Προς το περιεχόμενο
  • 0

ιδιοχρηση σε ατομικη επιχειρηση,πως ειναι ο σωστος χειρισμος-εγγραφες


dodos

Ερώτηση

ατομικη επιχειρηση με απλογραφικα βιβλια ,εχει ιδιοχρηση 3000 ευρω , φορολογικα απ οτι καταλαβα δεν αλλαξε τιποτα ,

το βαζουμε στο ε3 στα ενοικια ως εξοδο ,και το ιδιο ποσο στο ε2 του επιτηδευματια σαν εσοδο απο ενοικια ,για να πληρωσει τον αναλογο φορο.

(στα νομικα προσωπα η ιδιοχρηση ειναι εξοδο και εσοδο απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα και γι αυτο μπαινει στο ε3 και σαν εσοδο και ασαν εξοδο)

λογιστικα θελω να ρωτησω στην ατομικη επιχειρηση θα κανουημε εγγραφη μονο του εξοδου? η καθολου εγγραφες?

με την λογικη οτι στην κατασταση αποτελεσματων δεν θα εμφανιστει ουτε σαν εσοδο ουτε σαν εξοδο (δεν μας ενδιαφερει που θα υπαρχει διαφορα με την φορολογικη βαση)

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μπορεις μα φτιαξεις στα βιβλια σου μια στηλη στα εξοδα ως ενοικια-ιδιοχρηση και να το καταχωρησεις στον 62, μετα οπως τα ειπες

εγω παντως την ιδιοχρηση δεν την καταχωρω παρα μονο στο ε3 και  μετα στο ε2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, dodos είπε

ατομικη επιχειρηση με απλογραφικα βιβλια ,εχει ιδιοχρηση 3000 ευρω , φορολογικα απ οτι καταλαβα δεν αλλαξε τιποτα ,

το βαζουμε στο ε3 στα ενοικια ως εξοδο ,και το ιδιο ποσο στο ε2 του επιτηδευματια σαν εσοδο απο ενοικια ,για να πληρωσει τον αναλογο φορο.

(στα νομικα προσωπα η ιδιοχρηση ειναι εξοδο και εσοδο απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα και γι αυτο μπαινει στο ε3 και σαν εσοδο και ασαν εξοδο)

λογιστικα θελω να ρωτησω στην ατομικη επιχειρηση θα κανουημε εγγραφη μονο του εξοδου? η καθολου εγγραφες?

με την λογικη οτι στην κατασταση αποτελεσματων δεν θα εμφανιστει ουτε σαν εσοδο ουτε σαν εξοδο (δεν μας ενδιαφερει που θα υπαρχει διαφορα με την φορολογικη βαση)

ευχαριστω

 

σε μπερδέψανε ε?  όπου λαλούν πολλά κοκόρια....

ότι έκανες κάνεις και καταχώρηση στα βιβλία ως δαπάνη.

η κατάσταση αποτελεσμάτων είναι για θεωρίες στα απλογραφικά . τα φορολογικά κοίταξε εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, d_anastasia είπε

μπορεις μα φτιαξεις στα βιβλια σου μια στηλη στα εξοδα ως ενοικια-ιδιοχρηση και να το καταχωρησεις στον 62, μετα οπως τα ειπες

εγω παντως την ιδιοχρηση δεν την καταχωρω παρα μονο στο ε3 και  μετα στο ε2

εγω παντως την ιδιοχρηση δεν την καταχωρω. (στα βιβλία εννοείς).

κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα  σε όλους

Μια βοήθεια. Μπλοκάκιας ο οποίος μισθώνει το σπίτι του και ζει με την οικογένειά του . έχει δηλώσει ποσοστό τμ  ως έδρα. Πρέπει  να υπολογίζει ιδιόχρηση ή όχι? 

α) δηλαδή το έξοδο έτσι κι αλλιώς το χάνει (μπλοκάκιας γαρ) θα πρέπει να φορολογηθεί στο Ε1 για ιδιόχρηση σε σπίτι που το μισθώνει και δεν του ανήκει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, asteras5 είπε

Καλημέρα  σε όλους

Μια βοήθεια. Μπλοκάκιας ο οποίος μισθώνει το σπίτι του και ζει με την οικογένειά του . έχει δηλώσει ποσοστό τμ  ως έδρα. Πρέπει  να υπολογίζει ιδιόχρηση ή όχι? 

α) δηλαδή το έξοδο έτσι κι αλλιώς το χάνει (μπλοκάκιας γαρ) θα πρέπει να φορολογηθεί στο Ε1 για ιδιόχρηση σε σπίτι που το μισθώνει και δεν του ανήκει? 

ότι και να βάλεις χαμένο θα πάει.  που εδώ δεν έχεις ιδιόχρηση ,αλλά πες ότι έβαζες τμήμα του ενοικίου.

οπότε προχώρα με κενό το Γ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Ευχαριστώ 

Συμφωνώ μόνο μην μου πουν γιατί δεν πέρασε από το Ε1 να το φορολογηθεί. (μιλάμε για 27 € φόρο )

ΙΔΙΟ-ΧΡΗΣΗ.  

