Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε3 πως καταλήγουμε στα σωστά EBITDA.


PROAKIS

Ερώτηση

επειδή παιδεύομαι όλη μέρα με ένα Ε3.

από "λάθος" -το σωστό δεν κατάλαβα πως είναι- κατέληξα στο παρακάτω.

 

πίνακας Ζ2 /κωδικός 580   αφαιρούμε κωδ. 586 +587

έχουμε έξοδα προ τόκων και αποσβέσεων.

αφαιρούμε τα πάσης φύσης κοστολογημένα κωδ. 212 +401+105 +αγροτ.

και ότι μένει πάει στο Δ9 /κωδ. 523 , ο οποίος θα πρέπει να ονομαστεί υπόλοιπο εξόδων (ebitda)

το Δ10 έχει το σωστό ebitda.

καταχωρούμε το σύνολο των αποσβέσεων στη  δραστηριότητα με τα μεγαλύτερα έσοδα και καταλήγουμε στο 529 καθαρά κέρδη.

έτσι η αλλιώς ο διαχωρισμός σε δραστηριότητες κάτω από τα μικτά κέρδη δεν έχει νόημα.

 

ο πίνακας Ζ 2 ,πρέπει να συμφωνεί με όλα τα έξοδα κάτω των μικτών κερδών + τα κοστολογημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ.

ότι σαν είπαν οι πανεπιστήμονες στα σεμινάρια ισχύει.

από ένστικτο κατέληξα στο παραπάνω. ήδη το πρόγραμμα μου βγάζει μήνυμα λάθους!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή το ebitda είναι ένας σημαντικός δείκτης από τράπεζες ,μέχρι ρυθμίσεις ,δεν θα πρέπει να χαθεί αυτή η πληροφόρηση.

η διοίκηση θα γνωρίζει ανά δραστηριότητα το σύνολο των εξόδων ,διαχωρισμένα σε κοστολογημένα και μη,εκ των οποίων αποσβέσεις τόσο.

επίσης θα γνωρίζει 580-586 -Δ523 = το σύνολο των κοστολογημένων αποσβέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είχαν δεν είχαν οι πανεπιστήμονες μας μπέρδεψαν και μας και τις εταιρείες πληροφορικής.  και έτσι χάνουμε το ebitda.

όπως τα λένε θέλει.

Ζ2/ 580-587-586-212-401-105 -κοστολ.αγροτικής + ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ =Δ523.

 

και στις αποσβέσεις φέρνουμε ΜΟΝΟ τις ακοστολόγητες.

άρα τα προγράμματα στις αποσβέσεις πρέπει να ρωτάνε ,Ζ2 αποσβέσεις τόσο ,εκ των οποίων κοστολογημένες αυτές.

Επρεπε το Ε3 να είχε μία γραμμή ακόμη ,για τις κοστολογημένες αποσβέσεις. από την στιγμή όμως που δεν την έχει ,η θεραπεία είναι η προτεινόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφαρμόζοντας στο Taxis στο Ε3 το παραπάνω μου βγάζει αυτό στην εικόνα.

Υ.Γ. Αν έχω π.χ. 500€ πάγια και έχουν πλήρως αποσβεσθεί στη χρήση, τί από αυτό το ποσό θα μπει στους κωδικούς 401,425, 487 και τι στην φορολο. αναμόρφωση ?

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Εφαρμόζοντας στο Taxis στο Ε3 το παραπάνω μου βγάζει αυτό στην εικόνα.

Υ.Γ. Αν έχω π.χ. 500€ πάγια και έχουν πλήρως αποσβεσθεί στη χρήση, τί από αυτό το ποσό θα μπει στους κωδικούς 401,425, 487 και τι στην φορολο. αναμόρφωση ?

1.jpg

έστω 481/ 500 +487/ 500 

μπορείς να πας 401/ 250  425/   250   423/ 500

πως βγήκε ο 423?

480 -487 -401 + κοστ.αποσβ.=1.000-500-250+250= 500.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EDIT: Μάλλον το βρήκα στο συγκεκριμένο θέμα μου και κλείνει. Τα 500€=κ.425=κ.487, όχι φυσικά στον κ.401 και ναι στην αναμόρφωση.

