Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διάφορες ερωτήσεις Ε1-Ε2


mthe

Ερώτηση

Καλό μεσημέρι κάποιες απαντήσεις στα παρακάτω:

1. Εφκα συνεχίζουμε να καταχωρούμε στα βιβλία και για το 2018?

2. Σε αγρότη κανονικού καθεστώτος (λαικατζής) τι βάζουμε στον καδ με το μεγαλύτερο τζίρο όταν πουλάει πολλά πράγματα? Αυτό που είναι το μεγαλύτερο πχ καλλιέργεια πορτοκαλιών?

3. Το Ε2 σε περίπτωση πώλησης αγροτεμαχίου συμπληρώνεται τόσο από τον πωλητή όσο και από τον αγοραστή?

4. Σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας ( στο 2ο εξάμηνο του 2017) φορολογούμενη δηλώνει 6 μήνες κύρια κατοικία στον πίνακα 5 και 6 μήνες φιλοξενούμενη από την αδερφή της?  Το 2018 που θα συνεχίσει να διαμένει με την αδερφή  δεν θα ξαναδηλώσει την κύρια κατοικία στο πίνακα 5 (δικό της σπΙτι) ή θα το δηλώνει ?

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. Δικηγόρος έχει στην κατοχή του ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία, στην οποία υπάρχει ένα υπόγειο κατάστημα που ανήκει σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Αυτό το κατάστημα το χρησιμοποιούσε ένας παράνομα για εμπορική δραστηριότητα.

Οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας του έκαναν αγωγή και επιδικάστηκε στον δικό μου, βάσει δικαστικής απόφασης, αποζημίωση χρήσης μισθίου για τα έτη 2005 έως 2010, ύψους 6922,00 ευρώ.

Αυτό το ποσό πού δηλώνεται? Στο Ε2 ή στον 659?

Επίσης, θα δηλωθεί όλο στο 2017 ή θα μοιραστεί στα 5 έτη?

Όποιου του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει σχετικά, ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Δικηγόρος έχει στην κατοχή του ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία, στην οποία υπάρχει ένα υπόγειο κατάστημα που ανήκει σε όλους τους ιδιοκτήτες.

Αυτό το κατάστημα το χρησιμοποιούσε ένας παράνομα για εμπορική δραστηριότητα.

Οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας του έκαναν αγωγή και επιδικάστηκε στον δικό μου, βάσει δικαστικής απόφασης, αποζημίωση χρήσης μισθίου για τα έτη 2005 έως 2010, ύψους 6922,00 ευρώ.

Αυτό το ποσό πού δηλώνεται? Στο Ε2 ή στον 659?

Επίσης, θα δηλωθεί όλο στο 2017 ή θα μοιραστεί στα 5 έτη?

Όποιου του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει σχετικά, ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

ανάλογα τι λέει η  δικαστική απόφαση και τι αναφέρει .πάντως θα πάνε στο έτος που αφορούν και τα παραγεγραμμένα στο τελευταίο έτος πριν την παραγραφή .αν υπάρχει και αποζημίωση αυτή θα πάει στο 2017 .πάρε και δεύτερη γνώμη μην έχω καταλάβει κάτι λάθος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

'εχω 2 ερωτήσεις.

1.Η βασική ενίσχυση (πυλώνας 1) σε αφανή αγρότη χωρίς ΚΑΔ μεταφέρεται υποχρεωτικά στους 461-475 του Ε1 από το Ε3?Δεν με αφήνει το σύστημα να υποβάλλω Ε3 εαν δεν συμπληρώσω τον 362 (πιν Ζ1) μεταφέροντας το ποσό από τον 071.Βγαίνει φόρος σε μια γιαγιά με ετήσια σύνταξη 5000 ευρώ!!

