Προς το περιεχόμενο
  • 0

περιβαλλοντικό τέλος ...κανένα νεώτερο;;;


DENNY

Ερώτηση

Τελικά πότε και πως θα αποδώσουμε το περιβαλλοντικό τέλος;;;

Εχει βγει τίποτα νεώτερο ή αναμένουμε στις 31/5 το μεσημέρι ανακοίνωση ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έως τις 31.5.2018, βάσει του δελτίου τύπου του υπ. Οικονομικών, πραγματοποιείται η υποβολή στην Α.Α.Δ.Ε. δήλωσης απόδοσης περιβαλλοντικού τέλους πλαστικών σακουλών μεταφοράς, για το τρίμηνο Ιανουάριος, Φεβρουάριος, Μάρτιος 2018 (1η εφαρμογή), αντί για τις 30.4.2018 που προβλεπόταν από την Κ.Υ.Α. με αριθμ. 180036/952/2017.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40461#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί προφανώς δεν υπάρχει και κάτι επίσημο!

Στην ταμειακή το ποσό της αξίας του προϊόντος το χτύπησε στο κουμπάκι περιβαλλοντικου΄τέλους και μου βγαίνει συνολικό ποσό 90 ευρώ για περιβαλοντικό. Στο έντυπο συνεπώς βγαίνει ότι έδωσε 3000 σακούλες. Το στέλνω έτσι ή πρέπει να κάνω τροποποίηση κάπως ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, stavrakasp είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί προφανώς δεν υπάρχει και κάτι επίσημο!

Στην ταμειακή το ποσό της αξίας του προϊόντος το χτύπησε στο κουμπάκι περιβαλλοντικου΄τέλους και μου βγαίνει συνολικό ποσό 90 ευρώ για περιβαλοντικό. Στο έντυπο συνεπώς βγαίνει ότι έδωσε 3000 σακούλες. Το στέλνω έτσι ή πρέπει να κάνω τροποποίηση κάπως ?

 

για να έδωσες με την μία 3.000 σακούλες λίγο δύσκολο.  κράτησε σημείωση στο Ζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

για να έδωσες με την μία 3.000 σακούλες λίγο δύσκολο.  κράτησε σημείωση στο Ζ.

Και στο έντυπο που πρεπει να στείλουμε τώρα? Πως θα δηλώσω λιγότερο αφού έχει χτυπίσει παραπάνω στο ζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, stavrakasp είπε

Και στο έντυπο που πρεπει να στείλουμε τώρα? Πως θα δηλώσω λιγότερο αφού έχει χτυπίσει παραπάνω στο ζ?

εκ παραδρομής χτυπήθηκε.

ρώτησε τον ταμειακά ,πως μπορείς να το αφαιρέσεις με αλλαγή -δεν ξέρω ,από το τμήμα αυτό. με τρέχουσα ημερομηνία.

 κάνε εγγραφή στα βιβλία  ,λάθος τμήμα -90.  και το πας πωλήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάνε εγγραφή στα βιβλία  ,λάθος τμήμα -90.  και το πας πωλήσεις .

κάνε αυτό ,προς το παρόν.

εάν μπορεί να το κάνει ο ταμειακάς τώρα ,ΔΕΝ θα το αφαιρέσεις πάλι. απλά θα συμφωνουν τα αθροίσματα των τμημάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, monty είπε

Διαβάζω συνέχεια για μέχρι τέλος Μαιου και δεν βρίσκω τίποτα......

Έχουμε νεότερα?

Τι εννοείς? Η εφαρμογή άνοιξε την Τετάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά δοκιμάζω να στείλω μια δήλωση όπου απο τα Ζ εχω μικτή αξια του λογαριασμού με ΦΠΑ 103,20€ που σημαίνει με 0,04 αξια τελική 2580 σακούλες.

Στην εφαρμογή 2580 Χ 0,03 λεπτά =77,40€

Σωστά;

Στην καθαρή αξία όμως των βιβλίων μου το τέλος έχει αξία 83,22 €  ( 103,20/1,24=83,22)

Λογικά οφείλεται στην στρογγυλοποίηση του 0,0372 (0,03+24%φπα) σε 0,04 έτσι δεν είναι; (και η διαφορά ως το 0,04 αντιστοιχει σε 7% της συνολικής αξίας δεν ειναι και αμελητέα διαφορά δηλαδή)

Ποιό ποσό θα βάλω στην δήλωση εγώ και πως θα καλύψω την διαφορά;

Αν βάλω το 83,22 που πραγματι έχω εισπράξει αντιστοιχεί σε περισσοτερες σακκούλες απο αυτές που έχω δώσει.

Κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου;

Ασχολούμαι με τρίχες;

Αν ο αριθμός των σακκούλων είναι τεράστιος δεν θα έχω κάποιες διαφορές σημαντικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Trip_Accountant είπε

Ρε παιδιά δοκιμάζω να στείλω μια δήλωση όπου απο τα Ζ εχω μικτή αξια του λογαριασμού με ΦΠΑ 103,20€ που σημαίνει με 0,04 αξια τελική 2580 σακούλες.

Στην εφαρμογή 2580 Χ 0,03 λεπτά =77,40€

Σωστά;

Στην καθαρή αξία όμως των βιβλίων μου το τέλος έχει αξία 83,22 €  ( 103,20/1,24=83,22)

Λογικά οφείλεται στην στρογγυλοποίηση του 0,0372 (0,03+24%φπα) σε 0,04 έτσι δεν είναι; (και η διαφορά ως το 0,04 αντιστοιχει σε 7% της συνολικής αξίας δεν ειναι και αμελητέα διαφορά δηλαδή)

Ποιό ποσό θα βάλω στην δήλωση εγώ και πως θα καλύψω την διαφορά;

Αν βάλω το 83,22 που πραγματι έχω εισπράξει αντιστοιχεί σε περισσοτερες σακκούλες απο αυτές που έχω δώσει.

Κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου;

Ασχολούμαι με τρίχες;

Αν ο αριθμός των σακκούλων είναι τεράστιος δεν θα έχω κάποιες διαφορές σημαντικές;

το έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου ,όταν είδα την εφαρμογή.

αντί ο αετός να βάλει "οφειλόμενο ποσό " ,μου ήθελε ανάλυση.

εσύ θα αποδώσεις το 83,22  και για να το κάνεις θα βάλεις τμχ  2.774.

σημείωση. διετέθησαν 2.580 ,η διαφορά 194 οφείλεται σε στρογγυλοποίηση. ( στα αρχεία σου αυτό).

γιατί μετά θα σου πουν 2.774χ0,04= 110,96 /1,24 =89,48 /0,03= 2.982 τμχ!!!!!

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ . ΤΕ-ΛΟΣ!!!!!

δεν παίζονται ,γιατί δεν έχουν επαφή με την πράξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ  πουν μέχρι 10 ευρώ τέλος σε κάθε τρίμηνο δεν αποδίδεται. θα αποδοθεί όλο στο έτος με το 4ο τρίμηνο ,ότι ποσό υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, monty είπε

Που είναι και δεν την βρίσκω? 

φορολογία- τέλη

εάν δεν μπορείς έτσι ,βάλε περιβαλλοντικό τέλος ΑΑΔΕ.

τελικά  που το ξανασκέφτομαι λάθος έκανες που διαίρεσες μικτή/0,04  γιατί την στρογγυλοποίηση την παίρνει ο φπα. τώρα είδα που λες από το Ζ ,νόμιζα ότι στα έβγαζε η αποθήκη.

το καθαρό /0,03  και προκύπτουν μικρές αποκλίσεις ,που εκμηδενίζονται αν φτιάξουν την ποσότητα με 2 δεκαδικά . ( τα δεκαδικά στα τμχ οφείλονται σε στρογγυλοποιήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΠΟ περιβαλλοντικό ΤΕΛΟΣ??

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, για δυνατότητα τροποποιητικής στην δήλωση απόδοσης περιβαλλοντικού  μήπως έχετε κάτι υπόψιν σας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Georgenikolo είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΠΟ περιβαλλοντικό ΤΕΛΟΣ??

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ???

Όχι, μηδενικές ΔΕΝ δέχεται το σύστημα. Μόνο όσοι έχουν κρατήσει τέλος υποβάλλουν τη δήλωση και το αποδίδουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, efthimiou είπε

Καλησπέρα, για δυνατότητα τροποποιητικής στην δήλωση απόδοσης περιβαλλοντικού  μήπως έχετε κάτι υπόψιν σας? 

αν δεν ανοίξει τροποποιητική ως αύριο ,βάλτα στο επόμενο τρίμηνο + ή -.

τώρα για χειρόγραφα στην ΔΟΥ ,δεν ξέρω τι ξέρουν και αν μπορούν.

το ποσό φαντάζομαι θα είναι μικρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

συμψηφισμός στο περιβαλλοντικό τέλος μπορεί να γίνει όπως δηλαδή με τον φπα ;

π..χ.  πλήρωσα στο προμηθευτή μου 100 ευρώ για τις σακούλες που αγόρασα και από τους πελάτες εισέπραξα 10 ευρώ όταν πούλησα κάποιες από αυτές . Τι ποσό θα αποδοθεί από εμένα  ; τα 10 και από τον προμηθ.τα 100 ή

τίποτα από εμένα λόγο συμψηφισμού ( αν προβλέπεται ) , αφού πρόκειται για τις ίδιες σακούλες.

 

ευχαριστώ  για όποιον απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
50 λεπτά πριν, ΡΩΜΑΝΟΣ είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

συμψηφισμός στο περιβαλλοντικό τέλος μπορεί να γίνει όπως δηλαδή με τον φπα ;

π..χ.  πλήρωσα στο προμηθευτή μου 100 ευρώ για τις σακούλες που αγόρασα και από τους πελάτες εισέπραξα 10 ευρώ όταν πούλησα κάποιες από αυτές . Τι ποσό θα αποδοθεί από εμένα  ; τα 10 και από τον προμηθ.τα 100 ή

τίποτα από εμένα λόγο συμψηφισμού ( αν προβλέπεται ) , αφού πρόκειται για τις ίδιες σακούλες.

 

ευχαριστώ  για όποιον απαντήσει.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΆΠΟΨΗ ΟΧΙ 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΆΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΈΨΕΙ .ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΊΑ ΔΕΝ ΓΙΝΌΤΑΝ ΟΎΤΕ  ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΕΚ 1916/24-12-2004: ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΑ ΤΟΥ ΜΕΤΆ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΌΜΟΙΟ ΆΛΛΑ ΌΧΙ ΊΔΙΟ  . ΘΕΩΡΕΊΤΑΙ  ΌΤΙ ΠΡΟΣΑΥΞΆΝΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΉ ΑΓΟΡΆΣ ΤΟΥ .ΤΟ ΠΛΉΡΩΝΕ  ΜΌΝΟ Ο ΕΙΣΑΓΩΓΈΑΣ   ΚΑΙ Ο ΧΟΝΔΡΈΜΠΟΡΟΣ-ΕΜΠΟΡΟΣ  ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΆ .  Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ  ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΣΑΚΟΥΛΑΣ ) ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΕΙΣ .ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ 

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ...............ΝΑ ΝΑΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...