Αυτό σύμφωνα με το άρθρο του Κορομηλά που είχα κρατήσει στην εικόνα. Τα 500€ επειδή αποσβέσθηκαν πλήρως (<1500€) θεωρούνται μη ενσωμ, στο λειτ. κόστος άρα θα πάνε όλα και στον κ425.

Υ.Γ. Στον 403 έχω μόνο ασφ.εισφορές (πάω ως φορολογικά μπλοκάκι). Στον 401 δεν έχω κάτι.

Τώρα είδα την απάντησή σας και ευχαριστώ πολύ ... θα την μελετήσω.

10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άμα μπερδέψεις Κορομηλά +ΕΓΛΣ για έναν μπλοκάκια χαθήκαμε.

ότι θέλεις βάζεις και όπου θέλεις ,γιατί αυτό κρίνεις εσύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα έκλεισε.

σύμφωνα με τις οδηγίες το πιάσανε από αλλού το ebidta. 

άσχετα αν λέει το έντυπο κάνε την άθροιση Δ7+Δ8+Δ9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν γράφω ,ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ είναι η πληγή της χώρας ,γίνομαι κακός!!!!

βρε εδώ ο κόσμος καίγεται και η θεωρία σας ,αντί να σβήνει την φωτιά την φουντώνει.

 

δεν θα μείνει μικρή και μεσαία εταιρεία ΚΑΜΙΑ!!!  μ'ια από τις αιτίες θα είστε και σεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την ιδιόχρηση??? στις ατομικές???

Κανονικά μία επιχείρηση που πληρώνει 0 ενοίκιο με αυτή που κάνει ιδιόχρηση δεν θα πρέπει να έχουν διαφορά στον Δ πίνακα!

Το πρόβλημα εστιάζεται στις ατομικές όπου το έσοδο πάει στο Ε1 ενώ το έξοδο στο Ε3...

Καμία πρόταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης οι εταιρείες πληροφορικής πρέπει να φτιάξουν και κάτι ακόμη ,που θα αυτοματοποιήσει αρκετά το Ε3.

έξοδα ,όπως χρεωστικοί τόκοι (και σε μερικά παρεπόμενα-έκτακτα έσοδα) ,έκτακτα έξοδα ,λοιπά έξοδα κλπ. πρέπει σε κάθε γραμμή να έχουν ένα κουμπάκι που θα λέει Α ή Σ.  το Α σημαίνει αναλυτική καταχώριση ανά δραστηριότητα βάσει μερισμού.  το Σ σημαίνει καταχώρηση στη στήλη  ΣΥΝΟΛΟ (οριζόντια).

ήτοι  ο επιμερισμός ανά δραστηριότητα θα γίνει βάσει του τζίρου αυτών.

η δραστηριότητα με τα μεγαλύτερα έσοδα ,παίρνει το σύνολο μείον τι πήραν όλες οι άλλες. ( για την διαφορά δεκαδικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Proaki εσύ το πας .... 20 πίσω... άντε κ τεκμαρτά κέρδη ; (στα απλογραφικά)

Άλλωστε ο μπούσουλας ο ΣΚΚ είναι εκεί και όποιος θέλει τον συμβουλεύεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 235711 είπε

Proaki εσύ το πας .... 20 πίσω... άντε κ τεκμαρτά κέρδη ; (στα απλογραφικά)

Άλλωστε ο μπούσουλας ο ΣΚΚ είναι εκεί και όποιος θέλει τον συμβουλεύεται....

επιθυμητό έγραψα.  όχι τυποποιημένο.

