Προς το περιεχόμενο
  • 0
EJARXAKOS

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΦΚΑ Κ Ε3

Ερώτηση

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΦΚΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ 2017 Κ ΄ΤΙ ΣΤΟ 2018 ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Η ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Κ ΜΕ ΤΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ Ε3 ΘΑ ΠΑΕΙ;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Πάντα θα περναμε τισ καταβλητέες στο περασμενο ετος πχ 2017 με αναλογη εργαφη ειτε + ειτε - ,οπότε αν κάνουμε αυτό μέχρι την προθεσμία της φορολογικής δήλωσης ,είμαστε οκ ,τι να γραψουμε στον νεο πίνακα ε?τώρα αν δεν πληρωθούν κάποιες εισφορές μέσα στην νομιμη προθεσμία ,τότε αναγκαστικα ο πινακας Ε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα. Εμπρόθεσμη πληρωμή θεωρείται η πληρωμή των δόσεων της εκκαθάρισης του 2017 έως την υποβολή της δήλωσης? Δηλαδή αν δεν έχει πληρωθεί καθόλου ΕΦΚΑ έως τις 31/12/2017 και πληρωθεί όλο το ΕΦΚΑ 2017 μέχρι τις 30/6/2018 θα εκπέσει στο 2017? Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
23 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Εμπρόθεσμη πληρωμή θεωρείται η πληρωμή των δόσεων της εκκαθάρισης του 2017 έως την υποβολή της δήλωσης? Δηλαδή αν δεν έχει πληρωθεί καθόλου ΕΦΚΑ έως τις 31/12/2017 και πληρωθεί όλο το ΕΦΚΑ 2017 μέχρι τις 30/6/2018 θα εκπέσει στο 2017? Σας ευχαριστώ πολύ.

μην μπερδεύεσαι ,μιλάει για τις δόσεις εκκαθάρισης 2017 έως την υποβολή της δήλωσης. (που και αυτό παίζει ,να μπορούμε να τις εκπέσουμε και αν δεν πληρωθούν εμπρόθεσμα να γυρίσουμε να κάνουμε τροποπ.)

εισφορές θα εκπέσεις ότι πλήρωσες εμπρόθεσμα το 2017 (+ΔΕΚ 31/01/2018) πλέον οι δόσεις που είπαμε παραπάνω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
3 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μην μπερδεύεσαι ,μιλάει για τις δόσεις εκκαθάρισης 2017 έως την υποβολή της δήλωσης. (που και αυτό παίζει ,να μπορούμε να τις εκπέσουμε και αν δεν πληρωθούν εμπρόθεσμα να γυρίσουμε να κάνουμε τροποπ.)

εισφορές θα εκπέσεις ότι πλήρωσες εμπρόθεσμα το 2017 (+ΔΕΚ 31/01/2018) πλέον οι δόσεις που είπαμε παραπάνω.

Αυτό λέω κι εγώ. Όσες δόσεις εκκαθάρισης ΕΦΚΑ 2017 πληρωθούν έως τις 30/6 θα εκπέσουν από το 2017.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Αυτό λέω κι εγώ. Όσες δόσεις εκκαθάρισης ΕΦΚΑ 2017 πληρωθούν έως τις 30/6 θα εκπέσουν από το 2017.

τώρα κατάλαβα τι λες.

εσύ δεν πλήρωσες τίποτα και στα πήγε όλα σε 5 δόσεις?

τώρα που το σκέφτομαι ,είναι ένα  παράθυρο "διαφυγής"!!!  ναι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Με την νέα εκκαθάριση βάσει κερδών του 2017 ποια ποσά θα προσθέσουν στα κέρδη για να βγουν οι νέες εισφορές???

με τις εισφορές που βγήκαν μέσα στο 2017 ή συν επιπλέον εισφορές που υπολογίστηκαν τώρα??

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
7 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τώρα κατάλαβα τι λες.

Αυτό ακριβώς! Δεν πλήρωσε τίποτα και του έβαλε όλο το 2017 σε 5 δόσεις. Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

τώρα κατάλαβα τι λες.

