Προς το περιεχόμενο
  • 0
Jupiteros

ΛΟΓΙΣΜΟΣ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας διότι έχω μπερδευτεί λόγω του ότι συναντάω κάτι για πρώτη φορά! Ανέλαβα μια ΕΠΕ η οποία στα βιβλία  31/12/2016 δεν είχε καταχωρημένες τις εγγραφές του φόρου εισοδήματος,τέλους επιτηδεύματος,προκαταβολής φόρου και χωρίς μεταφορά σε 42 του υπολοίπου κερδών εις νέο. Τα στοιχεία που άντλησα από το έντυπο Ν της πρώτης σελίδας εκκαθάρισης φόρου είναι τα εξής:

Φόρος που αναλογεί: 1677,12 χ29% =486,36

Μείον Φόρος που παρακρατήθηκε: 718,36

Μειον Φόρος που προκαταβλήθηκε: 18069,86

Πιστωτικό ποσό για συμψηφισμό: 18301,86

Τέλος επιτηδεύματος: 800,00

Πιστωτικό ποσό για επιστροφή 17501,86                               ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΕΤΟΥΣ εννοείται δεν υπάρχει!

Ποιες εγγραφές πρέπει να γίνουν στα βιβλία ώστε να απεικονίζονται ορθά τα παραπάνω στοιχεία?Έχω μπερδευτεί διότι ενώ συνήθως αντιμετωπίζω το φόρο εισοδήματος και το τέλος επιτηδεύματος ως έξοδο στον 69 με πίστωση των αντίστοιχων 54 και εν συνεχεία πίστωνα τους 69 χρεώνοντας το καθαρό αποτέλεσμα μετά φόρων(86),στην ανωτέρω περίπτωση κάτι δε μου κολλάει και θα ήθελα τα φώτα σας!Ευχαριστώ προκαταβολικά

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Καλησπέρα,

Κατ' αρχήν για 31/12/2016 πρέπει να γίνει η εγγραφή 69 σε 54 με τον φόρο εισοδήματος 486,36 € και 63 σε 54 με το τέλος επιτηδεύματος 800,00 €.

Και βέβαια ο 69 και ο 63 κλείνουν στον 86 και από εκεί στον 42.

Οι εγγραφές προκαταβολής και εκκαθάρισης δήλωσης φόρου εισοδήματος θα γίνουν με ημερομηνία έγκρισης του ισολογισμού το 2017.

Τώρα να χρησιμοποιείς λογιστικό σχέδιο των ΕΛΠ οι κωδικοί λογαριασμών είναι λίγο διαφορετικοί.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλούμε συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Θα είστε σε θέση να αφήσετε σχόλιο αφού συνδεθείτε

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.