Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διάφορες ερωτήσεις Ε1-Ε2


mthe

Ερώτηση

Καλό μεσημέρι κάποιες απαντήσεις στα παρακάτω:

1. Εφκα συνεχίζουμε να καταχωρούμε στα βιβλία και για το 2018?

2. Σε αγρότη κανονικού καθεστώτος (λαικατζής) τι βάζουμε στον καδ με το μεγαλύτερο τζίρο όταν πουλάει πολλά πράγματα? Αυτό που είναι το μεγαλύτερο πχ καλλιέργεια πορτοκαλιών?

3. Το Ε2 σε περίπτωση πώλησης αγροτεμαχίου συμπληρώνεται τόσο από τον πωλητή όσο και από τον αγοραστή?

4. Σε περίπτωση αλλαγής κατοικίας ( στο 2ο εξάμηνο του 2017) φορολογούμενη δηλώνει 6 μήνες κύρια κατοικία στον πίνακα 5 και 6 μήνες φιλοξενούμενη από την αδερφή της?  Το 2018 που θα συνεχίσει να διαμένει με την αδερφή  δεν θα ξαναδηλώσει την κύρια κατοικία στο πίνακα 5 (δικό της σπΙτι) ή θα το δηλώνει ?

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι δόσεις των στεγαστικών δανείων που καταβάλλονται από φορολογουμένους που έχουν ενταχθεί στον Ν.Κατσέλη γιατί δεν φαίνονται στους κωδικούς 727-728?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Τελικά οι χάρτινες γιατρών και φαρμακείων, περνούν στο αφορολόγητο των συνταξιούχων > 70 ετών? (αλλά και των υπολοίπων περιπτώσεων εξαιρέσεων από το πλαστικό χρήμα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, gdao είπε

Καλημέρα,

Τελικά οι χάρτινες γιατρών και φαρμακείων, περνούν στο αφορολόγητο των συνταξιούχων > 70 ετών? (αλλά και των υπολοίπων περιπτώσεων εξαιρέσεων από το πλαστικό χρήμα)?

Ναι , όλα απλά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ok ευχαριστώ nick63, το ρώτησα αν και ακούγεται αυτονόητο αλλά επειδή είχε τονιστεί υπέρ του δέοντος ότι ειδικά οι συναλλαγές αυτές θα συμμετείχαν στο αφορολόγητο μόνο σαν ηλεκτρονικές σε κάθε περίπτωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρήσιμες απαντήσεις για τους κωδικούς 049-050 (αποδείξεις)

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40675

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/23/2018 στις 4:55 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Τροποποιητική για το 2016 μπορεί να γίνει, είναι ανοιχτό το σύστημα, η τροποποιητική λόγω αναδρομικών σύνταξης δεν είναι ανοιχτή ακόμα. Μήπως πρέπει να τη στείλω τώρα την τροποποιητική με το επίδομα τέκνων? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όχι μην την στείλεις ακόμα γιατί θα σου βγάλει πρόστιμο για εκπρόθεσμη, περίμενε να ανοίξουν οι συμπληρωματικές για αναδρομικά έτσι κι αλλιώς μέχρι τέλος του έτους έχουμε περιθώριο.

21 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Ζευγάρι χωρίζει μέσα στο 2018, ενημερώνεται το μητρώο με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά και κάνουν χωριστές δηλώσεις οι πρώην σύζυγοι..ερώτηση...αν η πρώην σύζυγος δεν έχει κάνει ποτέ δήλωση μόνη της ώς υπόχρεη θα τσεκάρει τώρα τον κωδικό 327? 

Η γνώμη μου είναι πως δεν το τικάρεις γιατί στις οδηγίες των δηλώσεων αναφέρει,

Κωδικοί 327-328
Επιλέξτε "X" πάνω στη λέξη "ΝΑΙ", αν ο ίδιος ή/και η σύζυγός σας υποβάλλετε δήλωση
φορολογίας εισοδήματος για πρώτη φορά.

