Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διάφορες ερωτήσεις Ε1-Ε2


mthe

Ερώτηση

Καλό μεσημέρι κάποιες απαντήσεις στα παρακάτω:

1. Εφκα συνεχίζουμε να καταχωρούμε στα βιβλία και για το 2018?

2. Σε αγρότη κανονικού καθεστώτος (λαικατζής) τι βάζουμε στον καδ με το μεγαλύτερο τζίρο όταν πουλάει πολλά πράγματα? Αυτό που είναι το μεγαλύτερο πχ καλλιέργεια πορτοκαλιών?

3. Το Ε2 σε περίπτωση πώλησης αγροτεμαχίου συμπληρώνεται τόσο από τον πωλητή όσο και από τον αγοραστή?

4. Σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας ( στο 2ο εξάμηνο του 2017) φορολογούμενη δηλώνει 6 μήνες κύρια κατοικία στον πίνακα 5 και 6 μήνες φιλοξενούμενη από την αδερφή της?  Το 2018 που θα συνεχίσει να διαμένει με την αδερφή  δεν θα ξαναδηλώσει την κύρια κατοικία στο πίνακα 5 (δικό της σπΙτι) ή θα το δηλώνει ?

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να ρωτήσω κάτι (ίσως τραβηγμένο).
Στο προηγούμενο παράδειγμα υποθέτουμε ότι ο υπόχρεος είναι ελ. επαγγελματίας (ως γνωστό δεν δεν είναι υποχρεωμένος να συλλέξει αποδείξεις) και δηλωθούν στον 049 για να καλύψει της συζύγου (το σύστημα το δέχεται και δουλεύει), μεταφέρει δηλ. ποσό από αυτόν γαι κάλυψη της συζύγου.


Το ερώτημα είναι: Θα πρέπει να ψάχνουμε και να βρούμε ποιες δαπάνες που έχει κάνει μέσω της κάρτας είναι επαγγελματικές (και άρα αυτού του έχουν μειώσει το φορολογητέο) και να τις αφαιρέσουμε πριν βάλουμε το ποσό στον 049 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, klery είπε

η ερωτηση μου εχει να κανει με το εαν θα τις μεταφερω εγω στον 050

η αν θα τις βαλω στον 049 ολες και θα μετρανε και για τους δυο

ευχαριστω

Μόνο του τα υπολογίζει, δεν χρειάζεται να τις μοιράσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε συνάδελφοι σχετικά με την αναμόρφωση της μισθοδοσίας.. Πως διαπιστώνετε αν πληρώθηκε μέσω τράπεζας? Μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία να ζητάτε δηλαδή αποδεικτικά για τη μεταφορά των χρημάτων στο λογαριασμό του κάθε υπαλλήλου?  Προσωπικά δεν έχω χρόνο να το κάνω.. Θα μας κάλυπτε μια Υ/Δ του εργοδότη ότι τα μετέφερε ως όφειλε? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Το σύστημα ενημερώνεται αμέσως για τα ανείσπρακτα ενοίκια μόλις καταθέσει τα δικαιολογητικά ο φορολογούμενος ή πρέπει να περάσει μία ημέρα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας , έχω ενα πρόβλημα με 2 φορολογικές δηλώσεις.

Ο Α υπέβαλε την δήλωση του και δήλωσε ότι πληρώνει ενοίκιο στον Χ. Δεν έβαλε φιλοξενούμενη την αδερφή του.

Η αδερφή του Α έκανε την δήλωση και δήλωσε φιλοξενούμενη στον παραπάνω Χ.

Το λάθος λοιπόν είναι ότι η αδερφή του Α έπρεπε να δηλώσει φιλοξενούμενη στον Α και όχι στον Χ.

Πάω λοιπόν να κάνω τροποποποιητικές στον Α και στην αδερφή του, αλλά και απο τις 2 πλευρές μου βγάζει το ίδιο μύνημα και δεν με αφήνει να προχωρήσω.

Κάνω τροποποιητική στον Α και επιλέγω ότι φιλοξενεί την αδεφή του και μου βγάζει ότι η αδερφή του έχει υποβάλλει οριστική! Ενώ έχω ανοίξει ήδη την τροποποιητική της!

