Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ,συνάδελφοι

Θα ήθελα τις γνώμες σας και παράλληλα την βοήθεια σας ,

Είμαι μισθωτός βοηθός λογιστή σε μία επιχείρηση ,θέλω παράλληλα να κάνω έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας γιατί μου παρουσιάστηκε ένα θέμα με Δασικούς Συνεταιρισμούς που γνωρίζω το αντικείμενο και θέλω να το αναλάβω.Λόγω του μικρού σχετικά όγκου δουλειάς για αυτούς (Δασικούς Συνεταιρισμούς 2-3 μήνες 1-2 ώρες/ήμερα) ,και ότι δεν είναι καιροί για να αφήνουμε τα σίγουρα και να κάνουμε ανοίγματα (δίχως πελατολόγιο και πισινή).,έχω βρει έναν χώρο με ενοίκιο γύρω στα 100 ευρώ και παράλληλα με την άλλη μου δουλειά στον ελεύθερο μου χρόνο να ασχολούμαι με αυτά.  η γνώμη σας και η βοήθεια σας θα είναι σημαντική και κατά πόσο είναι εφικτό (μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας-βήματα?).Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χρησιμοποιείς ως έδρα την κατοικία σου;

Από την οικονομία που θα προκύψει μπορείς να μου στείλεις το πρώτο μίσθωμα και τα υπόλοιπα διέθεσέ τα κατά το δοκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστής ως ελεύθερος επαγγελματίας έχει πάρα πολύ διάβασμα. Ως μισθωτός έχεις να ασχοληθείς με μια περίπτωση, ως ελέυθερος με όσες αντέχεις γιατί το κάθε επάγγελμα ή εταιρεία έχουν τις ιδιαιτερότητές τους.  Εάν θεωρείς ότι έχεις κατακτήσει τις βασικές γνώσεις στην δουλεία σου ως μισθωτός, ξεκίνα να βγείς στη αγορά  και ανέλαβε τόσους πελάτες όσους μπορείς να κατευθύνεις σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 γράφεις

 και ότι δεν είναι καιροί για να αφήνουμε τα σίγουρα και να κάνουμε ανοίγματα (δίχως πελατολόγιο και πισινή).

για έναν πελάτη να μπεις σε όλη αυτήν την διαδικασία ποσά θα παίρνεις ; πιο πολλά θα δώσεις πάρα θα πάρεις.βρες άλλον τρόπο να τα εισπράξεις . όπως επίσης αν και δεν το γνωρίζω(δασικοί συνεταιρισμοι ) μου φαίνεται ότι οι χρόνοι που αναφέρεις

Λόγω του μικρού σχετικά όγκου δουλειάς για αυτούς (Δασικούς Συνεταιρισμούς 2-3 μήνες 1-2 ώρες/ήμερα(

απέχουν πολύ   από την πραγματικοτητα .τέλος τον συνεταιρισμό   θα τον κρατάς με διπλογραφικά βιβλία η με απλογραφικά και  ότι αυτό συνεπάγεται .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ  ΟΤΙ  ΟΓΚΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΔΑΣΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Ο 4423/2016 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΟΙ ΔΑΣΙΚΟΙ ΣΥΝ/ΣΜΟΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΙ ΔΑΣΙΚΟΙ ΣΥΝ/ΣΜΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΙ Η  ΑΜΙΓΩΣ ΔΑΣΙΚΟΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Παράταση στην προθεσμία προσαρμογής των Δασικών Συνεταιριστικών Οργανώσεων από το ΥΠΕΝ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45856

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
  • 7 months later...
 
Αφορά : Δασικοί Συνεταιρισμοί Εργασίας - Διευκρινίσεις σχετικά με τις ισχύουσες προθεσμίες διαδικασιών παραχώρησης εκμετάλλευσης

 

ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/57387/1452/2020
Διευκρινίσεις σχετικά με τις ισχύουσες προθεσμίες του άρθρου 13 του ΠΔ 126/86

https://www.taxheaven.gr/circulars/33501/ypen-ddd-57387-1452-2020

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...