Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πιάνονται τα ένσημα του εξαμήνου του ΟΑΕΔ για να εγκριθεί επίδομα ανεργίας?


vickyelia

Ερώτηση

Καλημέρα. 22/4/2017 γέννησα και μετά την λήξη της άδειας λοχείας πήρα την κανονική μου άδεια και έπειτα το εξάμηνο του οαεδ το οποίο έληξε στις 21/2/2018. Από 22/2/2018 επέστρεψα στην εργασία μου ( 5νθήμερο οκτάωρο) και από τις 22/10/2018 έχει το δικαίωμα να με απολύσει όπως και θα κάνει. Το ερώτημά μου είναι το εξής : είδα ότι για να δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας πρέπει να έχω συμπληρώσει 200 ένσημα τους τελευταίους δεκατέσσερις μήνες με εξαίρεση τους δύο τελευταίους πριν την απόλυση. Κατά την διάρκεια του εξαμήνου δεν έχω ένσημα? Επειδή πήρα το εξάμηνο δηλαδή χάνω το ταμείο ανεργίας?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, vickyelia είπε

Καλημέρα. 22/4/2017 γέννησα και μετά την λήξη της άδειας λοχείας πήρα την κανονική μου άδεια και έπειτα το εξάμηνο του οαεδ το οποίο έληξε στις 21/2/2018. Από 22/2/2018 επέστρεψα στην εργασία μου ( 5νθήμερο οκτάωρο) και από τις 22/10/2018 έχει το δικαίωμα να με απολύσει όπως και θα κάνει. Το ερώτημά μου είναι το εξής : είδα ότι για να δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας πρέπει να έχω συμπληρώσει 200 ένσημα τους τελευταίους δεκατέσσερις μήνες με εξαίρεση τους δύο τελευταίους πριν την απόλυση. Κατά την διάρκεια του εξαμήνου δεν έχω ένσημα? Επειδή πήρα το εξάμηνο δηλαδή χάνω το ταμείο ανεργίας?

 

Ευχαριστώ.

Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου ο ΟΑΕΔ καταβάλει εισφορές μόνο για τον κλάδο σύνταξης, όχι υγείας, όχι ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...