8 ώρες πριν, gdao είπε

Καλημέρα,

Τελικά οι χάρτινες γιατρών και φαρμακείων, περνούν στο αφορολόγητο των συνταξιούχων > 70 ετών? (αλλά και των υπολοίπων περιπτώσεων εξαιρέσεων από το πλαστικό χρήμα)?

Αν ο φορολογούμενος είναι στις εξαιρέσεις γιατί όχι; Από τις οδηγίες των δηλώσεων,

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι οι κωδικοί 051-052 καταργούνται λόγω του ότι με την κατάργηση του
άρθρου 18 του ΚΦΕ, από 1.1.2017 και στο εξής οι ιατρικές δαπάνες δεν μειώνουν τον φόρο
(ΠΟΛ. 1112/2017 εγκύκλιος) αλλά οι εν λόγω δαπάνες δηλώνονται μαζί με τις λοιπές δαπάνες
του φορολογούμενου στους κωδικούς 049-050 (ΠΟΛ. 1100/2017 Απόφαση Υφυπουργού
Οικονομικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογουμενος που διαμενει σε ενοικιαζομενη κατοικια φιλοξενει τον ξαδερφο του

Εχει καταχωρισθει στον κωδ 007 της δηλωσης του ο ΑΦΜ του φιλοξενουμενου και κατα την υποβολη της δηλωσης εμφανιζονται οι επιλογες "απο ιδιοκτητη" και "απο φιλοξενουντα".

Ποια ειναι η σωστη επιλογη?

και τι σημαινει η καθε επιλογη γι αυτον που δηλωνει οτι φιλοξενει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση για ανείσπρακτα....δυστυχώς μου συνέβη...κάνω τη φορολογική σε ένα ζευγάρι(Ε1+Ε2 Λόγω ενοικίου),την υποβάλλω αλλά δεν μου λένε ότι με τον νοικάρη του συζύγου είχαν δικαστική διένεξη καθώς από τον Δεκέμβρη του 2016 του είχαν αγωγή για έξωση γιατί ήθελαν να πουλήσουν το διαμέρισμα και εκτός του ότι ήταν κακότροπος και δεν πλήρωνε τα μισθώματα, δεν έφευγε και από το ακίνητο. Κάποια στιγμή βγήκε η απόφαση τον Σεπτέμβρη του 2017 και έφυγε από το μίσθιο μή πληρώνοντας φυσικά τίποτα.  Το ζήτημα είναι ότι εγώ δήλωσα ότι τα εισέπραξαν..μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική τώρα(αφού εννοείται καταθέσω πρώτα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά βάσει της εγκυκλίου των ανείσπρακτων μισθωμάτων?). Και κάτι ακόμη...το μισθωτήριο είχε λήξει τον Δεκέμβριο του 2016 και δεν υπεβλήθη καμία παράταση γιατί υπήρχε και η δικαστική διένεξη για την αποβολή του από το μίσθιο...υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να υποβάλλω εκπρόθεσμα τροποποίηση για παράταση μισθωτικής περιόδου ώστε να μου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου ή θα δεχθούν το αρχικό μισθωτήριο που είχε γίνει πριν από 5-6 χρόνια (χειρόγραφο)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis είπε

ερώτηση για ανείσπρακτα....δυστυχώς μου συνέβη...κάνω τη φορολογική σε ένα ζευγάρι(Ε1+Ε2 Λόγω ενοικίου),την υποβάλλω αλλά δεν μου λένε ότι με τον νοικάρη του συζύγου είχαν δικαστική διένεξη καθώς από τον Δεκέμβρη του 2016 του είχαν αγωγή για έξωση γιατί ήθελαν να πουλήσουν το διαμέρισμα και εκτός του ότι ήταν κακότροπος και δεν πλήρωνε τα μισθώματα, δεν έφευγε και από το ακίνητο. Κάποια στιγμή βγήκε η απόφαση τον Σεπτέμβρη του 2017 και έφυγε από το μίσθιο μή πληρώνοντας φυσικά τίποτα.  Το ζήτημα είναι ότι εγώ δήλωσα ότι τα εισέπραξαν..μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική τώρα(αφού εννοείται καταθέσω πρώτα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά βάσει της εγκυκλίου των ανείσπρακτων μισθωμάτων?). Και κάτι ακόμη...το μισθωτήριο είχε λήξει τον Δεκέμβριο του 2016 και δεν υπεβλήθη καμία παράταση γιατί υπήρχε και η δικαστική διένεξη για την αποβολή του από το μίσθιο...υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να υποβάλλω εκπρόθεσμα τροποποίηση για παράταση μισθωτικής περιόδου ώστε να μου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου ή θα δεχθούν το αρχικό μισθωτήριο που είχε γίνει πριν από 5-6 χρόνια (χειρόγραφο)? 

