Jump to content
  • 0
billsio

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Ε3 ΛΟΓΩ ΚΑΔ

Question

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα να στειλω την 1η δηλωση σημερα (τη δικια μου). Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. Οι ΚΑΔ μου ειναι 3 ΚΑΔ (69.20.) που αφορουν λογιστικες υπρεσιες και 3 ΚΑΔ (70.22.) που αφορουν συμβουλτευτικες υπηρεσιες.

*Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το taxis, μου ειπαν οτι με βαση τους ΚΑΔ που ειναι δηλωμενοι στο μητρωο, το taxis εξεταζει αν εχεις εμπορικη ιδιοτητα ή οχι και αν μπορεις να θεωρηθεις μισθωτος με μπλοκακι. Επισης με παρεπεμψαν στην πολ 1047/12.2.2015 που αναφερει ποια ειναι ελευθερια επαγγελματα (ονομαστικα χωρις ΚΑΔ) και μπορουν να πανε σαν μισθωτοι με μπλοκακι (και φυσικα εντασσονται οι ΚΑΔ μου σε αυτα μιας και αφορουν λογιτικες υπηρεσιες και συμβουλευτικες υπηρεσιες). Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος παρομοιο θεμα?

**Επισης υπαρχουν πολλες αλλες περιπτωσεις που θα δημιουργηθει προβλημα. π.χ. μηχανικοι-εργολαβοι με ΚΑΔ και μηχανικων και εργολαβων που ομως δεν εξασκουν τους ΚΑΔ των εργολαβων διοτι δεν εχουν εργα πλεον και εργαζονται με μπλοκακι σε αλλους εργοδοτες. Ολοι αυτοι θα θεωρηθουν ελευθεροι επαγγελματιες αντι για μισθωτοι με μπλοκακι?? ενω κοβουν μπλοκακι μονο σε 1-3 εργοδοτες με συμβαση και δεν εχουν τιποτα απο δαπανες??

Σας παρακαλω να αναδειξετε τα 2 αυτα παρομοια θεματα να δουμε τι μπορει να γινει.

Recommended Posts

• 0

Τουλάχιστον η εκπρόθεσμη αλλαγή ΚΑΔ γίνεται δεκτή απο το μητρώο έστω και με το πρόστιμο;

Σε περιπτώσεις δηλαδή που προφανώς δεν υπάρχει εμπορική δραστηριότητα και πληρούνται όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις ποιοι ΚΑΔ συμβουλευτικού περιεχομένου δεν χτυπάνε κόκκινο;

• 0
3 λεπτά πριν, asteras5 είπε

το φορολογικό 2017 δεν είχε έσοδα

το 2018 έχει ...μπορώ να πάω από ΔΟΥ να ισχυριστώ ότι δεν άσκησε τον κύριο ΚΑΔ αλλά τα εισοδήματα του είναι από τον Δευτερεύων??

χημικός μηχανικός είναι και την έναρξη την είχε κάνει το 2015 μόνος του

Ναι μπορείς. Παιρνα μια βόλτα απο την εφορία πριν την υποβολας.η να ην εχεις έτοιμη και αν σου πουν οκ την υποβάλλεις εκείνη την ωρα απο το κινητό σου.

• 0
Μόλις τώρα, Trip_Accountant είπε

Τουλάχιστον η εκπρόθεσμη αλλαγή ΚΑΔ γίνεται δεκτή απο το μητρώο έστω και με το πρόστιμο;

Σε περιπτώσεις δηλαδή που προφανώς δεν υπάρχει εμπορική δραστηριότητα και πληρούνται όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις ποιοι ΚΑΔ συμβουλευτικού περιεχομένου δεν χτυπάνε κόκκινο;

Άγνωστο. Σίγουρα τα καθαρά ελευθερία δεν κτυπάνε.

Χημικός πχ.

• 0
11 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Εφόσον συμπληρωθεί Μ2 ποια ημερομηνία μεταβολής θα βάλουμε??? 

31/12/18? ή 31/12/17??? ή 01/01/2018?

