Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Ε3 ΛΟΓΩ ΚΑΔ


billsio

Ερώτηση

Συναδελφοι καλησπερα. πηγα να στειλω την 1η δηλωση σημερα (τη δικια μου). Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. Οι ΚΑΔ μου ειναι 3 ΚΑΔ (69.20.) που αφορουν λογιστικες υπρεσιες και 3 ΚΑΔ (70.22.) που αφορουν συμβουλτευτικες υπηρεσιες.

*Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το taxis, μου ειπαν οτι με βαση τους ΚΑΔ που ειναι δηλωμενοι στο μητρωο, το taxis εξεταζει αν εχεις εμπορικη ιδιοτητα ή οχι και αν μπορεις να θεωρηθεις μισθωτος με μπλοκακι. Επισης με παρεπεμψαν στην πολ 1047/12.2.2015 που αναφερει ποια ειναι ελευθερια επαγγελματα (ονομαστικα χωρις ΚΑΔ) και μπορουν να πανε σαν μισθωτοι με μπλοκακι (και φυσικα εντασσονται οι ΚΑΔ μου σε αυτα μιας και αφορουν λογιτικες υπηρεσιες και συμβουλευτικες υπηρεσιες). Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος παρομοιο θεμα?

**Επισης υπαρχουν πολλες αλλες περιπτωσεις που θα δημιουργηθει προβλημα. π.χ. μηχανικοι-εργολαβοι με ΚΑΔ και μηχανικων και εργολαβων που ομως δεν εξασκουν τους ΚΑΔ των εργολαβων διοτι δεν εχουν εργα πλεον και εργαζονται με μπλοκακι σε αλλους εργοδοτες. Ολοι αυτοι θα θεωρηθουν ελευθεροι επαγγελματιες αντι για μισθωτοι με μπλοκακι?? ενω κοβουν μπλοκακι μονο σε 1-3 εργοδοτες με συμβαση και δεν εχουν τιποτα απο δαπανες??

Σας παρακαλω να αναδειξετε τα 2 αυτα παρομοια θεματα να δουμε τι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

από πέρσι είχε προκύψει αυτό το προβλημα   .κανε μεταβολή στην  δ.ο.υ τους κ.α.δ η κανε δήλωση με επιφύλαξη και εκκαθάριση στην δ.ο.υ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

19 λεπτά πριν, 125883623 είπε

από πέρσι είχε προκύψει αυτό το προβλημα   .κανε μεταβολή στην  δ.ο.υ τους κ.α.δ η κανε δήλωση με επιφύλαξη και εκκαθάριση στην δ.ο.υ .

Γίνεται αναδρομικη αλλαγη ΚΑΔ? η τον φαγαμε για αυτο το ετος?

παντως περυσι δεν ειχα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΟΚΊΜΑΣΕ ΜΕ ΤΩΡΙΝΆ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΤΣΈΚΑΡΕ .ΜΕ ΠΑΛΙΆ ΓΙΝΕΤΑΙ ΆΛΛΑ ΕΧΕΙ  ΠΡΌΣΤΙΜΟ 100 ΕΥΡΏ( ΜΠΟΡΕΊΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΈΣΕΙΣ  ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΆΡΙΣΗΣ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ ) .ΠΡΌΠΕΡΣΙ ΔΕΝ ΕΊΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΈΣ  ΚΑΙ ΠΈΡΣΙ ΕΊΧΑΝ .ΚΆΘΕ ΠΈΡΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιον ΚΑΔ ο οποίος στο taxisnet θεωρείται σύμφυτος με εμπορική δραστηριότητα. Είχα το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με το taxisnet. 

Μου πρότειναν να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή του συγκεκριμένου ΚΑΔ στη ΔΟΥ ή να υποβάλλω τη δήλωση με επιφύλαξη. Προτίμησα το πρώτο, με πρόστιμο ~104 ευρώ.

Μετά την αφαίρεση του ΚΑΔ, κατά τον έλεγχο και αποθήκευση του Ε3 δε μου βγάζει το ίδιο μήνυμα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, george2015 είπε

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιον ΚΑΔ ο οποίος στο taxisnet θεωρείται σύμφυτος με εμπορική δραστηριότητα. Είχα το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με το taxisnet. 

Μου πρότειναν να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή του συγκεκριμένου ΚΑΔ στη ΔΟΥ ή να υποβάλλω τη δήλωση με επιφύλαξη. Προτίμησα το πρώτο, με πρόστιμο ~104 ευρώ.

Μετά την αφαίρεση του ΚΑΔ, κατά τον έλεγχο και αποθήκευση του Ε3 δε μου βγάζει το ίδιο μήνυμα πλέον.

