Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Ε3 ΛΟΓΩ ΚΑΔ


billsio

Ερώτηση

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα να στειλω την 1η δηλωση σημερα (τη δικια μου). Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. Οι ΚΑΔ μου ειναι 3 ΚΑΔ (69.20.) που αφορουν λογιστικες υπρεσιες και 3 ΚΑΔ (70.22.) που αφορουν συμβουλτευτικες υπηρεσιες.

*Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το taxis, μου ειπαν οτι με βαση τους ΚΑΔ που ειναι δηλωμενοι στο μητρωο, το taxis εξεταζει αν εχεις εμπορικη ιδιοτητα ή οχι και αν μπορεις να θεωρηθεις μισθωτος με μπλοκακι. Επισης με παρεπεμψαν στην πολ 1047/12.2.2015 που αναφερει ποια ειναι ελευθερια επαγγελματα (ονομαστικα χωρις ΚΑΔ) και μπορουν να πανε σαν μισθωτοι με μπλοκακι (και φυσικα εντασσονται οι ΚΑΔ μου σε αυτα μιας και αφορουν λογιτικες υπηρεσιες και συμβουλευτικες υπηρεσιες). Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος παρομοιο θεμα?

**Επισης υπαρχουν πολλες αλλες περιπτωσεις που θα δημιουργηθει προβλημα. π.χ. μηχανικοι-εργολαβοι με ΚΑΔ και μηχανικων και εργολαβων που ομως δεν εξασκουν τους ΚΑΔ των εργολαβων διοτι δεν εχουν εργα πλεον και εργαζονται με μπλοκακι σε αλλους εργοδοτες. Ολοι αυτοι θα θεωρηθουν ελευθεροι επαγγελματιες αντι για μισθωτοι με μπλοκακι?? ενω κοβουν μπλοκακι μονο σε 1-3 εργοδοτες με συμβαση και δεν εχουν τιποτα απο δαπανες??

Σας παρακαλω να αναδειξετε τα 2 αυτα παρομοια θεματα να δουμε τι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πάντως στο παρελθόν έχει περάσει ο 

ΔΕΔ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ ΚΑΔ 85591902 - Υπηρεσίες διδασκαλίας (εισηγήσεων)

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43369

Τώρα αν κτυπήσει  η οχι δεν το γνωρίζω  είναι παλιά η δεδ τώρα μπρορει να περνάει  στο σύστημα  .

λίστα με τους καδ που δεν κτυπάνε  δεν έχει κυκλοφορήσει .

Αλλά και να κτυπήσει στην δεν θα δικαιωθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, 125883623 είπε

Δεν το χω δει στην πράξη  αλλα αυτός ο  καδ  λογικα  δεν θα κτυπάει 

85.59.19.07 Υπηρεσίες καθηγητή

ευχαριστώ, θα κάνουμε μια ερώτηση στο Μητρώο και στο Εισόδημα και ελπίζω να βγεί άκρη... αλλιώς ας την πάρουν χειρόγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά έγινε αλλαγή των ΚΑΔ αναδρομικά με 100 ευρώ πρόστιμο και έφυγε κανονικά΄το Ε3 και η δήλωση.

παραθέτω τους ΚΑΔ που πέρασαν :)
εικόνα.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...