Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Ε3 ΛΟΓΩ ΚΑΔ


billsio

Ερώτηση

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα να στειλω την 1η δηλωση σημερα (τη δικια μου). Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. Οι ΚΑΔ μου ειναι 3 ΚΑΔ (69.20.) που αφορουν λογιστικες υπρεσιες και 3 ΚΑΔ (70.22.) που αφορουν συμβουλτευτικες υπηρεσιες.

*Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το taxis, μου ειπαν οτι με βαση τους ΚΑΔ που ειναι δηλωμενοι στο μητρωο, το taxis εξεταζει αν εχεις εμπορικη ιδιοτητα ή οχι και αν μπορεις να θεωρηθεις μισθωτος με μπλοκακι. Επισης με παρεπεμψαν στην πολ 1047/12.2.2015 που αναφερει ποια ειναι ελευθερια επαγγελματα (ονομαστικα χωρις ΚΑΔ) και μπορουν να πανε σαν μισθωτοι με μπλοκακι (και φυσικα εντασσονται οι ΚΑΔ μου σε αυτα μιας και αφορουν λογιτικες υπηρεσιες και συμβουλευτικες υπηρεσιες). Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος παρομοιο θεμα?

**Επισης υπαρχουν πολλες αλλες περιπτωσεις που θα δημιουργηθει προβλημα. π.χ. μηχανικοι-εργολαβοι με ΚΑΔ και μηχανικων και εργολαβων που ομως δεν εξασκουν τους ΚΑΔ των εργολαβων διοτι δεν εχουν εργα πλεον και εργαζονται με μπλοκακι σε αλλους εργοδοτες. Ολοι αυτοι θα θεωρηθουν ελευθεροι επαγγελματιες αντι για μισθωτοι με μπλοκακι?? ενω κοβουν μπλοκακι μονο σε 1-3 εργοδοτες με συμβαση και δεν εχουν τιποτα απο δαπανες??

Σας παρακαλω να αναδειξετε τα 2 αυτα παρομοια θεματα να δουμε τι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Μόλις τώρα, nick63 είπε

Φίλε ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ , το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δημοσιευμένη κάπου η σύνδεση των ΚΑΔ με τoν χαρακτηρισμό της ιδιότητας. Η σύνδεση όμως υπάρχει αφού το TAXIS φιλτράρει κανονικά τους ΚΑΔ. Πήγα σε 3 μητρώα ΔΟΥ και κανείς δεν ήξερε τον διαχωρισμό των ιδιοτήτων σε σχέση με τον ΚΑΔ. Τέλος αν κάποιος επιλέξει να καταργήσει ΚΑΔ , πρέπει να το κάνει με ημερομηνία 31/12/2016 και όχι 01/01/2017 για να "τρέξει" μετά η δήλωση του Ε3. Όλα αυτά με πρόστιμο. Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμη...

νομίζω ότι δεν έχεις "δει" καλά τους καδ 
πχ τι "σύνδεση" θέλει ο 69 ή ο 71 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

λίγο πάρα πάνω έχω αναρτήσει όλο το κειμενο του αρθρου 48 
δεν είναι δύσκολο να ρίξεις μια ματιά 

 

το είδα συνάδελφε, απλά μήπως το συγκεκριμένο επάγγελμα θα μπορούσε να μπεί μέσα στα καλλιτεχνικά? Αυτή είναι η απορία μου. Και προφανώς θα το διαπιστώσω μόνος μου όταν υποβάλλω το Ε3 αλλά εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες και γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

νομίζω ότι δεν έχεις "δει" καλά τους καδ 
πχ τι "σύνδεση" θέλει ο 69 ή ο 71 ?

 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/documents_ekad/5_Evretirio.xls

Τους έχω δει τους ΚΑΔ ,αν δεις στο λινκ της ΑΑΔΕ, εγώ έχω π.χ. σε μπλοκάκια Μηχανικό τους παρακάτω ΚΑΔ που στο ευρετήριο τους έχει όλους στις υπηρεσίες , αλλά στο Ε3 λέει ότι έχει ΚΑΙ εμπορική ιδιότητα.

71.12.19.08  κύρια

61.20.30  δευτερ.