 

2)Έχω το γνωστό πρόβλημα με τον ΚΑΔ ο οποίος δεν αναγνωρίζεται ώς ελευθέριο επάγγελμα και χάνεται το δικαίωμα φορολόγησης ως μισθωτός.Έκανε κανέις μεταβολή ΚΑΔ στη ΔΟΥ (εκπρόθεσμη) και έλυσε το θέμα?

Ο πελάτης είναι ιατρικός επισκέπτης με ΚΑΔ 82991000  ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Δ.Κ.Α.

 

Συγνώμη αν έχουν ήδη απαντηθεί αλλά η πίεση χρόνου με περιορίζει στην αναζήτηση.

 

Καλή συνέχεια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ανάλογα τι λέει η  δικαστική απόφαση και τι αναφέρει .πάντως θα πάνε στο έτος που αφορούν και τα παραγεγραμμένα στο τελευταίο έτος πριν την παραγραφή .αν υπάρχει και αποζημίωση αυτή θα πάει στο 2017 .πάρε και δεύτερη γνώμη μην έχω καταλάβει κάτι λάθος . 

Το σπάνιο της υπόθεσης είναι ότι δεν ήταν μισθωτής ο συγκεκριμένος. Κατέλαβε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας παράνομα, επειδή ήταν μεσοτοιχία με το κατάστημά του και όχι μόνο αυτό, αλλά τον νοίκιαζε κιόλας, παράνομα επίσης! Ό,τι αποφάσεις και ΠΟΛ έχω βρει αναφέρουν αποζημίωση για λύση μίσθωσης και παρόμοιες περιπτώσεις, σε αυτή την περίπτωση δεν υπήρχε ποτέ μίσθωση, απλά κατέλαβε τον χώρο με το έτσι θέλω! Σε ευχαριστώ, πάντως, για το ενδιαφέρον σου. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, hapapa είπε

Πως να βάλω 1 αφού δεν απασχολεί κανένα? Δεν θα έχω θέμα ?

βάλε 0.  όχι κενό.  στον μ.ο. προσωπικού δεν λες?

στους απασχολούμενους  θα βάλεις 1.  τον επιχειρηματία ή 2 τους εταίρους ή όσοι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μηχανικο (φορολογικο μπλοκακι) με εσοδα 10.000€ ποτ δεν απααχολει προσωπικό ουτε απασχολησε στις χρονιες που εχει στον πινακα εβαλα 1.

Πρέπει να κάνω τροποποιητικη για αυτον και μονο τον λογο ? ή να το αφησω μοναδα ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άνεργος γραμμένος στον ΟΑΕΔ (γεννημένος το 1996) για το 2017 πήρε το έκτακτο επίδομα νεανικής αλληλεγγύης τον Δεκέμβριο....πρέπει να κάνει δήλωση μόνος του ή μπορεί να μπει προστατευόμενος στον πατέρα και να δηλωθεί σε αυτόν το επίδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

οταν η κυρια κατοικια ανηκει στη συζυγο τοτε τους φιλοξενουμενους τους βαζουμε στον 008 ?

το ρωταω επειδη οταν παω να κανω συνεχεια υποβολης στους κωδικους μου βγαζει τικαρισμενο και τον 007 και τον 008

παροτι δεν εχω φιλοξενουμενο στον υποχρεο  στο ε1

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, klery είπε

καλησπερα

οταν η κυρια κατοικια ανηκει στη συζυγο τοτε τους φιλοξενουμενους τους βαζουμε στον 008 ?

το ρωταω επειδη οταν παω να κανω συνεχεια υποβολης στους κωδικους μου βγαζει τικαρισμενο και τον 007 και τον 008

παροτι δεν εχω φιλοξενουμενο στον υποχρεο  στο ε1

ευχαριστω

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, klery είπε

?

στα έχει τικαρισμένα έτσι και αλλιώς έχεις δεν έχεις φιλοξενία.

για να μην σε πάρει ο ύπνος και το ξεχάσεις.  όχι εσένα προσωπικά.

ο 7 δεν έχει σπίτι.  8 έχει .  σε ποιον θα δηλώσω την φιλοξενία? 

