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου. Δηλώνεις Κύριε Λογιστής απλά επειδή πήρες το πτυχίο απο το ΤΕΙ, εσυ θεωρείς ότι είσαι λογιστής ή θέλεις να γίνεις?

Δηλώνεις ότι ζητάνε προυπηρεσία , που σημαίνει για να ζητάνε προυπηρεσία θέλουν να ξέρεις την δουλειά, εσυ την γνωρίζεις? Αν σου δώσω ενα Δελτίο Αποστολής. τι θα καταχωρήσεις στην Γενική λογιστική? Θα σου πω εγω που το έχω κάνει αυτό το τρύκ σε 3 παιδια απο ΤΕΙ με άδεια Β τάξης , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. Μαθε πρώτα να δηλώνεις βοηθός , νέος βοηθός γιατι ξέρω πολλούς βοηθούς που μεγαλολογιστές μπροστα τους φαντάζουν του δημοτικού και μετά ζήτα συμβουλή.

Αν δεν υπήρχατε εσείς τα παιδιά να πηγάινετε τζάμπα στις εταιρείες δεν θα είχαν ξεφτιλιστεί οι μισθοί μας.

Αυτα που σου λέω είναι για το καλό σου.

Συνάδελφε δεν κατάλαβα τίποτα από ότι έγραψες. Δουλειά ψάχνει ο άνθρωπος και άκομψη είναι η απάντηση σου (και ακαταλαβίστικη μαζί). Αν μπήκε σε ένα φόρουμ επαγγελματιών για να πάρει τέτοιες απαντήσεις που πήρε, καλύτερα όντως να αλλάξει επάγγελμα. Εσύ αλήθεια, ξέρεις πώς περνάμε το δελτίο αποστολής στη γενική λογιστική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ponzi είπε

Συνάδελφε δεν κατάλαβα τίποτα από ότι έγραψες.

Μην λάβεις μέρος σε τέστ της Mensa, βέβαια πλέον το να γίνεις λογιστής δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη οξυδέρκεια. Παρόλα αυτά εσυ που του τα λές "ομορφα" γιατι δεν τον παίρνεις στην δουλειά να του "δείξεις" εφόσον τα ξέρεις? δεν σε βλέπω πρόθυμο, απλά ειρωνεύεσαι τον ανθρωπο. Και επειδή αργείς να τα πιάσεις ψάχνει κάποιον να του δώσει δουλειά, αυτό εννοεί "συμβουλές".

 

17 λεπτά πριν, ponzi είπε

Εσύ αλήθεια, ξέρεις πώς περνάμε το δελτίο αποστολής στη γενική λογιστική?

Αν ήξερα θα επαιρνα 3000, εδω βγαζουν 2000 ανθρώποι που δεν ξέρουν τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο; για αρχή κάνε μία εγγραφή στον ΟΑΕΔ.

Τρέχουν κατά καιρούς προγράμματα απασχόλησης και θα είναι πιο εύκολο και για σένα να δουλέψεις και για τον εργοδότη σου να σε προσλάβει.

Ο χρόνος που καλύπτουν τα προγράμματα είναι αρκετός για να αποκτήσεις μία σχετική εμπειρία - προϋπηρεσία.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, urban2013 είπε

Μην λάβεις μέρος σε τέστ της Mensa, βέβαια πλέον το να γίνεις λογιστής δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη οξυδέρκεια. Παρόλα αυτά εσυ που του τα λές "ομορφα" γιατι δεν τον παίρνεις στην δουλειά να του "δείξεις" εφόσον τα ξέρεις? δεν σε βλέπω πρόθυμο, απλά ειρωνεύεσαι τον ανθρωπο. Και επειδή αργείς να τα πιάσεις ψάχνει κάποιον να του δώσει δουλειά, αυτό εννοεί "συμβουλές".

 

Με κατάλαβες. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο slow...

Κι εσύ όμως, να κάνεις τρυκ σε παιδιά από ΤΕΙ με δελτία αποστολής!

Τσαχπινούλη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2018 στις 5:29 ΜΜ, urban2013 είπε

Καλησπέρα, επειδή η ερώτηση σου είναι κάπως "άκομψη" θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου. Δηλώνεις Κύριε Λογιστής απλά επειδή πήρες το πτυχίο απο το ΤΕΙ, εσυ θεωρείς ότι είσαι λογιστής ή θέλεις να γίνεις?

