Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Ε3 ΛΟΓΩ ΚΑΔ


billsio

Ερώτηση

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα να στειλω την 1η δηλωση σημερα (τη δικια μου). Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. Οι ΚΑΔ μου ειναι 3 ΚΑΔ (69.20.) που αφορουν λογιστικες υπρεσιες και 3 ΚΑΔ (70.22.) που αφορουν συμβουλτευτικες υπηρεσιες.

*Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το taxis, μου ειπαν οτι με βαση τους ΚΑΔ που ειναι δηλωμενοι στο μητρωο, το taxis εξεταζει αν εχεις εμπορικη ιδιοτητα ή οχι και αν μπορεις να θεωρηθεις μισθωτος με μπλοκακι. Επισης με παρεπεμψαν στην πολ 1047/12.2.2015 που αναφερει ποια ειναι ελευθερια επαγγελματα (ονομαστικα χωρις ΚΑΔ) και μπορουν να πανε σαν μισθωτοι με μπλοκακι (και φυσικα εντασσονται οι ΚΑΔ μου σε αυτα μιας και αφορουν λογιτικες υπηρεσιες και συμβουλευτικες υπηρεσιες). Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος παρομοιο θεμα?

**Επισης υπαρχουν πολλες αλλες περιπτωσεις που θα δημιουργηθει προβλημα. π.χ. μηχανικοι-εργολαβοι με ΚΑΔ και μηχανικων και εργολαβων που ομως δεν εξασκουν τους ΚΑΔ των εργολαβων διοτι δεν εχουν εργα πλεον και εργαζονται με μπλοκακι σε αλλους εργοδοτες. Ολοι αυτοι θα θεωρηθουν ελευθεροι επαγγελματιες αντι για μισθωτοι με μπλοκακι?? ενω κοβουν μπλοκακι μονο σε 1-3 εργοδοτες με συμβαση και δεν εχουν τιποτα απο δαπανες??

Σας παρακαλω να αναδειξετε τα 2 αυτα παρομοια θεματα να δουμε τι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 7/6/2018 στις 3:31 ΜΜ, apostolosGr είπε

ας πάει στην εφορία που ανήκει στο εισόδημα και ας ρωτήσει αν την εκκαθαρίσουν εκείνη την στιγμή την δήλωση με επιφύλαξη (αν πάει όλα τα δικαιολογητικά) ή όχι.

Αν είναι από τις οργανωμένες εφορίες και την εκκαθαρίσουν εκείνη την στιγμή τότε υπέβαλλέ την άμεσα (και θα ξαναπάει φυσικά) ειδάλλως ή ρωτάει πόσο καιρό παίρνει να εκκαθαριστούν ή αυτό που είπες, σβήνει ΚΑΔ με πρόστιμο αφού ρωτήσει το μητρώο αν εμπειρικά έχει καταλάβει ποιοι είναι οι "προβληματικοί" καδ

Γιατί μόνο έτσι λύνεται. Με την εμπειρία του εκάστοτε μητρώου.

apostolosGr καλημέρα.

στο εισόδημα ο υπάλληλος είπε πως και με επιφύλαξη να την πάω θα αργήσει να εκκαθαριστεί καθώς θα "κολλήσει" σε αυτούς...

Επίσης σε ερώτηση μου στο gsis δεν μου απάντησαν για τους ΚΑΔ, με παρέπεμψαν όμως στην ΠΟΛ 1047/2015 η οποία προσθέτει κι άλλους στα ελεύθερα επαγγέλματα...δείτε το μήπως βοηθήσει κάποιον...

να ρωτήσω και το εξής...

έστω ότι διαγράφω ΚΑΔ που πιστεύω ότι αυτός σχετίζεται με την εμπορική ιδότητα...η πελάτισσα έκανε έναρξη 14/11/2017, οπότε θα κάνω διαγραφή με 14/11/2017 αναγκαστικά.Δεν θα υπολογίσει τον ΚΑΔ έστω μία μέρα μες το 2017?ότι για την 14/11/2017 χρησιμοποίησε αυτόν τον ΚΑΔ??

πάει με το ότι προαναφέρθηκε από τον Nick63 ότι η διαγραφή των ΚΑΔ καλό είναι να γίνουν με 31/12/2016 για να πιασει το 2017 και φοβάμαι μην το κάνω άδικα...

Βέβαια από ότι το βλέπω θα περιμένω λίγες μέρες (μέχρι να βγει το ΕΣΠΑ για τους σταθμούς...!!) μπας και βγάλουν καμιά διευκρινιστική και μετα θα δω τι θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ όχι πάντως...αυξήθηκαν κιόλας αυτοί που έχουν πρόβλημα!!!

θα περιμένω κι αυτήν την εβδομάδα μην βγει καμία διευκρινιστική και Δευτέρα θα κάνω απόπειρα να διαγράψω έναν ΚΑΔ που δεν χρησιμοποιεί και νομίζω είναι εμπορικός...κι έχει ο Θεός...θα επανέλθω με νεότερα!!!

