Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Ε3 ΛΟΓΩ ΚΑΔ


billsio

Ερώτηση

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα να στειλω την 1η δηλωση σημερα (τη δικια μου). Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. Οι ΚΑΔ μου ειναι 3 ΚΑΔ (69.20.) που αφορουν λογιστικες υπρεσιες και 3 ΚΑΔ (70.22.) που αφορουν συμβουλτευτικες υπηρεσιες.

*Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το taxis, μου ειπαν οτι με βαση τους ΚΑΔ που ειναι δηλωμενοι στο μητρωο, το taxis εξεταζει αν εχεις εμπορικη ιδιοτητα ή οχι και αν μπορεις να θεωρηθεις μισθωτος με μπλοκακι. Επισης με παρεπεμψαν στην πολ 1047/12.2.2015 που αναφερει ποια ειναι ελευθερια επαγγελματα (ονομαστικα χωρις ΚΑΔ) και μπορουν να πανε σαν μισθωτοι με μπλοκακι (και φυσικα εντασσονται οι ΚΑΔ μου σε αυτα μιας και αφορουν λογιτικες υπηρεσιες και συμβουλευτικες υπηρεσιες). Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος παρομοιο θεμα?

**Επισης υπαρχουν πολλες αλλες περιπτωσεις που θα δημιουργηθει προβλημα. π.χ. μηχανικοι-εργολαβοι με ΚΑΔ και μηχανικων και εργολαβων που ομως δεν εξασκουν τους ΚΑΔ των εργολαβων διοτι δεν εχουν εργα πλεον και εργαζονται με μπλοκακι σε αλλους εργοδοτες. Ολοι αυτοι θα θεωρηθουν ελευθεροι επαγγελματιες αντι για μισθωτοι με μπλοκακι?? ενω κοβουν μπλοκακι μονο σε 1-3 εργοδοτες με συμβαση και δεν εχουν τιποτα απο δαπανες??

Σας παρακαλω να αναδειξετε τα 2 αυτα παρομοια θεματα να δουμε τι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 λεπτό πριν, solwn 1 είπε

Σε άλλες περιπτώσεις PROAKIS που γράφουν άλλοι συνάδελφοι, τα πράγματα είναι διφορούμενα....σε μένα είναι ξεκάθαρο....ένας ΚΑΔ.......δημοσιογράφος= συντάκτης ΜΜΕ

Και δεν ξέρω πως να το χειριστώ πια...

από κει νομίζω μόνο το 63.99.10. 01/02 βάλανε (σύμφωνα με την λογική τους).

mhn σου πω μόνο το 01!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλο αυτό το μπάχαλο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε.

Θα μπορούσανε, όπως κάνουν και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, να σου επιτρέπει να προχωρήσεις τη δήλωση και αν υπάρχουν αμφιβολίες ως προς τη δραστηριότητα ή έστω και δειγματοληπτικά να ζητάει να προσκομίσεις τα απαραίτητα στοιχεία που επιβεβαιώνουν τις προϋποθέσεις ένταξης στη συγκεκριμένη διάταξη.

Τι πάει να πει κάνε δήλωση με επιφύλαξη. Εγώ δεν έχω καμία επιφύλαξη ότι πληρώ τις προϋποθέσεις του νόμου. Αν έχεις εσύ τότε ζήτησε να με ελέγξεις για να πειστείς.

Ή το άλλο που σου λέει υπόβαλε τη δήλωση όπως-όπως και μετά φέρε μία τροποποιητική για να την εξετάσουμε εμείς και αν συμφωνούμε να τροποποιήσουμε την αρχική. Και ώσπου να τα δούμε όλα αυτά οι φόροι τρέχουν και μπορεί αύριο να δεις τους λογαριασμούς σου μπλοκαρισμένους.

Απαράδεκτα πράγματα αλλά μάλλον ονειρεύομαι μία άλλη Ελλάδα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, chrisapapathanasiou είπε

Αύριο θα πάω στην Εφορία και ας βάλει ο Θεός το χέρι του.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

καλημερα, τι έγινε? Δουλεψε?

μου είπαν για ΚΑΔ 70.22.13 Υπηρεσιες Παροχης Συμβουλων σε θεματα μαρκετινγκ -> ως γενικος αντι για αντιπροσωπος - πλασιε κλπ.

Εχεις κανεις κατι παρομοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, tacar είπε

O 66211000 σίγουρα αφού οι ασφαλιστές δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά πιστεύω και ο 70220000 επειδή καλύπτει και τις συμβουλευτικές εταιρείες.

προσοχη στον 70.22 -> περιλαμβανει τον 70.22.11.02 -> οργανωμενο γραφειο. Διωξτον και βάλε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή δεν μας παίρνει ο χρόνος και επειδή ποτέ μια δεύτερη συμβουλή δεν έβλαψε κανέναν .........

