Προς το περιεχόμενο

Κείμενο για λογιστικά γραφεία (GDPR) - Πρόταση για συζήτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταθέτω προς συζήτηση ένα πρωτόλειο κείμενο συγκατάθεσης επεξεργασίας στα πλαίσια του GDPR.

 

Όλοι μαζί μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο :)

 

Document5.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη σύζυγο στο τέλος. Μπορεί να κάνουν μαζί τη φορολογική δήλωση αλλά κ η σύζυγος είναι χωριστό φυσικό πρόσωπο. Δε θα πρέπει να υπογράψει χωριστά κ αυτή? 

Αυτό το κείμενο να φανταστώ είναι για τους έκτακτους πελάτες? Που έρχονται κατ'αποκοπη? Η και για τους μόνιμους? Θα τους βάζετε να το υπογράφουν? Παλι πολύ χαρτουρα βρε παιδιά!!! Τι θα κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DINAKOUM είπε

Αυτό με τη σύζυγο στο τέλος. Μπορεί να κάνουν μαζί τη φορολογική δήλωση αλλά κ η σύζυγος είναι χωριστό φυσικό πρόσωπο. Δε θα πρέπει να υπογράψει χωριστά κ αυτή? 

Αυτό το κείμενο να φανταστώ είναι για τους έκτακτους πελάτες? Που έρχονται κατ'αποκοπη? Η και για τους μόνιμους? Θα τους βάζετε να το υπογράφουν? Παλι πολύ χαρτουρα βρε παιδιά!!! Τι θα κάνουμε?

Τυπικά ναι έχεις δίκιο, όμως δεδομένου οτι  σπάνια θα έρθει ιδιώτης μαζί με την σύζυγο για να κάνουν κοινή δήλωση, τεκμαίρεται ότι έχει λάβει εξουσιοδότηση - εντολή ο σύζυγος από την σύζυγο για τα "σχετικά".

Το σχετικό κείμενο μπορεί να ενσωματωθεί στην απόδειξη παροχής που εκδίδουμε οπότε με ένα χαρτί (μπρος - πίσω) τελειώνουμε.

 

Τώρα για τους μόνιμους πελάτες στον βαθμό που δεν μας καλύπτει το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχουμε υπογράψει (γιατί αυτό είναι το σωστό) θα πρέπει να υπάρξει σχετικό συμπληρωματικό συμφωνητικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την επιθυμία του συναδέλφου Rage, μετέτρεψα το pdf σε word.

Ελπίζω να μην έχει λάθη.

Document5_Word.docx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, geka είπε

Σύμφωνα με την επιθυμία του συναδέλφου Rage, μετέτρεψα το pdf σε word.

Ελπίζω να μην έχει λάθη.

Document5_Word.docx

thx geka

 

Αλλά από την άλλη ένα copy paste θα έκανε κ αυτό την δουλειά...

http://nitropdf.helpmax.net/en/tasks-and-tools/export-from-pdf/select-and-copy-text-and-images/

 

άντε να μαθαίνουμε κ τιπουτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 235711 είπε

thx geka

 

Αλλά από την άλλη ένα copy paste θα έκανε κ αυτό την δουλειά...

http://nitropdf.helpmax.net/en/tasks-and-tools/export-from-pdf/select-and-copy-text-and-images/

 

άντε να μαθαίνουμε κ τιπουτας

Γιατί, εσύ πιστεύεις ότι έκατσα και το αντέγραψα;

Πάντως, να ξέρεις ότι το copy-paste στα pdf δεν λειτουργεί πάντα (πολλές φορές το κείμενο είναι φωτογραφία) και σε άλλες περιπτώσεις δεν έρχεται με τη μορφοποίηση που έχει το αρχικό.

Σε κάθε περίπτωση όμως σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 235711 είπε

κ GEKA

σε καμιά περίπτωση η παραίνεση μου δεν απευθυνόταν σε εσάς :)

 

 

Εγώ το εξέλαβα ως αστείο και απάντησα "σοβαρά".