Δηλώνεις ότι ζητάνε προυπηρεσία , που σημαίνει για να ζητάνε προυπηρεσία θέλουν να ξέρεις την δουλειά, εσυ την γνωρίζεις? Αν σου δώσω ενα Δελτίο Αποστολής. τι θα καταχωρήσεις στην Γενική λογιστική? Θα σου πω εγω που το έχω κάνει αυτό το τρύκ σε 3 παιδια απο ΤΕΙ με άδεια Β τάξης , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. Μαθε πρώτα να δηλώνεις βοηθός , νέος βοηθός γιατι ξέρω πολλούς βοηθούς που μεγαλολογιστές μπροστα τους φαντάζουν του δημοτικού και μετά ζήτα συμβουλή.

Αν δεν υπήρχατε εσείς τα παιδιά να πηγάινετε τζάμπα στις εταιρείες δεν θα είχαν ξεφτιλιστεί οι μισθοί μας.

Αυτα που σου λέω είναι για το καλό σου.

Καλησπέρα γιατί είναι άκομψη η ερωτησή μου δεν καταλαβαίνω βοήθεια ζητάω από πιο έμπειρους λογιστές δεν βλέπω που είναι το κάκο.Να σε ρωτήσω πως θα μάθω εγώ το επάγγελμα αν δεν αρχίσω να δουλεύω??
 Ξέρω ότι η λογιστική είναι ένα επάγγελμα που κυρίως μαθαίνετε στην πράξη.
Όσο για το τι θα καταχωρήσω στην γενική λογιστική αν μου δώσεις ένα δελτιό αποστολής νομίζω η απάντηση είναι  απλή αν τηρείς απλογραφικά βιβλία θα το καταχωρήσεις στο βιβλίο εσόδων-εξόδων ή αν τηρείς διπλογραφικά βιβλία κάνεις την εγγραφή στο ημερολόγιο αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.
Δεν είμαστε επαγγελματίες λογιστές εμείς που τελειώνουμε ένα ΤΕΙ λογιστικής σε καμία περίπτωση αλλά δεν είμαστε και εντελώς άχρηστοι 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 5:32 ΜΜ, NikosDedes είπε

Καλησπέρα γιατί είναι άκομψη η ερωτησή μου δεν καταλαβαίνω βοήθεια ζητάω από πιο έμπειρους λογιστές δεν βλέπω που είναι το κάκο.Να σε ρωτήσω πως θα μάθω εγώ το επάγγελμα αν δεν αρχίσω να δουλεύω??
 Ξέρω ότι η λογιστική είναι ένα επάγγελμα που κυρίως μαθαίνετε στην πράξη.
Όσο για το τι θα καταχωρήσω στην γενική λογιστική αν μου δώσεις ένα δελτιό αποστολής νομίζω η απάντηση είναι  απλή αν τηρείς απλογραφικά βιβλία θα το καταχωρήσεις στο βιβλίο εσόδων-εξόδων ή αν τηρείς διπλογραφικά βιβλία κάνεις την εγγραφή στο ημερολόγιο αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.
Δεν είμαστε επαγγελματίες λογιστές εμείς που τελειώνουμε ένα ΤΕΙ λογιστικής σε καμία περίπτωση αλλά δεν είμαστε και εντελώς άχρηστοι 
 

Νίκο εκτίθεσαι και μετά θα έχει δίκιο ο urban2013!!

Δεν είναι μόνο τα ΤΕΙ λογιστικής που βγάζουν "άχρηστους" επιστήμονες, ΟΛΕΣ οι σχολές ανεξαιρέτως από όσους γνωρίζω έστω, βγάζουν ανέτοιμους ανθρώπους με γνώσεις μόνο θεωρητικές. 

Όταν με το καλό βρεις δουλειά και τα βλέπεις στην πράξη θα λες... Α το ξέρω αυτό, Α το θυμάμαι αυτό από τη σχολή, κλπ....

Καλή σου μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 9:53 ΠΜ, LAMMERGEIER είπε

Νίκο εκτίθεσαι και μετά θα έχει δίκιο ο urban2013!!