 

http://prntscr.com/jzylpn

Πάω για διαγραφή των 3ων τελευταίων..  Γνώμη???

 

Παρεμπιπτόντως με 31/12/16 άλλαξα σε άλλη περίπτωση των ΚΑΔ και έφυγε κανονικά η δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την καλησπέρα μου στους συναδέλφους και καλά κουράγια ....

Καμία ιδέα για το ποιός καδ μπορεί να "κτυπάει" ως εμπορική ιδότητα?

63.11.1300 Παροχή Υπηρεσιών εφαρμογών πληροφορικής

62.02.2000 Υπηρεσίες παροχής συμβούλων για θέματα συστημάτων & λογισμικού

63.11.1101 Υπηρεσίες ανάπτυξης βάσης δεδομένων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φίλε τους 2 από τους 3 καδ που έχεις τους έχω και εγώ και είχα ανεβάσει ερώτημα που είναι στη δελίδα 3.Ισως είναι ο 62.Εγώ μάλλον θα κάνω δήλωση με επιφύλαξη.Ο άνθρωπος είναι προγραμματιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, DIMIS-ELEN είπε

Επειδή δεν μας παίρνει ο χρόνος και επειδή ποτέ μια δεύτερη συμβουλή δεν έβλαψε κανέναν .........

 

http://prntscr.com/jzylpn

Πάω για διαγραφή των 3ων τελευταίων..  Γνώμη???

 

Παρεμπιπτόντως με 31/12/16 άλλαξα σε άλλη περίπτωση των ΚΑΔ και έφυγε κανονικά η δήλωση.

Και εγώ πιστεύβ είναι οι 3 τελευταίοι καδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρίσκει στον μπλοκάκια αμοιβή στον 403 προ της έναρξης του 09/06/2017 μετά την 9/6 έχει τις προϋποθέσεις για μπλοκάκιας. 

Υποβάλλω με επιφύλαξη πάω με όλα τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισως λόγω άλλου εισοδηματος να μην δικαιωθείς. Μην ξεχνάτε ότι αν υπάρχει μισθωτη εργασια δεν παιζει να ισχυει ακι μπλοκάκι. Το αν η δαπανη (φανταζομαι ότι αυτο είναι) τον κάνει να μην είναι μπλοκιας εχασε.

 

 

Παντως δοκιμάστε τον κωδικο 70,22.13 για πλασιε και λοιπες γενικες ειδικότητες. Μου επιασε σε 2 μπλοκακιδες.

Απογυγετε κωδικους γενικους που περιεχουν γραφείο-απασχοληση με προσωπικο κλπ. Καντε μεταβολή με 11ο/2016 στο μητρωο ώστε αν χρειαστεί να ξανααλλάξετε ΚΑΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισως λόγω άλλου εισοδηματος να μην δικαιωθείς. Μην ξεχνάτε ότι αν υπάρχει μισθωτη εργασια δεν παιζει να ισχυει ακι μπλοκάκι. Το αν η δαπανη (φανταζομαι ότι αυτο είναι) τον κάνει να μην είναι μπλοκιας εχασε.

 Μου έχει τύχει με μισθωτή εργασία και μπλοκάκι. όταν  τα χρονικά όρια δεν συμπίπτουν τότε η ΔΟΥ το δέχεται και εκκαθαρίζει την δήλωση κανονικά.Δεν μου έχει τύχει απόδειξη Δαπάνης και μπλοκάκιας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσοι έκαναν διαγραφή ΚΑΔ εντός του 2017 και δεν μπορούσαν να υποβάλουν το Ε3 ως μισθωτοί με μπλοκάκι, να ξαναπροσπαθήσουν τώρα διότι απ’ ότι φαίνεται διορθώθηκε το πρόβλημα, ήτοι να βλέπει έστω μια μέρα ΚΑΔ με εμπορική ιδιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ΚΑΔ 66.22.10.04 υπηρεσίες εκτιμητή πραγματογνώμονα ασφαλίσεων (με διακοπή την 21/07/2017) και έναρξη ΚΑΔ 62,02,20 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΉΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ και 70.22 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ . Δεν μου δέχεται το Ε3  ως μπλοκάκι .κατά πάσα πιθανότητα διαβάζει τον ΚΑΔ  66,22,10,04. τον οποίο έχω κάνει διακοπή το 2017, Στο περσινό Ε3 όμως μου το πήρε κανονικά ως μπλοκάκι με τους νέους ΚΑΔ. Πως να το  αντιμετωπίσουμε φέτος ? η μόνη λύση είναι κατάθεση δήλωσης με επιφύλαξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα είναι ο παλιός ΚΑΔ είχε έσοδα ??? αν ναι . τότε για ένα διάστημα δεν ήταν μπλοκάκιας . δεν ξέρω πως θα το κρίνουν το  2017 το 2018 λογικά δεν θα έχετε πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχετε νομίζω άλλη λύση παρά υποβολή με επιφύλαξη και δείτε την  1047/2015 αν σας καλύπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ μεταπτυχιακός φοιτητής με 0 έσοδα το 2017. Πλήρωσε όμως ΕΦΚΑ . Στο Ε3 είμαι υποχρεωμένος να τα περάσω. Στέλνω δήλωση με ζημιά μόνο τον ΕΦΚΑ στις δαπάνες και τον βρίσκει και τεκμήριο 

