Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εκπτωση ΕΦΚΑ σε μπλοκάκια.


chris1986

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Πως αντιμετωπίζεται το ζήτημα των μπλοκάκιδων? Δεν αναφέρομαι σε αυτούς με ΑΠΔ. Εννοω φορολογικά.

Παράδειγμα

Ακαθαριστο εισόδημα : 15.000 ευρώ
Καταβολές ΕΦΚΑ : 2.000 ευρώ
Εκκαθάριση ΕΦΚΑ: 3.000 ευρώ

Εγω θεωρώ ότι η προυπόθεση της καταβολής εντός της προθεσμίας(έκπτωση δαπάνης) αφορά μόνο το εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Το εισόδημα όσων εντάσσονται στο άρθρο 12 αποτελεί εισόδημα από μισθωτή εργασία και ως εκ τουτου δεν τους αφορά διότι είναι άλλη η πηγή.

Στο Ε3 επίσης δεν σου δίνεται η δυνατότητα να αναμορφώσεις στον πινακα Ε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το γραφω εδω , θεωρώ πως θα ενδιαφέρει ,,Γιατι η Βεβαίωση για Φορολογική Χρήση απο ΕΦΚΑ εμφανίζει 0,00€ εισφορές  στο 2017 σε μπλοκάκια-παρ.9 άρθρ.39 Ν.4387/2016 -ενώ έχουν πληρωθεί κανονικά με τις μηνιαίες ΑΠΔ Ολες οι εισφορές και του εργαζόμενου και του εργοδότη  ... γιατί !! ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλα ντε ούτε το 10 ευρώ του ο.α.ε.δ δεν εμφανίζει ; και τελικά ο ασφαλιστικός μπλοκάκια ειναι και φορολογικός πια;;; η επειδη εμφανίζει μισθό δεν θα ειναι πια μπλοκάκιας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω εχω περιπτωσεις "μπλοκακηδων" που στον εφκα το ποσό που μου βγάζει στη βεβαίωση δεν έχει καμία σχέση με το ποσό που πραγματικά πλήρωσαν.Απο ότι κατάλαβα στις περιπτώσεις που εχω δει ως τωρα , το ποσό είναι αυτο που κατέβαλλαν ( στις δικές μου περιπτώσεις ) σαν αυτοαπασχολούμενοι αρχικά, πριν μπουν στις απδ.

Ποτε θα γινει η εκκαθαριση και πως θα υποβάλλουμε δηλώσεις ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι ειναι μια λύση.

Σε καποιους εχει σταλει το αρχειο στο taxis οπου αν κανεις την αφαιρεση , προκυπτουν οι ασφαλιστικες εισφορές ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος με μπλοκάκι σε έναν εργοδότη.......ο εργοδότης κάθε μήνα καταθέτει την ΑΠΔ σύμφωνα με τα οριζόμενα.  

Βρίσκει έναν ακόμα εργοδότη στον οποίο θα εκδίδει τιμολόγιο παροχής, αλλά δεν θα ασφαλίζεται με ΑΠΔ, αλλά κανονικά σαν ¨ελεύθερος επαγγελματίας" .

Η ασφάλιση του αυτή στο δεύτερο εργοδότη επί ποίου ποσού θα υπολογιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Εργαζόμενος με μπλοκάκι σε έναν εργοδότη.......ο εργοδότης κάθε μήνα καταθέτει την ΑΠΔ σύμφωνα με τα οριζόμενα.  

Βρίσκει έναν ακόμα εργοδότη στον οποίο θα εκδίδει τιμολόγιο παροχής, αλλά δεν θα ασφαλίζεται με ΑΠΔ, αλλά κανονικά σαν ¨ελεύθερος επαγγελματίας" .

Η ασφάλιση του αυτή στο δεύτερο εργοδότη επί ποίου ποσού θα υπολογιστεί?

Δεν προβλέπεται κατι τέτοιο.δεν μπορεί να το κάνει και αν το κάνει είναι λάθος και θα χουν όλοι πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε εννοείς, πως πρέπει υποχρεωτικά και ο δεύτερος εργοδότης να τον βάζει στην ΑΠΔ, όπως και ο πρώτος? Αν αυτός δεν θέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Συνάδελφε εννοείς, πως πρέπει υποχρεωτικά και ο δεύτερος εργοδότης να τον βάζει στην ΑΠΔ, όπως και ο πρώτος? Αν αυτός δεν θέλει?

Καλημέρα  ναι αυτό ακριβώς λέω .Δεν είναι δυνητικό αλλα υποχρεωτικό. Αν δεν θέλει να βρει άλλον εργαζόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας

 :

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, υπάρχει περίπτωση όπου ελεύθερος επαγγελματίας να μπορεί να φορολογηθεί σύμφωνα με τη περ.στ παρ.2 , αρθρ.12 ΚΦΕ, χωρίς υποβολή ΑΠΔ από τη συνεργαζόμενη εταιρεία?

Το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι:

Ατομική επιχείρηση (έδρα το σπίτι) και παροχή υπηρεσιών εξ 'αποστάσεως σε 1 και μοναδική συνεργαζόμενη εταιρεία.  Όπου η συνεργαζόμενη εταιρεία εδρεύει και εκτός Ελλάδος (εντός ΕΕ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με θέμα ασφάλισης σύμφωνα με το άρθρο 39 παρ.9 του Ν4387/2016. Γιατρός έχει σύμβαση με δημόσιο  νοσοκομείο και έχει εισφορές που αποδίδονται μηνιαίως με την ΑΠΔ από τον Απρίλη του 2019. Επίσης έχει 77 ένσημα αλλά εμφανίζεται να μην έχει ασφαλιστική ικανότητα. Στον ΕΦΚΑ που ρώτησε του απάντησαν αρχικά ότι πρέπει να περιμένει την εκκαθάριση του 2019 και μετά πως πρέπει να πληρώσει εισφορές 2 μηνών σύμφωνα με το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ για να έχει ασφαλιστική κάλυψη. Μήπως έχει συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση για να μου πει τι ισχύει τελικά;Δεν θα έπρεπε να έχει κάλυψη και ακολούθως μόλις γίνει η εκκαθάριση να πληρώσει την διαφορά;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, INTERPOL είπε

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με θέμα ασφάλισης σύμφωνα με το άρθρο 39 παρ.9 του Ν4387/2016. Γιατρός έχει σύμβαση με δημόσιο  νοσοκομείο και έχει εισφορές που αποδίδονται μηνιαίως με την ΑΠΔ από τον Απρίλη του 2019. Επίσης έχει 77 ένσημα αλλά εμφανίζεται να μην έχει ασφαλιστική ικανότητα. Στον ΕΦΚΑ που ρώτησε του απάντησαν αρχικά ότι πρέπει να περιμένει την εκκαθάριση του 2019 και μετά πως πρέπει να πληρώσει εισφορές 2 μηνών σύμφωνα με το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ για να έχει ασφαλιστική κάλυψη. Μήπως έχει συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση για να μου πει τι ισχύει τελικά;Δεν θα έπρεπε να έχει κάλυψη και ακολούθως μόλις γίνει η εκκαθάριση να πληρώσει την διαφορά;

Ευχαριστώ πολύ

Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...