Πάω στην αδερφή του να δηλώσω το ΑΦΜ του Α και φιλοξενία και μου βγάζει ότι ο Α έχει κάνει οριστική και δεν με αφήνει πάλι, ενω έχω ανοίξει επίσης τροποποιητική στον Α!

Το έχετε ξαναδεί? Υπάρχει λύση ή είναι μηχανογραφικό το θέμα και πρέπει να μιλήσω με το helpdesk?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βεβαιωσεις οπεκεπε τι επισδοτησεις πηραν οι αγροτες δεν μπαινει εδω και 2 μερες, Μηπως πρεπει να μπουμε απο  mo0zzila?'η απλα κολλησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βεβαίωση συντάξεων από το ΟΑΕΕ,

ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 5900,00

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ 5.800,00

ΦΟΡΟΛΟΓ. 100,00

όταν  γίνετε παρακράτηση ποσού λόγω οφειλών του συνταξιούχου προς τον οργανισμό αφαιρούνται από τις φορολογητέες  αποδοχές, είναι σωστό??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν στο κωδικό 659 συμπληρώσω ένα ποσόν 12000 που προέρχεται από σύνταξη από τη Γερμανία, θα μου ζητήσει να καταθέσω δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ ή το περνάει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μέρισμα από Εθνική Χρηματιστηριακή γράφεται στον 291 ή στον 659? Κλίνω προς τον 659 επειδή γράφει μερίσματα που απαλλάσσονται του φόρου, αλλά δεν ξέρω ποια αιτιολογία να βάλω. Λοιπές περιπτώσεις? Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα 

Φοιτητής με εισόδημα 5,58 ευρώ τόκους . Διαμένει λόγω σπουδών σε μισθωμένη κατοικία . Παραμένει στον πίνακα 8 εφόσον φορολογητέο εισόδημα < 3000 ευρώ. 

Το ερώτημα είναι η κατοικία που διαμένει θα δηλωθεί ως δωρεάν παραχωρούμενη από τον πατέρα άρα συμπληρώνει ιδιοκατοίκηση ή θα δηλωθεί ως φιλοξενούμενος από τον πατέρα?? (φιλοξενία σε δευτερεύουσα κατοικία δηλαδή το οποίο δεν ισχύει νομίζω)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Μέρισμα από Εθνική Χρηματιστηριακή γράφεται στον 291 ή στον 659? Κλίνω προς τον 659 επειδή γράφει μερίσματα που απαλλάσσονται του φόρου, αλλά δεν ξέρω ποια αιτιολογία να βάλω. Λοιπές περιπτώσεις? Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Καταρχήν υπάρχει ή όχι ηλεκτρονική πληροφόρηση για το συγκεκριμένο μέρισμα; Αν είναι για τον 291-293 θα πρέπει να το εμφανίζει στον πίνακα του κωδικού 291 με τον αντίχτοιχο παρακρατημένο φόρο. Αν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και απαλλάσσεται του φόρου τότε πρέπει να πάει στον 659. Το μυαλό μου πάει σε μερίδια ΟΣΕΚΑ (αμοιβαία κεφάλαια) αφού λες ότι είναι αφορολόγητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Καλημέρα 

Φοιτητής με εισόδημα 5,58 ευρώ τόκους . Διαμένει λόγω σπουδών σε μισθωμένη κατοικία . Παραμένει στον πίνακα 8 εφόσον φορολογητέο εισόδημα < 3000 ευρώ. 