71.12.13 δευτ

71.12.18 δευτ

61.10.30 δευτ

71.12.11 δευτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/5/2018 στις 12:03 ΜΜ, johnbarb είπε

ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ 31/12/2017 Η 31/12/2016

Το θέμα αρχίζει και γίνετε ΣΟΒΑΡΟ

ΔΕΔΟΜΈΝΑ 

έναρξη 26/4/2017    με δύο ΚΑΔ 72.19.10  και 63,11,10

δεν μου επιτρέπει υποβολη Ε3 σαν "μπολάκιας"

ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Μητρώο ΔΟΥ διαγραφη του ΚΑΔ 63,11,10 με ημερομηνια 26/4/2017 ( προστιμο 102,40)

προσπάθεια υποβολης Ε3 δεν υποβαλεται ( εχεις την εμπορικη ιδιοτητα )

Επικοινωνια με ΑΑΔΕ - απάντηση - δεν μπορει να διορθωθεί το πρόβλημα  (να την υποβαλω ή  με επιφύλαξη ή χωρις "μπολακι" και μετα τροποποιητικη στην ΔΟΥ)

Απαντηση ΔΟΥ χειρογραφα τροποποιητικη δεν μπορώ να πάρω, μόνο ηλεκτρονικα.

Ερωτηση δική μου μήπως μπλέξουμε σε ένα "κύκλο",  δεν μπορει να υποβαλεις τροποποιητικη γιατι έχεις ( εμπορική ιδιότητα).

Συνάδελφοι είναι απαράδεκτα αυτά που συμβαίνουν,  παρα την προσπάθεια τον υπαλληλων στη ΑΑΔΕ.

 

 

                          

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.
Φορολογουμενος με μπλοκάκι και παρακράτηση εισφορών απο τον εργοδοτη εχει τους παρακατω ΚΑΔ.

52.21.21.01 Υπηρεσίες φύλαξης αποσκευών σε σταθμούς λεοφωρειων

52.24.19.02 Υπηρεσίες διακίνησης αποσκευών σε εγκαταστάσεις σταθμών κάθε μέσου μεταφοράς

52.24.19.04 Υπηρεσίες φορτοεκφόρτωσης και στοίβασης φορτίων σε εγκαταστάσεις τερματικών σταθμών.

Μαντέψτε. Πρόβλημα με τους ΚΑΔ και φορολόγηση με μπλοκάκι.
τι ΚΑΔ θα μπορούσε να βάλει δηλαδή για να μην έχει θέμα αφου αυτή είναι η δουλειά τους? και θα φορολογηθούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες?
ευχαριστώ για το χρόνο σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Συμβασιούχος στο πανεπιστήμιο απο 01/03/2015 έως 31/03/2018 με κύριο ΚΑΔ 62,01 Δραστηριότητες προγραμματισμού ηλεκτρονικών συστημάτων (να σημειώσω πως αυτόν ζήτησε συγκεκριμένα ο λογαριασμός κονδυλίων του πανεπιστημίου ) και  δευτερεύουσα 82.19.1 Παραγωγή φωτοαντιγράφων, προετοιμασία εγγράφων και άλλες εξειδικευμένες υπηρεσίες γραμματειακής υποστήριξης γραφείου (αυτόν τον είχε βάλει ο ίδιος ο φορολογούμενος μετά από προτροπή ενός καθηγητή)

Μου εμφανίζει φέτος πρόβλημα με έναν από τους 2 ΚΑΔ, νομίζω πως είναι ο δεύτερος, γιατί θεωρεί πως έχει εμπορική ιδιότητα. Αναδρομική μεταβολή ΚΑΔ προφανώς δεν μπορεί να γίνει λόγω διακοπής εργασιών οπότε να το στείλω με επιφύλαξη και να ανέβω εφορία ή να περιμένω μήπως κάνουν καμιά αλλαγή τελευταίας στιγμής για να μην τρέχω άδικα.

 

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλους/-ες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, DIMIS-ELEN είπε

Καλημέρα.
Φορολογουμενος με μπλοκάκι και παρακράτηση εισφορών απο τον εργοδοτη εχει τους παρακατω ΚΑΔ.

52.21.21.01 Υπηρεσίες φύλαξης αποσκευών σε σταθμούς λεοφωρειων

52.24.19.02 Υπηρεσίες διακίνησης αποσκευών σε εγκαταστάσεις σταθμών κάθε μέσου μεταφοράς

52.24.19.04 Υπηρεσίες φορτοεκφόρτωσης και στοίβασης φορτίων σε εγκαταστάσεις τερματικών σταθμών.

Μαντέψτε. Πρόβλημα με τους ΚΑΔ και φορολόγηση με μπλοκάκι.
τι ΚΑΔ θα μπορούσε να βάλει δηλαδή για να μην έχει θέμα αφου αυτή είναι η δουλειά τους? και θα φορολογηθούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες?
ευχαριστώ για το χρόνο σας .