Καλησπέρα

1) Δεν έχει ανοίξει η εφαρμογή για τις τροποποιητικές, ακόμα.

2) Αφού υπήρχε ήδη αγωγή έξωσης, πως θα γίνει ανανέωση μισθωτηρίου, αν κατάλαβα σωστά. Δεν νομίζω να έχεις κάποιο ζήτημα. Βέβαια, όρκο δεν παίρνω, καθώς.......Ελλάδα είσαι.

Καλό κουράγιο, καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, parmenion είπε

Καλησπέρα

1) Δεν έχει ανοίξει η εφαρμογή για τις τροποποιητικές, ακόμα.

2) Αφού υπήρχε ήδη αγωγή έξωσης, πως θα γίνει ανανέωση μισθωτηρίου, αν κατάλαβα σωστά. Δεν νομίζω να έχεις κάποιο ζήτημα. Βέβαια, όρκο δεν παίρνω, καθώς.......Ελλάδα είσαι.

Καλό κουράγιο, καλή συνέχεια

1) το ξέρω 

2) σωστό. Απλά στα δικαιολογητικά για τα ανείσπρακτα μισθώματα θα πρέπει να καταθέσουμε εκτός των άλλων και μισθωτήριο συμβόλαιο...και αυτό δεν ήταν σε ισχύ για το 2017..είναι λίγο μπερδεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

1) το ξέρω 

2) σωστό. Απλά στα δικαιολογητικά για τα ανείσπρακτα μισθώματα θα πρέπει να καταθέσουμε εκτός των άλλων και μισθωτήριο συμβόλαιο...και αυτό δεν ήταν σε ισχύ για το 2017..είναι λίγο μπερδεμένο.

Αφού υπήρχε ήδη αγωγή έξωσης, πως θα γίνει ανανέωση μισθωτηρίου, 

 θα δεχθούν το αρχικό μισθωτήριο . 

kai αυτό για κάθε ενδεχόμενο.

όρκο δεν παίρνω, καθώς.......Ελλάδα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

Αφού υπήρχε ήδη αγωγή έξωσης, πως θα γίνει ανανέωση μισθωτηρίου, 

 θα δεχθούν το αρχικό μισθωτήριο . 

kai αυτό για κάθε ενδεχόμενο.

όρκο δεν παίρνω, καθώς.......Ελλάδα είσαι.

ΟΚ. Θα σας πώ τα νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα, ξέρει κανεις βεβαίωση αποδοχών από taxis  Άρθρο 64§2 υποπερίπτωση γγ' του Ν 4172/2013. που μπαίνει στο ε1  είναι 25ευρω χωρίς παρακράτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 8/6/2018 στις 2:09 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Εισαγωγή χρημάτων από το εξωτερικό για κάλυψη αγοράς ΙΧ δηλώνονται πουθενά στο Ε1? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

Αναλόγως την περίπτωση γίνεται η κάλυψη τεκμηρίου:

  • 781: Εισαγωγή συναλλάγματος από νυν ή πρώην κατοίκους αλλοδαπής.
  • 783: Αν αφορά ποσά που είχαν εισαχθεί, με τις διατάξεις των Ν 3259/2004 και 3842/2018. Κωδικός μόνο για κάλυψη τεκμηρίου (βιβλιαράκι οδηγιών).  Μάλλον δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση.
  • 787: Αν αφορά ποσά που ήταν ήδη φορολογημένα και απλά ήταν κατατεθειμένα σε τράπεζα του εξωτερικού. Απλά κράτα όλα τα δικαιολογητικά από τις τράπεζες, αν προκύψει έλεγχος.