Καλημέρα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, marettakos είπε

εγώ όχι πάντως...αυξήθηκαν κιόλας αυτοί που έχουν πρόβλημα!!!

θα περιμένω κι αυτήν την εβδομάδα μην βγει καμία διευκρινιστική και Δευτέρα θα κάνω απόπειρα να διαγράψω έναν ΚΑΔ που δεν χρησιμοποιεί και νομίζω είναι εμπορικός...κι έχει ο Θεός...θα επανέλθω με νεότερα!!!

Καλημέρα σε όλους

μην σε πάρω στο λαιμό μου ,αλλά μάλλον το 3-4-5 ΚΑΔ πρέπει να διαγραφούν.  ο 5 σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

μην σε πάρω στο λαιμό μου ,αλλά μάλλον το 3-4-5 ΚΑΔ πρέπει να διαγραφούν.  ο 5 σίγουρα.

συμφωνώ...αυτόν που θα πάω να διαγράψω είναι ο 3...απλά έχω βρει συναδέλφους στην εφορία που μου είπαν ότι τους είχε προκαλέσει πρόβλημα και ο 8 και ότι ο 7 περνάει... Μπερδεύτηκαν τόσο τα πράγματα τώρα με αυτήν την κατηγορία φορολογουμένων που δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...

Απλά επειδή δεν είναι και η πιο καλή λύση η αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ είπα να περιμένω, μην μπλέκω και με ελέγχους άδικα...

Μήπως έχεις ιδέα και για αυτό που ρώτησα πριν λίγες μέρες???

Στις 11/6/2018 στις 9:14 ΠΜ, marettakos είπε

έστω ότι διαγράφω ΚΑΔ που πιστεύω ότι αυτός σχετίζεται με την εμπορική ιδότητα...η πελάτισσα έκανε έναρξη 14/11/2017, οπότε θα κάνω διαγραφή με 14/11/2017 αναγκαστικά.Δεν θα υπολογίσει τον ΚΑΔ έστω μία μέρα μες το 2017?ότι για την 14/11/2017 χρησιμοποίησε αυτόν τον ΚΑΔ??

πάει με το ότι προαναφέρθηκε από τον Nick63 ότι η διαγραφή των ΚΑΔ καλό είναι να γίνουν με 31/12/2016 για να πιασει το 2017 και φοβάμαι μην το κάνω άδικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, marettakos είπε

συμφωνώ...αυτόν που θα πάω να διαγράψω είναι ο 3...απλά έχω βρει συναδέλφους στην εφορία που μου είπαν ότι τους είχε προκαλέσει πρόβλημα και ο 8 και ότι ο 7 περνάει... Μπερδεύτηκαν τόσο τα πράγματα τώρα με αυτήν την κατηγορία φορολογουμένων που δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...

Απλά επειδή δεν είναι και η πιο καλή λύση η αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ είπα να περιμένω, μην μπλέκω και με ελέγχους άδικα...

Μήπως έχεις ιδέα και για αυτό που ρώτησα πριν λίγες μέρες???

 

στην σειρά που τα έβαλες αναφέρομαι.  3-4-5.

δεν νομίζω έναρξη-διακοπή την ίδια μέρα να τον θεωρήσει ενεργό έστω και για 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε όλους/ες,

Εχω πελάτη με 1 εργοδότη και δεν με αφηνει φετος να τον φορολογησω ως μισθωτό. Θα κάνω αλλαγη ΚΑΔ με ημερομηνία 2016

Εχετε δοκιμάσει να κάνετε αλλαγη σε ΚΑΔ 70.22 για να θεωρηθεί μισθωτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Πολ 1047/2015 δεν περιλαμβάνει το επάγγελμα του γραφίστα . Εν τούτοις υπάρχει  η απόφαση 

Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1142299 ΕΞ 2014/22.10.2014 Φορολογική μεταχείριση εισοδήματος γραφίστα

η οποία αναφέρει ότι στις υπηρεσίες του γραφίστα προέχουν τα στοιχεία της καλλιτεχνικής δημιουργίας και έτσι οι αμοιβές τους υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 20%

Επίσης υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα που με διάφορες αποφάσεις λαμβάνονταν το εισόδημά τους ως προερχόμενο από ελεύθερα επαγγέλματα.  Τι γίνεται για αυτούς? Ισχύουν ή δεν ισχύουν οι παλαιότερες αποφάσεις ?  Μπορούν να φορολογηθούν ως μπλοκάκηδες ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, elal είπε

Η Πολ 1047/2015 δεν περιλαμβάνει το επάγγελμα του γραφίστα . Εν τούτοις υπάρχει  η απόφαση 

Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1142299 ΕΞ 2014/22.10.2014 Φορολογική μεταχείριση εισοδήματος γραφίστα

η οποία αναφέρει ότι στις υπηρεσίες του γραφίστα προέχουν τα στοιχεία της καλλιτεχνικής δημιουργίας και έτσι οι αμοιβές τους υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 20%

Επίσης υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα που με διάφορες αποφάσεις λαμβάνονταν το εισόδημά τους ως προερχόμενο από ελεύθερα επαγγέλματα.  Τι γίνεται για αυτούς? Ισχύουν ή δεν ισχύουν οι παλαιότερες αποφάσεις ?  Μπορούν να φορολογηθούν ως μπλοκάκηδες ή όχι? 