εσένα νομίζω είναι άλλη περίπτωση.

ασφαλιστικό μπλοκάκι μεν  ,σε καμία περίπτωση όμως  φορολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, PROAKIS είπε

εσένα νομίζω είναι άλλη περίπτωση.

ασφαλιστικό μπλοκάκι μεν  ,σε καμία περίπτωση όμως  φορολογικό.

Κοινώς τους έβαλαν στο παιχνίδι με τα μπλοκάκια και τώρα φάτε την και εμεις δεν ξέρουμε τπτ.

ενας άνθρωπος που πηρε 10000 καλείτε να πληρώσει 5000 ευρω ενω τοσα χρόνια ήταν κομπλέ.

στο να κλείνουν σπίτια πρώτοι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, DIMIS-ELEN είπε

Κοινώς τους έβαλαν στο παιχνίδι με τα μπλοκάκια και τώρα φάτε την και εμεις δεν ξέρουμε τπτ.

ενας άνθρωπος που πηρε 10000 καλείτε να πληρώσει 5000 ευρω ενω τοσα χρόνια ήταν κομπλέ.

στο να κλείνουν σπίτια πρώτοι είναι.

Mε αυτούς τους ΚΑΔ ,φορολογούνταν ως μπλοκάκι τα προηγούμενα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

Mε αυτούς τους ΚΑΔ ,φορολογούνταν ως μπλοκάκι τα προηγούμενα χρόνια?

Απο την π΄ρωτη μέρα της έναρξης τους και οσο υπηρχε ο νόμος για τα μπλοκάκια δεν είχαν κανένα θεμα. Πρόπερσυ ήρθαν σε εμένα και συνεχίσαμε να κάνουμε με τον ίδιο τρόπο την δήλωση. ακόμα και στην εφορία που έτυχε να πάμε για τροποποιητική σε έναν εκ των δυο δεν αντιμετώπισαν κανένα θέμα. Φέτος με αυτόν τον έλεγχο το βρήκα μπροστά μου μαζί και όλοι οι υπόλοιποι που εργάζονται στο κτελ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, DIMIS-ELEN είπε

Απο την π΄ρωτη μέρα της έναρξης τους και οσο υπηρχε ο νόμος για τα μπλοκάκια δεν είχαν κανένα θεμα. Πρόπερσυ ήρθαν σε εμένα και συνεχίσαμε να κάνουμε με τον ίδιο τρόπο την δήλωση. ακόμα και στην εφορία που έτυχε να πάμε για τροποποιητική σε έναν εκ των δυο δεν αντιμετώπισαν κανένα θέμα. Φέτος με αυτόν τον έλεγχο το βρήκα μπροστά μου μαζί και όλοι οι υπόλοιποι που εργάζονται στο κτελ .

μπορεί να έχεις δίκιο ,αλλά με αυτούς τους ΚΑΔ ,νομίζω κακώς πήγαν μπλοκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα σημερα να αλλαξω τους ΚΑΔ δραστηριοτητας αναδρομικα και δε μου τους αλλαζαν. μου λεγανε οτι πρεπει να βγει εντολη ελεγχου κτλ... (και ποτε θα ολοκληρωθει ο ελεγχος για να βγουνε ο ΚΑΔ ενω πρεπει να στειλω τη δηλωση??)  Καποιοι εχουν αναφερει οτι μπορουμε να στειλουμε τη δηλωση με επιφυλαξη. πως ακριβως γινεται αυτο? π.χ. πως θα σταλει το Ε3? αφου δεν αφηνει το συστημα να επιλεξουμε στον κωδικο 7 ΝΑΙ. 

Αν καποιος το εχει κανει ας μας δωσει καποια πληροφορια...

**Οι ΚΑΔ μου ειναι 69.20 λογιστικες υπηρεσιες και 70.22 Συμβουλευτικες υπηρεσιες.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, billsio είπε

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα σημερα να αλλαξω τους ΚΑΔ δραστηριοτητας αναδρομικα και δε μου τους αλλαζαν. μου λεγανε οτι πρεπει να βγει εντολη ελεγχου κτλ... (και ποτε θα ολοκληρωθει ο ελεγχος για να βγουνε ο ΚΑΔ ενω πρεπει να στειλω τη δηλωση??)  Καποιοι εχουν αναφερει οτι μπορουμε να στειλουμε τη δηλωση με επιφυλαξη. πως ακριβως γινεται αυτο? π.χ. πως θα σταλει το Ε3? αφου δεν αφηνει το συστημα να επιλεξουμε στον κωδικο 7 ΝΑΙ. 