Ετσι που τα καταφερε ο εφκα ( με ενα χρονο περιπου καθυστερηση στην εκκαθαριση) λογικο ειναι να θεωρηθει εμπροθεσμη και αυτη η ακραια περιπτωση,και συννομη παραλληλα,καθως εκπιπτει για το 2017 οτι εμπροθεσμα πληρωθει,κατα τις διαταξεις του εφκα

αν καταφερουν του χρονου να κανουν εκκαθαριση ,με δοσεις να ξεκινανε απο σεπτεμβριο ως και γεναρη ,τοτε θα προκυπτουν ,και οι κανονικα εκπροθεσμες καταβολες, για αναμορφωση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2017  ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΕΦΚΑ 611,20Χ12 =7334,40.ΤΕΛΙΚΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2017 ΜΟΝΟ 2 ΔΟΣΕΙΣ 611,20Χ2 =1222,40.ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΦΚΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 1222,40 ,ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 5580,36 ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017 4357,96 (ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΔΟΣΕΙΣ).ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ?ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ:wacko:

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2017  ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΕΦΚΑ 611,20Χ12 =7334,40.ΤΕΛΙΚΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2017 ΜΟΝΟ 2 ΔΟΣΕΙΣ 611,20Χ2 =1222,40.ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΦΚΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 1222,40 ,ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 5580,36 ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017 4357,96 (ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΔΟΣΕΙΣ).ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ?ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ:wacko:

ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 4357,96

ΜΕΤΑ ,ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΞΟΔΑ, ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 4357,96  ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ,(ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΕΦΚΑ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓ- ΛΟΓΙΣΤ ΒΑΣΗΣ

ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΕΞΟΔΟ,ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ 2018 (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΗΤΕΣ) ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ  ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ,ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ 2018,ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ  ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 2017

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

κανε κατι αλλο με τα εγλς, γραψε στα λειτουργικα εξοδα τις εισφορες που αναλογουν πχ 2015,4 και εχεις περασει στα βιβλια σου , πηγαινε πινακα φορολογικης αναμορφωσης και γραψε αυτες που δεν πληρωθηκαν και μετεφερε το ποσο αυτο στις μη εκπιπτομενες δαπανες

δε χρειαζεται ο πινακας ε σε αυτη την περιπτωση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Έχουμε καταβλητέες εισφορές 2017 10000€

Καταβληθείσες εισοφορες 2017 12000€

Λογιστικά θα εκπέσω σίγουρα τα 10000€.

Φορολογικά θα εκπέσω 10000€ ή 12000€;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ΟΠως εγραψα παραπανω αυτο που κανω ειναι το εξης

12000 εγραφη στα βιβλια

12000 στον πινακα ζ κωδικο 185-285-385

2000 στον πινακα φορολογικης αναμορφωσης στο πεδιο μη καταβλειθεισες ασφαλιστικες εισφορες

και το ιδιο ποσο 2000 το μεταφερω  στον πινακα στ δαπανες μη εκπιπτομενες στον κωδικο 143 24303430443

δε συμπληρωνω καθολου πινακα ε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Μόλις τώρα, d_anastasia είπε

ΟΠως εγραψα παραπανω αυτο που κανω ειναι το εξης

12000 εγραφη στα βιβλια

12000 στον πινακα ζ κωδικο 185-285-385 στο υποσυνολο εισφορες αυτοαπασχολουμενου

2000 στον πινακα φορολογικης αναμορφωσης στο πεδιο μη καταβλειθεισες ασφαλιστικες εισφορες

και το ιδιο ποσο 2000 το μεταφερω  στον πινακα στ δαπανες μη εκπιπτομενες στον κωδικο 143 243 343 443

δε συμπληρωνω καθολου πινακα ε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΚΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ,ΕΓΩ ΕΧΩ  ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.

1η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΚΑΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 2017 1500 ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ 1000. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΕΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ?).

2η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ 2000 ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 500 ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
15 λεπτά πριν, eyripidis είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΚΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ,ΕΓΩ ΕΧΩ  ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.

1η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΚΑΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 2017 1500 ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ 1000. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΕΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ?).

2η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ 2000 ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 500 ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ? 