Δεν είναι μόνο τα ΤΕΙ λογιστικής που βγάζουν "άχρηστους" επιστήμονες, ΟΛΕΣ οι σχολές ανεξαιρέτως από όσους γνωρίζω έστω, βγάζουν ανέτοιμους ανθρώπους με γνώσεις μόνο θεωρητικές. 

Όταν με το καλό βρεις δουλειά και τα βλέπεις στην πράξη θα λες... Α το ξέρω αυτό, Α το θυμάμαι αυτό από τη σχολή, κλπ....

Καλή σου μέρα.

Έχεις δίκαιο εκτέθηκα και ζητώ συγνώμη αλλά κάπου έχασα την ψυχραιμία μου και εγώ ο ένας μου λέει και αν δεν βρεις δεν έγινε τίποτα, ο άλλος μου λέει να πάω σε εταιρία για να μην έχω πολλές υποχρεώσεις και ευθύνες λες και είπα ότι φοβάμαι να έχω ευθύνες και ο άλλος κατηγορεί εμάς τους νέους που ξεφτιλίστικαν οι μισθοί  τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι σου πα στο πα για κάλο σου και όχι με κακή πρόθεση  σαν να σουν παιδί μου παρ όλο που μπορεί να έχουμε και  την ίδια ηλικία .αυτό είπα και στο παιδί που είχα στο γραφείο για τρια χρονιά και κατάλαβε πως το πα ,εύχομαι εσύ να μην το καταλάβεις .

από και κει και πέρα καλη επιτυχία,όλα για κάλο γίνονται μην το ξεχνάς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αίτημα για προνομιακή μεταχείριση

(Mκ 10:35-45)

    20Tότε τον πλησίασε η μητέρα των γιων του Zεβεδαίου, μαζί με τους γιους της και τον προσκυνούσε ζητώντας του μια χάρη. 21Kι εκείνος τη ρώτησε: “Tι θέλεις;” Tου λέει: “Πες να καθίσουν οι δυο αυτοί γιοι μου ο ένας στα δεξιά σου κι ο άλλος στ’ αριστερά σου στη βασιλεία σου”. 22Kι αποκρίθηκε ο Iησούς και είπε: “Δεν ξέρετε τι ζητάτε. Mπορείτε να πιείτε το ποτήρι, που πρόκειται να πιω εγώ ή να βαφτιστείτε το βάφτισμα που εγώ βαφτίζομαι;” Tου λένε: “μπορούμε”. 23Tους λέει τότε ο Iησούς: “Tο ποτήρι μου, βέβαια, θα το πιείτε και το βάφτισμα που εγώ βαφτίζομαι θα βαφτιστείτε, μα το να καθίσετε στα δεξιά μου και στ’ αριστερά μου δεν είμαι εγώ που θ’ αποφασίσω να σας το δώσω αλλά θα δοθεί σ’ εκείνους για τους οποίους έχει ετοιμαστεί από τον Πατέρα μου”.

   24Όταν το άκουσαν αυτό οι δέκα, αγανάκτησαν με τους δύο αδελφούς. 25Tους κάλεσε τότε κοντά του ο Iησούς και είπε: “Tο ξέρετε, βέβαια, ότι οι άρχοντες των εθνών επιβάλλουν την κυριαρχία τους πάνω σ’ αυτά, και οι μεγάλοι τα κατεξουσιάζουν. 26Δε θα είναι το ίδιο μ’ εσάς, αλλά όποιος από σας θέλει να γίνει μεγάλος, θα είναι υπηρέτης σας. 27Kαι όποιος από σας θέλει να είναι πρώτος, θα είναι δούλος σας. 28Aκριβώς όπως ο Γιος του Aνθρώπου, ο οποίος δεν ήρθε για να υπηρετηθεί αλλά για να υπηρετήσει και να δώσει τη ζωή του λύτρο για πολλούς”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Να ξέρεις ότι σου πα στο πα για κάλο σου και όχι με κακή πρόθεση  σαν να σουν παιδί μου παρ όλο που μπορεί να έχουμε και  την ίδια ηλικία .αυτό είπα και στο παιδί που είχα στο γραφείο για τρια χρονιά και κατάλαβε πως το πα ,εύχομαι εσύ να μην το καταλάβεις .