Αν καποιος το εχει κανει ας μας δωσει καποια πληροφορια...

**Οι ΚΑΔ μου ειναι 69.20 λογιστικες υπηρεσιες και 70.22 Συμβουλευτικες υπηρεσιες.

 

Ευχαριστω.

Πρέπει να τους αποδείξεις ότι οι ΚΑΔ που καταργείς δεν είχαν την υποχρέωση τήρησης ταμειακής. Γι'αυτό κάνουν τον έλεγχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@nick63  Λες? πρωτη φορα το ακουω αυτο με την ταμειακη. 

Τις δηλωσεις πως τις κανω? ειδα στο Ε1 που εχει στο τελος κουτακι με επιφυλαξη. το τσεκαρω. Το Ε3 που θα υποβαλλω αναγκαστικά ως ελ.επαγγελματιας  θα περασω ολες τις δαπανες (χωρις αναμορφωση) και τις ασφαλιστικες εισφορες?  Και οταν παω εκει θα πρεπει να εχω και μια ετοιμη δηλωση ως "μπλοκακιας" (δηλαδη με αναμορφωση) και θα εκπιπτω μονο τις εισφορες? Ωστε να γινει σωστα η εκκαθαριση ως "μισθωτος" ? 

 

**εχω καθε χρονο δαπανες τις οποιες στο τελος του ετους αναμορφωνω γιατι παω σαν μισθωτος με μπλοκακι. Απλα αμα δεν τις βαλω απο την αρχη, στην ηλεκτρονικη δηλωση και γινει καμια χαζομαρα στον ελεγχο και για τον χψ λογο δεν παω σαν μπλοκακιας, μη χασω και τις δαπανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Με ποιά λογική τελικά υποβάλλατε το Ε3 ?

Εννοώ βάλατε στον πίνακα της αναμόρφωση όλες τις δαπάνες πλην των εισφορών (δηλαδή με αναμόρφωση) ή με την λογική του ελ. επαγγελματία (χωρίς αναμόρφωση) ?

2) Το "όλα οκ" τι σημαίνει, έκαναν δηλαδή επι τόπου τον έλεγχο ? και αν ναι, ποιό το αποτέλεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@stamgalaios  Φιλε τελικα το Ε3 το υπεβαλα με τη λογικη του μισθωτου με μπλοκακι. δηλαδη περασα τις δαπανες και τις εκανα αναμορφωση. Για να ειναι σωστο το αποτελεσματα και το μονο που να πρεπει να κανει ο υπαλληλος της ΔΟΥ να είναι η εκκαθαριση. γιατι σκεφτηκα οτι αλλιως θα ηταν μπερδεμα. Και λεω αν κατι στραβωνε (και δε μου το παιρνουσαν σαν μισθωτος) θα το τροποποιουσα απο το taxis και θα εκανα το Ε3 σαν ελ.επαγγελματιας.

Το ολα οκ, σημαινει οτι περασα ενα τυπικο ελεγχο (ΚΑΔ & συμβασεις), μου ειπαν οτι οντως δεν εχω εμπορικη ιδιοτητα και οτι θα την εκκαθαρισουν ως μισθωτος μολις ανοιξει το συστημα τους. 

* Αναρωτηθηκε λιγο ο υπαλληλος γιατι παιρναω τις δαπανες και μετα τις αναμορφωνω, αντι να περασω μονο τις εισφορες. αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

**μου ζητησαν να παω τις πληρωμες των ασφαλιστικων εισφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, billsio είπε

@stamgalaios  Φιλε τελικα το Ε3 το υπεβαλα με τη λογικη του μισθωτου με μπλοκακι. δηλαδη περασα τις δαπανες και τις εκανα αναμορφωση. Για να ειναι σωστο το αποτελεσματα και το μονο που να πρεπει να κανει ο υπαλληλος της ΔΟΥ να είναι η εκκαθαριση. γιατι σκεφτηκα οτι αλλιως θα ηταν μπερδεμα. Και λεω αν κατι στραβωνε (και δε μου το παιρνουσαν σαν μισθωτος) θα το τροποποιουσα απο το taxis και θα εκανα το Ε3 σαν ελ.επαγγελματιας.