με τα μερίσματα ΟΕ τι έκανες? τα καθαρά βάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

στα έχει τικαρισμένα έτσι και αλλιώς έχεις δεν έχεις φιλοξενία.

για να μην σε πάρει ο ύπνος και το ξεχάσεις.  όχι εσένα προσωπικά.

ο 7 δεν έχει σπίτι.  8 έχει .  σε ποιον θα δηλώσω την φιλοξενία? 

με τα μερίσματα ΟΕ τι έκανες? τα καθαρά βάζουμε.

απο ποτε το κανει αυτο?

εγω βαζω φιλοξενουμενο στο 008 και τικαρει στην προεπισκοπηση και τον 007?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, klery είπε

απο ποτε το κανει αυτο?

εγω βαζω φιλοξενουμενο στο 008 και τικαρει στην προεπισκοπηση και τον 007?

τικαρισμένο εννοείς ,ενώ κάνει αποδοχή η σύζυγος ,εμφανίζεται και στον σύζυγο?  (νόμιζα μην έλεγες ότι οι 007-008 έχουν διαφορετικό χρώμα). δεν το έχω προσέξει.

καλά το κάνει ,αν το κάνει .  για το κοινωνικό μέρισμα ,γιατί ο αρχηγός του νοικοκυριού μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Θέλω να στείλω μία εκπρόθεσμη χειρόγραφη δήλωση λόγω θανάτου του φορολογικού έτους 2016.

Η φορολογούμενη είχε επικουρική σύνταξη από ΕΤΕΑ- Τομέας Δικηγόρων.

Στην πλατφόρμα του ΕΤΕΑ όμως, βάζω τα στοιχεία της και μου βγάζει μόνο τη βεβαίωση του 2017. Και δεν έχει επιλογή έτους.

Υπάρχει άλλος τρόπος να βρω τη βεβαίωση του 2016 ή μόνο από το ΕΤΕΑ χειρόγραφα?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/6/2018 στις 2:10 ΜΜ, lami είπε

άνεργος γραμμένος στον ΟΑΕΔ (γεννημένος το 1996) για το 2017 πήρε το έκτακτο επίδομα νεανικής αλληλεγγύης τον Δεκέμβριο....πρέπει να κάνει δήλωση μόνος του ή μπορεί να μπει προστατευόμενος στον πατέρα και να δηλωθεί σε αυτόν το επίδομα?

καλημέρα!

μήπως γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, lami είπε

καλημέρα!

μήπως γνωρίζει κανείς?

Δώσε και άλλες λεπτομέρειες .γιατί τον θεωρείς προστατευομενο μέλος .σπουδάζει ειναι φαντάρος έχει κάποιον απ τους άλλους λογούς  ; μήπως πρέπει να κάνει έτσι και αλλιώς .Τώρα προσωπική άποψη .Μονο του  αυτό το επίδομα θεωρώ δεν του στερεί το δικαίωμα προστατευομενου μέλους και ναι να κάνει δήλωση μόνο του  και μετα  σαν  προστατευομενο στον πατερα του  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1 ώρα πριν, lami είπε

καλημέρα!

μήπως γνωρίζει κανείς?

Από το Ε1 έτους 2018

"Άγαμα τέκνα που γεννήθηκαν από 1/1/1999 έως 31/12/2017. Άγαμα τέκνα που γεννήθηκαν από 1/1/1992 και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ. Τέκνα άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία, με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, ή υπηρετούν την στρατιωτική τους θητεία."

Από το βιβλιαράκι των "Οδηγιών" για την την δήλωση φορ. έτους 2017, σελ. 12

"Αντίθετα, τα ενήλικα τέκνα που τηρούν τις προϋποθέσεις της περίπτωσης β’ του άρθρου 11 του ν.4172/2013 είναι εξαρτώμενα μέλη εφόσον το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 3.000 ευρώ και συνοικούν με τους γονείς τους, ενώ τα ενήλικα τέκνα που τηρούν τις προϋποθέσεις της περίπτωσης γ’ του άρθρου 11 του ν.4172/2013 εφόσον το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 6.000 ευρώ και συνοικούν με τους γονείς τους. Σε κάθε όμως περίπτωση τα ενήλικα τέκνα που αποκτούν εισόδημα
υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση σύμφωνα με το άρθρο 67 παρ. 1 του ν.4172/2013"!!