Το ερώτημα είναι η κατοικία που διαμένει θα δηλωθεί ως δωρεάν παραχωρούμενη από τον πατέρα άρα συμπληρώνει ιδιοκατοίκηση ή θα δηλωθεί ως φιλοξενούμενος από τον πατέρα?? (φιλοξενία σε δευτερεύουσα κατοικία δηλαδή το οποίο δεν ισχύει νομίζω)  

Διάβασε λιγάκι κάτι ενδιαφέρον εδώ https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/206269/aprosmeni-forologiki-epivarynsi-gia-xiliades-foitites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω ένα δύο θέματα που με προβήματίζουν
Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει "Φορολογικό μπλοκάκι" (αρχιτέκτονας) όπου το 2016 στο Ε3 υπάρχουν ζημιές και σύμφωνα με αυτό

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/5B753d01.pdf

από το www.gsis.gr αναφερόμενος στο περσινό Ε3 γράφει "εάν το ποσό του 348 είναι μηδέν ή αρνητικό, τότε στον κωδ.307 του Ε1 δεν συμπληρώνεται κανένα ποσό"

α) Για το 2017 δεν πληρεί τις προϋποθέσεις και πάει ως "κλασικός" ελ. επαγγελματίας.
Οι ζημιές του 2016 σε ποιον κωδικό θα μπούν αν μπουν ? (δεδομένου ότι στο 2016 δεν εμφανίσθηκαν πουθενα. 

β) Επίσης σε ίδια περίπτωση "φορολογικό μπλοκάκι" το 2016 με ζημιές εξακολουθεί και το 2017 ως "φορολογικό μπλοκάκι" οι ζημιές του 2016 υπολογίζονται ? συνυπολογίζονται ? κάπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, anapantexh είπε

Καταρχήν υπάρχει ή όχι ηλεκτρονική πληροφόρηση για το συγκεκριμένο μέρισμα; Αν είναι για τον 291-293 θα πρέπει να το εμφανίζει στον πίνακα του κωδικού 291 με τον αντίχτοιχο παρακρατημένο φόρο. Αν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και απαλλάσσεται του φόρου τότε πρέπει να πάει στον 659. Το μυαλό μου πάει σε μερίδια ΟΣΕΚΑ (αμοιβαία κεφάλαια) αφού λες ότι είναι αφορολόγητα.

 

Υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, αλλά δεν είναι προσυμπληρωμένος ο 291. Άρα πάει στον 659. Ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Μέρισμα από Εθνική Χρηματιστηριακή γράφεται στον 291 ή στον 659? Κλίνω προς τον 659 επειδή γράφει μερίσματα που απαλλάσσονται του φόρου, αλλά δεν ξέρω ποια αιτιολογία να βάλω. Λοιπές περιπτώσεις? Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΑΝ ΕΔΏ ΒΡΕΙ Σ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΉΣΕΙ  

http://www.capital.gr/tax/3058537/merismata-esoterikou-kai-exoterikou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, γνωρίζει κανένας από το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες διαχειριστή ΕΠΕ αφαιρούνται οι μόνο οι εμπρόθεσμες  καταβληθείσες  εισφορές ή και οι εκπρόθεσμες καταβληθείσες που αφορούν το 2017?Γιατί από την βεβαίωση έχω ποσό πχ 1000 ευρώ ενώ με την εκκαθάριση δεν υπάρχει καμία οφειλή μια και πλήρωσε όλο το ποσό 2015,40. 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Δικηγόρος έχει στην κατοχή του ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία, στην οποία υπάρχει ένα υπόγειο κατάστημα που ανήκει σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Αυτό το κατάστημα το χρησιμοποιούσε ένας παράνομα για εμπορική δραστηριότητα.

Οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας του έκαναν αγωγή και επιδικάστηκε στον δικό μου, βάσει δικαστικής απόφασης, αποζημίωση χρήσης μισθίου για τα έτη 2005 έως 2010, ύψους 6922,00 ευρώ.

Αυτό το ποσό πού δηλώνεται? Στο Ε2 ή στον 659?

Επίσης, θα δηλωθεί όλο στο 2017 ή θα μοιραστεί στα 5 έτη?