από και κει και πέρα καλη επιτυχία,όλα για κάλο γίνονται μην το ξεχνάς.  

Αυτό που θέλω να πω δεν με νοιάζει αν θα έχω πολλές υποχρεώσεις ή ευθύνες άλλωστε αν στο λογιστικό γραφείο θα χω περισσότερες ευθύνες και δουλεύω πιο πολύ αυτό σημαίνει ότι θα μάθω και πιο πολλά. Άλλωστε δυστυχώς εμείς οι νέοι δεν έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε αν θα πάμε σε λογιστικό γραφείο ή εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στα επόμενα δέκα έτη, βία δεκαπέντε, ο κλάδος λογιστικών-φοροτεχνικών θα χρειάζεται λιγότερους από τους μισούς όσων εργάζονται σήμερα.

Η διείσδυση της τεχνολογίας, η απλοποίηση της νομοθεσίας και οι ευρείες νομοθετικές απαλλαγές ( πχ. για την τήρηση βιβλίων) είναι οι πιο σημαντικοί λόγοι που όχι απλώς θα συμβούν αλλά βρίσκονται ήδη σε εξέλιξη.  

Όποιος είναι μικρότερος των 50 ετών και έχει την δυνατότητα να κάνει - σταδιακά έστω - στροφή στην καριέρα του ας το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσοι δεν μπορούν ας περιμένουν το μοιραίο.

Για όσους δεν έχουν διαβεί ούτε το μισό της καριέρας τους ή ακόμα χειρότερα βρίσκονται στην αφετηρία της .... είναι δικαίωμά τους να διαθέσουν την ζωή τους όπως νομίζουν.

Είναι αυτονόητο πως τα παραπάνω δεν ισχύουν για όσους έχουν πολύ μεγάλο βάθος πελατείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
Στις 28/5/2018 στις 3:57 ΜΜ, NikosDedes είπε

Καλησπέρα σας είμαι πτυχιούχος λογιστικής ΤΕΙ και τώρα αναζητώ εργασία από τον Νοέμβριο που έχω πάρει το πτυχίο.Δυστυχώς όσα βιογραφικά και αν έχω στείλει σε όσα λογιστικά γραφεία και αν έχω πάει για εργασία δεν έχω βρει τίποτα ακόμα καθώς σχεδόν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία.
Το θέμα είναι πως θα αποκτήσω προϋπηρεσία αν δεν ξεκινήσω από κάπου;
Αυτό που κάνω τώρα είναι να διαβάζω τους νόμους κυρίως από το taxheaven και να κάνω μια επανάληψη ώστε να κρατάω μια επαφή με την λογιστική.Αλλά έχω μεγάλη ανάγκη να δουλέψω όχι τόσο για τα χρήματα απλά δεν θέλω να συντηρούμαι άλλο από τους γονείς μου.Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το τι να κάνω από εδώ και πέρα σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

https://www.taxheaven.gr/jobs/index/view/id/5047

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 2:32 ΜΜ, NikosDedes είπε

Καλησπέρα γιατί είναι άκομψη η ερωτησή μου δεν καταλαβαίνω βοήθεια ζητάω από πιο έμπειρους λογιστές δεν βλέπω που είναι το κάκο.Να σε ρωτήσω πως θα μάθω εγώ το επάγγελμα αν δεν αρχίσω να δουλεύω??
 Ξέρω ότι η λογιστική είναι ένα επάγγελμα που κυρίως μαθαίνετε στην πράξη.
Όσο για το τι θα καταχωρήσω στην γενική λογιστική αν μου δώσεις ένα δελτιό αποστολής νομίζω η απάντηση είναι  απλή αν τηρείς απλογραφικά βιβλία θα το καταχωρήσεις στο βιβλίο εσόδων-εξόδων ή αν τηρείς διπλογραφικά βιβλία κάνεις την εγγραφή στο ημερολόγιο αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.
Δεν είμαστε επαγγελματίες λογιστές εμείς που τελειώνουμε ένα ΤΕΙ λογιστικής σε καμία περίπτωση αλλά δεν είμαστε και εντελώς άχρηστοι 
 

Είναι άκομψη διότι χαλάς την πιάτσα, αποκαλύπτεις μέσα στην ανωριμότητα σου ότι παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με το πτυχίο η οποία ειναι ψευτικη, νομιμη αλλά ουσία ψεύτικη.

Δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά και δηλώνεις πτυχιούχος--λογιστικής κιόλας--- και το κερασάκι σε εγκαλούν οι άλλοι "λογιστές" ότι εκτίθεσαι.

Πριν ο λέκτωρ λαλήσει τρίς επιβεβαίωσες τα λεγόμενα μου

            και οι ponzides που μέχρι 5 χρόνια πριν δεν ξέρανε προς τα που φυσάει ο Νοτιάς μας το παιζουν λογιστές.

Εσύ φίλε μου θα βγείς σε ένα παιδί ίσως απο ΙΕΚ ή Κολλέγιο που δεν μπορεί να πάρει άδεια ασκήσεως λόγω των συντεχνιών των Μηταρακηδων και θα πείς ειμαι πτυχιουχος. Οι δε στρατηγοί με πτυχία οικονομικού νομικής που μου μάθανε περι λογιστικού κυκλώματος  στα 55 και ξέρουν να μας  διαβάζουν και την "νομοθεσία", μας το παίζουν και οικονομολόγοι--

Την λάντζα βλέπεις τους  την βγάζανε οι μη αδειούχοι και αυτοί  απλά αμπελοφιλοσοφούν .

Τα παιδιά του taxheaven πτυχιούχοι ΤΕΙ χρόνια τώρα ποτέ δεν μας το παίξαν πτυχιούχοι διδάσκαλοι σαν τους ασχετους Ponzides, κάτι εμπειρικοί του ΟΕΕ μας πουλάνε τα φούμαρα περι πτυχίων τους, που δεν ειναι καν ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ.

Mαθετε την δουλειά μόνοι με βιβλιογραφία, μην ρωτάτε κανέναν, στα βιβλία υπάρχουν όλα..μην δουλέυετε τζαμπα για να μάθετε!!!!!

Κατω απο 1500 ευρώ δεν θα πιάνετε δουλειά. Χαλάτε την πιάτσα με τις πρακτικές σας ,εις βάρος όλων μας ζείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, urban2013 είπε

Δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά και δηλώνεις πτυχιούχος--λογιστικής κιόλας--- και το κερασάκι σε εγκαλούν οι άλλοι "λογιστές" ότι εκτίθεσαι.

Δεν σε κατάλαβα urban2013 υπονοείς κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, urban2013 είπε

Είναι άκομψη διότι χαλάς την πιάτσα, αποκαλύπτεις μέσα στην ανωριμότητα σου ότι παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με το πτυχίο η οποία ειναι ψευτικη, νομιμη αλλά ουσία ψεύτικη.

Δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά και δηλώνεις πτυχιούχος--λογιστικής κιόλας--- και το κερασάκι σε εγκαλούν οι άλλοι "λογιστές" ότι εκτίθεσαι.

Πριν ο λέκτωρ λαλήσει τρίς επιβεβαίωσες τα λεγόμενα μου

            και οι ponzides που μέχρι 5 χρόνια πριν δεν ξέρανε προς τα που φυσάει ο Νοτιάς μας το παιζουν λογιστές.

Εσύ φίλε μου θα βγείς σε ένα παιδί ίσως απο ΙΕΚ ή Κολλέγιο που δεν μπορεί να πάρει άδεια ασκήσεως λόγω των συντεχνιών των Μηταρακηδων και θα πείς ειμαι πτυχιουχος. Οι δε στρατηγοί με πτυχία οικονομικού νομικής που μου μάθανε περι λογιστικού κυκλώματος  στα 55 και ξέρουν να μας  διαβάζουν και την "νομοθεσία", μας το παίζουν και οικονομολόγοι--

Την λάντζα βλέπεις τους  την βγάζανε οι μη αδειούχοι και αυτοί  απλά αμπελοφιλοσοφούν .

Τα παιδιά του taxheaven πτυχιούχοι ΤΕΙ χρόνια τώρα ποτέ δεν μας το παίξαν πτυχιούχοι διδάσκαλοι σαν τους ασχετους Ponzides, κάτι εμπειρικοί του ΟΕΕ μας πουλάνε τα φούμαρα περι πτυχίων τους, που δεν ειναι καν ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ.