Άρα, ασχέτως αν δηλωθεί ως "προστατευόμενο τέκνο", θα κάνει και προσωπική φορολογική δήλωση.

Καλή συνέχεια!!!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ

Στις 29/6/2018 στις 12:47 ΜΜ, 125883623 είπε

Δώσε και άλλες λεπτομέρειες .γιατί τον θεωρείς προστατευομενο μέλος .σπουδάζει ειναι φαντάρος έχει κάποιον απ τους άλλους λογούς  ; μήπως πρέπει να κάνει έτσι και αλλιώς .Τώρα προσωπική άποψη .Μονο του  αυτό το επίδομα θεωρώ δεν του στερεί το δικαίωμα προστατευομενου μέλους και ναι να κάνει δήλωση μόνο του  και μετα  σαν  προστατευομενο στον πατερα του  . 

το μόνο που έχει και είναι...αυτό το επίδομα και ...γραμμένος στον ΟΑΕΔ ...αν είχε κωδικούς θα έστελνα την δήλωσή του και θα ήταν όλοι ευχριστημένοι...αλλά δεν έχει....

και στα Μητρώα των ΔΟΥ γίνεται το έλα να δεις....μην τον βάλω να ταλαιπωρηθεί χωρίς λόγο...ας πάει άλλη φορά με την ησυχία του....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 29/6/2018 στις 12:49 ΜΜ, parmenion είπε

 

Από το Ε1 έτους 2018

"Άγαμα τέκνα που γεννήθηκαν από 1/1/1999 έως 31/12/2017. Άγαμα τέκνα που γεννήθηκαν από 1/1/1992 και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ. Τέκνα άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία, με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, ή υπηρετούν την στρατιωτική τους θητεία."

Από το βιβλιαράκι των "Οδηγιών" για την την δήλωση φορ. έτους 2017, σελ. 12

"Αντίθετα, τα ενήλικα τέκνα που τηρούν τις προϋποθέσεις της περίπτωσης β’ του άρθρου 11 του ν.4172/2013 είναι εξαρτώμενα μέλη εφόσον το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 3.000 ευρώ και συνοικούν με τους γονείς τους, ενώ τα ενήλικα τέκνα που τηρούν τις προϋποθέσεις της περίπτωσης γ’ του άρθρου 11 του ν.4172/2013 εφόσον το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 6.000 ευρώ και συνοικούν με τους γονείς τους. Σε κάθε όμως περίπτωση τα ενήλικα τέκνα που αποκτούν εισόδημα
υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση σύμφωνα με το άρθρο 67 παρ. 1 του ν.4172/2013"!!

Άρα, ασχέτως αν δηλωθεί ως "προστατευόμενο τέκνο", θα κάνει και προσωπική φορολογική δήλωση.

Καλή συνέχεια!!!
 

τελικά αυτό θα γίνει και ας ταλαιπωρηθεί ο πιτσιρικάς για να πάρει κλειδάριθμο...

σε ευχαριστώ....!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, lami είπε

τελικά αυτό θα γίνει και ας ταλαιπωρηθεί ο πιτσιρικάς για να πάρει κλειδάριθμο...

σε ευχαριστώ....!!!!!!!!!

Ε ναι θα τους χρειαστεί στο μέλλον σίγουρα .Επίσης μήπως έχει; Πως κάνει ανανέωση της κάρτας ανεργειας; είχε πάει μόνο στον Ο.Α.Ε.Δ για κλειδάριθμο(δεν αποκλείεται να το κανε έτσι  ); Καλη συνεχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...