η ημερομομηνια η καλυτερη ειναι η 31/12/2017 αλλα και 01/01/2018 να βαλεις ειναι το ιδιο πραγμα ,αν βαλεις την 31/12/2018 δεν γλυτωνεις τπτ απολυτος θα το χρεωθεις για το τελος για τον καδ 31/12/2017 μονο 

• 0

Τελικά γλύτωσα την επίσκεψη στην ΔΟΥ . Αυτό που έλειπε ήταν τα ΑΦΜ εργοδοτών στον 019..........την πάτησα σαν αγράμματος που λέει και ο σοφός λαός.........μόλις συμπλήρωσα το πινακάκι προχώρησε........

ΥΓ : η υποβολή δηλώσεων μέσω εφαρμογών ενέχει και κινδύνους.............

• 0
8 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Τελικά γλύτωσα την επίσκεψη στην ΔΟΥ . Αυτό που έλειπε ήταν τα ΑΦΜ εργοδοτών στον 019..........την πάτησα σαν αγράμματος που λέει και ο σοφός λαός.........μόλις συμπλήρωσα το πινακάκι προχώρησε........

Εγώ οποία έχω δει  μεχρι  τωρα   μέσο προγράμματος ειναι λάθος .

• 0
6 ώρες πριν, asteras5 είπε

Δεν σου χτύπαγε στο Ε3 αρχικά; Άρα δεν σε άφηνε να υποβάλεις το Ε3 με τσεκαρισμένο τον 007 ( περ. στ' παρ. 2 αρ. 12 ν.4172  ώστε να περάσεις μετά στο Ε1

Αυτό πως το ξεπέρασες;

Ο 019 αφορά το Ε1.

• 0
13 ώρες πριν, Trip_Accountant είπε

Δεν σου χτύπαγε στο Ε3 αρχικά; Άρα δεν σε άφηνε να υποβάλεις το Ε3 με τσεκαρισμένο τον 007 ( περ. στ' παρ. 2 αρ. 12 ν.4172  ώστε να περάσεις μετά στο Ε1

Αυτό πως το ξεπέρασες;

Ο 019 αφορά το Ε1.

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω. Αφού άσχετα με το 019 του Ε1, χτυπάει στην υποβολή του Ε3 (007)

• 0
1 λεπτό πριν, monty είπε

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω. Αφού άσχετα με το 019 του Ε1, χτυπάει στην υποβολή του Ε3 (007)

Μάλλον ο συνάδελφος asteras5 θα εννοεί πως αφού έφτιαξε το Ε3 στο πρόγραμμα του και το τράβηξε μετά στο Ε1 του προγράμματος του επίσης , θα είχε ασυμφωνία με την εκκαθάριση της ΑΑΔΕ και εκεί χρειαζόταν η συμπλήρωση του 019, κατά την υποβολή του Ε1.

Το Ε3 λογικά θα είχε υποβληθεί χωρίς να του βγάλει μήνυμα για τον 007.

• 0

ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΕΤΣΙ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΑ?

• 0
33 λεπτά πριν, JVA είπε

ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΕΤΣΙ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΑ?

ΝΑΙ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΕΣ . 

• 0
23 λεπτά πριν, JVA είπε

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΚΑΠΟΥ? ΜΕΣΩ TAXISNET?

γι αυτό οι αποψεις διίστανται .έτσι οπως ειναι διατυπωμένο η απόφαση όχι άλλα κάποιες εφορίες το θέλουν για να μην σου δημιουργησουν προβλημα ,καλύτερα να επισκεφτείς την εφορια σου ,

η δικιά μου προσωπικη αποψη ναι στο συμφωνητικό όχι στην κατάθεση . άλλα να μπορείς να αποδείξεις την υπαρχει του και την ημερομηνία του . 

• 0
Στις 21/6/2019 στις 10:38 ΠΜ, Trip_Accountant είπε

Μάλλον ο συνάδελφος asteras5 θα εννοεί πως αφού έφτιαξε το Ε3 στο πρόγραμμα του και το τράβηξε μετά στο Ε1 του προγράμματος του επίσης , θα είχε ασυμφωνία με την εκκαθάριση της ΑΑΔΕ και εκεί χρειαζόταν η συμπλήρωση του 019, κατά την υποβολή του Ε1.

Το Ε3 λογικά θα είχε υποβληθεί χωρίς να του βγάλει μήνυμα για τον 007.

Καλησπέρα έχετε δίκιο .Στο Ε3 δεν μου χτύπησε αρχικά , μου χτύπαγε στο Ε1 .......