Jump to content
  • 0

ενδοκοινοτική απόκτηση


Question

Καλησπέρα σας,

σε προσωπική εταιρεία που απαλλάσεται του φπα λόγω τζίρου (κάτω απο 10,000) και χωρίς ενδοκοινοτικές, χρειάστηκε να γίνει αγορά η/υ από Αγγλία. Οπότε κάνω μεταβολή στην ΔΟΥ, ανοίγουν οι ενδοκοινοτικές και υποβάλλω ανακεφαλαιωτικό και έκτακτη φπα στην ΔΟΥ. Στην έκτακτη δήλωση φπα χρεωπιστώνω την ενδοκοινοτική απόκτηση ή πληρώνεται ο φπα?

 

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Βασικά θα μπορούσατε να μην δώσετε το ΑΦΜ, να χρεωθείτε με Αγγλικό ΦΠΑ και να μην έχετε καμία γραφειοκρατική υποχρέωση.

Αρθρο 11. Ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών

.................
2.Κατά παρέκκλιση από την παράγραφο 1, δεν θεωρείται ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών η κατά τις διατάξεις του άρθρου 2 απόκτηση αγαθών που πραγματοποιείται:
.............................
β) από υποκείμενο στο φόρο που πραγματοποιεί μόνο παραδόσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών, που δεν του παρέχουν κανένα δικαίωμα έκπτωσης και

 

Οι μικρές επιχειρήσεις της παρ.2 του αρθρου 39 εμπίπτουν στην παραπάνω εξαίρεση.
 

Link to post
Share on other sites
  • 0
48 λεπτά πριν, tacar είπε

Εννοείται ότι πληρώνεται ο ΦΠΑ. Αφού είναι εκτός υπαγωγής στο ΦΠΑ πως θα το εκπέσει?

 

Αυτό πιστεύω και εγώ, η μεταβολή όμως που έγινε έτσι ώστε να γίνονται ενδοκοινοτικές δημιουργεί την υποχρέωση έκτακτης φπα, άρα υπάγεται στο φπα?

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν έγινε μεταβολή για αποκτήσεις και δεν πλήρωσε ΦΠΑ στην Αγγλία τότε εδω θα υποβάλλει έκτακτη δήλωση ΦΠΑ και ανακεφαλαιωτικό

Link to post
Share on other sites
  • 0

 Μικρή επιχείρηση (τζίρος < 10000) στις απαλλασσόμενες ΦΠΑ, θέλει να κάνει ενδοκοινοτική απόκτηση.

Πρέπει να κάνω μεταβολή στη Δ.Ο.Υ?

Χάνει την απαλλαγή ή μπορεί να κάνει έκτακτη δήλωση?

Link to post
Share on other sites
  • 0

 Μικρή επιχείρηση (τζίρος < 10000) στις απαλλασσόμενες ΦΠΑ, θέλει να κάνει ενδοκοινοτική απόκτηση.

Πρέπει να κάνω μεταβολή στη Δ.Ο.Υ?

Χάνει την απαλλαγή ή μπορεί να κάνει έκτακτη δήλωση?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ή θα ζητήσεις να σου τιμολογήσουν με ΦΠΑ (που πιθανότατα θα σου έρθει και φθηνότερα λόγω συντελεστών ΦΠΑ και αν είναι μέχρι 10.000€ ετησίως) ή θα προσθέσεις ενδοκοινοτικές στο Μητρώο και θα αποδώσεις με έκτακτη δήλωση μέχρι τις 15 του επόμενου της απόκτησης...

Έτσι νομίζω..

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

επειδή δεν βρίσκω κάποιο πιο σχετικό θέμα:

επιχείρηση β' κατηγορίας αγοράζει απο βουλγαρία καποια πράγματα που είναι έξοδα για την επιχείρηση (λάμπες κλπ) πως θα καταχωρηθεί και που θα μπαίνει μετά στο Ε3;;;

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...