Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε3 πως καταλήγουμε στα σωστά EBITDA.


PROAKIS

Ερώτηση

επειδή παιδεύομαι όλη μέρα με ένα Ε3.

από "λάθος" -το σωστό δεν κατάλαβα πως είναι- κατέληξα στο παρακάτω.

 

πίνακας Ζ2 /κωδικός 580   αφαιρούμε κωδ. 586 +587

έχουμε έξοδα προ τόκων και αποσβέσεων.

αφαιρούμε τα πάσης φύσης κοστολογημένα κωδ. 212 +401+105 +αγροτ.

και ότι μένει πάει στο Δ9 /κωδ. 523 , ο οποίος θα πρέπει να ονομαστεί υπόλοιπο εξόδων (ebitda)

το Δ10 έχει το σωστό ebitda.

καταχωρούμε το σύνολο των αποσβέσεων στη  δραστηριότητα με τα μεγαλύτερα έσοδα και καταλήγουμε στο 529 καθαρά κέρδη.

έτσι η αλλιώς ο διαχωρισμός σε δραστηριότητες κάτω από τα μικτά κέρδη δεν έχει νόημα.

 

ο πίνακας Ζ 2 ,πρέπει να συμφωνεί με όλα τα έξοδα κάτω των μικτών κερδών + τα κοστολογημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 5/15/2018 στις 5:28 ΜΜ, PROAKIS είπε

άλλο αριθμός απασχολουμένων και άλλο μ.ο. προσωπικού για ένταξη σε κατηγορίες οντοτήτων ΕΛΠ.

μ.ο

αριθμός ημερών εργασίας (τακτικές +άδεια) στο έτος .  έστω 1450/300= 4,83  = 5.

Σωστός, μπερδεύτηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για κάποιες εταιρείες πληροφορικής.

λάθος υπολογίζεται το ebitda.

πρώτα βρίσκουμε το Δ12=Δ7+Δ8-Δ9-Δ11

μετά το Δ10=Δ12+587

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Σε παροχής υπηρεσιών με απλογραφικά το σύνολο των εξόδων μπαίνει στο Δ5- Κωδικός 401? Ή στο Δ9- Κωδικός 423? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα αυτο κοιτάζω και εγώ αυτη τη στιγμή και απο ένα βίντεακι «Επί της ουσίας» η οποία αφορά το νέο έντυπο Ε3 στο σύνδεσμο
 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40577 λένε στον κωδικό 401 μπαίνουν τα έξοδα που εχει προκειμένου να παρέχει την υπηρεσία του συγκεκριμένα τα αναλώσιμα και εξοδα λογισμικού  ενω στο 423 βαζουμε τα έξοδα αφου αφαιρέσουμε απο σύνολο Ζ2 τις αποσβέσεις και οτι βάλαμε στο 401 και χώρια τις αποσβέσεις απο όλα αυτα στο Δ11...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, G.A_S.T είπε

Καλησπέρα αυτο κοιτάζω και εγώ αυτη τη στιγμή και απο ένα βίντεακι «Επί της ουσίας» η οποία αφορά το νέο έντυπο Ε3 στο σύνδεσμο
 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40577 λένε στον κωδικό 401 μπαίνουν τα έξοδα που εχει προκειμένου να παρέχει την υπηρεσία του συγκεκριμένα τα αναλώσιμα και εξοδα λογισμικού  ενω στο 423 βαζουμε τα έξοδα αφου αφαιρέσουμε απο σύνολο Ζ2 τις αποσβέσεις και οτι βάλαμε στο 401 και χώρια τις αποσβέσεις απο όλα αυτα στο Δ11...

Άρα, ουσιαστικά, τα περισσότερα έξοδα πάνε στον 401. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Αναφορά σε κείμενο

HURRICANE33  Άρα, ουσιαστικά, τα περισσότερα έξοδα πάνε στον 401. Ευχαριστώ.

Καλημέρα.Εξαρτάται την περίπτωση των εξόδων,πάντως εγω κατάλαβα ότι ο διαχωρισμός σε 401 και 423 εξυπηρετεί εσωτερική πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, G.A_S.T είπε

 

Καλημέρα.Εξαρτάται την περίπτωση των εξόδων,πάντως εγω κατάλαβα ότι ο διαχωρισμός σε 401 και 423 εξυπηρετεί εσωτερική πληροφόρηση.

Αυτό κατάλαβα κι εγώ, έτσι και αλλιώς το αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Καλή συνέχεια να έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/6/2018 στις 1:14 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Αυτό κατάλαβα κι εγώ, έτσι και αλλιώς το αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Καλή συνέχεια να έχεις!

αλλάζει όμως το ποσοστό του μεικτού κέρδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά κάπου να πω τον πόνο μου. 

Έχω 3 πελάτες στους οποίους δεν έγινε ακόμη εκκαθάριση εφκα με αποτέλεσμα να μη μπορώ να στείλω Ε3. 

Τι να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, monty είπε

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά κάπου να πω τον πόνο μου. 

Έχω 3 πελάτες στους οποίους δεν έγινε ακόμη εκκαθάριση εφκα με αποτέλεσμα να μη μπορώ να στείλω Ε3. 

Τι να κάνω. 

Τίποτα. Η θα περιμένεις να γίνει. Η θα την κάνεις και μετα τροποποίηση χωρίς πρόστιμο μεχρι της 29/06/2018 χωρίς παράταση αν εχει γίνει μέχρι τότε η εκκαθάριση .Η   θα την κανεις την μετα λήξη τους την   τροποποίητικη χωρις πρόστιμο αφου δεν είναι υπαίτιοτητα δικια σου.Ακομα αυτο δεν εχει διευκρινίστει αλλα ετσι παει το πράγμα, σαν την τροποποίητικη λογω νεας βεβαίωσης αποδοχών. 

Διάλεξε οτι σε φωτίσει ο Θεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...