Πάντως, όντως, υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι (αν κι εγώ είμαι, κατά κάποιον τρόπο, πώην) που θέλουν  συνεχώς μασημένη την τροφή, αλλά αυτό, πολλές φορές, μπορεί να οφείλεται και στην ανασφάλεια που δημιουργεί το άγχος της δουλειάς και τα "κολλήματα" που τρώει το μυαλό (και λόγω των πολλών υποχρεώσεων).

Ας είναι καλά τα παιδιά του taxheaven για την πολύτιμη βοήθεια και το χώρο που μας προσφέρουν και τους οποίους, για μια ακόμα φορά, ευχαριστώ.

Να είσαι καλά.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

Πάντως, όντως, υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι (αν κι εγώ είμαι, κατά κάποιον τρόπο, πώην) που θέλουν  συνεχώς μασημένη την τροφή, αλλά αυτό, πολλές φορές, μπορεί να οφείλεται και στην ανασφάλεια που δημιουργεί το άγχος της δουλειάς και τα "κολλήματα" που τρώει το μυαλό (και λόγω των πολλών υποχρεώσεων).

Ας είναι καλά τα παιδιά του taxheaven για την πολύτιμη βοήθεια και το χώρο που μας προσφέρουν και τους οποίους, για μια ακόμα φορά, ευχαριστώ.

πρισαϊσλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Το ζήτησα γιατί έχω πρόβλημα με το ΑΒBY finereader και όντως το copy/paste από pdf τις περισσότερες φορές δε δουλεύει σωστά.

Καλή συνέχεια και δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κείμενο του αρχείου (για όσους δεν έχουν pdf reader)

Δήλωση συναίνεσης στα πλαίσια του Νέου Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων (ΓΚΠΔ–GDPR)

Το λογιστικό γραφείο, στα πλαίσια της παροχής υπηρεσιών λογιστικών-φορολογικών και συναφών υπηρεσιών (όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά: αιτήσεις προς δημόσιες υπηρεσίες) διατηρεί αρχείο προσωπικών δεδομένων για τους πελάτες της, προκειμένου να παρέχει κατά το δυνατόν καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες υπηρεσίες.

Το λογιστικό γραφείο, καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την ασφάλεια των δεδομένων αυτών, με δεδομένη πάντα την προσήκουσα εχεμύθεια.

Τα δεδομένα αυτά διατηρούνται στο αρχείο του λογιστικού γραφείου καθ’ όλη την διάρκεια της συνεργασίας της με τον φορολογούμενο-πελάτη της και για όσο χρονικό διάστημα απαιτείται από το νόμο. Σε περίπτωση διακοπής της συνεργασίας(πχ μη σύνταξη φορολογικής δήλωσης για ένα έτος από το λογιστικό γραφείο),το λογιστικό γραφείο δεν έχει υποχρέωση διατήρησης-διαφύλαξης του αρχείου.

Δικαιώματα: Ο φορολογούμενος-πελάτης, με έγγραφο αίτημα (έγγραφο, email, fax) .μπορεί να:

· Έχει στην διάθεση του τα δεδομένα που συλλέγει και διατηρεί το λογιστικό γραφείο και τον αφορούν, άμεσα.

· Ζητήσει, σε περίπτωση που έχει την οποιαδήποτε ένσταση και δεν επιθυμεί την διατήρηση του σχετικού αρχείου, την εξαίρεση του από την διατήρηση των δεδομένων του.

· Ζητήσει από το λογιστικό γραφείο την πλήρη διαγραφή των δεδομένων που έχει στην κατοχή του το λογιστικό γραφείο.

· Ζητήσει, εκτάκτως, ο ίδιος ή αρμοδίως εξουσιοδοτημένα άτομα, την αποστολή εγγράφων μέσω email ή fax. Η αποστολή γίνεται από το λογιστικό γραφείο στα πλαίσια της καλής πίστης, μόλις  και εφόσον είναι τεχνικά εφικτό.