πχ. δεν θέλω το ΜΚ της παραγωγής να είναι κάτω του 28%. θα μου βγάλει έξοδα από πάνω και θα τα μεταφέρει κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κοστολογημένες αποσβέσεις δεν φαίνονται πουθενά. απλά έχουν συμπεριληφθεί στον υπολογισμό της τιμής μονάδας του προιόντος. Και βάσει αυτών των τιμών και του όγλου των πωλήσεων ή των υπηρεσιών προκύπτουν οι τιμές που δηλώνονται στους κωδικούς 161-261-361-461. Αυτό θα το μπορούσες να το δείς π.χ. σε μία βιομηχανία η οποία κοστολογεί το προιόν της ως εξής:

Εργατικά/τεμ = 5

Υλικά/τεμ. =      3

Αποσβέσεις/τεμ = 2 (Λογιστικές αποσβέσεις παγίων όχι φορολογικές, οι φορολογικές τον βιομήχανο τον αφήνουν αδιάφορο στην κοστολόγηση)

Προκύπτει συνολικό κόστος τεμαχίου = 5 + 3 + 2 = 10

Κέρδος 20% = 2

Τιμή πώλησης = 12

Η απόσβεση έχει συμπεριληφθεί στην κοστολόγηση του προιόντος. Δεν θα αναφερθεί ξανά.

Κατά τον έλεγχο του Ε3, ελέγχεται αν 125 = 187, 225 = 287, 325 = 387 και 425 = 487. Τα πεδία αυτά πρέπει να έχουν την ίδια ακριβώς τιμή.

Επίσης δες ξανά την προγούμενη απάντηση μου για τα αθροίσματα 105 + 123, 212 + 223, 317 + 323 και 401 + 423.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, Arbitrans είπε

Οι κοστολογημένες αποσβέσεις δεν φαίνονται πουθενά. απλά έχουν συμπεριληφθεί στον υπολογισμό της τιμής μονάδας του προιόντος. Και βάσει αυτών των τιμών και του όγλου των πωλήσεων ή των υπηρεσιών προκύπτουν οι τιμές που δηλώνονται στους κωδικούς 161-261-361-461. Αυτό θα το μπορούσες να το δείς π.χ. σε μία βιομηχανία η οποία κοστολογεί το προιόν της ως εξής:

Εργατικά/τεμ = 5

Υλικά/τεμ. =      3

Αποσβέσεις/τεμ = 2 (Λογιστικές αποσβέσεις παγίων όχι φορολογικές, οι φορολογικές τον βιομήχανο τον αφήνουν αδιάφορο στην κοστολόγηση)

Προκύπτει συνολικό κόστος τεμαχίου = 5 + 3 + 2 = 10

Κέρδος 20% = 2

Τιμή πώλησης = 12

Η απόσβεση έχει συμπεριληφθεί στην κοστολόγηση του προιόντος. Δεν θα αναφερθεί ξανά.

Κατά τον έλεγχο του Ε3, ελέγχεται αν 125 = 187, 225 = 287, 325 = 387 και 425 = 487. Τα πεδία αυτά πρέπει να έχουν την ίδια ακριβώς τιμή.

Επίσης δες ξανά την προγούμενη απάντηση μου για τα αθροίσματα 105 + 123, 212 + 223, 317 + 323 και 401 + 423.

κάνε παράδειγμα με πραγματικά νούμερα στο Ε3 και εδώ είμαστε....  425=487  ή έχει και συνέχεια.

τον τύπο που έβαλα ισχύει για το σύνολο.εξυπακούεται ότι  κάθε δραστηριότητα πρέπει να συμφωνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, 235711 είπε

Με την ιδιόχρηση??? στις ατομικές???

Κανονικά μία επιχείρηση που πληρώνει 0 ενοίκιο με αυτή που κάνει ιδιόχρηση δεν θα πρέπει να έχουν διαφορά στον Δ πίνακα!

Το πρόβλημα εστιάζεται στις ατομικές όπου το έσοδο πάει στο Ε1 ενώ το έξοδο στο Ε3...

Καμία πρόταση?

 

Κανονικά μία επιχείρηση που πληρώνει 0 ενοίκιο.

υπάρχει τέτοια ? ή ενοίκιο θα πληρώνει ή ιδιόχρηση.  για επιχείρηση μιλάμε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, 235711 είπε

Με την ιδιόχρηση??? στις ατομικές???

Κανονικά μία επιχείρηση που πληρώνει 0 ενοίκιο με αυτή που κάνει ιδιόχρηση δεν θα πρέπει να έχουν διαφορά στον Δ πίνακα!

