Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διορθώσεις στην ΜΥΦ και πρόστιμα.


PROAKIS

Ερώτηση

κατάλαβε κανείς τι πρόστιμα έχουμε στην ΜΥΦ?

έστω 03/04  διορθώνω ένα έσοδο  Α τριμ 2017 και ένα Β τριμ. 2017  ,100+100=200.

08/04  ξαναδιορθώνω πάλι έσοδα στα ίδια τρίμηνα ,πάλι 100+100=200?

δηλ πρέπει να μαζέψουμε τις διορθώσεις και να τις κάνουμε σε ένα τρίμηνο μία και καλή στο τέλος πχ. 31/05/2018 ή 31/12/2018 ή όποτε κάνουμε διακοπή ή απαιτηθεί?

 

Πάντως είναι άδικο ,μία διόρθωση στο ΑΦΜ αντί του Α πάει στο Β (γιατί συγχωνεύτηκε η επιχείρηση και δεν ειδοποίησε ) να έχει 100 ευρώ.

όσο και ένας που αποφάσισε να την κάνει ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ με χιλιάδες εγγραφές μετά από 3 χρόνια!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Eίναι παράλογο να συμβαίνει κάτι τέτοιο, και απο τις διατυπώσεις τους ούτε εγώ καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλουν να πουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον τα έξοδα πρέπει να μπαίνουμε να τα διορθώνουμε με το πληκτρολόγιο σε ΑΦΜ που έχουμε ήδη καταχωρήσει. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται αν αυτό που πρέπει να διορθωθεί είναι το ΑΦΜ και όχι τα ποσά τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=209639&utm_source=eforologia&utm_medium=push_notification&utm_content=CMS&utm_campaign=30/03/2018

μια απαισιοδοξη προσεγγιση του θεματος των προστιμων στις μυφ....

ειδικα αυτο για τα εξοδα που δεν δηλωθηκαν και για το φπα γενικα χωρις οριο ..τι να πω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=209639&utm_source=eforologia&utm_medium=push_notification&utm_content=CMS&utm_campaign=30/03/2018

μια απαισιοδοξη προσεγγιση του θεματος των προστιμων στις μυφ....

ειδικα αυτο για τα εξοδα που δεν δηλωθηκαν και για το φπα γενικα χωρις οριο ..τι να πω

 

δεν νομίζω να ισχύει αυτό που γράφει.  ως προς το φπα για τα λεπτά και δεύτερο αφού δέχεται αποκλίσεις προ φπα 100 ευρώ ,πως θα συμφωνεί ο φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 2/04/2018 ,ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΜ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?

ΙΣΧΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, dodos είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 2/04/2018 ,ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΜ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?

ΙΣΧΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ?

 

DODO.εγώ κατέληξα .στο εξής.

όλες οι διορθώσεις-συμπληρώσεις σε ένα τρίμηνο (Δ) όποτε μπορέσω ,αλλά μετά τον Μάιο.  να καθαρίσουμε με 100.

sta έσοδα αναφέρομαι.

στα έξοδα διορθώνουμε ότι μπορούμε.

για νέα εισαγωγή δεν κατάλαβα και εγώ τι παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

«Για τα ημερολογιακά έτη 2017 και επόμενα, για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική δήλωση μέχρι τη 15η Μαΐου του επομένου έτους από το ημερολογιακό έτος που αφορούν».

δεν καταλαβαίνω αν εννοεί και νέο αφμ προμηθευτή ,που δεν έχει υποβληθεί αρχικά. ή γενικά στα υποβληθέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη ,

έστω δεν έχω ένα τιμολόγιο εξόδων (δηλαδή εγώ 0 ο αντισυμβαλλόμενος όχι 0) δηλαδή απόκλιση και το βρίσκω και στέλνω εξ ολοκλήρου το αρχείο ...εξόδων μόνο αυτό δεν είναι διόρθωση αποκλίσεων έως 15/5/2017???

Τι είναι δηλαδή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οτι εξοδο θες... ειτε το χεις στειλει λαθος και θελει διορθωση η διαγραφη ειτε δεν το χεις στειλει καθολου μπορεις να το τροποποιησεις η να το στειλεις εκ νεου μεχρι 15/5....τοσο αγχος ειναι περιττο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, APNOUS είπε

οτι εξοδο θες... ειτε το χεις στειλει λαθος και θελει διορθωση η διαγραφη ειτε δεν το χεις στειλει καθολου μπορεις να το τροποποιησεις η να το στειλεις εκ νεου μεχρι 15/5....τοσο αγχος ειναι περιττο

Είθε να'ναι έτσι. Σε μια περίπτωση το 14, δεν μου καταλογίστηκε πρόστιμο σε έξοδο που δεν έστειλα. Το ποσό ήταν κάτω των 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μυφ που υποβληθήκαν 29/3 είναι ακόμη σε "αναμονή έγγρισης" !!!!! Πότε θα τσεκάρουμε πρωτον αν έγιναν αποδεκτές απ' το σύστημα και πότε θα κάνουμε τυχόν διορθώσεις ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα σε όλους και καλό μήνα!