Μια από τις προϋποθέσεις είναι να μην έχει την εμπορική ιδιότητα. Διαβάστε τα παρακάτω άρθρα. Γνώμη μου είναι ότι ο γραφίστας πιάνει αυτήν την προϋπόθεση.

https://www.syllogos-logiston.gr/portal/39-επίκαιρα-θέματα/7552-άρθρο-–-διάκριση-εμπορικής-και-μη-εμπορικής-ιδιότητας-κωδ-597-εντύπου-ε3

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21929

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, ponzi είπε

Μια από τις προϋποθέσεις είναι να μην έχει την εμπορική ιδιότητα. Διαβάστε τα παρακάτω άρθρα. Γνώμη μου είναι ότι ο γραφίστας πιάνει αυτήν την προϋπόθεση.

https://www.syllogos-logiston.gr/portal/39-επίκαιρα-θέματα/7552-άρθρο-–-διάκριση-εμπορικής-και-μη-εμπορικής-ιδιότητας-κωδ-597-εντύπου-ε3

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21929

Ευχαριστώ πολύ θα τα μελετήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλλαξε πλεον και το μηνυμα στο Ε3... αντι να λεει απλα ο ΚΑΔ εχει εμπορικη ιδιοτητα...

πλεον αναφέρεται και στην ΠΟΛ  1047 του 2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω τους ΚΑΔ 69200000,70220000 και 66221000.Ποιός δημιουργεί το πρόβλημα και δεν μπορώ να ενταχθώ στους μπλοκάκηδες; Πήρα τηλεφωνο προολίγου και μου απάντησαν ότι πρέπει να πάω στην εφορία και να δουν τους ΚΑΔ και αν εμπίπτω στις διατάξεις. Και φυσικά όλα τα χρόνια δεν είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, chrisapapathanasiou είπε

Εγώ έχω τους ΚΑΔ 69200000,70220000 και 66221000.Ποιός δημιουργεί το πρόβλημα και δεν μπορώ να ενταχθώ στους μπλοκάκηδες; Πήρα τηλεφωνο προολίγου και μου απάντησαν ότι πρέπει να πάω στην εφορία και να δουν τους ΚΑΔ και αν εμπίπτω στις διατάξεις. Και φυσικά όλα τα χρόνια δεν είχα πρόβλημα.

O 66211000 σίγουρα αφού οι ασφαλιστές δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά πιστεύω και ο 70220000 επειδή καλύπτει και τις συμβουλευτικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα έχει κανείς καμμια ιδέα γι αυτούς τους καδ?ποιος μπορεί να έχει την εμπορική ιδιότητα?

62011107  

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

63111300 

ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

63111101  

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΒΑΣΕΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Σας ευχαριστώ. Καλή υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 750 είπε

καλησπέρα έχει κανείς καμμια ιδέα γι αυτούς τους καδ?ποιος μπορεί να έχει την εμπορική ιδιότητα?

62011107  

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

63111300 

ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

63111101  

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΒΑΣΕΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Σας ευχαριστώ. Καλή υπομονή

όλοι οι ΚΑΔ που έχεις εντάσσονται στο "προγραμματιστής".

ίσως ο δεύτερος να έχει πρόβλημα ,αλλά και αυτός τραβηγμένος από τα μαλλιά!!!

τα ελέγχουν  με τους κωδικούς ή με τα λεκτικά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, 750 είπε

ξέρω κ εγώ με τι τα ελέγχουν?Κ εγώ αυτό πιστεύω οτι είναι καδ για προγραμματιστή. Αντε να βγάλουμε άκρη.

ίσως να θεωρούν ότι ο δεύτερος παραπέμπει σε "μεταπώληση συμβολαίων υποστήριξης".

γράψε την τελική έκβαση ,όταν βρεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Εμένα δεν μου περνάει τον ΚΑΔ ( τον μοναδικό που έχω) 63991004 Υπηρεσίες συντάκτη Μ.Μ.Ε....είναι όντως σωστό αυτό?

αν τα χαρακτήρισαν με τα λεκτικά και δεν είδαν την λέξη "δημοσιογράφος" σε πέταξε έξω.

κανονικά σε περίπτωση πολλαπλών ΚΑΔ ,έπρεπε να κοιτάζει το Ε3 που γράφει ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα ακαθάριστα.

και δεν μπορώ να καταλάβω αν μπλοκάκιας δήλωσε ΚΑΔ β΄βαθμού που από κάτω έχει και εξαιρούμενα τι κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε άλλες περιπτώσεις PROAKIS που γράφουν άλλοι συνάδελφοι, τα πράγματα είναι διφορούμενα....σε μένα είναι ξεκάθαρο....ένας ΚΑΔ.......δημοσιογράφος= συντάκτης ΜΜΕ

Και δεν ξέρω πως να το χειριστώ πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...