Τα προηγούμενα απαντουν ακριβώς στο ερωτημα σας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Στις 16/5/2018 στις 5:28 ΜΜ, SAIDONAMESSHNIA είπε

Με την νέα εκκαθάριση βάσει κερδών του 2017 ποια ποσά θα προσθέσουν στα κέρδη για να βγουν οι νέες εισφορές???

με τις εισφορές που βγήκαν μέσα στο 2017 ή συν επιπλέον εισφορές που υπολογίστηκαν τώρα??

Υποθέτω πως θα προσθέτουν τις καταβλητέες, την τελική εκκαθάριση....

Το άλλο κρίσιμο που με απασχολεί είναι απο που θα διαβάσουν το ποσό? Απο Ε3? και αν δεν έχω εκπέσει το ποσό στο Ε3 (ασχέτως αν έχω καταβάλλει ή όχι θα προσαυξάνει και πάλι τα κέρδη?

Περίπτωση 1

Καθαρό κέρδος 10.000 

Ασφαλιστικές εισφορές καταβλητέες με κανονική εμπρόθεσμη πληρωμή 1.000,00 € τις οποίες δεν τις έχω συμπεριλάβει στο Ε3 για Χ-Ψ λόγους

Απο ποιό ποσό θα υπολογιστεί το ΕΦΚΑ? 10.000    ή    +1000 = 11.000 ?

Περίπτωση 2

Καθαρό Κέρδος 10.000

Καταβλητέες 2.000, εκ των οποίων δεν έχω πληρώσει τίποτα και ούτε θα  πληρώσω εμπρόθεσμα, δεν έχω εκπέσει και τίποτα στο Ε3

Απο ποιο εισόδημα θα υπολογιστεί ΕΦΚΑ? 10.000   ή    +2000 = 12.000?

Μήπως όσοι δεν πληρώνουν εμπρόθεσμα θα επιβαρυνθούν με το επιπλέον ποσό εισφορών λόγω το οτι δεν θα το έχουν εκπέσει αλλά παρ όλα αυτά θα προστίθεται στα κέρδη?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
1 ώρα πριν, MXalit είπε

Υποθέτω πως θα προσθέτουν τις καταβλητέες, την τελική εκκαθάριση....

Το άλλο κρίσιμο που με απασχολεί είναι απο που θα διαβάσουν το ποσό? Απο Ε3? και αν δεν έχω εκπέσει το ποσό στο Ε3 (ασχέτως αν έχω καταβάλλει ή όχι θα προσαυξάνει και πάλι τα κέρδη?

Περίπτωση 1

Καθαρό κέρδος 10.000 

Ασφαλιστικές εισφορές καταβλητέες με κανονική εμπρόθεσμη πληρωμή 1.000,00 € τις οποίες δεν τις έχω συμπεριλάβει στο Ε3 για Χ-Ψ λόγους

Απο ποιό ποσό θα υπολογιστεί το ΕΦΚΑ? 10.000    ή    +1000 = 11.000 ?

Περίπτωση 2

Καθαρό Κέρδος 10.000

Καταβλητέες 2.000, εκ των οποίων δεν έχω πληρώσει τίποτα και ούτε θα  πληρώσω εμπρόθεσμα, δεν έχω εκπέσει και τίποτα στο Ε3

Απο ποιο εισόδημα θα υπολογιστεί ΕΦΚΑ? 10.000   ή    +2000 = 12.000?

Μήπως όσοι δεν πληρώνουν εμπρόθεσμα θα επιβαρυνθούν με το επιπλέον ποσό εισφορών λόγω το οτι δεν θα το έχουν εκπέσει αλλά παρ όλα αυτά θα προστίθεται στα κέρδη?

μπορεί να έχω χάσει επεισόδια.

τι δουλειά έχει ο ΕΦΚΑ να ψάχνει αναλογούσες εισφορές στα Ε3?

εγώ νομίζω θα πάρει από Ε3 /Ε1κέρδη  + από την εκκαθάριση που έκανε  θα προσθέτει τις αναλογούσες (καταβλητέες) .

άσχετα εάν έχουν  πληρωθεί.

όποιος δεν πέρασε έξοδο στο Ε3 ,θα αυξηθεί το κέρδος ισόποσα.

την επόμενη που θα πληρώσει ,θα μειωθεί.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.