Οι σύλλογοι παιζουν το παιχνιδι του υπουργειου. Μουγγα στη στρουγκα και παραταση στο παραπεντε επειδη θα πεσει το σύστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκδόθηκε πιστωτικό έκπτωσης ενώ είχαμε στείλει αρχείο Δ τριμήνου εσόδων

τώρα στέλνουμε μόνο το πιστωτικό ???(χειροκίνητα??) ή πρέπει να ξαναστείλουμε και τα χρεωστικά?? εννοώ μήπως η εισαγωγή μόνο του πιστωτικού μας διαγράψει να χρεωστικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόκειται να υποβάλετε όλες τις Συγκεντρωτικές Πελατών - Εσόδων, οι οποίες για το ίδιο ΑΦΜ και χρήση θα αντικαταστήσουν τις ήδη υπάρχουσες ή θα προσθέσουν νέες αν δεν υπάρχουν. Σε περίπτωση που θέλετε να διαγράψετε όλες τις καταχωρημένες εγγραφές και να τις αντικαταστήσετε με τις νέες τσεκάρετε το παρακάτω. 

 

Διαγραφή και Εισαγωγή όλων των υποβληθέντων

Αυτό το μήνυμα βγάζει όταν πας να στείλεις χειροκίνητα. Άρα θα πρέπει να καταχωρίσεις  χειροκίνητα τις εγγραφες ΜΟΝΟ του συγκεκριμενου Α.Φ.Μ. τόσο τα χρεωστικά όσο και το πιστωτικό τιμολόγιο και να ΜΗΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ το "Διαγραφή και Εισαγωγή όλων των υποβληθέντων". Αλλιώς πρέπει να ξανανεβάσεις το αρχείο διορθωμένο με όλες τις εγγραφές. Όταν θυμηθεί να εγκριθεί η υποβολή σου θα κάνεις και τον έλεγχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα δηλαδη το συστημα λειτουργει??? Να βλεπεις δηλαδη τα αρχεια σε κατασταση υποβολης απο την προηγουμενη Πεμπτη. Θα δανειστω ενα συνθημα του παροντος για να με καταλαβουν καλυτερα οι διοικουντες. Δωστε ΠΑΡΑΤΑΣΗ. Ηταν δικαιο και εγινε πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

εκδόθηκε πιστωτικό έκπτωσης ενώ είχαμε στείλει αρχείο Δ τριμήνου εσόδων

τώρα στέλνουμε μόνο το πιστωτικό ???(χειροκίνητα??) ή πρέπει να ξαναστείλουμε και τα χρεωστικά?? εννοώ μήπως η εισαγωγή μόνο του πιστωτικού μας διαγράψει να χρεωστικά???

αν και νομίζω ότι ΑΦΜ χρεωστικό ,δεν θα στο ανακατέψει με το ΑΦΜ πιστωτικό(θα το πάρει σαν νέα εγγραφή),λόγω τελευταίας μέρας ,αφαίρεσέ το με διόρθωση από τα χρεωστικά.

στις αποκλίσεις θα είσαι οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω κάνει διόρθωση στα έσοδα στις 31/3 και ακόμα είναι σε "επεξεργασία" στο ιστορικό, Αν σας έχει τύχει πώς το αντιμετωπίσατε;!!  

Επίσης ο ΕΟΠΥΥ στέλνει φέτος ΜΥΦ. Γιατί, ακόμα, σε γιατρό με αμοιβές από ΕΟΠΥΥ δεν εμφανίζει δήλωση αντισυμβαλλόμενου.

Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Καλό Πάσχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νωρίς, νωρίς ως συνήθως...

 

Παράταση συγκεντρωτικών καταστάσεων ΜΥΦ

Ο Διοικητής της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων, Γιώργος Πιτσιλής, εξέδωσε απόφαση, με την οποία παρατείνεται μέχρι και την Πέμπτη, 5 Απριλίου 2018, η εμπρόθεσμη υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων για διασταύρωση πληροφοριών της ΑΓΓΔΕ ΠΟΛ.1022/7.1.2014, που αφορούν στο ημερολογιακό έτος 2017, λαμβάνοντας υπόψιν τεχνικές δυσχέρειες, που εντοπίστηκαν κατά την υποβολή των καταστάσεων τις τελευταίες ημέρες. 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40131

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, parmenion είπε

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω κάνει διόρθωση στα έσοδα στις 31/3 και ακόμα είναι σε "επεξεργασία" στο ιστορικό, Αν σας έχει τύχει πώς το αντιμετωπίσατε;!!  

Επίσης ο ΕΟΠΥΥ στέλνει φέτος ΜΥΦ. Γιατί, ακόμα, σε γιατρό με αμοιβές από ΕΟΠΥΥ δεν εμφανίζει δήλωση αντισυμβαλλόμενου.

Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Καλό Πάσχα

Στείλε σε ΕΟΠΠΥ, αυτοί και εκπρόθεσμα να υποβάλλουν σκοτίστηκαν ... ενώ εσύ θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, ασφαλιστικη εταιρια εχει στειλει στις μυφ αποζημιωση που εχει λαβει αγροτης, ειναι δυνατον; εφοσον αφορα το προσωπικο του αυτοκινητο απο που κ ως που να το στειλουν στις μυφ; και μου το βγαζει σαν εσοδο, θα πρεπει εγω να το αντιστοιχισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλε και ο ΕΟΠΥΥ!!

ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ  ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ:rolleyes: B)

 

Αποκλίσεις

Έσοδα που δηλώθηκαν

997478553    
48.697,42  €    3.140,58 €      28                 2.223.226,03 €     134.671,77 €            16
 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αποκλίσεις

Έσοδα που δηλώθηκαν

Καλό Πάσχα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...