Jump to content
  • 0
ype

ΕΦΚΑ ΣΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Question

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Έχει κανείς χειριστεί καταβολή αμοιβής με τίτλο κτήσης υπηρεσιών μετά την υπαγωγή της σε ΕΦΚΑ;
Γνωρίζει κανείς πως αποδίδεται ο ΕΦΚΑ που παρακρατείται κατά την καταβολή;
Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Γιάννη, καλησπέρα. 

Στην παρ. 5 του άρθρου 55 του ν. 4509/2017 αναφέρονται τα εξής: 

"5. Οι ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται για παραστατικά που αφορούν σε συμβάσεις που καταρτίζονται από τη δημοσίευση της υπουργικής απόφασης της παραγράφου 4 και εφεξής. Για παραστατικά που εκδίδονται και αφορούν σε συμβάσεις που έχουν καταρτισθεί πριν από τη δημοσίευση της ανωτέρω υπουργικής απόφασης εφαρμόζεται το προϊσχύον καθεστώς".

Δεν έχει δημοσιευθεί ακόμη η εν λόγω υπουργική απόφαση, οπότε δεν τίθεται μέχρι στιγμής ζήτημα εφαρμογής των νέων διατάξεων. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ Κώστα,

Αρα δεν παρακρατούμε εισφορές ΕΦΚΑ, εφ' όσον δεν έχει δημοσιευτεί η απόφαση, ανεξάρτητα αν υπάρχει σύμβαση πριν το νόμο ή μετά το νόμο ή ακόμη κι αν δεν υπάρχει έγγραφη σύμβαση.

ΥΓ:Καλή Ανάσταση εύχομαι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει εγκύκλιος που ρυθμίζει τον τρόπο απόδοσης των εισφορών ΕΦΚΑ στους τίτλους κτήσης ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 λεπτά πριν, TAS0S είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει εγκύκλιος που ρυθμίζει τον τρόπο απόδοσης των εισφορών ΕΦΚΑ στους τίτλους κτήσης ?

Απ ότι ξέρω οχι ακόμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×