Καλό ΣΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Οι τόκοι(πλην αυτών που αφορούν τραπεζικές καταθέσεις) πάλι στον 667-668 δε δηλώνονται?

Βιβλιαράκι οδηγιών:

"Κωδικοί 667-668

Τόκοι (προ φόρου) ημεδαπής προέλευσης.
Δηλώνονται οι τόκοι που αποκτώνται από οποιαδήποτε αιτία, π.χ. τόκοι τραπεζικών
καταθέσεων, τόκοι δανεισμού, τόκοι εταιρικών ομολόγων, τόκοι που επιδικάστηκαν, κ.λπ. ,
πριν από την αφαίρεση του φόρου."

Καλό ΣΚ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, parmenion είπε

Βιβλιαράκι οδηγιών:

"Κωδικοί 667-668

Τόκοι (προ φόρου) ημεδαπής προέλευσης.
Δηλώνονται οι τόκοι που αποκτώνται από οποιαδήποτε αιτία, π.χ. τόκοι τραπεζικών
καταθέσεων, τόκοι δανεισμού, τόκοι εταιρικών ομολόγων, τόκοι που επιδικάστηκαν, κ.λπ. ,
πριν από την αφαίρεση του φόρου."

Καλό ΣΚ
 

Σε ευχαριστώ. Επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, parmenion είπε

Καλησπέρα,

Αναλόγως την περίπτωση γίνεται η κάλυψη τεκμηρίου:

  • 781: Εισαγωγή συναλλάγματος από νυν ή πρώην κατοίκους αλλοδαπής.
  • 783: Αν αφορά ποσά που είχαν εισαχθεί, με τις διατάξεις των Ν 3259/2004 και 3842/2018. Κωδικός μόνο για κάλυψη τεκμηρίου (βιβλιαράκι οδηγιών).  Μάλλον δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση.
  • 787: Αν αφορά ποσά που ήταν ήδη φορολογημένα και απλά ήταν κατατεθειμένα σε τράπεζα του εξωτερικού. Απλά κράτα όλα τα δικαιολογητικά από τις τράπεζες, αν προκύψει έλεγχος.

Καλό ΣΚ

 

Καλησπέρα. Η περίπτωσή μου είναι γεωργιανή που ζει και εργάζεται μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα και της έστειλε η αδερφή της 5.000 ευρώ για να πάρει ΙΧ. Αλλά μου έφερε ένα καταθετήριο που δεν είναι από τράπεζα, αλλά από ένα ίδρυμα πληρωμών. Μάλλον για 787 το βλέπω. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Καλό Σαβ/κο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε1 σχετικά με μέρισμα ΑΕΕΑΠ (ανώνυμης εταιρίας επενδύσεων ακινήτων), που σύμφωνα με το Ν. 4389/2016 (ΦΕΚ Α’ 94/27.05.2016) σε συνδυασμό με τους (Ν. 2778/1999, Ν. 2992/2002, Ν. 3842/2010) με την καταβολή του φόρου που καταβάλλει η εταιρία κατά τις πιο πάνω διατάξεις εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση της Εταιρίας και των μετόχων της και γι αυτό προβλέπεται η απαλλαγή από την παρακράτηση φόρου επί των διανεμομένων μερισμάτων (κατά παρέκκλιση όσων προβλέπει ο Ν. 4172/2013) και όπως αναγράφεται και σε κάποιο ενημερωτικό δελτίο ο μέτοχος δεν έχει καμία φορολογική υποχρέωση στην Ελλάδα επί του ποσού των μερισμάτων που εισπράττει.

Συνεπώς με δεδομένα τα ανωτέρω τι πρέπει άραγε να πράξει ο μέτοχος κατά την υποβολή του E1;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...