Παλαιότερα ήταν μπλοκάκιας διέκοψε όμως για σπουδές. Πιθανόν στο 2018 να είναι μπλοκάκιας οπότε πάει η ζημιά που προκύπτει λόγω ΕΦΚΑ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

Μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ μεταπτυχιακός φοιτητής με 0 έσοδα το 2017. Πλήρωσε όμως ΕΦΚΑ . Στο Ε3 είμαι υποχρεωμένος να τα περάσω. Στέλνω δήλωση με ζημιά μόνο τον ΕΦΚΑ στις δαπάνες και τον βρίσκει και τεκμήριο 

Παλαιότερα ήταν μπλοκάκιας διέκοψε όμως για σπουδές. Πιθανόν στο 2018 να είναι μπλοκάκιας οπότε πάει η ζημιά που προκύπτει λόγω ΕΦΚΑ??

ΚΑΛΆ ΤΑ ΛΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΆΛΥΨΗ ΤΑ ΤΕΚΜΉΡΙΑ ΧΆΝΕΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΆ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχει ταυτόχρονα συμπληρωμένους τους κωδικούς 307 και 403 δε γίνεται??? πρέπει να βάλω με επιφύλαξη?? Και οι ΚΑΔ 85.42.10.00 ΚΑΙ 85.59.19.05 είναι οκ? θεωρώ πως ναί...δεν έχω ακόμη δοκιμάσει γιατί έχω θέμα με τον 403 και τον 307.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 28/6/2018 στις 10:09 ΠΜ, asteras5 είπε

Βρίσκει στον μπλοκάκια αμοιβή στον 403 προ της έναρξης του 09/06/2017 μετά την 9/6 έχει τις προϋποθέσεις για μπλοκάκιας. 

Υποβάλλω με επιφύλαξη πάω με όλα τα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ???

 

 

Πρόβλημα και εγώ εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει τον ΚΑΔ 74.10.19.06 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΜΟΔΑΣ-ΜΟΝΤΕΛΙΣΤ) για το αν φορολογείται ως μισθωτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Αν έχει ταυτόχρονα συμπληρωμένους τους κωδικούς 307 και 403 δε γίνεται??? πρέπει να βάλω με επιφύλαξη?? Και οι ΚΑΔ 85.42.10.00 ΚΑΙ 85.59.19.05 είναι οκ? θεωρώ πως ναί...δεν έχω ακόμη δοκιμάσει γιατί έχω θέμα με τον 403 και τον 307.

σε μία ΔΟΥ μου είπαν ότι δεν γίνεται τίποτα και θα πρέπει να φορολογηθεί ώς ελ.επαγγελματίας, η ΠΟΛ 1047/2015 όμως δεν αναφέρεται θαρρώ ξεκάθαρα σε αυτή την περίπτωση παρά μόνο σε μισθωτές και παράλληλη ή μή απασχόληση με μισθωτές υπηρεσίες(εξαρτημένη εργασία δηλ.) και όχι με τίτλους κτήσης κλπ κωδ.403-404. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε Θεσσαλονικης. πηγα για να αφαιρεσω κατι ασχετους καδ που ειχε βαλει πελατης απλα για να τους εχει. Πήραν λέει απόφαση σαν εφορία δεν κάνουν καμιά αλλαγή με παλιά ημερομηνία. θα την καταθεσουμε με επιφύλαξη και θα κανουν έλεγχο αν οντως δεν είχαμε κίνηση απο αυτους τους ΚΑΔ. σε αλλες εφορίες όλα κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, asteras5 είπε

Τι κάνουμε ?? Με επιφύλαξη???

και η προθεσμία είναι 5 ημέρες????

Οxi δε γινεται δυστυχως να φορολογηθει ως μισθωτος!!! οταν εχεις 403-404 ξεχνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα πήγε στη ΔΟΥ μία πελάτισσά μου και της είπε ένας εφοριακός ότι βάσει της ΠΟΛ 1087/18 θα έπρεπε να δηλώσω με επιφύλαξη και να μην την στείλω έτσι ώστε να φορολογηθεί ώς ελ.επαγγελματίας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...