εσύ έχεις ενοικιο-χρηση.  μόνο τμήμα ενοικίου σαν δαπάνη . που δεν έχει νόημα οπότε κανείς δεν θα ασχοληθεί.

που σε όλα τα μπλοκάκια ,έπρεπε να πει ΟΧΙ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ. γιατί τους πάει σαν μισθωτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/8/2020 στις 5:58 ΜΜ, lami είπε

σε μια πολύ μεγάλη επαγγελματική στέγη μπορούμε να δηλώσουμε στο ε2  κάποιο  μέρος της κενό?

κανείς εύκαιρος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω,

αλλά για πιο λόγο να μπεις  σε αυτήν την διαδικασία  ; έχει ζημιά η εταιρία  και δεν την συμφέρει; 

Αν έχει κέρδη  υπέρ της είναι.

Ξεκινάω  από όχι αλλά αν μπορεί  να το αποδείξει  και να το τεκμηρίωση  δεν πιστέυώ να έχέί κάποιο  πρόβλημα  ..έχει πχ δύο Ρολόγια  και έχει κόψει το ενα; κομπλέ  .

Έχει ένα ρολόι  και από τα 2.000τμ δουλειέι  Μόνο στο μισό τότε πως θα αποδείξει  ότι στο άλλο μισό δεν έχει δραστηριότητα; δεν θα χεις θέμα σε πιθανόν  έλεγχο  αν δεν μπορείς να το αποδείξεις;

Κάτι ανάλογο είναι και με τα κοινόχρηστα  οχήματα  .

Πως το αποδεικνύεις; 

Πάρε δεύτερη  γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να δηλωθεί τμήμα χώρου κενό, χωρίς να έχει π.χ. ξεχωριστή είσοδο και να είναι στην ουσία ψιλο-αυτόνομος χώρος δεν γίνεται...

Σε έλεγχο θα έχεις θέμα, ειδικά εφόσον μιλάμε για ενιαίο χώρο και το ρολόι είναι ένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και σας ευχαριστώ και τους δύο!!!!!!!!!!!!

με λίγα λόγια...αν δεν μπει η ιδιόχρηση ....βγάζει κέρδος ...οριακό...και ο πελάτης δεν θέλει να φαίνεται ζημία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναμορφώσε έξοδα  .Δεν εχει  τπτ μη 500€ μισθοδοσία  κτλ προσωπικές  δαπάνες  για πετάμα; τα προβλεπόμενα. 

Η ξεχνά να περάσεις  αποσβέσεις  .

Το πιο εύκολο να  το φέρεις σε + το - είναι το δύσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Αναμορφώσε έξοδα  .Δεν εχει  τπτ μη 500€ μισθοδοσία  κτλ προσωπικές  δαπάνες  για πετάμα; τα προβλεπόμενα. 

Η ξεχνά να περάσεις  αποσβέσεις  .

Το πιο εύκολο να  το φέρεις σε + το - είναι το δύσκολο 

όλα τα έχω σκεφτεί...όλα είναι ΟΚ...!!!!!!!!!δεν γίνεται τίποτα...

δεν γίνονται όλα όπως τα θέλουν....πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
52 λεπτά πριν, lami είπε

όλα τα έχω σκεφτεί...όλα είναι ΟΚ...!!!!!!!!!δεν γίνεται τίποτα...

δεν γίνονται όλα όπως τα θέλουν....πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

Καλημέρα.

Κάνε αναμόρφωση τηλέφωνα χωρίς να χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Κάνε αναμόρφωση τηλέφωνα χωρίς να χρειάζεται.

καλημέρα ...δεν του δήλωσα καθόλου κινητά στο 2019...φαντάσου να τα δήλωνα....😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, lami είπε

καλημέρα ...δεν του δήλωσα καθόλου κινητά στο 2019...φαντάσου να τα δήλωνα....😃

Βάλε τα σταθερά.

Θέλεις πολύ ακόμα για να βγάλεις κέρδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, lami είπε

καλημέρα ...δεν του δήλωσα καθόλου κινητά στο 2019...φαντάσου να τα δήλωνα....😃

για ατομική μιλάς έτσι?

μείωσε λίγο την ιδιόχρηση . στο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα πως θα την μειώσει ;την ελάχιστη  δεν έχει βάλει το 3%; 

Τσέκαρε μην έχει κάμια 

μη μεταφερόμενη  ζημιά που την περιέλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πω πάντως, εγώ έχω σοβαρό θέμα με μια περίπτωση ατομικής που η ιδιόχρηση είχε ξεκινήσει και είχε μπει σε κάποια φάση στο παρελθόν αλλά τώρα πια δε συμφέρει γιατί με τη φορολόγηση της ιδιόχρησης πληρώνει τα 2πλάσια απ' ότι θα πλήρωνε αν φορολογούταν με βάση τα έσοδα-έξοδά του (η ιδιόχρηση του βγαίνει πάνω από 40.000€)... Άσε που έχει πια μόνιμα ζημιές..

Και μουρμουρίζει βέβαια ο άνθρωπος αλλά εμένα δεν μου φαίνεται ορθό να πάω ξαφνικά και να αφαιρέσω ή να μειώσω την ιδιόχρηση...

Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος έχει ανιμετωπίσει κάτι ανάλογο να με διαφωτίσει...!

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...