Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προστασία Μητρότητας-Προειδοπ.Απόλυσης-Αλλαγή Σύμβασης


vickyelia

Ερώτηση

Σας παρακαλώ θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις. 22/2/18 επέστρεψα στην εργασία μου μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ. 22/10/18 θα έχουν περάσει 18 μήνες από την γέννα οπότε ο εργοδότης θα μπορεί να μου κάνει απόλυση. Μπορεί να μου κάνει προειδοποίηση απόλυσης 3 μήνες πριν δεδομένου ότι τρεις μήνες πριν δεν θα μπορούσε να με απολύσει? Επίσης είναι νόμιμο να μου κάνει αλλαγή στην σύμβαση χωρίς να συμφωνήσω? ( το ποσό) . Μόλις επέστρεψα ξαφνικά για εμένα δεν έχει καθόλου δουλειά γιατί ξεκίνησε η κόρη του και δεύτερον τον Μάρτιο πληρώθηκα με λιγότερα χρήματα (και υποτίθεται ότι παίρνω και το 50% απο το ΙΚΑ) γιατί λέει αυξήθηκαν οι κρατήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 3/5/2018 στις 12:32 ΜΜ, vickyelia είπε

anyone? please? 

Γεια σας. Δεν μπορεί να σας προειδοποιήσει πριν το πέρας του 18μήνου. Δείτε και εδώ: 

 

Δεν μπορεί να σας μειώσει ώρες ή μισθό χωρίς τη συγκατάθεση σας. Τα μόνα "παράθυρα" που έχει είναι να σας δίνει παραπάνω από το βασικό και να έγραφε η αρχική σύμβαση ότι το επιπλέον ποσό χορηγείται οικειοθελώς και μπορεί να περικόπτεται μονομερώς από τον εργοδότη (αν και ούτε αυτό είναι απολύτως ασφαλές για τον εργοδότη), και η μονομερής επιβολή εκ περιτροπής απασχόλησης που για να επιβληθεί πρέπει να μην ακολουθήσει απόλυση και σίγουρα να μην αφορά εργαζόμενο που βρίσκεται στη δική σας θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...