Υποχρεώσεις: Ο φορολογούμενος-πελάτης έχει την υποχρέωση:1) Να δηλώσει email επικοινωνίας και ενημέρωσης με το λογιστικό γραφείο καθώς και να προβεί στην σχετική ρύθμιση αυτού, έτσι ώστε να μην περιέρχονται τα μηνύματα του λογιστικού γραφείου στα ανεπιθύμητα.

2) Να ενημερώνει άμεσα για τυχών αλλαγές στα προσωπικά του στοιχεία (κυρίως email).

3) Να παρέχει επιπλέον πληροφορίες και δεδομένα, όταν ζητηθούν από το λογιστικό γραφείο, για την διεκπεραίωση-ολοκλήρωση των υποθέσεων του που έχει αδιαμφισβήτητα αναθέσει στο λογιστικό γραφείο.

4) Να δηλώνει τα τρίτα πρόσωπα που μπορούν κατά περίπτωση να αιτηθούν και να έχουν πρόσβαση στα δεδομένα που διατηρεί το λογιστικό γραφείο. Σε αντίθετη περίπτωση το λογιστικό γραφείο, είναι υποχρεωμένη να αρνηθεί την όποια παροχή πληροφοριών σε τρίτα μη εγκεκριμένα άτομα.

5) Σε περίπτωση παύσης συνεργασίας με το λογιστικό γραφείο, να αλλάζει τους κωδικούς πρόσβασης προς τις δημόσιες υπηρεσίες, για τους οποίους έχει γνώση το λογιστικό γραφείο.

Στα πλαίσια των προαναφερόμενών, παρακαλούμενα μας απαντήσετε σε μερικές ερωτήσεις:

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία

 

Στα πλαίσια των προαναφερόμενών, παρακαλούμε συμπληρώστε τα ακόλουθα:

Email [email protected]

Κινητό:1234567890

Τηλ 1 :2310607165

Τηλ2 :2310651688

FAX :1234567890

Επιθυμώ πέρα από εμένα ή και την σύζυγο μου πληροφορίες να παρέχονται και στα ακόλουθα πρόσωπα:

Ονοματεπώνυμο: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣΙΩΑΝΝΗΣ

ΑΦΜ/ΑΤ/ΙΔΙΟΤΗΤΑ: ΤΕΚΝΑ

Ονοματεπώνυμο: -

ΑΦΜ/ΑΤ/ΙΔΙΟΤΗΤΑ:-

Ονοματεπώνυμο: -

ΑΦΜ/ΑΤ/ΙΔΙΟΤΗΤΑ: -

Οι πληροφορίες που αιτούμαι , παρακαλώ να μου παρέχονται με τους ακόλουθους τρόπους:

Email: ΝΑΙ

FAX: ΝΑΙ

Εγγράφως : ΝΑΙ

Εξουσιοδοτώ , το λογιστικό γραφείο, όπως κάνει χρήση των πληροφοριών, των δεδομένων και των κωδικών πρόσβασης  των δικών μου, όσο και της συζύγου μου στις υπηρεσίες του δημοσίου, που θα της παρέχω προκειμένου να διευθετούνται οι υποθέσεις που του αναθέτω: ΝΑΙ

Επιθυμώ, την ενημέρωση μου και την ειδοποίηση μου για τις υποχρεώσεις μου από το λογιστικό γραφείο, μέσω email, για θέματα φορολογικού, ασφαλιστικού ή και οικονομικού ενδιαφέροντος: ΝΑΙ

ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα το ταχις ,αλλά καταχώρηση συνεργάτη  με το ΑΦΜ , από ΓΓΠΣ δεν κάνει πλέον.

ta gdpr σας μέσα και το σοβιέτ της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

οι δηλωσεις συναινεσης θα παραμεινουν σε εμας για πιθανο ελεγχο

η πρεπει να γνωστοποιηθουν σε καποια υπηρεσια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα αντίγραφο λαμβάνουν οι συναλλασσόμενοι (λογιστής κ φορολογούμενος), αν κάτι πάει στραβά (πχ καταγγελία) τότε το βγάζουμε στην επιφάνεια. Ως τότε είναι μεταξύ τους.

 

Η όλη φάση μας οδηγεί λίγο πιο κοντά στην υλοποίηση συστημάτων ποιότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...