Mαθετε την δουλειά μόνοι με βιβλιογραφία, μην ρωτάτε κανέναν, στα βιβλία υπάρχουν όλα..μην δουλέυετε τζαμπα για να μάθετε!!!!!

Κατω απο 1500 ευρώ δεν θα πιάνετε δουλειά. Χαλάτε την πιάτσα με τις πρακτικές σας ,εις βάρος όλων μας ζείτε!

Από αυτά που διαβάζω, μπορώ να σου πω την επιστημονική μου άποψη για την περίπτωση σου.

Την έχεις το πολύ 11 πόντους....

Βρες τα λίγο με τον εαυτό σου. Πήγαινε στην τουαλέτα και αυτοσυγκεντρώσου. Θα περάσεις καλύτερα από τον να τρολλάρεις εδώ μέσα.

Άιντε, μην καθυστερείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!! ΜΗΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΣ .

Αγαπητέ συνάδελφε  urban2013 το επάγγελμα μας απαξιώνεται καθημερινά από εμάς τους ίδιους,τους φτασμένους λογιστές και όχι από κάποιον νέο που ενδεχομένως οι δικοί του έχουν επενδύσει οικονομικά και ψυχικά για να πάρει αυτό το ψεύτικο πτυχίο,που είναι γεμάτος όνειρα,είναι συνειδητοποιημένος ,δεν θέλει να επιβαρύνει τους οικείους του αλλά να βασιστεί στις δικές του δυνάμεις.

Η όλη κατάσταση που περιγράφεις μπορεί να αλλάξει όταν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι,όταν συνάδελφε θα έρθει αυτός ο νέος και θα σου ζητήσει δουλειά  θα του δώσεις την ευκαιρία? μπορείς να του δώσεις 1500 ευρώ?

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως δυστυχώς στα βιβλία δεν υπάρχουν όλα, όπως ο αλληλοσεβασμός η κατανόηση,η ευγένεια ούτε διδάσκονται στα πανεπιστήμια και στα κολλέγια αλλά στην καθημερινότητα μας και στο σπίτι μας.

Όσο για τον νέο συνάδελφο από όπου και εάν επιλέξει να αρχίσει είτε από το λογιστήριο κάποιας εταιρείας είτε από κάποιο γραφείο μόνο εμπειρίες έχει να κερδίσει,εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, eyripidis είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!! ΜΗΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΣ .

Αγαπητέ συνάδελφε  urban2013 το επάγγελμα μας απαξιώνεται καθημερινά από εμάς τους ίδιους,τους φτασμένους λογιστές και όχι από κάποιον νέο που ενδεχομένως οι δικοί του έχουν επενδύσει οικονομικά και ψυχικά για να πάρει αυτό το ψεύτικο πτυχίο,που είναι γεμάτος όνειρα,είναι συνειδητοποιημένος ,δεν θέλει να επιβαρύνει τους οικείους του αλλά να βασιστεί στις δικές του δυνάμεις.

Η όλη κατάσταση που περιγράφεις μπορεί να αλλάξει όταν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι,όταν συνάδελφε θα έρθει αυτός ο νέος και θα σου ζητήσει δουλειά  θα του δώσεις την ευκαιρία? μπορείς να του δώσεις 1500 ευρώ?

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως δυστυχώς στα βιβλία δεν υπάρχουν όλα, όπως ο αλληλοσεβασμός η κατανόηση,η ευγένεια ούτε διδάσκονται στα πανεπιστήμια και στα κολλέγια αλλά στην καθημερινότητα μας και στο σπίτι μας.

Όσο για τον νέο συνάδελφο από όπου και εάν επιλέξει να αρχίσει είτε από το λογιστήριο κάποιας εταιρείας είτε από κάποιο γραφείο μόνο εμπειρίες έχει να κερδίσει,εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία .

Συνάδελφε, το επίπεδο μπορώ να το ρίξω και ακόμη παρακάτω, αν δω ότι παραμένει υψηλό για τον "συνομιλητή". Αλλιώς, μιλάμε άλλη γλώσσα...

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...