Το πρόβλημα εστιάζεται στις ατομικές όπου το έσοδο πάει στο Ε1 ενώ το έξοδο στο Ε3...

Καμία πρόταση?

 

Η ιδιοχρηση που πάει στο Ε3? 

Ακόμη δεν έβγαλα άκρη. Έχασα κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, monty είπε

Η ιδιοχρηση που πάει στο Ε3? 

Ακόμη δεν έβγαλα άκρη. Έχασα κάτι? 

Εγώ την  έβαλα  170 /270 κλπ.  + 188/288  πίνακας Ζ 1 +Ζ2.

έτσι όπως έγινε το Ε3 ,καλύτερα να πήγαινε στον πίνακα Ε   +  στα έσοδα  + έξοδα φορολογ.βάσης και να μην μπερδεύονταν  με τα πραγματικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40303

edit: Το γράφει και η ΠΟΛ.1072_2018.

Να ρωτήσω κάτι εκτός θέματος.:(

Μεταφέρω ερώτηση που υπάρχει στην κεντρική σελίδα στο θέμα "Οδηγίες συμπλήρωσης του νέου Ε3":
"Πώς αντιμετωπίζεται την καταχώρηση επαγγελματικού λογαριασμού που δεν έχει συνδεδεμένο POS ? (δεδομένου ότι χτυπάει στην "Αποθήκευση και έλεγχο".
Βγάζει (α)ότι υπάρχει κενό πεδίο στον σειρ.αριθμό POS, και (β) πρέπει να μπει και κάποια ημερομηνία σύμβασης-απόκτησης)"
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ?
Παρατήρησα ότι αν βάλουμε οτιδήποτε στον σειριακό αριθμό (εκτός από κενό), έστω μια παύλα ή μαι τελεία και σαν ημερομηνία σύμβασης-απόκτησης αυτή του ανοίγματος του επαγγελματικού λογαριασμού προχωράει.
Το θεωρείτε σωστό, να μπει μια παύλα και ημερομηνία αυτή του ανοίγματος λογαριασμού αφού δεν υπάρχει pos ? τη στιγμή που η ημερομηνία αυτή βρίσκεται σε πεδία που αφορούν pos ?

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το εκτός θέματος.

 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην αρχή οι επαγγελματικοί λογαριασμοί δηλώνονταν από τους υπόχρεους pos. έτσι το είχα καταλάβει.

μετά γενικεύτηκε η δήλωσή τους και σε αυτούς που δεν ήταν υπόχρεοι.  οπότε το Ε3 μπορεί να έμεινε στο αρχικό!!! και με τον τρόπο που λες έτσι "γλιτώνεις" . δηλ. βάζεις κάτι για να φύγει. 

η ιδιόχρηση στον πίνακα που έβαλες ,είναι πληροφοριακά στοιχεία ενοικίων ,πρέπει να δηλωθεί και σαν έσοδο-έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Εγώ την ιδιόχρηση την βάζω στα ενοίκια. 

 

για αυτό λέω δημιουργεί πρόβλημα και πρέπει να φύγει εντελώς από τα λογιστικά στον Ε.  (οκ δεν είναι προσωρινή διαφορά,αλλά ουδέτερη +-) όμως  βάζοντας το έξοδο στο ενοίκιο (λειτουργικό κόστος) ,πρέπει να βάλεις και το έσοδο ως λειτουργικό.

οπότε για αυτό το πάω  έκτακτα έσοδα-έξοδα ,ώστε να μην επηρεάζει κοστολογήσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε333.xlsx

ΜΕ αυτό το πινακάκι ,έχουμε αυτοματοποίηση του Ε3.  όπου κίτρινα πρωτογενή στοιχεία .

πρέπει να μπουν έκτακτα έσοδα/έξοδα -πιστωτικοί τόκοι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά να ενημερώσω αναφορικά στο τελευταίο μου post, ότι μάλλον το διόρθωσαν το θέμα, και μπορείς πλέον να καταχωρήσεις επαγγελματικό λογαριασμό που δεν έχει pos. Απλά αφήνεις κενό τον σειρ. αριθμό. και δεν μεταφέρει τίποτα στον πίνακα με τα pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...