Το ολα οκ, σημαινει οτι περασα ενα τυπικο ελεγχο (ΚΑΔ & συμβασεις), μου ειπαν οτι οντως δεν εχω εμπορικη ιδιοτητα και οτι θα την εκκαθαρισουν ως μισθωτος μολις ανοιξει το συστημα τους. 

* Αναρωτηθηκε λιγο ο υπαλληλος γιατι παιρναω τις δαπανες και μετα τις αναμορφωνω, αντι να περασω μονο τις εισφορες. αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

**μου ζητησαν να παω τις πληρωμες των ασφαλιστικων εισφορων

γιατί έκανες αναμόρφωση στις δαπάνες?  για μένα δεν θέλει ,απλά τσεκάροντας φορολόγηση ως μπλοκάκιας το σύστημα αγνοεί τις δαπάνες πλην ασφαλιστικών εισφορών.

ας πούμε ότι αλλάζουν γνώμη και σου λένε έχεις εμπορική ιδιότητα ,τι θα κάνεις απο-αναμόρφωση δαπανών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
72191501 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ Κύρια 14/11/2017  
71113102 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ Δευτερεύουσα 14/11/2017  
85601000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Δευτερεύουσα 14/11/2017  
85591900 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Π.Δ.Κ.Α. Δευτερεύουσα 14/11/2017  
38110000 ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ Δευτερεύουσα 14/11/2017  
71121907 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗ ΜΟΛΥΝΣΗ Δευτερεύουσα 14/11/2017  

κι εγω μια από τα ίδια...σε πελάτισσα δεν με αφήνει να στείλω Ε3 με φορολόγηση ως μισθωτή γιατί έχει ΚΑΔ με εμπορική ιδιότητα...το μόνο που υποπτεύομαι είναι ο 38.11.00.00 αλλά από άλλους συναδέλφους έμαθα ότι τους κολλούσε κ σε ΚΑΔ με 8............

Έστειλα μνμ στο gsis που αμφιβάλλω για το αν θα μου απαντήσουν κάτι βοηθητικό και στην εφορία που πήγα

το μεν μητρώο είπε δεν ξέρει τπτ,

το δε εισόδημα ή να κάνω με επιφύλαξη (αλλά δεν θα έχω εκκαθαριστικό που το χρειάζεται για τον σταθμό του παιδιού και άρα δεν γίνεται...) ή να την υποβάλλω και να φορολογηθεί σαν επαγγελματίας και οοοοοοταν βγει κάποια διευκρινιστική να κάνω τροποποιητική με κίνδυνο να μου την "πουν" γιατί δεν έκανα με επιφύλαξη ή (που ρώτησα κ ελεγκτή) να κάνω αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ με την πιθανότητα ελέγχου...

Αν ξέρει κάποιος κάτι ή έχει κάνει ήδη κάτι ας το πει please!!!και αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ να κάνω ποιους να διαγράψω?????να πηγαίνω εναν έναν να διαγράφω και να πληρώνει 100€???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ας πάει στην εφορία που ανήκει στο εισόδημα και ας ρωτήσει αν την εκκαθαρίσουν εκείνη την στιγμή την δήλωση με επιφύλαξη (αν πάει όλα τα δικαιολογητικά) ή όχι.

Αν είναι από τις οργανωμένες εφορίες και την εκκαθαρίσουν εκείνη την στιγμή τότε υπέβαλλέ την άμεσα (και θα ξαναπάει φυσικά) ειδάλλως ή ρωτάει πόσο καιρό παίρνει να εκκαθαριστούν ή αυτό που είπες, σβήνει ΚΑΔ με πρόστιμο αφού ρωτήσει το μητρώο αν εμπειρικά έχει καταλάβει ποιοι είναι οι "προβληματικοί" καδ

Γιατί μόνο έτσι λύνεται. Με την εμπειρία του εκάστοτε μητρώου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηχανολόγος (πρώην ελ. επαγγελματίας) έχει καταχωρημένα στον 301 αμοιβές από παροχές σε είδος, και παράλληλα αμοιβές από μπλοκάκι σε 2 εργοδότες (με σύμβαση κ.λ.π) και με ΕΦΚΑ πληρωμένο με ΑΠΔ ( παρ 9 άρθρο 39).

Στα έξοδα του Ε3 τι πρέπει να καταχωρήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΊΣΑΙ  ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ  ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ ΓΙΑΤΙ  ΕΧΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ .

ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΟΚΑΚΙΔΕΣ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΕΛ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ .ΑΛΛΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...