φιλε ποιον ΚΑΔ κρατησες και δεν εχεις προβλημα?

να κλεψουμε καμμια ιδεα να βαλουμε και εμεις κατι σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να μην μας ξενίζει το θέμα και να μην στεκόμαστε στο ότι "άλλες χρονιές ......" 
ο νόμος μιλά για τα παλαιά ελευθέρια επαγγέλματα 
ο 70.22 δεν . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, george2015 είπε

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιον ΚΑΔ ο οποίος στο taxisnet θεωρείται σύμφυτος με εμπορική δραστηριότητα. Είχα το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με το taxisnet. 

Μου πρότειναν να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή του συγκεκριμένου ΚΑΔ στη ΔΟΥ ή να υποβάλλω τη δήλωση με επιφύλαξη. Προτίμησα το πρώτο, με πρόστιμο ~104 ευρώ.

Μετά την αφαίρεση του ΚΑΔ, κατά τον έλεγχο και αποθήκευση του Ε3 δε μου βγάζει το ίδιο μήνυμα πλέον.

Άραγε μόνο με εκπρόθεσμη διακοπή (+ πρόστιμο) των εμπορικών ΚΑΔ ,περνάει τον  μπλοκάκια, ή και με τωρινή διακοπή θα περάσει ?

Το δοκίμασε κανείς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπήρχαν κάτι συνάδελφοι σαίνια ,που μέχρι πέρισυ τους περνούσαν όλους ,έμπορους και μη,σαν να φορολογηθούν σαν μισθωτοί και οταν μας ρωτούσαν εμάς τους λέγαμε άλλα ,το σωστο ,οτι ισχύει μόνο για τους πρώην του αρθρου 48 κλπ,Τώρα που έχουν την άκρη να τους βρούν,τι έκαναν μέχρι πέρισυ, θα τους τιμωρήσουν και τους μεν και τους δε.(λογισταράδες και επιχειρηματίες).?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κρατήσει τον 70220000 και διέκοψα τον 85600000.

Προφανώς όλο αυτό έχει γίνει για τους λόγους που αναφέρει ο KABONTOROS καθώς μάλλον υπήρχε μία “βιοτεχνία φασόν” επάνω στη φορολόγηση με το καθεστώς των μισθωτών. Το υποθέτω φυσικά, δεν το γνωρίζω μετά βεβαιότητας.

Σκέφτηκα και την διακοπή με τρέχουσα ημερομηνία, αλλά προτίμησα να μην το ρισκάρω… Υποθέτω πως έχουν ρυθμίσει το λογισμικό να “βλέπει” τους ενεργούς ΚΑΔ από 1.1.17 - 31.12.17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έγω έχω μια περίπτωση με ΚΑΔ 86.90.12.04 Υπηρεσίες νοσηλευτή και μου το βλέπει ως εμπορική ιδιότητα. Τι σχέση έχει η εμπορική ιδιότητα; Και σύμβαση με το ΚΕΕΛΠΝΟ είχε, και ασφάλιση με μπλοκάκι.

Άραγε υπάρχει κάποια περίπτωση να το ξαναδούν ή η μόνη λύση είναι με επιφύλαξη στην εφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 hours ago, Kyros said:

Έγω έχω μια περίπτωση με ΚΑΔ 86.90.12.04 Υπηρεσίες νοσηλευτή και μου το βλέπει ως εμπορική ιδιότητα. Τι σχέση έχει η εμπορική ιδιότητα; Και σύμβαση με το ΚΕΕΛΠΝΟ είχε, και ασφάλιση με μπλοκάκι.

Άραγε υπάρχει κάποια περίπτωση να το ξαναδούν ή η μόνη λύση είναι με επιφύλαξη στην εφορία...

Μήπως έχει και κάποιον (κάποιους) ακόμη ΚΑΔ που δημιουργεί conflict. Έκανες ερώτημα μέσω του taxisnet στην ΑΑΔΕ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, Kyros είπε

Έγω έχω μια περίπτωση με ΚΑΔ 86.90.12.04 Υπηρεσίες νοσηλευτή και μου το βλέπει ως εμπορική ιδιότητα. Τι σχέση έχει η εμπορική ιδιότητα; Και σύμβαση με το ΚΕΕΛΠΝΟ είχε, και ασφάλιση με μπλοκάκι.

Άραγε υπάρχει κάποια περίπτωση να το ξαναδούν ή η μόνη λύση είναι με επιφύλαξη στην εφορία...