Όποιου του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει σχετικά, ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν στο κωδικό 659 συμπληρώσω ένα ποσόν 12000 που προέρχεται από σύνταξη από τη Γερμανία, θα μου ζητήσει να καταθέσω δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ ή το περνάει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, γνωρίζει κανένας από το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες διαχειριστή ΕΠΕ αφαιρούνται οι μόνο οι εμπρόθεσμες  καταβληθείσες  εισφορές ή και οι εκπρόθεσμες καταβληθείσες που αφορούν το 2017?Γιατί από την βεβαίωση έχω ποσό πχ 1000 ευρώ ενώ με την εκκαθάριση δεν υπάρχει καμία οφειλή μια και πλήρωσε όλο το ποσό 2015,40. 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, MARIOSMD11 είπε

Καλημέρα, γνωρίζει κανένας από το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες διαχειριστή ΕΠΕ αφαιρούνται οι μόνο οι εμπρόθεσμες  καταβληθείσες  εισφορές ή και οι εκπρόθεσμες καταβληθείσες που αφορούν το 2017?Γιατί από την βεβαίωση έχω ποσό πχ 1000 ευρώ ενώ με την εκκαθάριση δεν υπάρχει καμία οφειλή μια και πλήρωσε όλο το ποσό 2015,40. 

ευχαριστώ

Δεν κατάλαβα τι γράφεις. Μπερδεύεις στην ερώτηση ασφαλιστικές εισφορές μισθωτού σε επε(στις επε πρέπει να απαγορεύεται αυτό βαση αποφάσεων ικα) και μετα αναφέρεις εκκαθάριση που αφορα ελ επαγγέλματιες.

Στους μισθωτούς η ασφαλιστικές εισφορές εχουν να κάνουν με τον τροπο εξοφλησεις τραπεζικα μεσα  και στους ελ επαγγέλματιες με τον χρονο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δεν κατάλαβα τι γράφεις. Μπερδεύεις στην ερώτηση ασφαλιστικές εισφορές μισθωτού σε επε(στις επε πρέπει να απαγορεύεται αυτό βαση αποφάσεων ικα) και μετα αναφέρεις εκκαθάριση που αφορα ελ επαγγέλματιες.

Στους μισθωτούς η ασφαλιστικές εισφορές εχουν να κάνουν με τον τροπο εξοφλησεις τραπεζικα μεσα  και στους ελ επαγγέλματιες με τον χρονο κτλ.

Διαχειριστής-εταίρος σε επε λαμβάνει αμοιβες διαχείρισης , δεν πάει με ΑΠΔ για το 2017 (με απδ θα είναι από 01/06/2018) στο Ε1 θα βάλει τις ασφαλιστικές εισφορές που κατέβαλε με το ειδοποιητήριο του εφκα...

ρωτάω λοιπόν θα βάλει  το ποσό που αναγράφεται στην βεβαίωση του εφκα για φορολογική χρήση που είναι οι πληρωμές μέσα στο έτος 2017 ή το ποσό που γράφει η εκκαθάριση που έχει  και τις εκπρόθεσμες πληρωμές που αφορούν το 2017

πχ

βεβαίωση εφκα 1000

εκκαθάριση 2015,40  ( τα 1015,40 τα πλήρωσε εκπρόθεσμα τον 03/2018)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, MARIOSMD11 είπε

Διαχειριστής-εταίρος σε επε λαμβάνει αμοιβες διαχείρισης , δεν πάει με ΑΠΔ για το 2017 (με απδ θα είναι από 01/06/2018) στο Ε1 θα βάλει τις ασφαλιστικές εισφορές που κατέβαλε με το ειδοποιητήριο του εφκα...

ρωτάω λοιπόν θα βάλει  το ποσό που αναγράφεται στην βεβαίωση του εφκα για φορολογική χρήση που είναι οι πληρωμές μέσα στο έτος 2017 ή το ποσό που γράφει η εκκαθάριση που έχει  και τις εκπρόθεσμες πληρωμές που αφορούν το 2017

πχ

βεβαίωση εφκα 1000

εκκαθάριση 2015,40  ( τα 1015,40 τα πλήρωσε εκπρόθεσμα τον 03/2018)

Στις Ε.Π.Ε δεν εκπίπτουν οι ασφαλιστικες εισφορές του αρθου 39 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Στις Ε.Π.Ε δεν εκπίπτουν οι ασφαλιστικες εισφορές του αρθου 39 .

Συνάδελφε η ερώτηση μου αφορά στο τι θα βάλω  στο Ε1  και όχι αν εκπίπτει από τα  βιβλία της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...