Μα δεν καταλάβατε συνάδελφε. Ο νοσηλευτής δεν αναφέρεται στον νόμου του 1994 άρα δεν προέχει το στοιχείο της συμβουλής ή της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας στις υπηρεσίες του. Διότι στην μία πολ 1120 αναφέρει ενδεικτικά τα επαγγέλματα και όχι περιοριστικά. Στην επόμενη πολ τα αναφέρει περιοριστικά. Αυτή είναι κατάσταση στο ΥΟ. Ένας απέραντο χάος! Ακριβώς ίδια περίπτωση με εσάς έχω και δεν βγάζω άκρη και ούτε πρόκειται. Από την άλλη η μαία και ο διακοσμητής είναι πυρηνικοί φυσικοί και εντάσσονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, george2015 είπε

Μήπως έχει και κάποιον (κάποιους) ακόμη ΚΑΔ που δημιουργεί conflict. Έκανες ερώτημα μέσω του taxisnet στην ΑΑΔΕ ;

Μπα, δεν υπάρχει άλλος ΚΑΔ. Είχε κάνει έναρξη για μερικούς μήνες για να μπει σε αυτά τα επιδοτούμενα προγράμματα.

Έκανα χθες ερώτηση και περιμένω απάντηση, αλλά δεν ελπίζω να διαφωτιστώ (!). Σε προηγούμενη ερώτηση για το λάθος στις διασταυρώσεις των φιλοξενούμενων (κι αφού στο ενδιάμεσο το διόρθωσαν), αντί να μου απαντήσουν ότι "εντάξει, το λύσαμε", μου απάντησαν με παραπομπές σε νόμους. Ενώ ήταν bug του συστήματος.

Μάλλον πατάνε εκεί που αναφέρεται ο jordan και προβλέπω υψηλά ντεσιμπέλ στην εφορία. Αν δεν βρεθεί κάποια λύση στο ενδιάμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, STRIGKLA είπε

Υπηρεσίες φανοποιού είναι στις εμπορικές δραστηριότητες? 

εσύ τον θεωρείς καλλιτέχνη ,ζωγράφο  ας πούμε?

οπότε στο ναι θα καταλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να ξεκαθαρίζουμε μερικά πράγματα 
τα ελευθέρια επαγγέλματα κατονομάζονται στο άρθρο 48 του παλιού ΚΦΕ 
στον νόμο συγκεκριμένα και όχι ενδεικτικά

Νόμοι 2238/1994 Αρθρο 48

Αρθρο 48. Εισόδημα και απόκτηση του

1.Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα.

2.Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:
α) Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομιάς.
β) Σε συγγραφείς και μουσουργούς από συγγραφικά δικαιώματα γενικά.
γ) Σε αντιπροσώπους επαγγελματικών οργανώσεων και ιδιώτες για τη συμμετοχή τους σε κάθε είδους επιτροπές ή συμβούλια, από το Δημόσιο, νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, σωματεία, ιδρύματα, συνεταιρισμούς και οργανισμούς γενικά. 
δ) Στη σύζυγο ή στο σύζυγο λόγω διατροφής, η οποία επιδικάστηκε σε αυτούς ή συμφωνήθηκε με συμβολαιογραφική πράξη. Το ποσό της διατροφής που καταβάλλεται σε τέκνα, από οποιαδήποτε αιτία, δεν θεωρείται εισόδημα τους.

3.Ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παρ. 2 του άρθρου 4. Σε προσαύξηση περιουσίας που προέρχεται από άγνωστη ή μη διαρκή ή μη σταθερή πηγή ή αιτία, ο φορολογούμενος μπορεί να κληθεί να αποδείξει είτε την πραγματική πηγή ή αιτία προέλευσής της είτε ότι φορολογείται από άλλες διατάξεις είτε ότι απαλλάσσεται από το φόρο με ειδική διάταξη, προκειμένου αυτό να μην φορολογηθεί ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων της χρήσης κατά την οποία επήλθε η προσαύξηση.

4.Ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα λογίζονται και οι πάσης φύσεως τόκοι που καταβάλλονται σε αρχιτέκτονες, μηχανικούς και τοπογράφους λόγω καθυστέρησης είσπραξης των αμοιβών τους για προσφερθείσες από αυτούς υπηρεσίες, που εμπίπτουν στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού.

5. Ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θεωρούνται και τα εφάπαξ χρηματικά ποσά που καταβάλλονται από τον Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδας Α.Ε. βάσει κανονισμού του προσωπικού του από το Λογαριασμό Νεότητας στα ενήλικα τέκνα των υπαλλήλων αυτού από ίδια κεφάλαια. Στο εισόδημα αυτό διενεργείται παρακράτηση φόρου κατά την καταβολή του, από τον Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδας Α.Ε. και ο φόρος υπολογίζεται με βάση την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 9. Για την απόδοση του φόρου που παρακρατείται εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 59.

6. Εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θεωρείται και η ωφέλεια που αποκτά ο δικαιούχος κατά την άσκηση δικαιώματος προαίρεσης απόκτησης μετοχών, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 13 του άρθρου 13 του κ.ν. 2190/1920 (ΦΕΚ 37 Α΄), σε τιμή κατώτερη από τη χρηματιστηριακή τιμή κλεισίματος των μετοχών της συγκεκριμένης εταιρείας, όταν ο δικαιούχος έχει αποχωρήσει από αυτή. Για το εισόδημα αυτό εφαρμόζονται οι διατάξεις του πέμπτου και επόμενων εδαφίων της παραγράφου 1 του άρθρου 45.

7. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος θεωρείται ο χρόνος κατά τον οποίο παρασχέθηκαν οι υπηρεσίες από τον ελεύθερο επαγγελματία. Όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών διαρκείας, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που καθίσταται απαιτητό κάθε επί μέρους τμήμα της αμοιβής για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Κατ’ εξαίρεση, για τους ελεύθερους επαγγελματίες που αποκτούν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, χρόνος κτήσης του εισοδήματός τους θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του. 
Ειδικά, για συγγραφείς, μουσουργούς και καλλιτέχνες ζωγράφους ή γλύπτες ή χαράκτες, το εισόδημα που αποκτούν κάθε χρόνο από τα έργα της πνευματικής τους παραγωγής κατανέμεται σε ίσα μέρη για να φορολογηθεί στο έτος της κτήσης του και στα τρία επόμενα έτη. Το ίδιο εφαρμόζεται και στην περίπτωση που προκύπτει ζημία.

ι  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μιας και είμαστε (νομίζω) λογιστές και είμαστε εξοικειωμένοι με την ορολογία του Υπουργείου Οικονομικών, ναι ο φαναρτζής είναι εμπορική επιχείρηση , εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εσύ τον θεωρείς καλλιτέχνη ,ζωγράφο  ας πούμε?

οπότε στο ναι θα καταλήξεις.

οπότε στο ναι θα καταλήξεις. (ότι είναι εμπορική) . δεν το έγραψα ειρωνικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι φυσικά και είμαι λογίστρια απλά θέλω να τσεκάρω ότι δεν είμαι τρελή γιατί νομίζω καμιά φορά πως ξεχνάω και αυτά που ξέρω . (ξέρετε τι εννοώ τα περνάμε όλοι). Σας ευχαριστώ πάντως για την άμεση ανταπόκριση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, v.kourtis είπε

ο ηχολήπτης ανήκει άραγε στα ελευθέρια??

λίγο πάρα πάνω έχω αναρτήσει όλο το κειμενο του αρθρου 48 
δεν είναι δύσκολο να ρίξεις μια ματιά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

λίγο πάρα πάνω έχω αναρτήσει όλο το κειμενο του αρθρου 48 
δεν είναι δύσκολο να ρίξεις μια ματιά 

 

Φίλε ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ , το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δημοσιευμένη κάπου η σύνδεση των ΚΑΔ με τoν χαρακτηρισμό της ιδιότητας. Η σύνδεση όμως υπάρχει αφού το TAXIS φιλτράρει κανονικά τους ΚΑΔ. Πήγα σε 3 μητρώα ΔΟΥ και κανείς δεν ήξερε τον διαχωρισμό των ιδιοτήτων σε σχέση με τον ΚΑΔ. Τέλος αν κάποιος επιλέξει να καταργήσει ΚΑΔ , πρέπει να το κάνει με ημερομηνία 31/12/2016 και όχι 01/01/2017 για να "τρέξει" μετά η δήλωση του Ε3. Όλα αυτά με πρόστιμο. Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις ‎14‎/‎5‎/‎2018 στις 9:17 ΜΜ, george2015 είπε

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιον ΚΑΔ ο οποίος στο taxisnet θεωρείται σύμφυτος με εμπορική δραστηριότητα. Είχα το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με το taxisnet. 

Μου πρότειναν να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή του συγκεκριμένου ΚΑΔ στη ΔΟΥ ή να υποβάλλω τη δήλωση με επιφύλαξη. Προτίμησα το πρώτο, με πρόστιμο ~104 ευρώ.

Μετά την αφαίρεση του ΚΑΔ, κατά τον έλεγχο και αποθήκευση του Ε3 δε μου βγάζει το ίδιο μήνυμα πλέον.

ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ 31/12/2017 Η 31/12/2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...